Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2007., 14:27   #1
Kako tretirati agresivnost među djecom

moja curica je skoro 3 i unatrag nekoliko mjeseci sam se susrela s problematikom agresije među klincima
mišica je popustljivo dijete, sve će podijeliti s društvom, a ako dođe do nepravde onda trče k mami
meni je to "dotrčavanje" u početku bilo prihvatljivo; odlazila bi diplomatski riješiti razmirice
međutim, dugoročno to i nije neko rješenje jer je moram učiti da sama kroči kroz život i vrlo sam zbunjena kako se postaviti
konkretno, imamo malog bratića, tek mrvicu starijeg od nje, koji je nerijetko zvizne tek-tako, u prolazu
najprije sam joj pričala, tumačila da je takvo ponašanje neprihvatljivo, da se skloni kad njega prime "bijesne gliste"
no, s vremenom, vidim da od te priče nema ništa jer oni vole biti zajedno bez obzira
tako sam joj, nedavno, kad se opet došla potužiti rekla da i ona smije udariti kad se brani
i opet, nije ni to rješenje....

Quote:
ZgSash kaže:
jer inace , cemu uciti dijete da je lose biti agresivan ,ako cemo ga sutra morati uciti da odgovori na neciji napad??
ovu sam rečenicu ukrala s druge teme jer me je i ponukala da vas pitam kako se vi postavljate u ovim malim ratovima....
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 14:53   #2
ja mislim da ti je najbolje nauciti ju neka vrati
naime , klinci imaju neke svoje spike i neke svoje hijerarhije , a ne smijemo zaboraviti da nemaju moralne kocnice kao odrasli
dogoditi ce se da ce jednom plakati ona , jednom on , koji put zajedno , ali to ce ih oboje necemu nauciti i uglavnom ce se i dalje voljeti i zajedno igrati

bas kao sto bilo tko od nas mora naci svoje mjesto na recimo novom radnom mjestu ili u novoj sredini , tako i malci sebi moraju naci mjesto u njihovoj sredini i okolini
jasno , kad zveknu jedno drugo i oboje cmizdre , treba im objasniti da je puno ljepse kad se lijepo igraju bez zveketanja i suza, ali ne treba necemu takvom pridavati previse pozornosti
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 15:22   #3
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ja mislim da ti je najbolje nauciti ju neka vrati
naime , klinci imaju neke svoje spike i neke svoje hijerarhije , a ne smijemo zaboraviti da nemaju moralne kocnice kao odrasli
tako sam si i ja mislila
a onda sam prezentirala svoju genijalnu zamisao na roditeljskom sastanku u vrtiću i tete su me "oprale" argumentima da agresija uzvraća na agresiju u nedogled....
ja sam bila vrlo povučeno dijete i mislim da sam malo prekasno shvatila da neki ljudi jednostavno ne razumiju nikakav drugi jezik osim onog kojim pričaju
odnosno, da ipak na kamen treba često odgovoriti kamenom... ili kruhom starim 10 dana...
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 15:33   #4
tete neka onda osiguraju sredinu bez agresije,kad vec tako dobro sve znaju

samo , mala ce nakon vrtica krenuti u skolu ...
da ne spominjem da fizicka agresija nije jedini vid agresivnosti ,a da mi svi zivimo u svijetu koje je kakav je i da, bas kao u vodi - moramo nauciti plivati ili se utopimo
ja sam siguran da ne zelim vidjeti svoje diejte kako se utaplja

ps. ne , ne uzvraca agresija na agresju u nedogled , bas kao i sto te tete ne mlate svoje muzeve ne zato jer su operirane od agresije , nego jer se boje da bi dobile natrag
netko nekog maltretira iz jednog jedinog razloga: jer moze ili bar jer misli da moze

ovo im slobodno prenesi i reci da je od mene
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 16:00   #5
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
netko nekog maltretira iz jednog jedinog razloga: jer moze ili bar jer misli da moze

ovo im slobodno prenesi i reci da je od mene
prenijet ću im
da, ovo s maltretiranjem je istina i upravo zato ne želim biti svom djetetu odvjetnik
mora sama naučiti postaviti se naspram problema, agresora
... tako je prokleto teško usađivati im određene vrijednosti, načela jer;
- vide da u praksi funkcioniraju drugačije ili
- počnu ih izvrtati (tako se mojoj mišici svidjelo da može i ona odalamiti pa me je probala lagati kad je udarila sestričnu jer je ona nju udarila prva - znala sam da laže pa sam joj objasnila da će u takvim slučajevima dobiti od mene)
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 17:26   #6
U tim godinama je jako vazno da se izgradi empatija kod djece a tako je necete nikada izgraditi i klinci bez empatije su osudjeni na los zivot u buducnosti. Zato su tete i graknule,one u vrticu pokusavaju smirit tenzije jer klinci u toj dobi fakat tek uce obuzdavat svoju agresiju i ako im ne pomognemo svi to ne zavrsava dobro. I ja imam upravo navrsenu trogodisnjakinju i malu od 11 mjeseci i stalno na tom jasim sa ovom starijom. I desi mi se da kad ona udari malu da joj JA "vratim" i onda se ona uvrjedi i tak pa razgovaramo ,pa mi onda kaze"mama sad ti odi u time out jer si me lupila" ,ma pametni su oni, samo treba s njima razgovarati. Posebno sa agresivcima, i kaznjavati takvo ponasanje,naravno ne fizicki jer im onda samo dajemo los primjer.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 09:10   #7
ja sam u tom dijelu popušila. moje dijete je bilo veliko, za glavu veće od vršnjaka u vrtiću, i stakno smo mu govorili: nemoj se tući, ak te neko gnjavi -reci teti. teški zajeb. kad je počeo dolaziti izgrižen. izgreban i izudaran skužili smo da ne valja. tete su bile prezauzete, kojiput nemarne. a malac nije na gumbe, nemreš mu reći ne tuci se,pa onda tuci se. dugo je trebalo da se prvi put obrani. sad je ok. kad ga neko sad (9,god)tresne prvo upozori,pa se obrati učiteljici i tek onda ak ova nikaj ne napravi, sam vrati. i to hoda. moj zajeb se sastoji u tome što sam milslila da će autoriteti(tete u vrtiću, učiteljice) odraditi svoj dio.
cinober is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 09:13   #8
da , rita , tako bi trebalo biti i slazemo se da bi na naslino ponasanje trebalo reagirati i nauciti djecu da to nije prihvatljivo
nazalost , iako bi "tako trebalo" , nije tako
najcesce se ni tetama ni uciteljima neda zamarati oko "sitnica" , jer "sve su to djeca i kud bi mi stigli ..."
i onda nadrapa ono dijete koje se nezna obraniti , jer napadaci ne bivaju sankcionirani (ustvari , nakon sto par puta ne budu disciplinirani , dobiju jasnu poruku da to mogu raditi)
dakle , usprkos idealima , nasilje je i dalje prisutno u realnosti, a meni se cini da sa smanjenjem reakcija okoline i eskalira i da ga je sve vise
s druge strane , napadac koji nekoga udari i dobije odmah natrag po zubima ce itekako paziti koga ide dirati slijedeci put, bas kao sto i vukovi i lavovi biraju sebi plijen koji je najslabiji u krdu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 09:17   #9
Quote:
Rita kaže: Pogledaj post
U tim godinama je jako vazno da se izgradi empatija kod djece a tako je necete nikada izgraditi i klinci bez empatije su osudjeni na los zivot u buducnosti. Zato su tete i graknule,one u vrticu pokusavaju smirit tenzije jer klinci u toj dobi fakat tek uce obuzdavat svoju agresiju i ako im ne pomognemo svi to ne zavrsava dobro.
Niš ne bu naučilo klinca agresivca da obuzda svoju agresiju kao kad mu netko zvizne šamar natrag idući put kad se ovaj uzjoguni.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 10:17   #10
Quote:
Rita kaže: Pogledaj post
U tim godinama je jako vazno da se izgradi empatija kod djece a tako je necete nikada izgraditi i klinci bez empatije su osudjeni na los zivot u buducnosti... Posebno sa agresivcima, i kaznjavati takvo ponasanje,naravno ne fizicki jer im onda samo dajemo los primjer.
Mora znati vratiti kada ga / ju udare. Inače će postati vreća za udaranje, iživljavanje baš takvih agresivaca. Ne pokaže li zube, biti će to drugima signal. Dijete se mora izboriti za svoje, što kaže zg sash, kao i mi na poslu. Ovo još nije vidljivo toliko u vrtići, ali kasnije u školi je katastrofa.
Što dobiješ, dijete se povuče u sebe, s nikime ne komunicira, stalno je preplašeno. Ne ako ga udari, mora znati vratiti. Ne smije prvo započeti. To ga treba učiti da ne valja
kocul is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 10:39   #11
Quote:
Rita kaže: Pogledaj post
U tim godinama je jako vazno da se izgradi empatija kod djece a tako je necete nikada izgraditi i klinci bez empatije su osudjeni na los zivot u buducnosti. Zato su tete i graknule,one u vrticu pokusavaju smirit tenzije jer klinci u toj dobi fakat tek uce obuzdavat svoju agresiju i ako im ne pomognemo svi to ne zavrsava dobro.
načelno se slažem s tobom i pokušavala sam strasti smiriti pričom, objašnjavanjem
i to je uvijek bilo kad je spomenuti bratić u pitanju, jer su mi pod okom
ali, ja većinu dana, nažalost, nisam s njom... u vrtiću je
da, tete su graknule jer moraju odgojnoj komponenti svog posla dati smisao
s druge strane, postoji dečko u vrtiću kojeg ne mogu držati stalno pod kontrolom pa je svako par dana netko izgrižen
sad, ja moram svoje dijete učiti kako da se postavi ako je izgrižena 1, 5, 10 puta i mene to zbunjuje
teoretski je najprimjerenije da tete to riješe ali, kao što rekoh, one ih ne kontroliraju svo vrijeme
dakle, moje dijete mora imati vlastite mehanizme
i koliko got me boli prevaliti preko usta da je udarac ponekad opravdan pod zadnje joj upravo to i govorim; ne smiješ nikad početi ali se smiješ obraniti

dakle, iako joj kažem da smije uzvratiti ja se još uvijek nisam "uživila" u takvo načelo jer mi je agresija (pa i opravdana) mrska
morat ću, vjerojatno, uz njeno odrastanje i sama odrasti
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 12:46   #12
ne diram te - ne diraj me je sasvim ok pristup za one koji ne vole biti agresivni

za one agresivne ide otprilike: ne diraj ga/ju , da te nebi dirnuo/la

primjer: crni pojas u nekoj borilackoj vjestini se sigurno nece tuci okolo da bi nesto dokazao , jer mu dokazivanje nije potrebno
s druge strane , u slucaju kad je primoran , djelovat ce na nacin koji garantira UKUPNO najmanju dozu agresivnosti
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 15:25   #13
hm.. zanimljiva tema..
ali ne bih se ovdje zadržala samo na fizičkoj agresiji, klinci su jedni prema drugima agresivni na mnoge načine.

Da li je rješenje naučiti klinca da uvijek vraća u svoju obranu?

Teško je djecu naučiti da vrate ISTOM MJEROM, a u svrhu svoje obrane. Ako ih netko gurne, shvatit će to napadom pa će vratiti tako da gurne još jače ili udari.
Ako je dijete grubo guranje shvatilo napadom, reagirat će u obranu i udariti. Ali, prvi udarac je onda pao s njegove strane iako se branio.
Klinci će teško znati odmjeriti pojam iste mjere....

A što se tiče drugih vrsta agresivnosti, maltretiranja.... Često govorimo djeci da se kod psihičkog maltretiranja postave sasvim drugačije. Ono, ako ti se rugaju i omalovažavaju te, ignoriraj ih i prestat će.

Zar nije to isto napad i zašto ovdje najbolja obrana nije vraćanje istom mjerom?

E, i još nešto. Obzirom da napad nije isto što i obrana, prirodno bi bilo kazniti onoga tko je napao.
Ali, nailaziš na dva klinca koja se mlate. Nemaš pojma tko je prvi započeo! Obojica tvrde da je onaj drugi bio prvi. Očigledno netko laže, ali sa stopostotnom sigurnošću ne možeš utvrditi tko je. Čak i ako je jedan mali uvijek taj koji započinje, ne možeš ga kazniti na temelju toga što je to bio vrlo vjerovatno on.
I što onda? Jer, u cilju ti je zabraniti mlaćenje i kazniti agresivnost. Oćeš kazniti obojicu (što nije fer jer zašto kazniti onoga tko se branio) ili nećeš kazniti nijednog (što opet agresivcu govori da treba nešto započeti dok nitko ne gleda pa kasnije lagati i nikome ništa)? Ili? Kako sankcionirati takvo ponašanje, a biti pravedan?I ono što je najvažnije, uvijek dosljedan!
Ima li netko ideju.

PS: čini mi se da su na to mislile ovdje ranije spomenute tete iz vrtića kad su zabranile svaki vid agresivnosti bilo napadački bilo obrambeni. na jednu tetu 20 djece, nešto se desi u sekundi dok ne gledaš i eto ti problema. "ja sam se branio......." "nije istina, ja sam se branio.." itd.
six is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 19:19   #14
Quote:
six kaže: Pogledaj post
Da li je rješenje naučiti klinca da uvijek vraća u svoju obranu?
Da.

Quote:
Teško je djecu naučiti da vrate ISTOM MJEROM, a u svrhu svoje obrane. Ako ih netko gurne, shvatit će to napadom pa će vratiti tako da gurne još jače ili udari.
Tako i treba.
Kog briga za odmjeravanje "iste mjere"?
To je nepotrebno kompliciranje. Samo ga nauči da ne radi probleme s drugima. A ako netko njega napadne, nek vraća dok god mu ne dosadi, dok god mu se sviđa.
Ak nije sklon izazivanju sukoba, to sigurno neće trajati neprimjereno dugo samo po sebi. Bez da se crtaju fantomske "iste mjere". To će bit taman kolko treba.

Quote:
A što se tiče drugih vrsta agresivnosti, maltretiranja.... Često govorimo djeci da se kod psihičkog maltretiranja postave sasvim drugačije. Ono, ako ti se rugaju i omalovažavaju te, ignoriraj ih i prestat će.

Zar nije to isto napad i zašto ovdje najbolja obrana nije vraćanje istom mjerom?
Ako se ekipa okomljava na nekog u razredu, ili grupi u vrtiću, to rade zato jer mogu. I to zna izrasti stvarno u maltretiranje.
Najbolja obrana nije vraćanje istom mjerom, jer tako nešto je obično neomguće, nego dat po tikvi.

Quote:
E, i još nešto. Obzirom da napad nije isto što i obrana, prirodno bi bilo kazniti onoga tko je napao.
Ali, nailaziš na dva klinca koja se mlate. Nemaš pojma tko je prvi započeo! Obojica tvrde da je onaj drugi bio prvi. Očigledno netko laže, ali sa stopostotnom sigurnošću ne možeš utvrditi tko je. Čak i ako je jedan mali uvijek taj koji započinje, ne možeš ga kazniti na temelju toga što je to bio vrlo vjerovatno on.
I što onda? Jer, u cilju ti je zabraniti mlaćenje i kazniti agresivnost. Oćeš kazniti obojicu (što nije fer jer zašto kazniti onoga tko se branio) ili nećeš kazniti nijednog (što opet agresivcu govori da treba nešto započeti dok nitko ne gleda pa kasnije lagati i nikome ništa)? Ili? Kako sankcionirati takvo ponašanje, a biti pravedan?I ono što je najvažnije, uvijek dosljedan!
Ima li netko ideju.
Imam ja.
Presiječeš ih obojicu popola i onda daš pola jednoj mami, pola drugoj.
Ili tako nešto...


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 19:24   #15
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
tete neka onda osiguraju sredinu bez agresije,kad vec tako dobro sve znaju
ajd mi reci kako da one osiguraju sredinu bez agresije ako svako dijete od kuće dođe s pametnim savjetima roditelja da vrate udarce, griženje i sl.?

zar nije pravi primjer kako to poticanje na uzvraćanje loše djeluje i njeno dijete koje je do sada bilo mirno, a sad kad je dobilo zeleno svijetlo da i ona uzvraća udarcima, čak je počela i sama uzrokovati sukobe?

moj savjet u odnosu na tog malog bratića je da se obavi razgovor i s njegovom mamom (pošto ste u rodu) i da zajedno smislite kako reagirati na dječakovu agresiju..ja bih najprije pokušala razgovorom, a ako to ne bi pomagalo...svaki put bih stavila dječaka da se smiri i da razmisli o tome što je napravio...(jel to lijepo ponašanje i sl)

a djevojčicu bih učila da verbalizira napadaču ono što joj smeta, što ju ljuti, boli... ako napadač i dalje ne prestane, neka dođe po pomoć odrasle osobe

ovaj način je dugotrajan proces, ali na kraju ipak nadvlada agresivno ponašanje...
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 19:31   #16
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
najcesce se ni tetama ni uciteljima neda zamarati oko "sitnica" , jer "sve su to djeca i kud bi mi stigli ..."
i onda nadrapa ono dijete koje se nezna obraniti , jer napadaci ne bivaju sankcionirani (ustvari , nakon sto par puta ne budu disciplinirani , dobiju jasnu poruku da to mogu raditi)
a o čemu ti pak pričaš???
kako ni tetama ni učiteljima nije stalo do toga da riješe problem agresije??? pa ako to ne riješe, uvjeti rada su im katastrofalni, ne mogu s djecom raditi plan i program nego umjesto toga konstantno rješavati probleme, moraju svakodnevno polagati račune roditeljima i nadređenima kojima se ti roditelji žale...
mislim, stvarno...
i napadači jesu disciplinirani, ali ne agresijom (koju, vidim ovdje neki preporučuju)...a baš me zanima koliko bi medija obavijestili da je njihovo dijete agresivac i da ga onda neka druga odrasla osoba (tete, profesori) kazne fizički... mislim da na to ni ne treba nitko odgovoriti, jer smo u zadnje vrijeme bombardirani takvim negativnostima
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 19:48   #17
Moja teorija... kad je dijete tako povučenije, neagresivno, odnosno - ne zna se postaviti prema agresiji - onda joj moraš dati smjernice da je DOZVOLJENA samoobrana. Kad je dijete agresivno -onda naravno - kontra, da se to NE SMIJE. Ali - mora se znati obraniti. Danas sutra doći će u vrtić, školu... i tamo neće biti mame. Mora se znati obraniti od agresije.
Povučeno dijete koje je plahe naravi teško da će "preći granicu" i postati agresivnije od napadača. To mu nije u karakteru. Ali mora se naučiti imati - stav.
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 19:51   #18
Quote:
Zvrksa kaže: Pogledaj post
a o čemu ti pak pričaš???
kako ni tetama ni učiteljima nije stalo do toga da riješe problem agresije??? pa ako to ne riješe, uvjeti rada su im katastrofalni, ne mogu s djecom raditi plan i program nego umjesto toga konstantno rješavati probleme, moraju svakodnevno polagati račune roditeljima i nadređenima kojima se ti roditelji žale...
mislim, stvarno...
i napadači jesu disciplinirani, ali ne agresijom (koju, vidim ovdje neki preporučuju)...
Ne, nego branjem ljubičica.
Napadač ne bu napao kad zna da će dobit natrag.

Quote:
a baš me zanima koliko bi medija obavijestili da je njihovo dijete agresivac i da ga onda neka druga odrasla osoba (tete, profesori) kazne fizički...
Pa kaj onda ako i obavještavaju?
Za tak nekog, tko ne odgoji dijete pa ga se kasnije treba odgajati pa se buni me briga jednako kao za "navijača" koji razbija tramvaj pa ga policija ispendreči.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 23:12   #19
Govorim ja stalno ovaj sistem školstva je u teškoj banani,djeca kuže da im nitko ništa ne može i tako se ponašaju,kod mene se jedan klinac drugi osnovne ponaša tako da nema ni najmanje poštovanja prema odraslima što će od njega biti kad naraste.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 06:35   #20
Gustavo ,to sve dolazi iz kuce i od roditelja. Takva djeca od pocetka trebaju biti odstranjena iz kolektiva(jedan dan, tjedan,mjesec...) i na roditeljima je da ih odgajaju. Uciteljice su tu samo pomoc. Pa kak ti u skoli mozes odgajat nekog ko nema ni trunke postovanja prema toj osobi, pa ne smije ga kazniti, ne smije ga psovat, sorat,nis) pa nek ga onda doma roditelji odgajaju i nose se sa takvim problemima. Ne bi on meni isao u skolu takav.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:13.