Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija > Turske serije

Turske serije Bivši podforum Neprikazano-sapunice

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2012., 15:53   #5061
Quote:
Riva Taš Ev kaže: Pogledaj post
A Hurka je opet dokazala da je veći čovjek od njih sviju skupa ..nemogu oni njoj vode donit..i opet klekne pred onu babu i doslovno je moli da je prihvati..zbog mira u kući ali ona kokoš to ne kuži
Ja sam to njeno klečanje više doživjela kao provokaciju u stilu: da se malo sagnem da majka bolje može izmjeriti koliko je moja kruna veća od njene. Uostalom, njeno naprasno izguravanje Gulfem iz reda, bilo je toliko jadno.
Aika is offline  
Old 22.11.2012., 15:55   #5062
Quote:
jelena35 kaže: Pogledaj post
odlično napisano,od riječi do riječi se slažem
najsmješnije su mi opaske-vidi,vještice,ne pruža ni ruku (iskrenu)pomirenja,pa hellou,još jučer joj je bez imalo savjesti htio odrubiti glavu,njoj,ženi svog najvećeg prijatelja,i vjerojatno bi i nastavio u svom prljavom stilu da mu Suljo nije objasnio neke stvari,tj,rekao mu da će biti on odgovoran ako se Hurki išta dogodi.Znači,prevrtljivi,samoljubivi gad se ukenjo,primirio i zasad zabavio drugom,opet podlom idejom-farsom od braka Matrakčija i kalfežao mi kalfe,jer koliko god mi njih dvoje imali kemiju,ta priča za nju nikako ne može dobro završiti...nadam se samo da će i on nahebati

Hurrem mi je sinoć bila diivna,kruna smiješna,ali neka,samo naprijed,zgazi sve zmijurine oko sebe
Matrakcija mi je pravo zao napravise budalu od njega
Ibro je samozivi gad ne misli ni nakoga samo na sebe,
Volim Kalfu al ne opravdavam ovo sto ona i Ibro rade
mislim da ce ovo biti jedan od razloga njegove smrti
Miss Angel is offline  
Old 22.11.2012., 15:58   #5063
Quote:
jelena35 kaže: Pogledaj post
a kako ih je lijepo kasnije Suljo postrojio i održao lekciju,dok se Hurrka na balkonu zadovoljno smiješila-neprocjenjivo!
pa ako se stalno spominje da se Mahi jada svojoj zaštitnici Validi onda ću ja spomenuti da se je ovaj put uvrijedena supruga pozalila suprugu da su ju jedno malo vještice potjerale od sebe.. a ona bi jako htjela biti u njihovom društvu, njoj je jako stalo do njihovog mišljenja koje bespogovorno usvaja i provodi u dijelo..

poštovanje se stiče a ne da se traži od drugih..
eMarina13 is offline  
Old 22.11.2012., 16:01   #5064
ej ljudi koja je originalna epizoda danas na rtl ?
annemaria is offline  
Old 22.11.2012., 16:04   #5065
Quote:
annemaria kaže: Pogledaj post
ej ljudi koja je originalna epizoda danas na rtl ?
45 epizoda
Miss Angel is offline  
Old 22.11.2012., 16:06   #5066
Quote:
baby-deluxx kaže: Pogledaj post
Ahahahaha, slažem se, to ti je ko ono kad seljanka dođe u grad pa obuće štiklu i odma misli da je dama
A ružne li krune gospe moja, ....ali šta ima veze, važno da je visoka !!
florast is offline  
Old 22.11.2012., 16:23   #5067
Quote:
Aika kaže: Pogledaj post
S obzirom na to da prvi put komentiram ovdje, a seriju pratim od njenih samih početaka, moram se osvrnuti na neke izjave dane u ovoj temi.
Za početak - Hurem. Doživjela sam je kao bolesno ambicioznu ženu koja ne preza ni pred čim u osvarenju svojih ciljeva. Mnogi govore o njenoj ljubavi prema sultanu. Ja bih prije rekla da je riječ o njezinoj ambiciji da postane važnija, moćnija od svih; o tome da se dokaže ponajprije samoj sebi, a potom ostalim ženama u haremu. Ona voli biti u centru pažnje; to je tako od početka serije; a kada nije, čini sve da ponovno dođe u centar pažnje.
Ono što Mahidevran trpi zbog Hurem, u današnje bi vrijeme vjerojatno rijetko koja žena trpjela. Nakon što je izgubila troje djece, pojavljuje se Hurem koja joj otima ljubav sultana. Da ne pričamo o tome da je, uzrujana zbog Hureminih postupaka, Mahidevran izgubila i četvrto dijete. Nakon toga, ne jednom, Hurem joj je nabijala na nos da će rađati Sulejmanu mnogo djece, a Mahidevran za to više neće imati priliku.
Gledajući, često se stvara dojam da se Hurem i Mahidevran ne razlikuju mnogo - prkose i jedna i druga, podmeću obje, ljubomorne su itd. Međutim, ja ih ne mogu gledati iz iste perspektive.
S obzirom na to da spominjete slučaj s Leom, moje je mišljenje da su za njegovu smrt u jednakoj mjeri odgovorni Ibrahim i Hurem. Hurem je mogla birati, mogla je dati svoj život za Lea - ipak je riječ o čovjeku za kojeg se namjeravala udati. U svakom slučaju, za svijet bi manji gubitak bila Hurem i njezina zla narav; nego dobrodušni, talentirani Leo.
Ono što mi je kod Hurem najinteresantnije je njezina želja da preko kreveta čovjeka u čije su ime ubijeni njezini roditelji, a neko vrijeme vjerovala je i zaručnik, ostvari moć. Isto tako, njena spremnost da se odrekne kćeri jer vrijedno je samo rađati sinove. Sva sreća da joj je sultan riješio stvari u glavi rekavši da su i kćeri itekako vrijedne.
No eto, unatoč tome što se ne slažem s mnogim Hureminim postupcima; jedan je period volim, drugi ne volim, pa opet volim itd.

Komično u čitavoj priči je to što jedan od najokrutnijih vladara svih vremena u seriji ispada kao pijun kojim manipulira neka tamo robinja, ali i masa drugih likova. Ne znam, Suli mi nije ispao nikakva muškarčina, već neki bljuzgavac.

Jučerašnja epizoda bila je koliko tragična, toliko i komična. Hurem je s onakvom krunom na glavi više nalikovala nekoj klaunici, nego sultaniji.
Nisam očekivala da će kalfino vjenčanje biti samo maska za javnost. Iskreno, ne sviđa mi se takav rasplet priče.
Ajbige je jedva dočekano osvježenje u seriji. Konačno neki zanimljiviji lik. Voljela bih da ostane dosljedna sebi, da se ne prikloni ničijoj strani, već da bude sama svoj majstor. I dobro ajde, da se spetlja s Bali-begom.
Meni je to razumljivo,to joj je jedino što joj je preostalo,u biti svoje je neprijatelje učinila prijateljima,iliti od limuna koje joj je život dao napravila je vrlo dobru limunadu

Meni je jučerašnja epizoda bila vhr,već sam se pitao zašto Hurem ne pokazuje moć koju ima kao sultanova zakonita supruga,kruna je meni predivna,samo mogli su veličinu krune "pokriti" nečim drugim (tipa željom za novom modom) a ne sirovim inatom,inače to je prva prava punokrvna kruna u seriji
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 22.11.2012., 16:24   #5068
Quote:
florast kaže: Pogledaj post
A ružne li krune gospe moja, ....ali šta ima veze, važno da je visoka !!
Pa takve krune su bile za vrijeme osmanlija ,nego turci napravise da su bile moderne krune,pa od Hurem napravili osobu koja je tezila da joj kruna bude sto veca

Zadnje uređivanje Miss Angel : 22.11.2012. at 16:30.
Miss Angel is offline  
Old 22.11.2012., 16:35   #5069
Quote:
Dugonoga kaže: Pogledaj post


A zasto bi se on pomirio s osobom koja ga je pokusala ubiti/zeli mu i dalje smrt/Sulejmanu govori protiv njega i spletkari na sve moguce nacine?
Baš dobro pitanje.

A zašto je on to i tražio..pa nije hurka tražila da se pomire i zaborave sve šta je do tada bilo nego Ibro.
Riva Taš Ev is offline  
Old 22.11.2012., 16:43   #5070
Quote:
Aika kaže: Pogledaj post
S obzirom na to da spominjete slučaj s Leom, moje je mišljenje da su za njegovu smrt u jednakoj mjeri odgovorni Ibrahim i Hurem. Hurem je mogla birati, mogla je dati svoj život za Lea - ipak je riječ o čovjeku za kojeg se namjeravala udati.

Jeli ti to ozbiljno da žrtvuje svoj život za Lea..za kojeg je i tako mislila da je mrtav dok je nije našao..i ostavi svoju djecu na milost i nemilost bez majke pa i Sulju kojeg voli ..điiiizas
Riva Taš Ev is offline  
Old 22.11.2012., 16:43   #5071
Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post
I kako to da je ona Ajabig mogla biti u hlačama, i to uskim hlačama? Ona nije muslimanka?
Ajbige, ne Ajabig. Ajbige je ćerka krimskog kana, Validina rođaka... da li je muslimanka, nisam sigurna. A što se pantalona tiče... mogla je jer joj je otac vladar... što se "uskih pantalona" tiče, to mora da je do kostimografa.

Quote:
Firuze kaže: Pogledaj post
A ne mogu isto da zaboravim ono kada je Sulejmana spasio, kada je bio jos jedan pokusaj ubistva, i kada je umjesto njega primio noz, ne znam, veza izmedju njih je posebna, ni Ibrahim nije savrsen nisam ni rekla to.
Koliko god Ibrica mutio, ljigavio, i trovao, iz nekog razloga sam i dalje sigurna da bi za Sulju dao život. Ako postoji osoba do koje mu je stalo, to je Sulejman.

Quote:
Solna Kiselina kaže: Pogledaj post
Kakvo je ono sikaniranje jedne sultanije na ovoj zabavi. Vise joj ne dopustaju ni da sjedi s njima!? Toliko o tome da je Huri nesto postigla udajom.
Ovog puta se moram složiti, ono je stvarno bila nepravda. Em što je sultanija, em što je još i udata za Sulju. Kakve god Valide razloge imala, ovoga puta joj zameram nepoštovanje.

Quote:
Scarlett_O_Hara kaže: Pogledaj post
I da, što se tiče slika sultanija, ovih onih, meni sve te ženske liče jedna na drugu.
Što se tih slika tiče, ja nešto ne verujem da je ijedna od njih autentična. Prvo zato što islam ne dozvoljava predstavljanje likova, drugo zato što zaista sumnjam da je nekom tamo slikaru zaista moglo biti dozvoljeno da vidi sultanijino lice, a kamoli još da je vidi razgolićenu. Ako su takve slike i postojale, mogle su biti nađene samo u ostacima haremskih palata.

Quote:
hasret kaže: Pogledaj post
Ibrahim paša je lik oko koga se plete pretežni deo radnje za razliku od belaj baje koji je, na moju veliku žalost, ipak sporedan lik.Lep,privlačan ali ipak samo sporedan lik
Nažalost, sporedan je. Kao i Matrakčija - a i jedan i drugi imaju odličnu podlogu za još kompleksniji razvoj lika.

Quote:
Gošća kaže: Pogledaj post
Vidi se iz aviona da će se Bali i ova nova spetljati : rolleyes: U serijama ovakve "kvalitete" prva osoba suprotnog spola na koju novi lik naiđe mu je "meant to be" : rolleyes: A bit će skladan par. Oboje se slično oblače i imaju brkove. : kava: Draža mi je bila Armin.
Ne samo što su "meant to be" jer su se u startu sreli, već i Ajbige u neku ruku podseća na Armin, onim svojim drskim, otresitim ponašanjem prema njemu. Mada je Armin bila malo suptilnija... Da su skladni, vidi se na prvi pogled, temperamenti im se podudaraju. Što se brkova tiče - nasmeja me

Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Hurem mu dala otrov. Ne, Ibrahim je donio otrov i ucijenio da jedno od njih dvoje mora pojesti, dakle, Hurem je po vašoj logici kidisala i na sebe?
Naravno da nije - ali činjenica je da ga je pustila da taj otrov uzme. Ja smatram podjednako krivim i Ibrahima i nju - on je otrov doneo sa namerom da neko od njih dvoje umre, a Hurka je prihvatila Leovu žrtvu (ne ulazim u to da li je prihvatila zbog sebe, zbog dece... ne tiče me se). Mada u ovom slučaju više naginjem na njenu stranu, nije joj bilo lako, gledala je nekadašnjeg verenika kako umire, a ništa nije mogla. Plus, oni košmari. Dok je Ibrica uživao u ishodu svega.

Quote:
Aika kaže: Pogledaj post
Za početak - Hurem. Doživjela sam je kao bolesno ambicioznu ženu koja ne preza ni pred čim u osvarenju svojih ciljeva. Mnogi govore o njenoj ljubavi prema sultanu. Ja bih prije rekla da je riječ o njezinoj ambiciji da postane važnija, moćnija od svih; o tome da se dokaže ponajprije samoj sebi, a potom ostalim ženama u haremu. Ona voli biti u centru pažnje; to je tako od početka serije; a kada nije, čini sve da ponovno dođe u centar pažnje.
Odličan post, izdvojila sam najdraži deo koji moram da potpišem. Jedino moram dodati ovo: nisu Hurkini roditelji ubijeni u sultanovo ime, ubili su ih Tatari koji su Hurem i devojke prodali krimskom dvoru, a dvor ih je poklonio Sulejmanu. I da, ja takođe imam periode volim Hurku/ne volim je, ali mislim da je to samo do scenarija, i povremenog nametanja Hurke kao pozitivca.

Quote:
nera1987 kaže: Pogledaj post
Sto se tice pjesme, meni ono nije imalo smisla, onako tuzna pjesma pri vjencanju stvarno glupo.... ali ajd to je da kupe publiku
Zapravo nije glupo. U pitanju je "Noć kane" (nešto poput devojačke večeri), a jedan od običaja je da se mlada pevanjem tužnih pesama rasplače. Što više suza pre venčanja - više sreće u braku. U biti, veruje se da tada treba da se isplače kako ne bi plakala u braku.
__________________
I svitli, svitli jedan prozor kraj đardina...
Artemiana is offline  
Old 22.11.2012., 16:53   #5072
BOk!

I mene muči forum....nikako se spojit

Prvo, pročitah sve i moram komentirati Leov slučaj, zadnji put.
One koje su zaključile da je Hurem kriva što je Leo pojeo lokum, kako bi zaključile, tj. tko bi po vama bio ubojica da je lokum pojela hurrem? Ista situacija, druga osoba. Da li bi bio Leo kriv ili Ibro? A Leo je bio glup i sam je sebi presudio, a Ibro ne smije sad pisnuti o Leu jer je lagao sultanu da je živ.

Sultan nije kriv za smrt hurreminih roditelja, već tatari koji su je oteli i prodali sultanu. Ona nema razloga mrziti sultana. Nakon što je ostala sama, ima samo njega, zato se i bori za svoju sreću pored njega. Zašto vam je to tako teško shvatiti?

Ajbige je prava mala vražica, bali je bacio oko na nju, prava je. Nadam se da će barem ona biti prijateljica hurrem.

Iznenadio me matrakči, tj. iznenađuje me to da je pristao na takav dogovor. Jer ovo je opet nešto zbog čega bi mu mogla glava letiti jer pomaže Ibrici u preljubu. Možda matrakči ne zna zašto je ibro to od njega tražio

Plakala sam skupa sa Daje i Nigar, baš me dirnula ta scena. Mahi, mahi, ne zna više što bi od muke.

A da napišemo mail Timsu i pitamo ih tko je ubio dijete od Ibre i Lea, tko je ubio Izabellu, jel konj glumio ili bio gumen? Ajmo više ne pisat o tome, jer nema smisla.
bartolina is offline  
Old 22.11.2012., 16:57   #5073
Quote:
Aika kaže: Pogledaj post
Ja sam to njeno klečanje više doživjela kao provokaciju u stilu: da se malo sagnem da majka bolje može izmjeriti koliko je moja kruna veća od njene. Uostalom, njeno naprasno izguravanje Gulfem iz reda, bilo je toliko jadno.

Ja mislim da je to bila molba i podsjetnik da bi je trebala napokon prihvatiti kao sultanovu ženu da joj se napokon iskaže malo poštovanja koje kao vjenčana supruga i određenog statusa i zaslužuje..nakon svih podmetanja i ponižavanja a pošto je to izostalo i u najmanjem obliku..provokacije će tek uslijedit..A valide da je imalo mudra trebala je prihvati pokazat malo dobre volje..
Riva Taš Ev is offline  
Old 22.11.2012., 17:03   #5074
Quote:
Artemiana kaže: Pogledaj post
[I]


Zapravo nije glupo. U pitanju je "Noć kane" (nešto poput devojačke večeri), a jedan od običaja je da se mlada pevanjem tužnih pesama rasplače. Što više suza pre venčanja - više sreće u braku. U biti, veruje se da tada treba da se isplače kako ne bi plakala u braku.
Eto vidis, to nisam znala.
Hvala na lijepom objasnjenju
nera1987 is offline  
Old 22.11.2012., 17:03   #5075
Quote:
Riva Taš Ev kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je to bila molba i podsjetnik da bi je trebala napokon prihvatiti kao sultanovu ženu da joj se napokon iskaže malo poštovanja koje kao vjenčana supruga i određenog statusa i zaslužuje..nakon svih podmetanja i ponižavanja a pošto je to izostalo i u najmanjem obliku..provokacije će tek uslijedit..A valide da je imalo mudra trebala je prihvati pokazat malo dobre volje..
Dijelim tvoje mišljenje. Još je i malo od njih Suljo tražio. Trebale su joj Mahi, Gulfem i Hatice barem ruku poljubiti u znak priznanja i poštovanja. A ne bi bilo zgorega da joj mahi poljubi skute
Gulfem mi je jako draga, kad bi barem ona nekog našla a ne da završi kao Daje. Valjda ne smije, jel?
bartolina is offline  
Old 22.11.2012., 17:22   #5076
Quote:
bartolina kaže: Pogledaj post
Dijelim tvoje mišljenje. Još je i malo od njih Suljo tražio. Trebale su joj Mahi, Gulfem i Hatice barem ruku poljubiti u znak priznanja i poštovanja. A ne bi bilo zgorega da joj mahi poljubi skute
Gulfem mi je jako draga, kad bi barem ona nekog našla a ne da završi kao Daje. Valjda ne smije, jel?

A Gulfem je draga žena ..ali je ono ..ni na nebu ni na zemlji..neprimjetna i kad je prisutna ..ali mislim da se ne smiju udavat..žalosno ..dobro da je postojala Hurka

od Mahi to i ne očekujem ..ona je jadnica bila i na kalfu ljubomorna šta se udaje a kamoli da Hurki ljubi ruku a možda ih Suljo nauči lijepom ponašanju pa se i to desi
Riva Taš Ev is offline  
Old 22.11.2012., 17:29   #5077
Hürrem ve Muhteşem Tacı (Hurem i Velicanstvena kruna)
http://www.youtube.com/watch?v=4jiAsOZxSWI

Zapravo svi su tada nosili takve krune, i u seriji je Valide imala takvu na pocetku , ali su hteli da nam prikazu kako samo Hurem ima tu Velicanstvenu krunu, a kruna je presmesna. I vec ju je nosila na vencanje pa posle je naredila da je naprave .

Nigar Kalfa'nın Kına Gecesi (Nigarino devojacko vece)
http://www.youtube.com/watch?v=KBNyakM0KfE

Nigar je jednom rekla da je iz nekog sela kraj Save, mozemo zakljuciti da je i ona iz nekih nasih kraeva i zato su joj pevali Bosansku sevdalinku a ne zbog Matrakcija, Matrakci naravno ne prisustvuje na devojacko vece.


Huremin pokusaj pomirenja je iskren koliko i Ibrahimov. I obrnuto .

Gulfem je nekima neprimetna, meni nije. Ona je dokaz za ono sto svi tvrde da je nemoguce, da u onoj ludnici covek moze da ostane dobar, dostojanstven i posten.

Zadnje uređivanje nena_S : 22.11.2012. at 17:39.
nena_S is offline  
Old 22.11.2012., 17:32   #5078
Quote:
Riva Taš Ev kaže: Pogledaj post
Jeli ti to ozbiljno da žrtvuje svoj život za Lea..za kojeg je i tako mislila da je mrtav dok je nije našao..i ostavi svoju djecu na milost i nemilost bez majke pa i Sulju kojeg voli ..điiiizas
Ok, možda sam u obzir uzela i povijesne činjenice i to kako će negativno utjecati Hurem na svoju djecu. Zbog njezine bolesne ambicije stradat će sva njena djeca. Ni jedna normalna majka svome djetetu ne bi glavu punila gadostima kakvima Hurem puni glavu malene Mihrimah, a nerijetko i Mehmeda. Šteta što tada nisu postojali socijalni radnici.
Aika is offline  
Old 22.11.2012., 17:34   #5079
Quote:
bartolina kaže: Pogledaj post
BOk!

I mene muči forum....nikako se spojit

Prvo, pročitah sve i moram komentirati Leov slučaj, zadnji put.
One koje su zaključile da je Hurem kriva što je Leo pojeo lokum, kako bi zaključile, tj. tko bi po vama bio ubojica da je lokum pojela hurrem? Ista situacija, druga osoba. Da li bi bio Leo kriv ili Ibro? A Leo je bio glup i sam je sebi presudio, a Ibro ne smije sad pisnuti o Leu jer je lagao sultanu da je živ.

Sultan nije kriv za smrt hurreminih roditelja, već tatari koji su je oteli i prodali sultanu. Ona nema razloga mrziti sultana. Nakon što je ostala sama, ima samo njega, zato se i bori za svoju sreću pored njega. Zašto vam je to tako teško shvatiti?

Ajbige je prava mala vražica, bali je bacio oko na nju, prava je. Nadam se da će barem ona biti prijateljica hurrem.

Iznenadio me matrakči, tj. iznenađuje me to da je pristao na takav dogovor. Jer ovo je opet nešto zbog čega bi mu mogla glava letiti jer pomaže Ibrici u preljubu. Možda matrakči ne zna zašto je ibro to od njega tražio

Plakala sam skupa sa Daje i Nigar, baš me dirnula ta scena. Mahi, mahi, ne zna više što bi od muke.

A da napišemo mail Timsu i pitamo ih tko je ubio dijete od Ibre i Lea, tko je ubio Izabellu, jel konj glumio ili bio gumen? Ajmo više ne pisat o tome, jer nema smisla.
Poslednjih 2-3 dana gotovo da uopste ne uspevam da se ulogujem na forum u vecernjim i nocnim satima, tako da vecina nas, po svoj prilici, ima slican problem.

'Slucaj ratluk' iz mog ugla namece dva pitanja - oba se ticu logike zapleta:

1. Zasto je uopste neko morao da podnese zrtvu? U cemu je razlika - ziv ili mrtav Leo, ziva ili mrtva Hurem, a u kontekstu price o preljubi? Sta se dokazuje lesom ili njegovim nepostojanjem, ma o kome od njih dvoje da je rec? Dnevnik postoji, pravila se znaju.
2. Kako je moguce da najmocniji covek u carstvu, koji ga realno i vodi (spoljna, unutrasnja politika, diplomatska aktivnost, vojska, ratna strategija, cak i simultano prevodjenje su u rukama lucidnog Ibrahima), sebi dospusti takav gaf kao sto je prepustanje Hurem da odluci ishod situacije u kojoj je imao realnu sansu da je se zauvek oslobodi?

Hurem (kao i svi podanici Osmanskog carstva, ukljucujuci i Valide) je Sulejmanov rob. Ima sve razloge ovog sveta da ga mrzi, jer joj je oduzeo najvrednije sto covek, uz zivot, ima - slobodu. On je apsolutni gospodar zivota i smrti svih koji se nalaze pod njegovom vlascu. Pitanje, kako za Huremin, tako i za Ibrahimov odnos sa Sulejmanom: Da li je moguca i kakva je priroda ljubavi roba prema gospodaru?

Ajbige je drag lik, iako iz mog ugla nedovoljno harizmatican i ubedljiv. Glumici koja igra varijaciju cucuk Stane i zenski pandan ratniku kao sto je Bali-beg, nedostaje temperament i zestina koju ima Hurem, na primer, kod koje je muska energija dominantnija nego kod mnogih muskih likova u serijalu, uprkos zenstvenom 'pakovanju'. Ajbige je 'mlaka', a trebalo bi da ima ratnicku, amazonsku 'crtu' zene koja prkosi pravilima ne samo odecom, vec i emancipovanim, slobodoumnim pogledom na svet.

Matrakci Nasuh je jedan od najvecih umova svog vremena - vrhunski matematicar, istoricar, hronicar, kartograf, minijaturista, instruktor borilackih vestina i tehnike ratovanja, nadareni macevalac, predavac, pisac. Njegov lik je (kao i Suljin) banalizovan i marginalizovan, sveden na lokalnog pijanca i dadilju nesnadjenim djilkosima i djevama koje put nanosi podno Topkapija (Leo, Sadika, Malkoc), kao i na sredstvo za potkusurivanje Ibrahim-pase. On nije imao izbora, osim ukoliko nije zeleo da zivi. Ibrahim zapoveda, on slusa. Isti hijerarhijski odnos kao u slucaju Marije - roblje i poslugu se nije pitalo da li nesto zele ili hoce, naredjivalo im se sta da rade, a njihovo je bilo da slusaju ili upoznaju tvorca.

Kao odgovor na spekulacije da se nepopularnost Hurem u narodu bazira na njenom (do danas diskutabilnom i nepouzdanom) poreklu - osim par izuzetaka na samom pocetku osmanske dinastije, nijedna majka sultana nije bila Turkinja, ili izvorna muslimanka. Razlog je jednostavan: Buduce sultane su radjale haremske robinje koje bi se samim tim cinom izdigle na hijerarhijskoj lestvici harema - veoma strogo uredjenog i zatvorenog sistema koji je funkcionisao prema sopstvenim parvilima. Turkinje i muslimanke uopste, nisu mogle biti robinje, te nisu ni dovodjene u harem. To je razlog sto su sve sultanije bile stranog porekla, preobracene u islam (neke cak to i nisu bile) i okolnost da je Hurem strankinja (Rutelanka - Ukrajinka, Poljakinja ili cak Jevrejka) nije bila cudna, vec uobicajena pojava i svakako ne razlog za animozitet u narodu. Ni njena moc nije razlog, posto nije prva zena u Osmanskom castvu koja je imala veliki uticaj na sultana i realno veliku moc - bilo ih je vise, pre, a posebno u periodu nakon nje (tkzv. Sultanat zena) koji karakterisu jake i uticajne zenske figure koje dominiraju voljom sultana (Nurbanu, Koshem), ali nijedna nije bila omrazena koliko Hurem.

Zadnje uređivanje blueice011 : 22.11.2012. at 17:55.
blueice011 is offline  
Old 22.11.2012., 17:35   #5080
serija mi je ponovo super,
Ibrica najjači lik, ne znam sto bih gledala da je umro od otrova, sve sam rekla za njega; nemam sto dodati, je da ima mračnu stranu, ali ima posebnu karizmu i sve ostalo..Sto je bilo ono na tržnici, odkud je ovaj znao za otrov, zar ga on ne želi likvidirati?

Ova nova sa A..strasno simpa, zvrckava, a tek odjeca, sta ona smije pred Sultana u hlačama, malo zara je unijela u harem..

Hurem i kruna, totalni smijeh, inače Hurem je totalna karikatura, njen lik mi je kao neka parodija na današnje političare, pod svaku cijenu hoce do vrha, a kad dođe do vrha, ona se cudi:.a zasto mene nitko ne voli

Nigarica...grozna scena na kraju, mučna..nadam se da je to neciji san
amandablond is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:30.