Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2011., 10:45   #41
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Materijalizam Crkve bi i Boga naljutio.

Iv.

13Približila se godišnja svetkovina, židovska Pasha, pa Isus ode u Jeruzalem.
14U dvorištu Hrama zatekne trgovce kako prodaju žrtvene volove, ovce i golubove te mjenjače novca kako sjede za stolovima.

15Isus zasuče uže u bič te ih sve istjera iz Hrama, istjera ovce i volove, mjenjačima prospe sav novac po podu, a stolove im prevrne.

16Prodavačima golubova reče: 'Nosite to odavde! Ne pravite sajmište od kuće mojega Oca!'


Dakle ni Isus nije zelio da se od kuce njegovog Oca pravi trgovacko drustvo,a RKC upravo dobiva od drzave dionicki udjel u Croatia Osiguranju. Hoce li sada krenuti zagovaranje s oltara da se presveta stvar kao sto je zivot osigurava upravo u Croatia osiguranju? Pomozite Crkvi u RH i na taj nacin, ipak nam isplacuju dividendu....
Nije taj materijalizam nista novo u Crkvi ali je zgodno svaki puta napomenuti kako je upravo Isus zagovarao medjusobno potpomaganje i covjekoljublje a ne gramzivost i sakupljanje blaga na ovom svijetu.


(Zač. 35). 9. Ne nosite zlata ni srebra ni bakra u pojasima svojim,
10. Ni torbe na put, ni dvije haljine, ni obuće ni štapa; jer je poslenik dostojan hrane svoje.


10. I pitahu ga ljudi govoreći: Šta ćemo, dakle, činiti?
11. A on odgovarajući reče im: Koji ima dvije haljine neka dade onome koji nema; i koji ima hrane neka čini isto tako.
(ovo je isto po Jovanu )

Dakle, istina je da Crkva pomaze potrebitima ali da voli novac vise nego potrebite, i to je bogami ocigledno. A ovo izvadjeno iz Biblije je cista pripovjetka, Isus je tu mislio na nesto drugo....usljedit ce dvostruki ili trostruki smisao u odgovoru.....
Samo što treba uzeti u razmatranje i to da su u to vrijeme oko 1 stolječa bila druga vremena. Crkva je vjerojatno bila zajednica ljudi i oni koji su ušli u tu zajednicu su sve dijelili. Zato onaj koji ima dvije haljine treba prodati jednu, a onaj koji ima kuću i imanje mora prodati cijelu imovinu i donjeti novac i položiti ga pred noge apostolima. Znači da su Apostoli bili oni koji su upravljali zajedničkom imovinom zajednice. To u biti i je isto ono što govori i komunistička teorija i zbog čega je kod nas postojalo tkzv DRUŠTVENO vlasništvo. A poslije drugog svjetskog rata je višak oduzimanb privatnim vlasnicima. Tko je imao više od jednog stana ili kuće, njemu je sve oduzeto.

U socijalističkim se poduzećima dogodio problem UPRAVLJANJA zajedničkom imovinom. I znamo kako su rukovodioci i komunisti postali viši stalež u komunističkim državama.

Pitanje je kako je to riješeno u crkvi? Poslije prvog stolječa su se događale drugačije stvari, ali tada je bilo tako.
kom1 is offline  
Old 09.03.2011., 12:33   #42
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Samo što treba uzeti u razmatranje i to da su u to vrijeme oko 1 stolječa bila druga vremena. Crkva je vjerojatno bila zajednica ljudi i oni koji su ušli u tu zajednicu su sve dijelili. Zato onaj koji ima dvije haljine treba prodati jednu, a onaj koji ima kuću i imanje mora prodati cijelu imovinu i donjeti novac i položiti ga pred noge apostolima. Znači da su Apostoli bili oni koji su upravljali zajedničkom imovinom zajednice. To u biti i je isto ono što govori i komunistička teorija i zbog čega je kod nas postojalo tkzv DRUŠTVENO vlasništvo. A poslije drugog svjetskog rata je višak oduzimanb privatnim vlasnicima. Tko je imao više od jednog stana ili kuće, njemu je sve oduzeto.

U socijalističkim se poduzećima dogodio problem UPRAVLJANJA zajedničkom imovinom. I znamo kako su rukovodioci i komunisti postali viši stalež u komunističkim državama.

Pitanje je kako je to riješeno u crkvi? Poslije prvog stolječa su se događale drugačije stvari, ali tada je bilo tako.

Ovo kako tumacis je gotovo doslovno tumacenje.
Isus je u svojim prispodobama ali i djelima (ako je vjerovati tumacenju crkve krscanske) nacelno davao smjernice sto, kako, koliko, zasto...zato se mnoge price ne uzimaju doslovno. To sto je Isus u prispodobi o "talentima" (Mt 25,14-30) koristio valutu koja danas vise ne postoji ne znaci da nije mislio na obveznice, dionice, eure.
Isti princip ponasanja vrijedi i za komunizam, kapitalizam ili bilo koje drustveno uredjenje; pravila ostaju ista, nacelo prispodobe je isto.

Gramzivost, pohlepa, oholost, seksualnost itd. je sve vise obuzela crkvu krscansku i to je nesto sto, morat ces priznati, smeta i dobrom dijelu vjernika.

RKC na celu s Vatikanom ima i vlastitu banku, udjele u tvrtkama diljem svijeta, do 1999. su imali i vlastitu valutu, a o ostalim prihodima sam pisao u temi "Novac nadbiskupiji....". Imovina i prihodi koje ostvaruje RKC se vjerojatno ne mogu ni procjeniti (dijelom i zbog toga sto su vezani u zlatu, umjetnickim i povijesnim dobrima) iz razloga sto ih skivaju kao zmija noge.

Onda obican vjernik iz male sredine dodje na misu, obican seljak koji zivi od poljoprivrede negdje na istoku zemlje. Primjera radi, mogao je biti i ribar, rudar, drvosjeca ili blagajnica u trgovini.
On zivi u maloj sredini gdje svi sve znaju i ovise jedni o drugima ne samo materijalno. Zupniku svaka obitelj u tom malom mjestu daje nekakav godisnji dar a nesretnik ima i dodatnu nesrecu da jednom godisnje zupnik cita iznos dara nakon mise nedjeljne ili salje pismo po selu, svakome u sanducic.
U materijalnoj neimastini on ima dva izbora;

1.dodatno opteretiti rashodovnu stranu budzeta i dati "al pari" ostalim clanovima zajednice
2.odluciti ne dati dar zbog neimastine. E tada on narusava svoj status u drustvu, pocinju na njega i njegovu obitelj gledati kao na bogece.

Poznata mi je ta situacija (nije osobni primjer na moju srecu), u zupi koja broji ne vise od 5 tisuca stanovnika. Trac se siri brzinom svjetlosti. Vidi ovoga sto nije nista dao, ovaj je dao manje od mene natjecanja, pa krecu price o pijanstvu, pa tuce zenu itd. On nakon toga dakle trpi posljedice.
Vjerovali ili ne gleda se i u nedjelju tko koliko stavlja u kosaricu za milodar, malo tko ce javno priznati. Sakupljao sam i znam sto pricam. Nitko nece javno priznati ali su ljudi stoka.

Vjerujem da dobar dio prihoda cine milodari i dobrovoljne donacije upravo od ljudi koji tesko odvajaju i za potrebitije stvari od dara zupniku ili nedjeljne lemozine dok se RKC doslovno kupa u novcu i materijalizmu.
Svojim ponasanjem ne da se ponasaju razlicito od Isusovog nauka nego su zasli u nekakvu sasvim drugu dimenziju u kojoj svojim ponasanjem sablaznjavaju vjernike i nevjernike sirom svijeta. Vjerujem da ce se tesko naci veceg grijeha za njihova djela i ponasanje.

A nas seljak je u proslu nedjelju dao lemozinu a bogobojazan ce dati i iduce nedjelje. Djakovacki pomocni biskup ce se npr. za to vrijeme voziti u crnom WW Passatu registracijskih oznaka DJ 2000 HR.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Old 09.03.2011., 12:43   #43
Pa crkva i je najbolja trgovačka organizacija na svijetu, zar ne? A znamo da je trgovcu novac sve (pa danas je to svima u stvari)? Trgovac proda auto, kuću, hlače, naftu, vodu, pivo, softver i za tu robu uzme novac. Da bi nešto prodavao moraš to i kupiti, proizvesti, nabaviti bilo kako , a zatim naći i kupca za to. Danas to postaje sve teža radnja. Mislim da su crkvenjaci najbolji trgovci na svijetu. Robe nema i jedino im treba kupac dovoljno glup, uplašen, idealističan i lakovjeran pa da od crkve kupi maglu i iluziju. I onda ovi pozlaćeni voze papamobile i propovjedaju skromnost?! Veliko bravo za najbolje trgovce na svijetu!!!!
nebesko plavi is offline  
Old 09.03.2011., 12:51   #44
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Ovo kako tumacis je gotovo doslovno tumacenje.
Isus je u svojim prispodobama ali i djelima (ako je vjerovati tumacenju crkve krscanske) nacelno davao smjernice sto, kako, koliko, zasto...zato se mnoge price ne uzimaju doslovno. To sto je Isus u prispodobi o "talentima" (Mt 25,14-30) koristio valutu koja danas vise ne postoji ne znaci da nije mislio na obveznice, dionice, eure.
Isti princip ponasanja vrijedi i za komunizam, kapitalizam ili bilo koje drustveno uredjenje; pravila ostaju ista, nacelo prispodobe je isto.

Gramzivost, pohlepa, oholost, seksualnost itd. je sve vise obuzela crkvu krscansku i to je nesto sto, morat ces priznati, smeta i dobrom dijelu vjernika.

RKC na celu s Vatikanom ima i vlastitu banku, udjele u tvrtkama diljem svijeta, do 1999. su imali i vlastitu valutu, a o ostalim prihodima sam pisao u temi "Novac nadbiskupiji....". Imovina i prihodi koje ostvaruje RKC se vjerojatno ne mogu ni procjeniti (dijelom i zbog toga sto su vezani u zlatu, umjetnickim i povijesnim dobrima) iz razloga sto ih skivaju kao zmija noge.

Onda obican vjernik iz male sredine dodje na misu, obican seljak koji zivi od poljoprivrede negdje na istoku zemlje. Primjera radi, mogao je biti i ribar, rudar, drvosjeca ili blagajnica u trgovini.
On zivi u maloj sredini gdje svi sve znaju i ovise jedni o drugima ne samo materijalno. Zupniku svaka obitelj u tom malom mjestu daje nekakav godisnji dar a nesretnik ima i dodatnu nesrecu da jednom godisnje zupnik cita iznos dara nakon mise nedjeljne ili salje pismo po selu, svakome u sanducic.
U materijalnoj neimastini on ima dva izbora;

1.dodatno opteretiti rashodovnu stranu budzeta i dati "al pari" ostalim clanovima zajednice
2.odluciti ne dati dar zbog neimastine. E tada on narusava svoj status u drustvu, pocinju na njega i njegovu obitelj gledati kao na bogece.

Poznata mi je ta situacija (nije osobni primjer na moju srecu), u zupi koja broji ne vise od 5 tisuca stanovnika. Trac se siri brzinom svjetlosti. Vidi ovoga sto nije nista dao, ovaj je dao manje od mene natjecanja, pa krecu price o pijanstvu, pa tuce zenu itd. On nakon toga dakle trpi posljedice.
Vjerovali ili ne gleda se i u nedjelju tko koliko stavlja u kosaricu za milodar, malo tko ce javno priznati. Sakupljao sam i znam sto pricam. Nitko nece javno priznati ali su ljudi stoka.

Vjerujem da dobar dio prihoda cine milodari i dobrovoljne donacije upravo od ljudi koji tesko odvajaju i za potrebitije stvari od dara zupniku ili nedjeljne lemozine dok se RKC doslovno kupa u novcu i materijalizmu.
Svojim ponasanjem ne da se ponasaju razlicito od Isusovog nauka nego su zasli u nekakvu sasvim drugu dimenziju u kojoj svojim ponasanjem sablaznjavaju vjernike i nevjernike sirom svijeta. Vjerujem da ce se tesko naci veceg grijeha za njihova djela i ponasanje.

A nas seljak je u proslu nedjelju dao lemozinu a bogobojazan ce dati i iduce nedjelje. Djakovacki pomocni biskup ce se npr. za to vrijeme voziti u crnom WW Passatu registracijskih oznaka DJ 2000 HR.



A šta pomoćni biskup pa jel onda ima i glavni biskup? Najjači su stvarno!!!Legende, čuj pomoćni biskup! Al mislim da se i seljaku svakako isplati, jer kad tuča uništi rod pomoćni će mu pružiti utjehu i prenijeti mu božiji stav o njegovoj nevolji, a priznaćeš nije mala stvar biti na vezi sa bogom?! Pa kako bi on stupio u vezu s bogom da nije pomoćnog mlatimudana? A ovaj to sa crnim, nabrijanim pasatom na brzinu uspostavi! Mislim božansku vezu. Sigurno ima i Samsung, Nokiju za jedno 8000 kn.
nebesko plavi is offline  
Old 13.03.2011., 15:21   #45
don Damir Stojić kod Stankovića

Prvo zamislite da se ovaj čovjek rodia u Saudijskoj Arabiji. Bia bi zaljubljen u islam kao sto je u katolicanstvo. Vjesto je izbjega temu o homicima rekavsi sto kaze katekizam o njima (tj o cinu - nebi da je to znanstveni rad.
Onda stara smisalica o bogatstvu Crkve: Ja sve imam a nista ne posjedujem. A licemjer kaze da je ovdje korupcija, i kriminal zbog socijalizma
Licemjer dosa odi iz kanade. Sekularnog drustva di su ateisti i ostali sekularisti intelektualci, umjetnici, znanstvenici i tako dalje. Najmanje ih ima u zatvoru. I onda on dođe u RH i kaze da su korupcija, kriminal i sl. posljedica socijalizma.
Naravno pokaza je malo religijskog eskluvizma i sinkretizma kad je prica o yogi i hinduizmu. A kako ga je Stanko podbada za seks. hahaha
Petit keksi is offline  
Old 13.03.2011., 15:28   #46
Podbadao ga Stanko, ali nije postigao svoj cilj...čovjek je stvarno vjerodostojan, što i nije teško kad stojiš životom iza onoga što propovjedaš. Napomena, ne slažem se sa svim njegovim stavovima i izjavama, ali ga smatram svećenikom na kojeg bi se drugi mogli ugledati.
Crni_Jack is offline  
Old 13.03.2011., 16:16   #47
Ništa naročito od vojnika partije na zadatku kao gost Nu2, osim što se don Stojko pogubio u prostoru zbog teme o monogamnosti.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 13.03.2011., 16:25   #48
Taj Stojić je redikul.
A i Stanković je jadan da takve redikule poziva u emisiju.
NewWorldOrder is offline  
Old 13.03.2011., 17:10   #49
Quote:
NewWorldOrder kaže: Pogledaj post
Taj Stojić je redikul.
A i Stanković je jadan da takve redikule poziva u emisiju.
Kad je zva let 3, misu kovaca, edu maajku, vedranu rudan zasto nebi i njega zva?
Iako bi ja vise volia vidit kacunka ili Sudca
Petit keksi is offline  
Old 13.03.2011., 17:19   #50
Gledao sam emisiju.

Više manje je ok odgovarao na pitanja o seksualnosti, patnji itd. iako su to teme o kojima se toliko može pričat i ulazit u dubinu, pa tu nešto više nije ni zbog vremena stigao ni mogao, a što se tiče pitanja o crkvi kao instituciji sa svojom hijerarhijom, njenom bogatstvu, otuđenjem od naroda itd... bilo je teško očekivat da će kritizirat sam svoje nadređene i takav stav se mogao i pretpostavit, no svejedno razočaran sam da rijetki imaju hrabrosti i snage reć istinu, otvoreno, beskompromisno i oštro kako bi i trebalo, a eto među takvima po ovom gostovanju nije ni don Stojić.

Od koga bi se ta nova snaga trebala očekivat ako ne od ovakvih mladih svećenika??
Wild_East_ is offline  
Old 13.03.2011., 17:47   #51
Stanković je bio poprilično nervozan, na trenutke potpuno zbunjen.
Pred njim je bio čovjek koji vjeruje u ono što govori, a on nije naviknut na takve sugovornike.
Stojić je od Stankovića napravio pečinskog pračovjeka, kad je Stanković rekao da je sex za njega samo penetracija, oralni sex i eventualno predigra.
Zanimljivo, kako nitko od "prosvijećenih" nije zamijetio tu Stankovićevu rečenicu i malo je pročačkao...
Bravo za don Damira Stojića!
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Old 13.03.2011., 18:07   #52
Quote:
akont-ciko kaže: Pogledaj post
Stanković je bio poprilično nervozan, na trenutke potpuno zbunjen.
Pred njim je bio čovjek koji vjeruje u ono što govori, a on nije naviknut na takve sugovornike.
Stojić je od Stankovića napravio pečinskog pračovjeka, kad je Stanković rekao da je sex za njega samo penetracija, oralni sex i eventualno predigra.
Zanimljivo, kako nitko od "prosvijećenih" nije zamijetio tu Stankovićevu rečenicu i malo je pročačkao...
Bravo za don Damira Stojića!
Bolje reći zaslijepljen onim u što vjeruje.
A takvi ostavljaju dobre dojmove na mase kroz povjest.
AvluV is offline  
Old 13.03.2011., 18:08   #53
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ništa naročito od vojnika partije na zadatku kao gost Nu2, osim što se don Stojko pogubio u prostoru zbog teme o monogamnosti.
ili ti nisi shvatila što je don Stojko htio kazati.

suma sumarum gem, set meč za don Stojića
juanpablom is offline  
Old 13.03.2011., 18:14   #54
Quote:
nebesko plavi kaže: Pogledaj post
Pa crkva i je najbolja trgovačka organizacija na svijetu, zar ne? A znamo da je trgovcu novac sve (pa danas je to svima u stvari)? Trgovac proda auto, kuću, hlače, naftu, vodu, pivo, softver i za tu robu uzme novac. Da bi nešto prodavao moraš to i kupiti, proizvesti, nabaviti bilo kako , a zatim naći i kupca za to. Danas to postaje sve teža radnja. Mislim da su crkvenjaci najbolji trgovci na svijetu. Robe nema i jedino im treba kupac dovoljno glup, uplašen, idealističan i lakovjeran pa da od crkve kupi maglu i iluziju. I onda ovi pozlaćeni voze papamobile i propovjedaju skromnost?! Veliko bravo za najbolje trgovce na svijetu!!!!
još bi dodala - danas prolazim (nedjelja ) kraj građevinskog objekta kaj će KTC d.o.o. izgraditi sa dragim kamenjem i što već - i scena za fotografiju. Debeljuškasti popek se rukuje s arhitektima svi se smiju i ne smeta im što radnici rade - u nedjelju. Kad je za crkvu - onda može i nedjeljom se raditi.
Licemjeri. Ne mogu vjerovati da ljudi puše te priče da je netko vrijedniji od njih i ima pravo ne raditi a uzimati novac..i to zato jer su oni posrednici između Boga i ljudi..ma koja bahatost i ludilo.fuj.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Old 13.03.2011., 18:17   #55
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
ili ti nisi shvatila što je don Stojko htio kazati.

suma sumarum gem, set meč za don Stojića
A što to bi tako pametno od Stojka a da nismo čuli od svih ostalih partijskih Stojki KC-a???

Valjda gemišt od misnog vina...
__________________
Čarolija... Svratište

Zadnje uređivanje Nemruth Dagi : 13.03.2011. at 18:22.
Nemruth Dagi is offline  
Old 13.03.2011., 18:22   #56
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
ili ti nisi shvatila što je don Stojko htio kazati.

suma sumarum gem, set meč za don Stojića
Ima djeca igraju se hvatala i tko koga prvi ...
Kažu i oni .
AvluV is offline  
Old 13.03.2011., 18:27   #57
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
još bi dodala - danas prolazim (nedjelja ) kraj građevinskog objekta kaj će KTC d.o.o. izgraditi sa dragim kamenjem i što već - i scena za fotografiju. Debeljuškasti popek se rukuje s arhitektima svi se smiju i ne smeta im što radnici rade - u nedjelju. Kad je za crkvu - onda može i nedjeljom se raditi.
Licemjeri. Ne mogu vjerovati da ljudi puše te priče da je netko vrijedniji od njih i ima pravo ne raditi a uzimati novac..i to zato jer su oni posrednici između Boga i ljudi..ma koja bahatost i ludilo.fuj.
Pa rade na božjim poslovima i mogu raditi u nedelju.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 13.03.2011., 18:28   #58
Hajde da se podsjetimo,šta je ono Isus rekao:"Ne činite od moje kuće,kuće trgovačke!".
Toliko o današnjoj "Crkvi".
NewWorldOrder is offline  
Old 13.03.2011., 18:59   #59
Licimuri i demoni

Ne treba im zamjerit [biskupima], nego treba učit od njih, stvorit stroj za maglu i počet dilat gladnim masama, jazavaca nikad dosta.

PS
Vatikan sa svim svojim čarima [čitaj: zlato, drago kamenje, mramor, raskoš...] predstavlja baš ono što je J.C. mislio, a ako se netko ne slaže onda je komunista, demon i licimur
__________________
I don't mean to sound bitter, cold, or cruel, but I am, so that's how it comes out
Bill Hicks is offline  
Old 13.03.2011., 19:08   #60
Quote:
NewWorldOrder kaže: Pogledaj post
Hajde da se podsjetimo,šta je ono Isus rekao:"Ne činite od moje kuće,kuće trgovačke!".
Toliko o današnjoj "Crkvi".
Točno! Nije mi jasno zar vjernici imaju neku kolektivnu amneziju ili što? prave se da to ne piše u bibliji. Ne razumijem to isključivanje mozga
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:46.