Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2007., 13:27   #201
vrlo vrlo simpatična reportaža, čestitam!

Samo bih skrenuo pažnju na netoče informacije (što dokazuje kako je Kuba jako teška za razumijevanje nekome koji je tamo bio prvi put)

Prvu valutu mogu koristiti samo domaći, a drugu samo stranci. Razlika je 28 puta. U našem žargonu bi to bilo da cugu koju mi platimo 10 kuna, jednom turistu iz Skandinavije bi naplatili 280 kuna

nije točno. Obadvije valute mogu imat (legalno) i domaći i stranci. Pogotovo nije točno da cugu koju mi platimo recimo 28 CUC oni plate 1 CUC. Isto plaćaju i kubanci i turisti. Cijene su iste za sve, osim u nekim diskotekama kad je cijena za kubance u nacionalnim pesosima a za turiste u konvertibilnim.

Fora je ako napojnicu date u EUR-u. Kubanac to prihvati, no kako oni s tim nemogu ništa, onda nađu drugog turista I žicaju ga da im zamijeni taj jedan euro za jedan CUC

Isto kao i gore: ako kubanac ima eure, ode na banku i zamijeni ih u CUC i onda s njima kupuje u trgovini ili što mu već drago. Isto tako, turist može u svakom trenutku nabaviti (legalno) kubanske pesose (moneda nacional) u bankama (cadeca), i onda s njima kupovati stvari na ulici od Kubanaca (npr. pizzu ili sendvič ili sladoled na ulici... sve što dakle ne prodaju u trgovinama.

osjećaš se vrlo sigurno, uopće u ovoj zemlji, iako je broj uniformiranih ljudi koje sam vidio začudo mali.
Uniformirane policije, bar po mom mišljenju, ima izuzetno puno. Ali čak i da ih nema, ima puno policije u civilu (LACRA, DTI), i to svi znaju. Oni su sveprisutni i pojavljuju se čim se nešto "dogodi". Navest ću jedan primjer, jednom sam pijan sa još tri Kubanca radio probleme pred diskom jer nas nisu htjeli pustiti u disko zbog toga što je bio prenatrpan. U roku od odmah se stvorila osoba u crvenoj kapici i trapericama, pokazao policijsku iskaznicu, odveo nas na stranu i po walkie talkie pozvao patrolu sa autom, da su nas otpeljali do policijske postaje. Naizgled nikad ne bi rekao za tog lika da je policajac.

nema ni mobitela (barem ne kod običnih ljudi
Mobitela ima, postoje dva nacionalna operatera, Kubanci mogu legalno posjedovati mobitel i kubanski broj ako im stranac potpiše ugovor.

Evo samo toliko, nemoj šta zamjerit
kubamanijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 14:15   #202
@ kubamanijak: Jel ti zivis na Kubi?
__________________
Potrudite se da dobijete ono što volite, jer će vas inače prisiliti da volite ono što dobijete
funkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 14:35   #203
Malo mi je simptomaticno kako ovi "romanticni" prikazi Kube sadrze faktografske netocnosti na koje onda reagiraju drugi forumasi-romanticari (neka se nitko ne uvrijedi, to je samo moj dojam).

Mi koji smo Kubu opisali na realan i ne bas presretan nacin nismo to ucinili da bismo drugima "ogadili" Kubu. Realnost je surova, nista drugo.
kaeovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 14:45   #204
Sve je u pogledu osobe. Procitaj blog od npr. Travelfreak kako pise o Tajlandu i Vijetnamu. Katastrofa.
Nije to romantika, to je vedriji pogled na svijet. Bilo gdje na svijetu mozes naci primjera kako je negdje odvratno, siromasno... Kad vidim covjeka na ulici koji puza sa jednom rukom i nogom, meni to nije odvratno. On se tu nasao kako je i ja cu mu pomoci onoliko koliko cu moci.
A da cijelo vrijeme razmisljam jadan on i jadna drzava, ne znam gdje bi bilo smisla. U Hoto naselju?
btw. tvoj putopis bas i nisam citao tako da.. Puno mi je draze procitati ovakve poglede na Kubu nego neke bedare. Bed je svuda i oduvijek je bio i bit ce.
__________________
Potrudite se da dobijete ono što volite, jer će vas inače prisiliti da volite ono što dobijete
funkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 15:01   #205
Nemam nikakvih problema s time. Ali sjetit ces me se kad skuzis da si dosao u zemlju koja te stalno i na svakom koraku pljacka (naplacujuci "usluge" po bezobrazno visokim cijenama). Ja i od romantike i od bedara vise volim realne (put)opise.

kaeovo

P.S. I bed nije svuda. Ima toliko zemalja koje ti za tvoj novac daju odlicnu uslugu tj. vrijednost za novac. Kuba nije jedna od tih zemalja. Nazalost.
kaeovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 15:06   #206
Nisam jos bio pa ne mogu procijeniti. Postoji vise razina pljacke kako ja to nekako shvacam. Ona koja je meni najmrza je kada ti taksist hoce naplatiti tarifu od 50 novaca koja kosta 10 novaca jer je on procijenio da si ti naivac. Jednako tako u kaficima i restoranima. To ne volim nikako.
Ali ako je pljacka da je sve skupo za strance jednako, odnosno da su cijene definirane koliko god skupe bile, to mi je okej. Jednom cu doci vidjeti i otici. A takva je i vecina Hrvatske sto se tice turizma.
__________________
Potrudite se da dobijete ono što volite, jer će vas inače prisiliti da volite ono što dobijete
funkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 15:42   #207
Quote:
kaeovo kaže: Pogledaj post
Malo mi je simptomaticno kako ovi "romanticni" prikazi Kube sadrze faktografske netocnosti na koje onda reagiraju drugi forumasi-romanticari (neka se nitko ne uvrijedi, to je samo moj dojam).

Mi koji smo Kubu opisali na realan i ne bas presretan nacin nismo to ucinili da bismo drugima "ogadili" Kubu. Realnost je surova, nista drugo.
moje mišljenje je da se tu radi o promatranju čaše kao polu-punoj ili polu-praznoj.. svatko gleda na neke stvari u životu drugačije..
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 16:40   #208
Ja sam mislio otići na Kubu pa su me postovi ovdje pokolebali...i koliko vidim nije baš jeftino, naročito aranžmani za tamo...i sveprisutno..naizgled sve jeftino ali daj tamo daj onamo kad sve zbrojiš ode lova...Meni je bitno da je prijevoz, cuga i zabava jeftina...Kad npr. usporedim Keniju i Tajland s Kubom čini mi se da su najmanje duplo jeftinije destinacije a jednako dobre ako ne i bolje...
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 16:44   #209
Ja sam prvobitno trebao ici na Kubu a ne na Tajland i igrom slucaja prvo dosao u Tajland pa se preselio ovdje tako da ti to moze biti opasno Cuo sam da je iz Kanade dosta jeftino do Kube pa je meni plan u 7-om mjesecu tjedan dana Kanade, pa tjedan Kube, pa natrag na Tajland Valjda ce uspjet
Ali s Tajlandom neces pogrijesiti
__________________
Potrudite se da dobijete ono što volite, jer će vas inače prisiliti da volite ono što dobijete
funkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 17:11   #210
Quote:
funkster kaže: Pogledaj post
Nisam jos bio pa ne mogu procijeniti. Postoji vise razina pljacke kako ja to nekako shvacam. Ona koja je meni najmrza je kada ti taksist hoce naplatiti tarifu od 50 novaca koja kosta 10 novaca jer je on procijenio da si ti naivac. Jednako tako u kaficima i restoranima. To ne volim nikako.
Ali ako je pljacka da je sve skupo za strance jednako, odnosno da su cijene definirane koliko god skupe bile, to mi je okej. Jednom cu doci vidjeti i otici. A takva je i vecina Hrvatske sto se tice turizma.

upravo to ćeš doživjeti tamo...i to ne samo sa taksistima nego na svakom koraku...nas su htjeli zavaljat na hotelu na recepciji dok nismo graknuli i tražili nekog "glavnog" s kim možemo razgovarati...dobili smo sobu koja se farbala (unaprjed je bilo plaćeno) i koja je bila vrlo neuredna i zatim su nam promjenu sobe htjeli naplatit dodatnih 50 eur po noći...Nakon zahtjeva za promjenom hotela i izričitog zahtjeva da razgovaramo sa direktorom hotela recepcionista je odjednom promjenio priču i dobili sobu bolje klase (koja zapravo nije baš bila puno bolja) i nismo više ništa morali platiti i nadoplatiti...a da ne pričam da su nam ujutro pokušali konobari naplatit doručak koji je bio uključen u cijenu...eh a takvih primjera ima koliko hoćeš...od izleta na koje nismo otišli jer su zaboravili doći po nas pa nam rekli da imamo bad karma my frend a za lovu niti a niti b dok opet nismo digli buku...pa taxist s kojima se unaprijed dogovaraš (nakon što negdje provjeriš koliko bi ta vožnja realno koštala) koliko ćeš platit...i ono kaj mi je bilo stvarno koma...jest da će te na ulici ljudi lovit i bit ljubazni nebi li sa njim sjeo i platio im koktel ili nebi li te odvukli negdje da kupiš fake cigare za 200 eur...nikad nisam rekla da kuba nije prekrasna zemlja....al prvo te izvara država (jer sve je državno i košta a ne vrjedi ni upola onoga što si platio) a onda te izvaraju (ako si naivac) još i "divni ljudi koji plešu po ulicama i uživaju u takvom životu"...nebi li se dočepali neke kintice...nimalo romantično...
još jednom ću ponovita da je Kuba prekrasna zemlja sa predivnom prirodom i podnebljem i nevjerovatnim potencijalom ali turistička usluga koju nude se čak ni nemože nazvati uslugom...a nažalost ja ipak putujem kao turist a ne avanturist pa si nemogu odvojit ni vremena ni novaca da neku zemlju istražujem 2 mjeseca nebi li ju upoznala bolje...mislim da je prvi dojam koji stekneš vrlo bitan i na kraju veliki motivator da se vratiš opet ...a ja nakon svojih 14 dana kube nemam želju se više ikada vratit tamo...
sly47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 17:20   #211
@ intrepidCRO

Molim te ako možeš dat koji detalj oko toga preko koje agencije si išao i od kud, ako ti nije bed reć i cifra bi me zanimala. Ja sam gledao na netu 10 dana za 5000,00 kn i 11 000,00kn i jedina razlika je u broju zvjezdica hotela tako da nisam pametan po tom pitanju. Tnx
marlboro men is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 17:36   #212
Quote:
kubamanijak kaže: Pogledaj post
vrlo vrlo simpatična reportaža, čestitam!

Samo bih skrenuo pažnju na netoče informacije (što dokazuje kako je Kuba jako teška za razumijevanje nekome koji je tamo bio prvi put)

Prvu valutu mogu koristiti samo domaći, a drugu samo stranci. Razlika je 28 puta. U našem žargonu bi to bilo da cugu koju mi platimo 10 kuna, jednom turistu iz Skandinavije bi naplatili 280 kuna

nije točno. Obadvije valute mogu imat (legalno) i domaći i stranci. Pogotovo nije točno da cugu koju mi platimo recimo 28 CUC oni plate 1 CUC. Isto plaćaju i kubanci i turisti. Cijene su iste za sve, osim u nekim diskotekama kad je cijena za kubance u nacionalnim pesosima a za turiste u konvertibilnim.

Fora je ako napojnicu date u EUR-u. Kubanac to prihvati, no kako oni s tim nemogu ništa, onda nađu drugog turista I žicaju ga da im zamijeni taj jedan euro za jedan CUC

Isto kao i gore: ako kubanac ima eure, ode na banku i zamijeni ih u CUC i onda s njima kupuje u trgovini ili što mu već drago. Isto tako, turist može u svakom trenutku nabaviti (legalno) kubanske pesose (moneda nacional) u bankama (cadeca), i onda s njima kupovati stvari na ulici od Kubanaca (npr. pizzu ili sendvič ili sladoled na ulici... sve što dakle ne prodaju u trgovinama.

osjećaš se vrlo sigurno, uopće u ovoj zemlji, iako je broj uniformiranih ljudi koje sam vidio začudo mali.
Uniformirane policije, bar po mom mišljenju, ima izuzetno puno. Ali čak i da ih nema, ima puno policije u civilu (LACRA, DTI), i to svi znaju. Oni su sveprisutni i pojavljuju se čim se nešto "dogodi". Navest ću jedan primjer, jednom sam pijan sa još tri Kubanca radio probleme pred diskom jer nas nisu htjeli pustiti u disko zbog toga što je bio prenatrpan. U roku od odmah se stvorila osoba u crvenoj kapici i trapericama, pokazao policijsku iskaznicu, odveo nas na stranu i po walkie talkie pozvao patrolu sa autom, da su nas otpeljali do policijske postaje. Naizgled nikad ne bi rekao za tog lika da je policajac.

nema ni mobitela (barem ne kod običnih ljudi
Mobitela ima, postoje dva nacionalna operatera, Kubanci mogu legalno posjedovati mobitel i kubanski broj ako im stranac potpiše ugovor.

Evo samo toliko, nemoj šta zamjerit
Hvala na čestitkama, i ne zamjeram , dapače, bio sam prekratko da bi neke stvari polovio tako dobro kako funkcionira cijeli sustav. Ovaj dio s lovom sam karikirao da bi približio razlike, no da sam pojašnjavao sve kako je (i kako piše drugdje i kako vodiči govore i kako ljudi govore)...post bi se pretvorio u radni naslov Monetarna politika Kube. Rekao si da je to netočno, a na kraju ipak kažeš da ima i dualizma (ja sam ga doživio na tržnicama recimo ili u dućanima na točkice).
Onaj dio oko zamjene EUR-a nije netočan, jer sam to doživio (i još bar 20-tak ljudi), tako da je moguće da mogu otići u banku i napraviti razmjenu, ali zašto to ne rade, ne bih znao (nemam pojma zašto si me tu uopće ispravljao, kad sam govorio iz prvog lica ).
Što se tiče uniformi...ja govorim o svom turističkom iskustvu a to je da toga nema puno (kako sam si ja mislio) ; ne živim tamo tako da mogu skužit ko je ko nije tajni agent...i zašto je to uopće bilo bitno za komentirati...
Napisah da nisam vidio mobitele kod običnih ljudi, prevedeno, nisam vidio nikoga da hoda po ulici i priča. Naravno da ima i operatera, jer sam i sam nosio mobitel i shvatio to.
Hm, na kraju ti ipak zamjeram, jer si tražio dlake u jajetu i isčitavao nepotrebne stvari. Jedina bitna netočnost je moja usporedba novaca (objasnih i zašto sam tako pisao). Stvarno je ovaj kubanski forum jadan (ni kriv ni dužan), previše prebacivanja, politike, prije puta sam se tu htio informirati malo, no kad sam vidio što se piše i kakave se rasprave vode?!?!?...ljudi, pa ovo je forum za putovanja, i ako netko želi biti i površan, neka bude, jer to je njegovo osobno iskustvo.

Ovima romantičarima preporučam da odu čim prije.
__________________
Gastić u Kazakhstanu
intrepidCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 17:54   #213
Quote:
intrepidCRO kaže: Pogledaj post
Što se tiče uniformi...ja govorim o svom turističkom iskustvu a to je da toga nema puno (kako sam si ja mislio)
U centru Havane imas murjaka na svakih 50-ak metara. To ti nije puno?

I ja svim romanticarima (koji zele postati surovi realisti) preporucujem da sto prije odu na Kubu.

kaeovo
kaeovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 18:15   #214
Evo ja ću pokušat za čitaoce što jednostavnije pojasniti monetarnu situaciju na kubi, koja je vrlo komplicirana (čak riskiram i da budem nedovoljno precizan ili možda netočan)

Do studenog 2004 na kubi su bili u opticaju 3 valute kao sredstvo plaćanja:
1. američki dolar. Kada si nešto platio u dolarima, prodavač ti je vratio ili dolare ili konvertibilne pesose (CUC)
2. konvertibilni peso (CUC) vrijednost sa dolarom bila je 1:1. Taj peso ljudi u svakodnevnom razgovoru zovu "Chavito" ("Čavezić) po venezuelanskom predsjedniku kome je ime Hugo Chavez. Do izbacivanja dolara iz opticaja, konvertibilni peso bio je u obliku kovanica, dakle događalo se najčešće da platite u dolarima a da vam vrate sitniš u CUC. To je u stvari bio (i danas je) način da sve devize koje ne potrošite, ostanu u Kubi, jer CUC vam izvan kube neće zamijeniti u nijednoj banci ni mjenjačnici na svijetu.
Da budem potpuno precizan, još i prije ukidanja dolara, postojale su novčanice CUC, ali se skoro pa i nisu upotrebljavale... vrlo rijetko ste ih vidjeli u opticaju.
To je novac koji ima devizno pokriće, u smislu da je ušao na Kubu kao devizi priliv (recimo turist je unio na kubu dolare ili eure i onda ih promijenio u CUC).
3. Kubanski peso (Moneda nacional), ako pojednostavim, taj novac mene više potsjeća po svojoj funkciji na neke vrste bon. Opet, ako pojednostavim, na neki način nije pravi novac, jer turist s njim recimo u doslovce nijednoj trgovini ne možet kupovati, također npr ne možet s njim platiti hotel, većinu restorana itd.

Već sad je zamršeno, a tek smo na početku...
Dakle, vrijednost je do studenog 2004 bila približno ovakva:
1 USD = 1 CUC
1 CUC = 25 Kubanskih pesosa (Moneda nacional)

Nakon studenog 2004 dolar su ukinuli kao sredstvo plaćanja, a 1 CUC porastao je na cca 1 EUR, čime su sve cijene na Kubi porasle za 30 posto (poznato je da je euro cca 30% vrijedniji od Usd).
Vrijednost pak kubanskih pesosa u odnosu na cuc ostala je više ili manje ista, uvijek se vrti na 25-28 kubanskih pesosa za CUC (odnosno EUR)

Bilo Kubanac bilo turist može raspolagati sa obadvije monete i plaćati s njima -- dok s cuc može plaćati sve, s monedom nacional tek tu i tamo poneke proizvode. U kubanskim bankama (cadeca) bez problema mijenjaju CUC u Monedu nacional, također eure ili dolare u monedu nacional, itd.

Problem je u tome da kubanci dobivaju plaće u monedi nacional i ne u CUC. U monedi nacional ne možete kupovati u normalnim trgovinama (tiendas panamericanas), nitko, ni kubanci ni turisti. Oni su platno sredstvo jedino u njihovim trgovinama (za kubance) gdje kubanci kupuju (samo određene, vrlo limitirane) proizvode koji u im dodijeljeni po sniženim cijenama na libreta (na točkice).
Samo za primjer: kobasice, konzerve, detergent, cipele, robai td u takvim trgovinama nema. Takvi proizvodi mogu se nabaviti u Tiendas panamericanas, isključivo samo za CUC.
Što onda u stvari, ako si Kubanac ili turist, možeš kupiti sa moneda nacional (osim racionalizirane proizvode iz libreta)
npr:
pizza ili sendvič koji se prodaju na ulici (IZVAN trgovine)
ulaz u neke diskoteke
hrana u nekim restoracijama
gradski i međugradski autobus za kubance (ne VIAZUL koji je za turiste)

U praksi, kada turist želi nešto kupiti za monedu nacional, mogu se dogoditi dvije stvari:
1. da mu prodavač LEGALNO I PO PROPISU odbije naplatiti uslugu u monedi nacional, jer je usluga po toj cijeni samo za Kubance, dok je za turiste cijena puno skuplja i treba je platiti u CUC -- to pogotovo važi za upad u diskoteke, neke diskoteke (ne sve) dozvoljavaju kubancima plaćanje u monedi nacional i to za desetak puta jeftiniju cijenu nego što je plati turist (kad preračunaš u CUC koliko su oni platili a koliko je platio turist
2. da mu prodavač ILEGALNO I MIMO PROPISA pokuša naplatiti u CUC i k tome još i skuplje. To se naročito događa u nekim restoranima za monedu nacional, dođe turist i jednostavno mu donesu drugi cjenik, ti se onda pobuniš da zašto te kradu kad je ovo restoran za monedu nacional i onda se oni izvine i donesu ti pravi cjenik

Da bi zbrka bila potpuna, ajmo reć do granice apsurda, kubanci u razgovoru i u pisanju miješaju CUC i monedu nacional, tako da isključivo samo iz konteksta odnosno samo s dobrim poznavanjem cijena neka osoba može zaključiti radi li se o cuc ili o monedi nacional. Cijene u monedi nacional po pravilu bi trebalo pisati sa jednom prekriženim slovom S, a cuc sa dva puta prekriženim S (kao dolar), međutim toga se nitko ne drži i gotovo svi pišu sa jednom prekriženim S, čak i kad se radi u cuc. Isto tako, i jednu i drugu monetu u razgovoru nazivaju "peso'" tako da kad ti na parkingu kaže da je parking 1 peso, ne znaš radi li se o 1 CUC ili o 1 peso moneda nacional (koji je kao rečeno 28 puta jeftiniji od cuc)


I sad dok ovo pišem u stvari vidim koliko je sve zamršeno i trebalo bi mi puno vremena da sve u detalje objasnim, sa primjerima... ne znam imam li toliko vremena... ajde nek još netko drugi napiše
kubamanijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 18:25   #215
Ne treba toliko filozofirati i ici u tancine.
Kome se ide neka ide,ostali neka idu negdje drugdje.Sve je vec prokomentirano vise puta.
Kuba je zanimljiv otok u Karipskom moru,gdje cure generalno nisu onako zgodne,kako misle oni koji nisu nikada bili,gdje zabava nije nesto ekstra,gdje nije jeftino i priroda nije prelijepa.
Netko ima lose iskustvo,netko dobro,nakon sto obide Kubu.
Ako imate priliku,svakako odite i provedite se!
badejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2007., 20:53   #216
Quote:
badejo kaže: Pogledaj post
Ne treba toliko filozofirati i ici u tancine.
Kome se ide neka ide,ostali neka idu negdje drugdje.Sve je vec prokomentirano vise puta.
Kuba je zanimljiv otok u Karipskom moru,gdje cure generalno nisu onako zgodne,kako misle oni koji nisu nikada bili,gdje zabava nije nesto ekstra,gdje nije jeftino i priroda nije prelijepa.
Netko ima lose iskustvo,netko dobro,nakon sto obide Kubu.
Ako imate priliku,svakako odite i provedite se!
u potpunosti se slažem...sve je relativno...a Kuba je opet posebna...
renta-carom se može lijepo putovati...a još kad ideš iz munchena prek njemaca nema šanse da bude loše...
fondovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 03:04   #217
Quote:
funkster kaže: Pogledaj post
@ kubamanijak: Jel ti zivis na Kubi?
oprosti, nisam prije pročitao tvoje pitanje: ne, ne živim na Kubi, dapače već dvije godine nisam bio na Kubi ali se uskoro opet spremam... nostalgija. Zašto te zanima?
kubamanijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 05:21   #218
Quote:
kubamanijak kaže: Pogledaj post
oprosti, nisam prije pročitao tvoje pitanje: ne, ne živim na Kubi, dapače već dvije godine nisam bio na Kubi ali se uskoro opet spremam... nostalgija. Zašto te zanima?
Tako, zanimalo me da li kao stranac mozes uopce zivjeti tamo i sve sta ide uz zivot na Kubi
__________________
Potrudite se da dobijete ono što volite, jer će vas inače prisiliti da volite ono što dobijete
funkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 12:07   #219
Quote:
funkster kaže: Pogledaj post
Tako, zanimalo me da li kao stranac mozes uopce zivjeti tamo i sve sta ide uz zivot na Kubi
kao stranac možeš živjeti na Kubi ali je vrlo teško s papirima, mnogi su se bavili s tom idejom ali su odustali zbog papirologije. treba se upisati na neki tečaj (recimo tečaj španjolskog ili salse ili bilo što na univerzitetu) i uvjet je da se viza izdaje na ambasadi kube u inozemstvu (u našem slučaju u Beču). Ti tečajevi nisu jeftini, cijene se kreću oko 150 eura mjesečno minimalno. druga mogućnost da živiš na kubi je da se zaposliš u nekoj stranoj kompaniji. čak i da ti uspije nešto od navedenog, kao rezident na kubi nemaš velike privilegije. možeš cirkulirati s njihovom osobnom iskaznicom, što npr znači da možeš u neki disko upast za nižu cijenu. I kad želiš izać iz kube, recimo da imaš neki hitan slučaj u hrvatskoj, smrtni slučaj ili bolest ili nešto, kao rezident ne možeš izać kada ti hoćeš, moraš čekat odobrenje Inmigracion, to zna trajat i dva tjedna da ti odobre.

Neki su se oženili sa kubankom da bi došli do vize A2, takva viza fakat može značit ekonomsku korist u smislu da u tom slučaju možeš živjet u kući svoje supruge ili njene familije, dakle ne plaćaš najam koji je na kubi skup, zadnji put kad sam čuo nekog pričat o vizi a2 mi se čini da je koštala 40 eura (biljezi i papirologija). Međutim Inmigracion ima diskrecijsko pravo takvu vizu odobriti ili ne odobriti, po vlastitom nahođenju, i recimo znam za gradove Ciego de avila i Santa Clara gdje ih neko vrijeme uopće nisu odobravali, jednostavno su svima odbili molbu, tako da oni koji su se oženili zbog nje su pisali po forumima bijesne komentare.
Mislim da čak i viza A2 se ne izdaje za dulje vrijeme, to se više ne sjećam kako je bilo. Vjerojatno bi forumaš Stefan znao više reć na tu temu.

Ja osobno se nikad nisam time bavio, niti da se oženim s kakvom kubankom niti da živim na kubi u kontinuitetu, ta tema me nije posebno zanimala.
Imam frenda Slovenca koji dosta vremena provodi na Kubi, i kad mu isteknu 2 mjeseca (koliko je maksimum što možeš provest na kubi kao turist) ode s avionom u Cancun (meksiko) i vrati se nakon jednog dana nazad na kubu pa onda ostane još 2 mjeseca...
kubamanijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 13:04   #220
Pozdrav ljudi!

Ima li neko voljan da mi odgovori na par pitanja vezanih za Kubu!!
Hitno mi j e, radim seminarski rad, a nisam naisao na nesto puno informacija!
Molim Vas!
Mandara is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.