Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2010., 15:41   #81
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ovo je interesantno. Mislim da su i Poljaci imali tako nesto u 15-om i 16-om stoljecu. Oni to naveliko slave kao dokaz njohovog doprinosa svjetskoj kulturi i danasnjim demokratskim uredjenjima.

Ja mislim da je takav sistem bio poguban za hrvatsku drzavu. U svim uspjesnim europskim i azijskim kraljevstvima, kralj ili sultan je bio taj koji je nagradjivao istaknute borce sa davanjem plemicke titule i plemickih posjeda.
On je takodjer bio i jedini koji je to pravo mogao oduzeti. Konsekventno on je mogao efikasno i brzo da organizira napad ili odbranu zemlje bez natezanja sa opozicijama u svojoj vladi.

Znamo kako dugo je opstalo hrvatsko kraljevstvo, a poljsko kraljevstvo odnosno Poljska kao drzava je takodjer nestala nedugo nakon njene plemicke demokracije.
Slažem se s tobom da je to možda bilo pogubno za naše kraljevstvo.
nobile brazza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 17:48   #82
Quote:
nobile brazza kaže: Pogledaj post
Mislio sam na druge teme ako ti ne odgovara ova, a uopće te ne napadam zašto bih te napadao. Nisam bogat ali nisam ni siromašan.
Ma znam ali samo kažem nemoj i ti pogriješiti ko neki što se trude usporediti 2 nemoguće stvari.
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 19:45   #83
Quote:
nobile brazza kaže: Pogledaj post
Ja imam argumente, ali ih ti nemaš zato tako pjeniš. Onda doista jadan onaj tko ti da da diplomiraš povijest jer ti ne znaš ništa. Da nešto znaš ne bi tako pisao, a ja protiv naši hrvatskih seljaka nemam ništa protiv, to samo ti u svojoj glavi misliš da imam. Istraži svoje korijene pa ćeš vidjet da nisi HRVAT nego VLAH , a pročitaj od Fortisa putovanje kroz Dalmaciju, pa češ vidjet tko su bili tvoji preci. Hrvati su se slavenizirali i primili slavenski jezik, a danas DNK pokazuje da mi HRVATI imamo najmanje slavenske krvi, ali ti to ne znaš, pa samo lupetaš gluposti bez veze.
Plemićki seronjo nemoj mi Fortisa spominjat, na njemu sam dobia već titulu (akademsku). Moji to jesu preci i ja se njih ne sramim, al ako je tebi mjerilo jedan venecijanski špijun i rasist koji nije ima pojma o našem svitu, to govori sve o tvome znanju. Moji su Hrvati Slaveni, a tvoji su očito pohrvaćeni Latini, tj. oni jebivjetrovi u gradovima šta su minjali nacionalnost kako vitar puše. kada čitaš putopise ili dokumente tribaš razumit povijesni i politički kontekst. sve strance koji su putovali našim krajevima Mlećići su upućivali koje je ko, pa tako imaš narod USKOKA, SLAVENA, MORLAKA, VALAHA, HRVATA, HAJDUKA šta su baljezgarije. mlecima je bilo u interesu radit što veće razlike između ljudi u zaleđu i onih na otocima i u primorskim krajevima, politički im je odgovaralo DIVIDE ET IMPERA, ništa novo stara formula. Tako su brojni putopisci pisali o sto naroda u krugu od 100 metara dalmatinske obale i zaleđa, iako je to jedan hrvatski slavenski narod. ja neznam odakle tebi da Hrvati nisu Slaveni, ako su tvoji bili plemstvo ili jesu, zašto su naši stari vladari nosili titule sve slavenskog značenja, zašto apsolutno svi koji spominju Hrvate kroz povijest navode da su Slaveni i da pričaju slavenskim, naši se vladari nazivaju dux sclavorum, da su iranci zavli bi se dux iranorum ili tako nešto. I to govorim o vladarima koji su bili najčišće hrvatske krvi. Ti HRVATSKI kraljevi su bili, debosu jedan kvazi plemićki, svi iz mojih po tvome, vlaških krajeva, posjede su imali u zaleđu, plemena su im bila u zaleđu.... O čemu ti pričaš. Moj VLAŠKI kraj je da jedne od najdičnijih Hrvata koji su se borili protiv Turaka od kada je boga i čovika. Samo se siti Mandušića, Smiljanića itd brojnih hrvatskih sinova. Pa čoviče Tomislav se krunija u DUVNU. I ti si se meni naša govorit o NAŠOJ HRVATSKOJ povijesti, iskompleksirani pohrvaćeni Mlećiću. znam ja takve ko šta si ti, nisu bili Hrvati do prije 100 godina, pa se moraju dokazivat. Ja više neću ulazit u polemike s tobom, ja znam ko san i šta san i ne moran se dokazivat. Evo nešto i na tvom jeziku, kad očito po tebi Hrvati nisu Slaveni.
Sapineti sat!
Pozdrav Andriji Šimiću!
Guslar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 22:04   #84
Quote:
Guslar kaže: Pogledaj post
Plemićki seronjo nemoj mi Fortisa spominjat, na njemu sam dobia već titulu (akademsku). Moji to jesu preci i ja se njih ne sramim, al ako je tebi mjerilo jedan venecijanski špijun i rasist koji nije ima pojma o našem svitu, to govori sve o tvome znanju. Moji su Hrvati Slaveni, a tvoji su očito pohrvaćeni Latini, tj. oni jebivjetrovi u gradovima šta su minjali nacionalnost kako vitar puše. kada čitaš putopise ili dokumente tribaš razumit povijesni i politički kontekst. sve strance koji su putovali našim krajevima Mlećići su upućivali koje je ko, pa tako imaš narod USKOKA, SLAVENA, MORLAKA, VALAHA, HRVATA, HAJDUKA šta su baljezgarije. mlecima je bilo u interesu radit što veće razlike između ljudi u zaleđu i onih na otocima i u primorskim krajevima, politički im je odgovaralo DIVIDE ET IMPERA, ništa novo stara formula. Tako su brojni putopisci pisali o sto naroda u krugu od 100 metara dalmatinske obale i zaleđa, iako je to jedan hrvatski slavenski narod. ja neznam odakle tebi da Hrvati nisu Slaveni, ako su tvoji bili plemstvo ili jesu, zašto su naši stari vladari nosili titule sve slavenskog značenja, zašto apsolutno svi koji spominju Hrvate kroz povijest navode da su Slaveni i da pričaju slavenskim, naši se vladari nazivaju dux sclavorum, da su iranci zavli bi se dux iranorum ili tako nešto. I to govorim o vladarima koji su bili najčišće hrvatske krvi. Ti HRVATSKI kraljevi su bili, debosu jedan kvazi plemićki, svi iz mojih po tvome, vlaških krajeva, posjede su imali u zaleđu, plemena su im bila u zaleđu.... O čemu ti pričaš. Moj VLAŠKI kraj je da jedne od najdičnijih Hrvata koji su se borili protiv Turaka od kada je boga i čovika. Samo se siti Mandušića, Smiljanića itd brojnih hrvatskih sinova. Pa čoviče Tomislav se krunija u DUVNU. I ti si se meni naša govorit o NAŠOJ HRVATSKOJ povijesti, iskompleksirani pohrvaćeni Mlećiću. znam ja takve ko šta si ti, nisu bili Hrvati do prije 100 godina, pa se moraju dokazivat. Ja više neću ulazit u polemike s tobom, ja znam ko san i šta san i ne moran se dokazivat. Evo nešto i na tvom jeziku, kad očito po tebi Hrvati nisu Slaveni.
Sapineti sat!
Pozdrav Andriji Šimiću!
Vidiš tvoje vrijeđanje je odraz tvoje kulture kad sam te pitao da mi prevedeš moj nik nisi znao to mi je dokaz da nisi ništa diplomira, a naročito povijest. Uživaj u svojoj prostačkoj i primitivnoj kulturi, jer očito ništa ne znaš. Ti si podrijetlom slaven, a kad zapuše jugo postaješ JUGOSLAVEN. Neću se spuštati na tvoju razinu jer to ipak pokazuje da sam kulturom iznad tebe.
nobile brazza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 01:54   #85
Uzvratija sam samo na tvoje vrijeđanje. Ja titulu iman za tebe neznam, nije me ni briga. Kad zapuše jugo onda san živčan, e i falija si ne Jugoslaven, nego Južni Slaven. Eto nek ti bude tvoja kultura iznad moje, al tvoje sumnjivo Hrvatstvo :O siguno nije iznad moga... Eto pozdrav! E i da nisi mi odgovorija šta misliš o ovim vlaškim odvratnim primitivnim narodnim junacima Mandušić, Smiljanić itd brački plemenitašu...
Guslar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 07:16   #86
Pa što si navalio sa tom dvojcom? Jesu li se oni ikada izjasnili da su Hrvati ili su se deklarirali kao morlaci? Osim toga, koliko ja znam Mandušića Srbi smatraju svojim junakom, a Hrvati ga nikad nisu svojatali?
82000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 10:51   #87
Quote:
82000 kaže: Pogledaj post
Pa što si navalio sa tom dvojcom? Jesu li se oni ikada izjasnili da su Hrvati ili su se deklarirali kao morlaci? Osim toga, koliko ja znam Mandušića Srbi smatraju svojim junakom, a Hrvati ga nikad nisu svojatali?
to je bar osnovno...srbi ga smatraju svojim samo iz razloga sta je njegovo junastvo bilo nadaleko poznato pa je na racun toga opjevan u gorskom vijencu (svojataju ga po tome crnogorci ) .... inace mandusiceva sablja se cuva u katolickom samostanu na otoku visovcu, a nije na odmet spomenuti da je bio katolik i da je njegovo selo u WWII mahom sudjelovlo u ustaskim jedinicama ( nije da ih sipmatiziram) .............. ne postoji NI JEDAN razlog da istog smatramo za crnogorca, a kamoli srbina.......smatra ga se za sibenskog hajduka jer je ratova u okolici istog grada i za istog kapetana..inace porijeklom iz sela rupe povise skradina......................


da srbin kakvi likovi raspravljaju o povijesti
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 11:33   #88
@nobile brazza, malo san procita tvoje prosle postove i da prostis pricas pizdarije..... ne znam da li si svjestan da je nacionalno(na) budenje(a) pocelo francuskom revolucijom kojom su smakli znas vec koga evo, moja obitelj po ocu je samo jedna od 4 prezivljele sibenske iz 14. st. tako da san poprilicno siguran u svoje porijeklo koje je hrvatsko barem od 14. st.( nije plemicko)... pa i znam da su ti hrvatski plemici predavajuci vlast mlecanima u sibeniku dali smaknuti SVE kapetane brodova smatrajuci da bi se ovi mogli pobuniti protiv vlasti tudinaca, a njima je motiv bia zadrzavanje privilegija.......zanima me i od koga si dobia plemicku titule, te da li se onda ona moze nazvati hrvatskom "hrvatstvo" je prvenstveno osjecaj, a kada vidim da ga osporavas drugima budi siguran da postoji x argumenata da se i tebi osopri..... uostalom kako mozes biti siguran da si bas ti hrvat....hrvatske plemicke titule su dobivali vlasi i bunjevci (kako ih danas zovemo).... a austrijske i mletacke na sadasnjem hr. teritoriju uz iste hrvatske rodove i brojne druge narodnosti.....

pricas pizdarije i to velike

kada bi bia zloban moga bi napisati da su te sve titule nagrada za vjerno sluzenje tudinskoj vlasti ali to bi bilo pretjerivanje
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related

Zadnje uređivanje Veliki vladar : 12.08.2010. at 11:45.
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 12:20   #89
Quote:
Veliki vladar kaže: Pogledaj post
@nobile brazza, malo san procita tvoje prosle postove i da prostis pricas pizdarije..... ne znam da li si svjestan da je nacionalno(na) budenje(a) pocelo francuskom revolucijom kojom su smakli znas vec koga evo, moja obitelj po ocu je samo jedna od 4 prezivljele sibenske iz 14. st. tako da san poprilicno siguran u svoje porijeklo koje je hrvatsko barem od 14. st.( nije plemicko)... pa i znam da su ti hrvatski plemici predavajuci vlast mlecanima u sibeniku dali smaknuti SVE kapetane brodova smatrajuci da bi se ovi mogli pobuniti protiv vlasti tudinaca, a njima je motiv bia zadrzavanje privilegija.......zanima me i od koga si dobia plemicku titule, te da li se onda ona moze nazvati hrvatskom "hrvatstvo" je prvenstveno osjecaj, a kada vidim da ga osporavas drugima budi siguran da postoji x argumenata da se i tebi osopri..... uostalom kako mozes biti siguran da si bas ti hrvat....hrvatske plemicke titule su dobivali vlasi i bunjevci (kako ih danas zovemo).... a austrijske i mletacke na sadasnjem hr. teritoriju uz iste hrvatske rodove i brojne druge narodnosti.....

pricas pizdarije i to velike

kada bi bia zloban moga bi napisati da su te sve titule nagrada za vjerno sluzenje tudinskoj vlasti ali to bi bilo pretjerivanje
Da buđenje nacionalne svijesti za većinu naroda je počelo od grancuske revolucije , međutim neki hrvatski plemići su svoje naconalnosti bili i prije svijesni kao što je paški plemić Marko Lauro Ruić. Naravno da je stanovništvo Šibenika hrvatsko jer su i HRVATI osnovali taj grad, međutim ja govorim o tome kad su Turci napali naše krajeve većina stanovništva je prebjegla u Primorje i na otoke, jako mali broj je ostao pod Turcima. Kako je ostalo puno neobrađene zemlje Turci dovode Vlahe koji se u početku i bore s njima kao plaćenici primjer Klisa. Nakon što su ti krajevi ponovno oslobđeni od Mletaka to vlaško stanovništvo je ostalo, od kojih jedan dio uzima katoličku vjeru a drugi ostaje pravoslavan (današnji Srbi). Primjer su i Albanci koje je naselio biskup Zmajević u zadarskom zaleđu nakon oslobođenja i danas žive njovi potomci kao Đerđa. Maršan itd. Istina je da su plemići radi privilegija i povlastica prešli na stranu Mletaka.Što se tiče mog naslova moja obitelj pripada hrvatskom praplemstvu, pa je tako prva potvrda data bračkom plemstvu 1077 . godine od kralja Zvonimira, zatim je pivilegije i povlastice potvrdio Hrvatsko-ugarski karalj Ludovik I Anžuvinac, onda Hrvatski i Bosanski kralj Tvrtko I 1390. godine, pa opet Hrvatsko-ugarski kralj Ladislav Napuljski 1403. godine itd. U jednoj potvrdi koju je izdao mletački Dužd, mom pretku piše da je plemić Hrvatske, Dalmacije i Slavonije. Danas je u posjedu moje obitelji. Vlasi i Bunjevci su dobili plemićke naslove za službu kao krajišnici u Vojnoj Krajni u borbi protiv Turaka. Većina hrvatskog praplemstva je pobijena u borbi protiv Turaka 1493. godine, a ono malo što je ostalo je po otocima i u gradovima uz obalu (Split, Trogir, Šibenik, Omiš, Kotor, Hvar, Brač,Krk itd.), te malio dio u sjevernoh Hrvatskoj.
nobile brazza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 12:24   #90
Vjerovao sam ti dosad, al sad si ga...

Hoćeš reći da ti znaš obiteljsko stablo od 11.stoljeća? Onda si ti valjda jedini u Hrvatskoj. Čovječe, ja nisam našao dokumnete od prije 19. st., al sad si ga fakat izvalio
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 12:31   #91
Quote:
Veliki vladar kaže: Pogledaj post
to je bar osnovno...srbi ga smatraju svojim samo iz razloga sta je njegovo junastvo bilo nadaleko poznato pa je na racun toga opjevan u gorskom vijencu (svojataju ga po tome crnogorci ) .... inace mandusiceva sablja se cuva u katolickom samostanu na otoku visovcu, a nije na odmet spomenuti da je bio katolik i da je njegovo selo u WWII mahom sudjelovlo u ustaskim jedinicama ( nije da ih sipmatiziram) .............. ne postoji NI JEDAN razlog da istog smatramo za crnogorca, a kamoli srbina.......smatra ga se za sibenskog hajduka jer je ratova u okolici istog grada i za istog kapetana..inace porijeklom iz sela rupe povise skradina......................


da srbin kakvi likovi raspravljaju o povijesti
Ja raspravljao nisam, već sam postavio par pitanja! To što ti nisi to razumjeo više govori o tebi nego o meni! A, budući da vidim da se smatraš stručnjakom za rasprave o povijesti postavit ću i tebi jedno PITANJE!:

A koje je nacije bio onaj vlah što je u isto to vrijeme ratovao u okolici Magdeburga? Kao i Mandušić i taj se istaknuo hrabrošću (ali i surovošću), pa je to i razlog da čuvaju njegovo oružje u povjesnom muzeju! Ako bi povukao analogiju s tvojim tvrdnjama mogao bih ga smatrati Sasom, odnosno Njemcem. A nije naodmet spomenuti da je bio katolik i da je njegovo selo u WWII mahom sudjelovalo u SS njemačkim jedinicama (SS-Feldersatz-Bataillon 23)....
82000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 12:48   #92
Quote:
adidasfan kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da ti znaš obiteljsko stablo od 11.stoljeća? Onda si ti valjda jedini u Hrvatskoj. Čovječe, ja nisam našao dokumnete od prije 19. st., al sad si ga fakat izvalio
Malo se ubacujem, ali meni tu nije ništa čudnog! Ja imam kompletno stablo od 14 st., a nisam plemić. Osim toga, ako sam ja dobro shvatio, on niti ne kaže da zna kompletno stablo, ali su se njegovi pretci pobrinuli da dokažu vezu odnosno slijedljivost. A to je ono što se traži.
82000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 13:13   #93
Quote:
82000 kaže: Pogledaj post
A koje je nacije bio onaj vlah što je u isto to vrijeme ratovao u okolici Magdeburga? Kao i Mandušić i taj se istaknuo hrabrošću (ali i surovošću), pa je to i razlog da čuvaju njegovo oružje u povjesnom muzeju! Ako bi povukao analogiju s tvojim tvrdnjama mogao bih ga smatrati Sasom, odnosno Njemcem. A nije naodmet spomenuti da je bio katolik i da je njegovo selo u WWII mahom sudjelovalo u SS njemačkim jedinicama (SS-Feldersatz-Bataillon 23)....
Srbin


@nobile brazza, to sta pises ima djelomicno istine ali krivi pogled......etnogeneza danasnjih naroda je retroaktivna...tako danas npr. travunjane i zahumljane smatramo hrvatima od davnina iako ce povjesnicari reci da su u pocetcima imali barem jednake odlike samostalnosti..... i famoznih 12 hrvatskih plemena iz PC je navodno bilo jako saroliko drustvo.....ako imamo u vidu da nastajenje jednog naroda skoro obvezno prati liniju horda - rod - pleme - narod, jasno je zasto takve tvrdnje ne mogu biti istinite...znaci x hordi ili rodova se udruzuje u pleme i naknadno u narod ( u odredenim povijesnim okvirima) pod jednim imenom koje obicno traje od horde i asimilira i udruzuje ostale ..... ako eventualno i mozes dokazati svoju pripadnost odredenom hrvatskom plemenu ( sta je ubiti vrlo tesko jer su zapisi skoro pa ograniceni u hr. primorskim gradovima, pa mi jedva da imamo dokaze za neke nase kraljeve ) mislin da neces biti u stanju dokazati hrvatski rod, a kamoli hrvatsku hordu.......koliko onda po tvom ima hrvata? ako uzmemo u obzir da vrlo malo ljudi moze dokazati svoje porijeklo prije 18. st. prvenstveno zbog nepismenosti, ali i cestih gubitaka i paljenja arhiva. 5 ?

Bunjevci su danas najbrojniji hrvatski rod

ljudi koji zive u hrvatskoj i osjecaju se hrvati su hrvati !

i to je AMEN, sve drugo jednostavno nema smisla jer sve postaje relativno, pa i tvoje i moje hrvatstvo ( jer stvarno NITKO ne moze dokazati da pojece od hrvata, kao sto nitko ne moze dokazati da netko ne potjece od hrvata pa makar osta na turskom podrucju, prihvatia turske, srpske, vlaske ili ti cije obicaje i naknadno dosao na hr. teritorij )

i alberto fortis je stvarno pisao politicki pamflet..... imas na par mista definiciju morlaka kao slavenskog stanovnistvo u zaledu dalmatinskih gradova

iako ne sumnjam da ih je i bilo u nekom broj to ne mogu biti svi nabrojani. drugo, nikakvi vlasi nisu minjali vjeru iz pravoslavne u katolicku ( mozda je, ali opet ne toliko) vec su ti ljudi kao katolici vecinom izbjegli sa podrucja Bih.

toliko
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related

Zadnje uređivanje Veliki vladar : 12.08.2010. at 13:30.
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 15:28   #94
Thumbs up

Quote:
adidasfan kaže: Pogledaj post
Vjerovao sam ti dosad, al sad si ga...

Hoćeš reći da ti znaš obiteljsko stablo od 11.stoljeća? Onda si ti valjda jedini u Hrvatskoj. Čovječe, ja nisam našao dokumnete od prije 19. st., al sad si ga fakat izvalio
Ne kažem da imam stablo od 11. stoljeća nego da imamo koninuitet jer u 11. stoljeće nema prezimena, ali kasnije se pojavljuju prezimena, pa tako najstarije prezime na Braču je Kovljanić inaće plemićka obitelj koja je izumrla. Moje se prezime javlja u 13. stoljeću, ali svi ti plemići su potomci onih iz 11. stoljeća.
Vidio sam rodoslovlje plemićke obitelji Nižetić koje počinje od 1288. godine.Ne znam kako nisi došao do dokumenta od prije 19. stoljeća kad u Državnom arhivu u Zadru postoji dokumentacija iz 13. i 14. stoljeća za Dalmaciju, međutim za sjever Hrvatske ne znam da li ima tako starih spisa.Znam da je Milan pl. Šufllay sastavio rodolslovlje od Benja Posedarskih koje seže od 10. stoljeća, prema tome ima nekih obitelji koja imaju stara rodoslovlja.
nobile brazza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 16:12   #95
Quote:
Veliki vladar kaže: Pogledaj post
Srbin


@nobile brazza, to sta pises ima djelomicno istine ali krivi pogled......etnogeneza danasnjih naroda je retroaktivna...tako danas npr. travunjane i zahumljane smatramo hrvatima od davnina iako ce povjesnicari reci da su u pocetcima imali barem jednake odlike samostalnosti..... i famoznih 12 hrvatskih plemena iz PC je navodno bilo jako saroliko drustvo.....ako imamo u vidu da nastajenje jednog naroda skoro obvezno prati liniju horda - rod - pleme - narod, jasno je zasto takve tvrdnje ne mogu biti istinite...znaci x hordi ili rodova se udruzuje u pleme i naknadno u narod ( u odredenim povijesnim okvirima) pod jednim imenom koje obicno traje od horde i asimilira i udruzuje ostale ..... ako eventualno i mozes dokazati svoju pripadnost odredenom hrvatskom plemenu ( sta je ubiti vrlo tesko jer su zapisi skoro pa ograniceni u hr. primorskim gradovima, pa mi jedva da imamo dokaze za neke nase kraljeve ) mislin da neces biti u stanju dokazati hrvatski rod, a kamoli hrvatsku hordu.......koliko onda po tvom ima hrvata? ako uzmemo u obzir da vrlo malo ljudi moze dokazati svoje porijeklo prije 18. st. prvenstveno zbog nepismenosti, ali i cestih gubitaka i paljenja arhiva. 5 ?

Bunjevci su danas najbrojniji hrvatski rod

ljudi koji zive u hrvatskoj i osjecaju se hrvati su hrvati !

i to je AMEN, sve drugo jednostavno nema smisla jer sve postaje relativno, pa i tvoje i moje hrvatstvo ( jer stvarno NITKO ne moze dokazati da pojece od hrvata, kao sto nitko ne moze dokazati da netko ne potjece od hrvata pa makar osta na turskom podrucju, prihvatia turske, srpske, vlaske ili ti cije obicaje i naknadno dosao na hr. teritorij )

i alberto fortis je stvarno pisao politicki pamflet..... imas na par mista definiciju morlaka kao slavenskog stanovnistvo u zaledu dalmatinskih gradova

iako ne sumnjam da ih je i bilo u nekom broj to ne mogu biti svi nabrojani. drugo, nikakvi vlasi nisu minjali vjeru iz pravoslavne u katolicku ( mozda je, ali opet ne toliko) vec su ti ljudi kao katolici vecinom izbjegli sa podrucja Bih.

toliko
Točno je da ni rodoslovlje našh kraljeva od loze Trpimirovića nije sasvim satavljeno. Znamo da su obala i hrvatski otoci ostali bez ratnih razaranja i zbjega stanovništa, tako da ono hrvatsko autohtono stanovništvo je živjelo od kad su HRVATI došli na ove prostore. Zna se da su Škrip na otoku Braču podigli Grci, a kasnije su Romani došli, međutim kad dolaze Hrvati oni podižu svoja naselja, pa tako su Nerežišća koja su bila sjedište bračkog kneza i bračkog plemstva podigli Hrvati. Slažem se da je teško utvrditi, ali danas pomoću DNK se vidi koji su geni zastupljeni. Gledao sam emisiju gdje su naši znanstvenici uzeli DNK sa svih područja Hrvatske i ustanovili da najmanje imamo slavenskih gena, ja mislim da su Hrvati kao narod se asimilirali među slavene i poprimili njihov jezik. Kad je u doba NDH ta teza bila zastupljena onda su projugoslaveni govorili da se želi prikazti kako sa Srbima nemamo ništa zajedničkog, međutim dokazi i činjenice govore da doista sa slavenima osim jezika ništa nemamo. Uzmimo na primjer tisuće i tisuće Hrvata koji žive po Americi, Australiji,Kanadi itd., njihovi potomci danas i ne znaju hrvatski, ali kako imaju hrvatsko prezime onda znaju da su korijenima iz Hrvatske. Sad zamislimo kad su HRVATI došli na Karpate i pomiješali se sa slavenima, te prihvatili jezik i kulturu. Kako su živjeli dugo sa slavenim zaboravili su na svoje korijene odakle su,ali tad nije bili prezimena pa da su mogli znati odakle su, međutim u njihovim venam je tekla krv koja pokazuje da nisu slaveni.
Što se tiče Vlaha ima jedan popis obitelji kad je oslobođen Klis od Turaka u kojem se navodi koje vlaške obitelji prelaze na katoličanstvo i jedan popis u Lici u 18. stoljeću u kojem su posebno popisani Hrvati, Vlasi i Bunjevci. Iz toga se vidi da su Vlasi zasebna nacija. Čak tu piše da su Bunjevci pokatoličeni Vlasi. Mislim da ga se može naći i na internetu.
nobile brazza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 21:24   #96
Smile

Quote:
82000 kaže: Pogledaj post
Malo se ubacujem, ali meni tu nije ništa čudnog! Ja imam kompletno stablo od 14 st., a nisam plemić. Osim toga, ako sam ja dobro shvatio, on niti ne kaže da zna kompletno stablo, ali su se njegovi pretci pobrinuli da dokažu vezu odnosno slijedljivost. A to je ono što se traži.
Pitao si za lažne Frankopane, pa evo i u jednom broju od ovih glasnika možeš pronaći naš stav glede lažnih Frankopana kojeg i smo novinarima poslali
http://www.plemstvo.hr/glasnik.htm ili uđi na publikacije i onda na glasnik pa skroz dolje na dnu su brojevi 4,5,6 i 7
nobile brazza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 01:33   #97
ok, malo san istrazia pa me zanima kako N.K. moze dokazati postojanje plemicke titule i to jos dodjeljene od kralja kada se navodi da se prvi plemic obitelji spomine pocetkom 15. st.. istina, stoji i da su hrvatsko rodovsko plemstvo, ali bez nekih dokaza, tek kao navod, pogotovo sta se to ime ne nalazi na popisu praplemstva dostupnih ovako priko net ( uglavnom se navodi famoznih 12)

vidim i da se vas povjesnicar i istrazivac cesto poziva na vjekoslava klacia pa ti nije na odmet ponoviti i ovo iz pripovjesti o hrvatskoj povjesti
Quote:
u zemljah od Drave i Dunava pa sve do jadranskoga
mora žive malen, ali čestit i hrabar narod, koji se zove
Hrvati. Ima doduše u raznih predjelih i pokrajinah
i draga imena, kano Slavonac, Sriemac, Dalmatinac,
Istranin, Bosanac, Hercegovac, — ili Primorac, Zagorac,
Krajišnik, Bokelj, Ličanin, Bunjevac, — ili Šijak, Šokac,
Vlah, Morlak, Bezjak, Bodul; — ali sva ta imena ili
su pokrajinska, ili mjestna, ili opet šaljivi nadimci. Pravo
narodno ime bilo je čitavome narodu od davne davnine
samo Hrvat; pod ovim je imenom stvorio državu, pod
ovim imenom poznaje ga danas čitavi sviet.
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 04:00   #98
Upravo tako .......
Cobra_hehe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 06:07   #99
Quote:
nobile brazza kaže: Pogledaj post
Ne znam kako nisi došao do dokumenta od prije 19. stoljeća kad u Državnom arhivu u Zadru postoji dokumentacija iz 13. i 14. stoljeća za Dalmaciju, međutim za sjever Hrvatske ne znam da li ima tako starih spisa.Znam da je Milan pl. Šufllay sastavio rodolslovlje od Benja Posedarskih koje seže od 10. stoljeća, prema tome ima nekih obitelji koja imaju stara rodoslovlja.
Dobro onda je moguće, ispričavam se za smajliće. Očito kod nas svećenicic nisu radili svoj posao, a ostalo su partizani popalili.
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 08:51   #100
Thumbs up

Quote:
Veliki vladar kaže: Pogledaj post
ok, malo san istrazia pa me zanima kako N.K. moze dokazati postojanje plemicke titule i to jos dodjeljene od kralja kada se navodi da se prvi plemic obitelji spomine pocetkom 15. st.. istina, stoji i da su hrvatsko rodovsko plemstvo, ali bez nekih dokaza, tek kao navod, pogotovo sta se to ime ne nalazi na popisu praplemstva dostupnih ovako priko net ( uglavnom se navodi famoznih 12)

vidim i da se vas povjesnicar i istrazivac cesto poziva na vjekoslava klacia pa ti nije na odmet ponoviti i ovo iz pripovjesti o hrvatskoj povjesti
Koji N.K.? Ne znam za njega, ali moja obitelj ima rodoslovlje od 13. stoljeća pa sve do danas. Vjerojatno to što piše ima argumente i dokaze o tome. Famoznih 12 plemena su bili 12 najjačih plemena, međutim postojala su i druga hrvatska plemena koja se ne spominju te 1102. godine. Tako Duišin koji je tiskao Glasnik Herladike 1937,1938. godine piše da je na otoku Hvaru pleme Givić, međutim to je krivo iz spisa pročitano jer takvog plemena nema nego piše od roda rodovskog iz toga se vidi da je to rodovsko plemstvo odnosno praplemstvo. Dok se na Braču 1184. godine bilježe u Povaljskoj listini brački plemići na čelu s bračkim knezom. To je najstariji sačuvan dokument napisan na bosanici odnosno hrvatskoj čirilici. Kasnije potomci tih plemića iz te Povaljske listine se javljaju sa svojim prezimenima netko prije sa ustaljenim prezimenom, netko kasnije.
Koji naš povijesničar se poziva na Klaića?
nobile brazza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:26.