Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2008., 14:46   #21
vrijeme je da ova tema malo živne...

jel' tko smislio što?
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 16:06   #22
Probajmo ovako:

Osigurati solidan profesionalan (ponavljam, profesionalan a ne politički podoban kadar) koji će se školovati i obučiti za obranu RH i raditi sa modernim naoružanjem (zrakoplovstvo, mornarica, oklopne jedinice, topništvo...)

Uvesti obaveznu periodičnu buku i vojne vježbe cca. 30 dana godišnje za sve vojno sposobne osobe oba spola. S tima moraju raditi upravo gore navedeni profesionalci i to kvalitetno i odgovorno a ne u stilu farse poput TO i NNNI.

Novci? Ukinimo parsto tisuća vojnih mirovina i invalidnina (usput, isti tada moraju raditi i plaćati poreze i doprinose), uvedimo porez na kapitalnu dobit i eto novaca. Nadalje, svaki vojni obveznik može participirati dio vlastite opreme (mislim čak i da ljudima to ne bi teško palo) kroz porezne olakšice kako ne bi opet došli u situaciju da je 1 metak = 1 DEM.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 22:11   #23
Danas bi nogirao kompletan MORH
Ri-con is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 19:18   #24
HV po meni

Ajde ovako, ja ću udarit svoje jedno mišljenje, za koje mislim da je dosta realno:

HKoV:

4 gardijske brigade ( profesionalci ) od po 3500 vojnika, sa 10 % ročnika. Po jedna u svakoj od 4 velika dijela Hrvatske.
Jedna planinska bojna u Delnicama.
Jedna padobranska bojna u V. Gorici.
BSD na nekoj drugoj lokaciji ( npr. Aerodrom Udbina ), a ne u Delnicama.
Jedna bojna mornaričkog pješaštva u Šibeniku.
Po jedna samostalna PZO bojna, logistička bojna, inženjerska bojna, NBKO bojna i bojna veze.
Vojna policija bi bila organizirana kao jedinstvena za cijele OS i bila bi izravno podređena GS OS.

Dakle, HKoV, oko 19 000 vojnika, od čega 10 % ročnika, koji bi služili vojni rok od 3-4 mj. i izvlačili bi se javnom lutrijom ( dakle vojni rok bi i dalje postojao, samo što bi se u izvlačenje uzeli stvarno oni najsposobniji, a izvlačila bi se određena godišnja kvota ukoliko ne bi bilo dovoljno dragovoljaca ). Takvim ročnicima bi vojna obveza prve klase ( aktivna pričuva sa vježbama svake 2 godine ) trajala oko 5 godina, a druge klase ( bez vježbi ili sa 1 vježbom u 5 godina ) još 10 godina, nakon čega bi bili u nerazvrstanoj pričuvi do 45. godine.
Tenk- Degman sa 120 mm topom.
BOV- Patria sa Bushmaster 30 mm, minobacačem, Spike ER
top- Denel G 6
samovozni- Pzh 2000
PO oružje- Spike SR/MR/LR
lako PZO oružje- RBS 70 ili montiran na Defender u Avenger izvedbi

HRM:

2-3 podmornice ( mogu i stare njemačke U 206 )
2-3 korvete ( švedske Goteborg )
4-5 topovnjača ( klasa Kralj/Helsinki )
3 minolovca ( Korčula )
bar 3 minopolagača ( mogu služiti i kao brodovi za potporu roniocima )
2-3 desantna broda
bar 1 veliki logistički brod ( kao neki veliki trajekt )
školski-zapovjedni brod
hidrološki brod
predsjednička jahtica ( npr. Sunseeker 87 )

Dakle oko 2500 ljudi u HRM. Odred pomorskih diverzanata bih izdvojio iz BSD i opet vratio pod HRM.
2-3 bitnice sa sustavima MOL RBS 15 Mk. III, ( po 4 lansera po bitnici )
Neki bolji radari od drljavih Peregrine- možda Elbit.


Obalna straža:

Bila bi samostalna institucija, u nju bih uključio Lučku kapetaniju, ophodne brodove HRM-a, Pomorsku policiju i nacionalizirao bih PLOVPUT i BRODOSPAS ( bivše javne firme koje su privatizirane ).
Nadležnost- sve od nadzora ulazaka u Hrvatsku s mora, do nadzora brodova u Jadranu, borbe protiv šverca, traženja i spašavanja na moru....
Općenito- Hrvatska obalna traža bi vršila mirnodopske i civilne zadaće, a HRM ratne i vojne.
Trebala bi imati oko 2-3 velika ophodna broda sposobna biti na sred jadrana i kad je najžešće nevrijeme, sa platformom za helikoptere i duga oko 60 m, pomoćna namjena kao tegljači.
Inače bi bila podređena MUP-u, a ne MORH-u.



HRZ:

20 višenamjenskih borbenih zrakoplova ( može i F 16 MLU )
20 trenažno-borbenih zrakoplova ( npr. L 159 ili Hawk )
20 Pilatusa
20 Bell 206
10 Zlin 142
24 Mi 171 + 2-3 Mi 171 za VIP transport
3-5 C 130 J Herculesa
2 Gulfstream 200 za VIP transport
5 CL 415 kanadera
10-15 Air Tractora
10 A 10 Thunderbolta ( ako bi Ameri htjeli prodati ) ili 10 AH 64 Apachea
6 Eurocopter Panther ( za mornaricu )

Od PZO sustava:
- kratki domet: RBS 70 ili Mistral
- srednji domet: Buk 2M ili HUMRAAM
- dugi domet: S 300 PMU 2 ( opcijski )

Oko 2500 ljudi u HRZ, baze- Zemunik, Pula, Divulje i jedna nova koju bih napravio kod Križevaca.

Općenito bih nastojao vojsku dosta nasloniti na civilne resurse, npr. vojno obrazovanje, zdravstvo, sudstvo....

Dakle u Oružanim snagama bi bilo cca. 25 000 ljudi u aktivnom sastavu i oko 3-4 puta toliko u rezervi, po meni je to dovoljno i realno izvedivo.

Šta vam se čini?
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 20:10   #25
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
HRM:

2-3 podmornice ( mogu i stare njemačke U 206 )
2-3 korvete ( švedske Goteborg )
4-5 topovnjača ( klasa Kralj/Helsinki )
3 minolovca ( Korčula )
bar 3 minopolagača ( mogu služiti i kao brodovi za potporu roniocima )
2-3 desantna broda
bar 1 veliki logistički brod ( kao neki veliki trajekt )
školski-zapovjedni brod
hidrološki brod
predsjednička jahtica ( npr. Sunseeker 87 )

Dakle oko 2500 ljudi u HRM. Odred pomorskih diverzanata bih izdvojio iz BSD i opet vratio pod HRM.
2-3 bitnice sa sustavima MOL RBS 15 Mk. III, ( po 4 lansera po bitnici )
Neki bolji radari od drljavih Peregrine- možda Elbit.

Šta vam se čini?

Zasto opet zastarjela koncepcija mornarice, cak i ako zanemarimo da Hrvatska moze to ekonomski podnijeti?

Ostalo necu komentirati, ne smatram se kompetentnim za KoV i RZiPZO, ali generalnim pregledom, prepreskupo za zemlju poput Hrvatske. Nije ovo Singapur kume.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 20:42   #26
Da se ponovim:

Quote:
Dakle 2010 domogli ste se vlasti (ostavimo po strani na koji način)... i kao pravi forumaš ovog podforuma krećete u reformu vojske... Naravno, vojska služi da bi provela politički naum dakle potrebno ga je obrazložiti, no pokušajte ne previše odlutati u političke vode...
dakle što se nas tiče, možda forumašu kirilu haraju kolera i glad u zemlji, ali nema veze, glavno da se degmani štancaju
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 20:43   #27
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post

Uvesti obaveznu periodičnu buku i vojne vježbe cca. 30 dana godišnje za sve vojno sposobne osobe oba spola. S tima moraju raditi upravo gore navedeni profesionalci i to kvalitetno i odgovorno a ne u stilu farse poput TO i NNNI.

Novci? Ukinimo parsto tisuća vojnih mirovina i invalidnina (usput, isti tada moraju raditi i plaćati poreze i doprinose), uvedimo porez na kapitalnu dobit i eto novaca. Nadalje, svaki vojni obveznik može participirati dio vlastite opreme (mislim čak i da ljudima to ne bi teško palo) kroz porezne olakšice kako ne bi opet došli u situaciju da je 1 metak = 1 DEM.
Sta je ovo, Sjeverna Koreja? Zamisli, svaki radno sposoban pojedinac jedan mjesec na godisnjem pa jedan na vojnoj vjezbi. Krasno bi nam ekonomija napredovala, i ovako nam je super. Malo si se zanio.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 20:52   #28
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Zasto opet zastarjela koncepcija mornarice, cak i ako zanemarimo da Hrvatska moze to ekonomski podnijeti?

Ostalo necu komentirati, ne smatram se kompetentnim za KoV i RZiPZO, ali generalnim pregledom, prepreskupo za zemlju poput Hrvatske. Nije ovo Singapur kume.
Pa kad neko drka ne treba mu platit duplerici...
__________________
Juhu Bruhu
Bruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 20:53   #29
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Da se ponovim:



dakle što se nas tiče, možda forumašu kirilu haraju kolera i glad u zemlji, ali nema veze, glavno da se degmani štancaju
Ne govorimo o Zimbabveu već o RH.

Uostalom šta mi sad serete, moj plan je izrazito realističan i jeftin u usporedbi sa ostalim ovdje iznesenim.
Uostalom, krojio sam ga vodeći računa o tome da bude što jeftiniji, a opet što bolji.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 20:56   #30
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Zasto opet zastarjela koncepcija mornarice, cak i ako zanemarimo da Hrvatska moze to ekonomski podnijeti?

Ostalo necu komentirati, ne smatram se kompetentnim za KoV i RZiPZO, ali generalnim pregledom, prepreskupo za zemlju poput Hrvatske. Nije ovo Singapur kume.
Uostalom, kakva je to tvoja velebna vizija mornarice?
I nejasan mi je onaj boldani dio?
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 20:58   #31
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Uostalom, kakva je to tvoja velebna vizija mornarice?
I nejasan mi je onaj boldani dio?
Znas li koliko kostaju samo podmornice? Doduse, moglo bi se, samo bi mogli ukinit recimo zdravstvo i znanost. Naravno, radilo se o tipfeleru, trebalo je pisat "ne moze".

I pusti sad moju viziju, ponovit cu ti pitanje, zasto si izabrao za Hrvatsku izabrao koncepciju mornarice koje su npr. Danska i Svedska napustile?
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 21:17   #32
Hajmo barem napraviti nekakav okvirni troškovnik... koji troškovi sve postoje?

Trpškovi prosječne godišnje bruto plaće (s davanjima) puta broj zaposlenih vojaka/mornara/itd.
Troškovi vojne opreme tijekom prosječnog životnog vijeka iste. (20 godina? 30 godina?)
Troškovi eventualne modernizacije te opreme tijekom životnog vijeka iste. (svakih 10 godina?)
Troškovi održavanja sve te opreme.
Troškovi obuke i eudukacije budućih naraštaja vojnih djelatnika.
Troškovi infrastrukture koja će podržavati tu opremu, kao i troškovi infrastrukture za ljude
koji će upravljati tom opremom, održavati je, kao i troškovi infrastrukture koja će podržavati
ljude koji će imati veze sa svom tom opremom.
Troškovi prosječne godišnje plaće nevojnih osoba koje će podržavati svu gorenavedenu infrastrukturu.
Troškovi uporabe opreme - održavanje, gorivo, itd, itd.

Vjerojatno ima još kategorija, ako se netko sjeti, neka slobodno navede. Kad većinu onih glavnih
izlistamo, možda možemo krenuti i s izradom preciznijeg troškovnika...

Kao shortcut se mogu koristiti javno dostupni dokumenti s morhovih stranica, te uzeti tamo navedene
odnose troškova. Čak bismo mogli biti toliko odvažni da iste odnose malo promijenimo, pod pretpostavkom
smanjenja birokracije, korupcije itd itd...
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 21:42   #33
glavno pitanje nije IMA LI SE NOVACA, već DA LI SMO GA SPREMNI uložiti u vojsku... većina naših retardiranih sugrađana će reći ne, no ovdje se radi što bi VI napravili...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 21:46   #34
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Znas li koliko kostaju samo podmornice? Doduse, moglo bi se, samo bi mogli ukinit recimo zdravstvo i znanost. Naravno, radilo se o tipfeleru, trebalo je pisat "ne moze".

I pusti sad moju viziju, ponovit cu ti pitanje, zasto si izabrao za Hrvatsku izabrao koncepciju mornarice koje su npr. Danska i Svedska napustile?
Nisam mislio na nove podmornice kao U 212 ili U 214, već na stare njemačke U 206, tek toliko da se održi tradicija....

A šta to fali mojoj koncepciji?
I kakve veze mi imamo sa Švedskom i Danskom?
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 21:52   #35
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Nisam mislio na nove podmornice kao U 212 ili U 214, već na stare njemačke U 206, tek toliko da se održi tradicija....
Za Hrvatsku u ovom trenutku preskupe (bilo kakve podmornice), a i bokun prestare.

Quote:
A šta to fali mojoj koncepciji?
I kakve veze mi imamo sa Švedskom i Danskom?
Tocno, kakve veze? Da vidimo, drzave koje su u vecoj opasnosti od ugroze s mora nego Hrvatska su se te koncepcije odrekle kao zastarjele i prije svega ekonomski neisplative (a zamisli ekonomski su neusporedivo jace). Al' ajde, rekli smo da necemo u ekonomiju ulazit.

Dakle, zasto Hrvatska, na geografski zatvorenom moru, dijelu Mediterana koji se kompletno zatvara u slucaju veceg sukoba, a ujedno je i clanica NATO-a, treba izdrzavati mornaricu koncepcijski prepisanu iz Mamulinih knjiga koja ne odgovara zadacama koje su pred nju postavljene unutar saveza u kojem djeluje?

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 07.12.2008. at 22:45.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 22:46   #36
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
glavno pitanje nije IMA LI SE NOVACA, već DA LI SMO GA SPREMNI uložiti u vojsku... većina naših retardiranih sugrađana će reći ne, no ovdje se radi što bi VI napravili...
Cek, znaci pitanje je jesmo li spremni ulozit u vojsku novce koje nemamo? Ne kuzim sad bas...
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 23:43   #37
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Za Hrvatsku u ovom trenutku preskupe (bilo kakve podmornice), a i bokun prestare.


Tocno, kakve veze? Da vidimo, drzave koje su u vecoj opasnosti od ugroze s mora nego Hrvatska su se te koncepcije odrekle kao zastarjele i prije svega ekonomski neisplative (a zamisli ekonomski su neusporedivo jace). Al' ajde, rekli smo da necemo u ekonomiju ulazit.

Dakle, zasto Hrvatska, na geografski zatvorenom moru, dijelu Mediterana koji se kompletno zatvara u slucaju veceg sukoba, a ujedno je i clanica NATO-a, treba izdrzavati mornaricu koncepcijski prepisanu iz Mamulinih knjiga koja ne odgovara zadacama koje su pred nju postavljene unutar saveza u kojem djeluje?
Što se tiče podmornica, bolje i stare, nego kao sada- nepostojeće.

A u vezi Švedske i Danske, izvlačiš krive zaključke, Švedska i Danska su dvije različite priče.
Švedska se i dalje drži iste priče- pogledaj samo Visby klasu i podmornice Gotaland.
Danska, kao dio NATO-a, iskorištava činjenicu što na istoku više nije veliko zlo crveno carstvo koje bi moglo pokušati zauzeti prolaze. To je isti razlog zašto Švedska smanjuje snagu vojske.

A u vezi "naše uloge u savezu" iskreno boli me k**** za njom, ja NATO shvaćam kao čistu formalnost, tek toliko da smo unutra, za stolom, a ne vani u čekaonici.
Ne gledam u Savezu nekakavu Panaceju.
I osim toga, boli me briga za Talibanima i za time hoće li ameičke kompanije uspjeti pružiti naftovod za Ceyhan odn. iz Kazahstana u Ind. ocean, po meni su za Hrvatsku prijetnja Srbi, Muslimani u BiH, Slovenija i Italija- sa Talibanima mi nemamo nesporazuma, sa njima nesporazum ima Exxon.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 00:11   #38
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Što se tiče podmornica, bolje i stare, nego kao sada- nepostojeće.

A u vezi Švedske i Danske, izvlačiš krive zaključke, Švedska i Danska su dvije različite priče.
Švedska se i dalje drži iste priče- pogledaj samo Visby klasu i podmornice Gotaland.
Danska, kao dio NATO-a, iskorištava činjenicu što na istoku više nije veliko zlo crveno carstvo koje bi moglo pokušati zauzeti prolaze. To je isti razlog zašto Švedska smanjuje snagu vojske.

A u vezi "naše uloge u savezu" iskreno boli me k**** za njom, ja NATO shvaćam kao čistu formalnost, tek toliko da smo unutra, za stolom, a ne vani u čekaonici.
Ne gledam u Savezu nekakavu Panaceju.
I osim toga, boli me briga za Talibanima i za time hoće li ameičke kompanije uspjeti pružiti naftovod za Ceyhan odn. iz Kazahstana u Ind. ocean, po meni su za Hrvatsku prijetnja Srbi, Muslimani u BiH, Slovenija i Italija- sa Talibanima mi nemamo nesporazuma, sa njima nesporazum ima Exxon.
Visby je dijete Hladnog rata i svedska mornarica bas nije odusevljena sa visbyevim potencijalima za medjunarodne misije kao ni ponasanjem na tezem moru te nemogucnosti da handla teze helikoptere. Zato nije ni narucen sesti. Zato sada rade na mnogo vecoj klasi broda, 2000 + tona. Isto tako imaju i flotilu brodova koja je non-stop spremna za medjunarodne misije, nesto sto se prije nije Svedjima moglo dogoditi.

A jebi ga, ti ne shvacas da bi nam vise stete napravili talibani ili bilo koja druga teroristicka organizacija da npr. detoniraju jedan od naftovoda ili destabiliziraju bliski istok nego svi Srbi ovog svijeta zajedno . Pogledaj samo primjer sa gusarima, osiguravajuca drustva traze akciju ili ce dignut premije, kad oni dignu premije, onda prijevoznici dizu cijene, kad prijevoznici dizu cijene, onda i prodavaci dizu cijene i na kraju pati ekonomije zemalja koje nemaju nikakve veze sa gusarima. Ovo je 21 st. i kad netko na Novom Zelandu kihne, ti kazes Nazdravlje!
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 15:01   #39
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Visby je dijete Hladnog rata i svedska mornarica bas nije odusevljena sa visbyevim potencijalima za medjunarodne misije kao ni ponasanjem na tezem moru te nemogucnosti da handla teze helikoptere. Zato nije ni narucen sesti. Zato sada rade na mnogo vecoj klasi broda, 2000 + tona. Isto tako imaju i flotilu brodova koja je non-stop spremna za medjunarodne misije, nesto sto se prije nije Svedjima moglo dogoditi.

A jebi ga, ti ne shvacas da bi nam vise stete napravili talibani ili bilo koja druga teroristicka organizacija da npr. detoniraju jedan od naftovoda ili destabiliziraju bliski istok nego svi Srbi ovog svijeta zajedno . Pogledaj samo primjer sa gusarima, osiguravajuca drustva traze akciju ili ce dignut premije, kad oni dignu premije, onda prijevoznici dizu cijene, kad prijevoznici dizu cijene, onda i prodavaci dizu cijene i na kraju pati ekonomije zemalja koje nemaju nikakve veze sa gusarima. Ovo je 21 st. i kad netko na Novom Zelandu kihne, ti kazes Nazdravlje!

Što se ti više u Afganistanu prsiš protiv Al Kaide, normalno je da će te onda oni prije "pozdraviti" na taj način...
A u vezi piratstva, nek se o tome brinu velike vojske i mornarice, nećemo valjda mi tamo uvoditi red...
A Bliski istok se da ga jebeš ne može više destabilizirati nego što jest, a u vezi naftovoda, sigurnost naftovoda u nas je meni važnija nego naftovod Baku-Tbilisi-Ceyhan.
U pogledu premija osiguravatelja, srećom pa mi Hrvati malo trgujemo sa svijetom morem, pa nas to baš i ne pogađa puno...

Pusti ti Srbe, nek ti vehabije iz Bosne dođu u sred ljeta i po noći na neku plažu zakopaju jedno 20-30 paštetica ili sl. naprava, pa kad ujutro počnu turisti letjeti u zrak- možeš prekrižiti turizam za sljedećih 50 godina...

To je opasnost za nas, a ne Mula Omar.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 15:06   #40
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Visby je dijete Hladnog rata i svedska mornarica bas nije odusevljena sa visbyevim potencijalima za medjunarodne misije kao ni ponasanjem na tezem moru te nemogucnosti da handla teze helikoptere. Zato nije ni narucen sesti. Zato sada rade na mnogo vecoj klasi broda, 2000 + tona. Isto tako imaju i flotilu brodova koja je non-stop spremna za medjunarodne misije, nesto sto se prije nije Svedjima moglo dogoditi.

A jebi ga, ti ne shvacas da bi nam vise stete napravili talibani ili bilo koja druga teroristicka organizacija da npr. detoniraju jedan od naftovoda ili destabiliziraju bliski istok nego svi Srbi ovog svijeta zajedno . Pogledaj samo primjer sa gusarima, osiguravajuca drustva traze akciju ili ce dignut premije, kad oni dignu premije, onda prijevoznici dizu cijene, kad prijevoznici dizu cijene, onda i prodavaci dizu cijene i na kraju pati ekonomije zemalja koje nemaju nikakve veze sa gusarima. Ovo je 21 st. i kad netko na Novom Zelandu kihne, ti kazes Nazdravlje!
Pusti ti Visby na miru, nitko od Švedske i ne očekuje da šalje CBG na Rog Afrike ili u Perzijski zaljev, imaju drugi koji su za to i pozvaniji, pa to ne čine, tipa Francuska, Britanija ili Njemačka, ali se od Švedske može tražiti da ona sa Visbijima i Gotaland podmornicama održava stabilnost na Baltiku. Kao što ona i radi.
A da sa nekim lakim snagama sudjeluje u mirovnim misijama.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:18.