Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2009., 09:02   #1021
Godisnji odmor (koliko dobiti)

Pozdrav,

Zanima me kako tocno izracunati koliko trebam dobiti novaca za godisnji odmor (jer ga nisam iskoristio)... Znaci na moju placu npr. 4000kn i imam godisnjeg 18 radnih dana! Nedjelje ne radim, a subote sam radio (iako mi u ugovoru stoji 40 radnih sati tjedno). Može li mi netko točno reći po pravilu koliko bi trebao dobit? Hvala
ivo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 09:56   #1022
Iz Zakona o radu

Članak 49.
Ništav je sporazum o odricanju od prava na godišnji odmor, odnosno o isplati naknade umjesto korištenja godišnjeg odmora.


Nema isplaćivanja love umjesto neiskorištenog dopusta, a pogotovo nema 'pravila' za takvo isplaćivanje.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 12:26   #1023
Pa jesi li ti uopće iskorištavao godišnji za prošlu godinu?

Mislim, 18 dana je minimum, a po postu (subote i toliko dana neiskorištenog)slutim da radiš kod privatnika koji baš i ne daje više od minimuma.
Ako nisi znao; iskoristi ga do 30.06. ako možeš, inače ti propada.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 17:30   #1024
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Pa jesi li ti uopće iskorištavao godišnji za prošlu godinu?

Mislim, 18 dana je minimum, a po postu (subote i toliko dana neiskorištenog)slutim da radiš kod privatnika koji baš i ne daje više od minimuma.
Ako nisi znao; iskoristi ga do 30.06. ako možeš, inače ti propada.
Može drugi dio godišnjeg iskoristiti do tog dana.

Ako nije uopće koristio prvi dio godišnjeg, ne može ga prebacivati u iduću godinu, osim pod određenim uvjetima.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 22:23   #1025
možda se nađe dobra duša pa da me utješi.......
radnik tuži gazdu već 7 godina, za nepravomoćni otkazxy, na općinskom sudu sada je slučaj na županijskom. za to vrijeme firmu preuzima veće poduzeće postoji zapis u sudskim registrima.
pitanje je sljedeće: hoće li ta firma koja je preuzela ovu protiv koje se tuži, isplatiti sudske troškove i naknadu plaće i odštetu radniku???
nadam se da je jasno.......
__________________
jsftuzz
joki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 18:50   #1026
Vježbenički staž

Radim u mirovinskom osiguranju (stalni radni odnos već 15 godina na poslovima srednje spreme). Prošle godine sam diplomirala (sama sam si platila studij) i s obzirom da po postojećoj sistematizaciji radnih mjesta nema slobodnih mjesta moje struke, odnosno za neka je uvjet 5 godina rada u struci, zanima me slijedeće. Znam da me poduzeće ne mora rasporediti na radno mjesto moje struke, ali se nešto počelo pričati po firmi da će se primati jedan pripravnik ili vježbenik visoke i jedan više stručne spreme i da li se ja mogu javiti na natječaj s obzirom da sam u stalnom radnom odnosu?
Istina je i to da već 10 godina radim na poslovima više stručne spreme što se uvijek bilo regulirano privremenim rješenjima. Da li tko može pomoći?
Yuma-san is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 20:08   #1027
Quote:
Yuma-san kaže: Pogledaj post
Radim u mirovinskom osiguranju (stalni radni odnos već 15 godina na poslovima srednje spreme). Prošle godine sam diplomirala (sama sam si platila studij) i s obzirom da po postojećoj sistematizaciji radnih mjesta nema slobodnih mjesta moje struke, odnosno za neka je uvjet 5 godina rada u struci, zanima me slijedeće. Znam da me poduzeće ne mora rasporediti na radno mjesto moje struke, ali se nešto počelo pričati po firmi da će se primati jedan pripravnik ili vježbenik visoke i jedan više stručne spreme i da li se ja mogu javiti na natječaj s obzirom da sam u stalnom radnom odnosu?
Istina je i to da već 10 godina radim na poslovima više stručne spreme što se uvijek bilo regulirano privremenim rješenjima. Da li tko može pomoći?
normalno da možeš to bi firmi trebao biti samo plus jer si upoznat sa procesima rada
__________________
jsftuzz
joki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 22:31   #1028
Quote:
joki kaže: Pogledaj post
normalno da možeš to bi firmi trebao biti samo plus jer si upoznat sa procesima rada
Hvala na odgovoru , sad je jedino pitanje da li ću proći jer nisam ničija "štela".
Yuma-san is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2009., 21:41   #1029
kak se obračunavaju slobodni dani? tj. ak radim 7 dana u tjednu, jel imam pravo na jedan ili dva dana slobodno (jer će mi nedelja od 1.6. postati radna)
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 10:05   #1030
Quote:
Forumas-zg kaže: Pogledaj post
Jadikuje mi jedan poznanik da je očajan, jer da mu poslodavac želi produžiti radno vrijeme na 9 i pol sati na dan! A u djelatnosti u kojoj radi postoji dobro definirani kolektivni ugovor, u kojemu piše da je radno vrijeme definirano na 40 sati tjedno i to u 5x8 sati! Kaže kad su to rekli poslodavcu, da je on na to rekao da se u biti i neće raditi više nego do sada, jer da on misli uvesti OBAVEZNU pauzu u trajanju od sat i pol, koja se NEĆE računati u radno vrijeme?! A u kolektivnom ugovoru pak piše da poslodavac mora omogućiti pauzu od "najmanje pola sata", a što se RAČUNA u radno vrijeme!
Zanima me pravno stanovište ove situacije: Jel doista poslodavac ne mora poštivati kolektivni ugovor i zakon o radu i jel u tom slučaju radnici mogu tužiti poslodavca zbog toga? Također, može li poslodavac da bi se opravdao pred zakonom smisliti priču da je to tobože uvođenje dvokratnog radnog vremena, ali s tako malim razmakom od sat-sat i pol između dva dijela radnog dana i gdje se onda "gubi" onih pol sata pauze koja je predviđena kolektivnim ugovorom i sastavni je dio radnog vremena? I tim više, što je firma takvog karaktera da dvokratno radno vrijeme uopće nije ni potrebno ni osnovano...?! Eto, ima li tko od vas, a tko je stvarno dobro upoznat s radnim pravom, odgovore na ova pitanja?!
ZAR NITKO NE ZNA ODGOVOR NA OVO ?
Forumas-zg is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 25.05.2009., 21:07   #1031
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Tako je navodno pred par godina radio i Stanleybet, i usput tjerao radnice da potpišu kako su ipak primile plaću...tad zbilja nema smisla čekati nego drito udri po poslodavcu.

Uh, uh, uh
Slucajno u toj kladionici radim od samog pocetka (8,5 godina). Nikad, ali bas nikad place nisu kasnile a jos manje se nekoga tjeralo da potpise da je primio nesto sto nije primio. Tko god da ti je to rekao, debelo te slagao.
deda.cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 22:04   #1032
Quote:
deda.cro kaže: Pogledaj post
Uh, uh, uh
Slucajno u toj kladionici radim od samog pocetka (8,5 godina). Nikad, ali bas nikad place nisu kasnile a jos manje se nekoga tjeralo da potpise da je primio nesto sto nije primio. Tko god da ti je to rekao, debelo te slagao.
Zato sam i napisao navodno, koliko se sjećam bile su radnice u novinama sa prikrivenim licem. Ali nije moja da tvrdim, više je bilo kao primjer.

Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Može drugi dio godišnjeg iskoristiti do tog dana.

Ako nije uopće koristio prvi dio godišnjeg, ne može ga prebacivati u iduću godinu, osim pod određenim uvjetima.
Da, sad kad razmislim zakon spominje samo prebacivanje dijela g.o. osim pomoraca i sl.
Samo postavlja se pitanje šta ako radnik ne iskoristi jer godišnji jer ga gazda tjera da radi. Nema mi smisla da gubi pravo....
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 23:37   #1033
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Zato sam i napisao navodno, koliko se sjećam bile su radnice u novinama sa prikrivenim licem. Ali nije moja da tvrdim, više je bilo kao primjer.
100 puta ponovljena laz na kraju postaje istina, a ovo gore je jako nezgodna insinuacija koja nicim osim navodnim sjecanjem nije potkrijepljena.
Kod takvih primjera zgodno je priloziti link na novinski clanak, makar mene iskustvo uci da i u novinama svasta pise.
deda.cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 13:56   #1034
Quote:
Forumas-zg kaže: Pogledaj post
ZAR NITKO NE ZNA ODGOVOR NA OVO ?
Ja bi ti rado dala odgovor na to pitanje no toliko sam razocarana u nasu drzavu da ovdje stvarno izgleda ne postoji zakon i sindikat koji ti moze pomoci Ocito je samo to da poslodavac od radnika ja sam npr. radila u trgovini mogu od tebe raditi sto god hoce i svirati ocekujuci da ti pleses po njegovom...Kod mene slucaj nije takav ali je recimo takav da nisam vec tri mjeseca dobila plaću i to kod sugavog slovenca zalila sam se i bogu i vragu da bi na kraju pitala u sindikat radnika kakva su mi prava kaze zena po vasem ugovoru umjesto love koliko mi duguje poslodavac u iznosu od 8100 kn ja mogu dobiti samo 5700, znaci skoro cijelu jednu plaću skoro ostavljam smrdljivom i usljivom slovencu svog krvavog rada...eto toliko o nasoj pravnoj drzavi mogu jedino strik oko vrata i ukokati se nista drugo ocito
Mancy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 11:42   #1035
Ugovor o radu

Molim vas jel netko ima formu Ugovora o radu za zaštitarsku djelatnost.

Zanima me kako urediti radno vrijeme, pošto se radi 12-24; 12-48 sati

Unaprijed se zahvaljujem.
Zaperak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 13:05   #1036
pozdrav,
opet ja sa svojim problemima, dakle u petak mi izlazi ugovor na određeno a nitko mi još ništa ne govori, sve se nešto šuška da nas par treba dobiti otkaz sljedeći tjedan (mislim kako, jer mi ugovor tada neće ni vrijediti) nekada davno netko mi je rekao ako ostanem raditi nakon isteka ugovora da me po nekom zakonu mora primiti za stalno. molim ako itko išta zna o mom slučaju neka mi pomogne jer sam na ruba živaca
(s time da mi je još ostalo 13 dana godišnjeg, što je s tim)
kkati is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 13:48   #1037
Quote:
kkati kaže: Pogledaj post
pozdrav,
opet ja sa svojim problemima, dakle u petak mi izlazi ugovor na određeno a nitko mi još ništa ne govori, sve se nešto šuška da nas par treba dobiti otkaz sljedeći tjedan (mislim kako, jer mi ugovor tada neće ni vrijediti) nekada davno netko mi je rekao ako ostanem raditi nakon isteka ugovora da me po nekom zakonu mora primiti za stalno. molim ako itko išta zna o mom slučaju neka mi pomogne jer sam na ruba živaca
(s time da mi je još ostalo 13 dana godišnjeg, što je s tim)
dobit ćeš otkaz zbog isteka ugovora i možen na zavod gdje ćeš dobit naknadu bar je meni tako bilo
a šta se tiče godišnjeg neznam jer ja nisam imala pravo
mare0808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 14:24   #1038
ovako mene zanima slijedeće
Radila sam na neodređeno evo prošlo je 8 mjeseci i dobila sam otkaz izvanredni zbog trajno povrijeđenog ugovora,blabla...optuži me da nisam tukla račun u kasu(nije istina)a mušterija je njen kućni prijatelj,nema veze slijedi tužba radi toga pa ćemo se natezat po sudu
a pošto je uslijedio izvanredni otkaz,nema otkaznog roka ali mene zanima imam li pravo na godišnji odmor,ili bar da mi isplati nešto,nemogu nikako dobit odgovor? Novac joj je najbolnija točka.
znači radila sam od 09.09.2008 - 25.05.2009. nikako korišten godišnji,recite da mogu


HVALA

Zadnje uređivanje Katrin : 27.05.2009. at 14:28. Reason: caps
mare0808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 12:59   #1039
Poz, moliću lijepo ukoliko neko zna bilo kakvu mogućnost da pozitivno ishodujem iz sljedeće situacije: radila pet mjeseci na ugovor o djelu u jednoj insituciji, koja se sada spaja sa drugom..šta uciniti da me preuzmu..hvala
eminica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 15:28   #1040
Quote:
kkati kaže: Pogledaj post
pozdrav,
opet ja sa svojim problemima, dakle u petak mi izlazi ugovor na određeno a nitko mi još ništa ne govori, sve se nešto šuška da nas par treba dobiti otkaz sljedeći tjedan (mislim kako, jer mi ugovor tada neće ni vrijediti) nekada davno netko mi je rekao ako ostanem raditi nakon isteka ugovora da me po nekom zakonu mora primiti za stalno. molim ako itko išta zna o mom slučaju neka mi pomogne jer sam na ruba živaca
(s time da mi je još ostalo 13 dana godišnjeg, što je s tim)
Upravo tako...
po zakonu o radu ako imaš ugovor na određeno, pa nakon isteka ostaneš raditi kod tog poslodavca, smatra se da si sklopio ugovor na neodređeno.
E sad, otkaz možeš dobiti, ali uz poštivanje otkaznih rokova kod redovnog otkaza ili bez kod izvanrednog (s tim da za izvanredni mora imati debelo opravdanje tipa da si nešto ukrala ili sl.)
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:35.