Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2015., 19:36   #4381
Molim vas ako mi može netko reći, u prethodnim postovima sam opisala svoje probleme s leđima. Danas sam napravila neke pretrage i rezultati su sljedeći:

SE 8 (4-24)
CRP 0,4 (0,1-5)
RF <12 (do14)
Urati 227 (134-337)

Sumnjala sam na artritis, RF je <12 a ok je do 14. Dali je bez obzira taj rezultat <12 ok? Mislim, s obzirom da može bit i 2, to je meni ok, a ovih 12 je ipak blizu 14.
LenaLina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 15:30   #4382
Quote:
LenaLina kaže: Pogledaj post
A kako sam učinila i tu HLA tipizaciju, negdje sam naišla da je HLA-B35 povezan sa reumatskim bolestima.
HLA-B35 povezan je s jednom vrstom enteropatskih artritisa (tzv. tip 1) - upale zglobove u bolesnika s upalnim bolestima crijeva (ulcerozni kolitis, Chrohnova bolest) i drugim crijevnim bolestima.

Za tegobe koje Vi imate mnogo veći značaj bi imao HLA-B27 koji nije utvrđen.
Quote:
I onda sam još skužila da bi ona pretraga ANA mogla biti pozitivna i eto me na zaključku da imam nediferencirani spondilartritis. Naravno da se moram u vezi svega ovog porazgovarat s doktorom, kao i napravit još neke pretrage.
ANA ima značaj u sistemskim bolestima vezivnog tkiva, a ne u nediferenciranoj spondiloartropiji. Tako da ovaj nalaz ne ide u prilog ovoj dijagnozi.
Quote:
LenaLina kaže: Pogledaj post
Htjela bih Vas zamoliti ukoliko imate malo vremena ako bi mi mogli odgovoriti na još jedno pitanjce.

Malo sam kopala i naišla da se HLA DRB1*01 povezuje sa astmom, a ja imam velikih problema sa alergijama i početak astme.
HLA DRB1*01 se pojavljuje češće u osoba s astmom s visokim vrijednostima IgE u serumu. No, u kontekstu problema sa zglobovima, povezuje se s reumatoidnim artritisom, odnosno s povećanim rizikom od obolijevanja od te bolesti.
Quote:
Onaj rezultat ANA je rekli ste, pozitivan u niskom titru. Dali je moguće da bi to moglo biti zbog alergije i astme?
Pokazalo da se u bolesnika s astmom nalazi veća incidencija ANA nego u zdravih osoba.
Quote:
LenaLina kaže: Pogledaj post
Molim vas ako mi može netko reći, u prethodnim postovima sam opisala svoje probleme s leđima. Danas sam napravila neke pretrage i rezultati su sljedeći:

SE 8 (4-24)
CRP 0,4 (0,1-5)
RF <12 (do14)
Urati 227 (134-337)

Sumnjala sam na artritis, RF je <12 a ok je do 14. Dali je bez obzira taj rezultat <12 ok? Mislim, s obzirom da može bit i 2, to je meni ok, a ovih 12 je ipak blizu 14.
Upalni parametri su uredni, RF je negativan. Prema opisu tegoba koji ste naveli, isti ne ide u prilog reumatoidnom artritisu. No, čak i da razmatramo reumatoidni artritis kao opciju, negativan nalaz RF ne isključuje dijagnozu reumatoidnog artritisa jer oko 20% oboljelih nema pozitivan nalaz RF.

Vaše su tegobe dosta polimorfne. Neke od karakterisitka koje ste opisali mogu ići u prilog neke reumatske bolesti. Ono što sam primijetio jest da se u Vašem slučaju ide obrnutim redom od onog kojim se treba ići - najprije pregled kod reumatologa pa zatim ciljane pretrage, a ne izvođenje subspecijalističkih pretraga i zaključivanje o mogućim bolestima na temelju rezultata.

Za dijagnozu reumatske bolesti osoba mora ispunjavati određene kriterije, a poremećaji u laboratorijskim nalazima samo su jedan od kriterija, tako da bez pravog kliničkog pregleda ne možemo govoriti o dijagnozi.

Da se svima nama naprave sve moguće imunološko-reumatološke pretrage, mnogi bi od nas imali barem nešto od svega pozitivno, ali to ne znači da svi bolujemo od reumatskih bolesti.

Zato se nalazi pretraga koje ste učinili moraju uvijek tumačiti u skladu s kliničkom slikom.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 16:26   #4383
Quote:
Ankhsunamun kaže: Pogledaj post
Radila sam obradu spolnih hormona, i čini mi se kako su sve vrijednosti u okviru referentnih intervala. No na kraju nalaza pod napomene i komentari piše D4. Zna li netko što to znači? Hvala Vam
Ne znam što točno znače ti "D komentari" i "DZ komentari", ali se oni često nalaze na kraju laboratorijskih nalaza. Mislim da se radi o komentarima koji su namijenjeni za internu uporabu djelatnicima laboratorija i nemaju značenje u interpretaciji nalaza. Mi, liječnici, nismo upoznati sa značenjem tih oznaka pa bi to valjalo priupitati djelatnike laboratorija.

Quote:
Darihno kaže: Pogledaj post
Prosle godine mi je konstatovana alergija na polen breze i lesnika. Radio sam prosle nedelje imunoloske analize, ECP je povisen i iznosi 76,2, Ige je u granicama normale. Da li takvi rezultati asociraju na pojavu astme?
Eozinofilni kationski protein (ECP) jedan je od pokazatelja alergijskog mehanizma, i kao takav može biti povišen u alergijama. Mjerenjem razine eozinofilnog kationskog proteina može se, između ostalog, otkriti i alergijska upala u dišnom sustavu. No, samo na temelju povišenih vrijednosti ECP-a ne može se postaviti dijagnoza astme.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 17:15   #4384
Quote:
El_gec kaže: Pogledaj post
Je li 4.9 puno ukupni kolesterol (<5.0) za 28 godišnjaka? LDL i HDL nisu obrađivali. Išao sam osobno vaditi jer mi zadnje vrijeme na određenim djelovima tjela di su žile (noge, ramena, ruke) nasumično tjelo kao da titra, odnosno kuca, teško za objasnit.
Vrijednost je prihvatljiva, a svakako da je za mlađe osobe povoljnije da imaju niže vrijednosti ukupnog kolesterola.

Quote:
0merta kaže: Pogledaj post
Da nadodam jos simptoma... Svrbez glave, najvise sa straznje strane, te na licu (znalo je bit i ispod brade, na vratu)... Izdignu se kao mali "ubodi" komarca. Isto tako na rukama ponekad. Od nedavno i kao neka bockanja pod pazuhom.

Nesto virolosko, imunolosko, alergija, paraziti...???

Vidjet cu bas sta ce pokazati sljedece pretrage.
Pričekajte nalaze učinjene obrade. Ako nalazi budu negativni, bilo bi dobro konzultirati gastroenterologa. Nalaz DKS nije posve uredan, ali ne odstupa toliko da bi nalagao hitnu obradu.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 10:49   #4385
Nalazi nakon neprospavane noći Leukociti 9,7 10^9/L (ref.3,4 do 9,7)
Eritrociti 4,08 10^12/L
Hemoglobin 132 g/L 119 do 157
Hematokrit 0,393 L/L 0,356 do 0,47
MCV 96,0 fL 83 do 97,2
MCH 32,4 pg 27,4 do 33,9
MCHC 337 g/L 320 do 345
RDW 12,9 % 9 do 15
Trombociti 294 10^9/L 158 do 424
MPV - prosječni volumen trombocita 8,8 fL 6,8 do 10,4
Diferenciranje leukocita -svjetlosna mikroskopija
Pretraga Rezultat Jedinica Referentni interval
Neutrofilni segmentirani granulociti 46 % 44 do 72
Neutrofilni nesegmentirani granulociti 0 % do 2
Limfociti 47 % 20 do 46
Monociti 5 % 2 do 12
Eozinofilni granulociti 2 %

E sad ja imam povijest katkad inverzne krvne slike, tj. da mi je postotak ly 47%, ali unazad par godina uvijek bi bili do 35%, ovo mi se čini apsolutna limfocitoza. Pod užasnim sam stresom, neprospavana noć, dragi lastane jel možda zbog toga?
__________________
dramacrazy
mililica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 21:41   #4386
Pitanje.

Eritrociti 3,38 (3,86-5.08)
Hematokrit 0.311 (0.356-0.470)
MCH 37.5 (27.4-33.9)
MCHC 408 (320-345)
RDW 19.1% (9-15%)
UIBC 68 (26-59)
TIBC 80 (49-75)

ove gore vrijednosti su niže ili više od referentnih, ali zbog

hemoglobin 127 (119-157)
Fe 13 (8-30)

nekak si mislim da je to sve ok. Je li?
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 12:25   #4387
Molila bih da mi netko protumači nalaze za inzulinsku rezistenciju.
Imam 24 g, pijem Belformin 2x500, a uz to liječim i hipotireozu.
Imam 49-52 kg.

Nalaz je sljedeći:

Glukoza 5,0 (4,2-6)

Inzulin 5,6 (2,6-24,9)

Aktivnost beta stanica gušterače 84,3 % (<100%)

Periferna osjetljivost na inzulin 119,3 % (>100%)

Indeks inzulinske rezistencije 0,8 (<1)
onxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 16:32   #4388
Pozdrav.
Kod djeteta od 5,5 godina nalaz udjela eozinofila je 37%. Nemam ostale brojke s nalaza jer mi je samo ovaj dio zasad pročitan telefonom, najavljen mi je razgovor s liječnicom odmah u ponedeljak. Napravit ćemo odmah parazitološke pretrage stolice, ponovljenu krvnu sliku i ultrazvuk abdomena. Mene zanima, osim parazitoze i alergijskih stanja, koja su ta "specifična stanja" koja bi mogla biti uzrok tolikom odstupanju od referentne vrijednosti?
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 11:02   #4389
Quote:
mililica kaže: Pogledaj post
E sad ja imam povijest katkad inverzne krvne slike, tj. da mi je postotak ly 47%, ali unazad par godina uvijek bi bili do 35%, ovo mi se čini apsolutna limfocitoza. Pod užasnim sam stresom, neprospavana noć, dragi lastane jel možda zbog toga?
Na prvi pogled ništa osobito, no kad se izračuna apsolutni broj limfocita, da, u pravu ste, posrijedi je apsolutna limfocitoza. Postoji tzv. "stresna limfocitoza", no mislim da neprospavana noć ipak neće biti uzrok ovoj pojavi. Broj limfocita nije jako povišen da bi zahtijevao hitnu obradu. Niste, međutim, ništa napisali o tome zašto je vađena krv.
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Pitanje.

Eritrociti 3,38 (3,86-5.08)
Hematokrit 0.311 (0.356-0.470)
MCH 37.5 (27.4-33.9)
MCHC 408 (320-345)
RDW 19.1% (9-15%)
UIBC 68 (26-59)
TIBC 80 (49-75)

ove gore vrijednosti su niže ili više od referentnih, ali zbog

hemoglobin 127 (119-157)
Fe 13 (8-30)

nekak si mislim da je to sve ok. Je li?
Napišite najprije zašto je vađena krv i imate li kakvih tegoba; jeste li možda trudni?
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 11:06   #4390
Quote:
onxy kaže: Pogledaj post
Molila bih da mi netko protumači nalaze za inzulinsku rezistenciju.
Imam 24 g, pijem Belformin 2x500, a uz to liječim i hipotireozu.
Imam 49-52 kg.

Nalaz je sljedeći:

Glukoza 5,0 (4,2-6)

Inzulin 5,6 (2,6-24,9)

Aktivnost beta stanica gušterače 84,3 % (<100%)

Periferna osjetljivost na inzulin 119,3 % (>100%)

Indeks inzulinske rezistencije 0,8 (<1)
Sada je nalaz OK.

Dodajem ovome i jedan od svojih ranijih odgovora na slično pitanje:
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

nema univerzalno prihvaćenog i dogovorenog normalnog raspona za HOMA-IR. Tako se u literaturi i u istraživanju nalaze različiti rasponi, ali se u općenitom može uzeti kao gornja vrijednost 2,0. Prema tome o inzulinskoj rezistenciji bila bi riječ kada bi taj indeks bio veći od 2.

Idealne vrijednosti indeksa bile bi oko 1.

Aktivnost beta stanica gušterače govori o tome kolika je proizvodnja inzulina, a periferna osjetljivost na inzulina govori o tome kolika je učinkovitost inzulina.

Kod inzulinske rezistencije proizvodnja inzulina je povećana a učinkovitost smanjena pa je prva vrijednost (aktivnost beta stanica) relativno viša, a druga (periferna osjetljivost) relativno niža.
Quote:
Ferrari-Ficho kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Kod djeteta od 5,5 godina nalaz udjela eozinofila je 37%. Nemam ostale brojke s nalaza jer mi je samo ovaj dio zasad pročitan telefonom, najavljen mi je razgovor s liječnicom odmah u ponedeljak. Napravit ćemo odmah parazitološke pretrage stolice, ponovljenu krvnu sliku i ultrazvuk abdomena. Mene zanima, osim parazitoze i alergijskih stanja, koja su ta "specifična stanja" koja bi mogla biti uzrok tolikom odstupanju od referentne vrijednosti?
Evo jedan zgodni stručni članak s tablicama i preporukama - koji su uzroci, što treba napraviti od pretraga itd. Posebno pogledajte tablice br. 1, 2 i 3. Ako bude štogod nejasno, pitajte.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 11:40   #4391
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Na prvi pogled ništa osobito, no kad se izračuna apsolutni broj limfocita, da, u pravu ste, posrijedi je apsolutna limfocitoza. Postoji tzv. "stresna limfocitoza", no mislim da neprospavana noć ipak neće biti uzrok ovoj pojavi. Broj limfocita nije jako povišen da bi zahtijevao hitnu obradu. Niste, međutim, ništa napisali o tome zašto je vađena krv.

Ponovila sam nalaz za dva dana, L 7, ly 33 %..
__________________
dramacrazy

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 07.03.2015. at 11:01.
mililica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 16:03   #4392
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Napišite najprije zašto je vađena krv i imate li kakvih tegoba; jeste li možda trudni?
Sistematski pregled je razlog.
Nisam trudna.
Ne jedem meso.
Inače sam zdrava, nemam tegobe.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 17:41   #4393
Zanima me ovo. Naime cijeli nalaz je uredan osim CRP-a on je 8 ? Leukociti, urin sve ok..samo eto taj CRP.. neki kazu da je mozda virus ili neka mala upala negdje..Koji virus uopće moze biti pod time? Zbunjena sam..
__________________
Music and cars :) Honda ; R34;NSX
Roisin Murphy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 15:18   #4394
Pozdrav svima.

Molim vas da podijelite sa mnom svoje iskustvo ukoliko ste imali slicnu/istu situaciju jer aaaaa....ludim.
Nalaz krvi sve ok, nalaz mokrace - krv u mokraci, ali crp i leukociti normalni, znaci nisu povišeni. Boli me dok mokrim, u nedjelju sam mokrila krv. 2 dana bude sve ok, nikakvi simptomi i onda me ubije. Doktor je rekao da nije upala obzirom da su crp i leukociti normalni. Cekam nalaze urinokulture koji će biti tek za par dana
MedalineB is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 20:01   #4395
el gato felix, molim za pomoc. Prije nekih mjesec dana pojavili su mi se bolovi u desnom gornjem dijelu abdomena koji se spustao ponekad prema dolje, bolovi nisu bili jaki, da bih trebala popiti neku tabletu ili slicno, samo dosadni. Nakon sto sam pocela bas obraćati paznju na to jer sam procitala da moze biti od puno bolesti, pocelo se siriti prema sredini i ponekad na lijevu stranu. Takodjer me bole ledja izmedju lopatica i zna ponekad preci i u križa. Ledja me najvise bole, cak i kada ne boli nista naprijed po stomaku. Isla sam u doktorice koja mi je obavila fizicki pregled i na dodir je sve ok i nista nije povecano. Cekam termin za ultrazvuk ovaj petak.

NALAZI MOKRAĆE SU SLJEDEĆI:
Boja mokrace: žuta Ref vrijednost: svijetlo žuta
Bistra mokraća
Ph vrijednost: 5 ( tocno na donjoj granici)
Težina unutar ref. vrijednosti
Bilirubin - negativno. Ref vrijednost-negativno
Nitriti- negativno. Ref vrijednost- negativno
Ketoni- negativno Ref vrijednost - negativno
Proteini- negativno Ref vrijednost- negativno
Glukoza- negativno Ref vrijednost- negativno
Eritrociti/hemoglobin- negativno. Ref vvrijednost- negativno

MIKROSKOPSKI NALAZI urina:

Leukociti 6 H REF VR. 0-2
Eritrociti. 3 H. REF VR. 0-2
Stanice plocastog epitela 11 REF VR 0-1
SLUZ - nesto (+)


Sto mogu znaciti ovi nalazi, da li se trebam zabrinuti.
Tajnaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 15:37   #4396
Quote:
0merta kaže: Pogledaj post
Evo jos jedan nalaz nakon mj.dana... (od danas/utorak)

I dalje ista stvar!

Neutrofilni granulociti: 34.0 L (44-72)
Limfociti: 53.5 H (20-46)

Znaci jos se smanjilo/povecalo od proslog puta.

Igrom slucaja sam vadila krv i u petak (slala me gin., btw: s gin.strane sve uredu, napravila pregled i uzv) i u tih par dana se vidi ocita razlika.

Evo radi usporedbe par nalaza (prvi je tj dana prije poroda kad je sve bilo normalno)

S lijeva na desno - stariji/noviji nalaz.

12.11.2014. / 15.01.2015. / 13.02.2015. / 17.02.2015.

Leukociti: 8.3 / 6.5 / 6.8 / 5.5
Eozinofilni granulociti: 0.7 / nista / 3.1 / 6.4
Bazofilni granulociti: 0.2 / nista / 0.1 / 0.2
Neutrofilni granulociti: 61.3 / 38.4 / 36.1 / 34.0
Limfociti: 29.7 / 50.7 / 54.2 / 53.5
Monociti: 8.1 / nista / 6.5 / 5.9

Bolovi u donjem dijelu ledja/trbuha i dalje prisutni... Nekad manje nekad vise, uz opcu slabost za vrijeme bolova. Zadnjih par dana stolica kasasta sa nekim sitnim crnim tockicama (???) Prisutni bolovi kod nagona. Kruljenje...

Povremeni svrbez glave, lica itd...


Pocela uzimati probiotik Ferzym plus.

Dr.opce prakse kaze da mi je nalaz normalan (ne znam bas), ali dala mi je uputnice za test stolice na bakterije i parazite i slikanje kicme (inace imam skoliozu).

Htjela bi napraviti i color doppler uzv abdomena. Na to se kod nas vjerojatno ceka mjesecima (ako uopce rade), tako da cu vjerojatno privatno kod dr. Bajic Tarle. Eventualno jos daljna krva obrada (hematolog).

Molit cu misljenje... Hvala.
Quote:
0merta kaže: Pogledaj post
Da nadodam jos simptoma... Svrbez glave, najvise sa straznje strane, te na licu (znalo je bit i ispod brade, na vratu)... Izdignu se kao mali "ubodi" komarca. Isto tako na rukama ponekad. Od nedavno i kao neka bockanja pod pazuhom.

Nesto virolosko, imunolosko, alergija, paraziti...???

Vidjet cu bas sta ce pokazati sljedece pretrage.
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Pričekajte nalaze učinjene obrade. Ako nalazi budu negativni, bilo bi dobro konzultirati gastroenterologa. Nalaz DKS nije posve uredan, ali ne odstupa toliko da bi nalagao hitnu obradu.
Evo link na najnoviji nalaz (kompletna krvna obrada): http://tapatalk.imageshack.com/v2/15...d957de27e3.jpg

Odnos limfocita i neutrofilnih granulocita je nesto bolji...

Nalaze stolice cu imati kroz dan dva.

Molim za misljenje! Hvala unaprijed!
__________________
I'll make your heart smile...

Zadnje uređivanje 0merta : 04.03.2015. at 15:56.
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 16:00   #4397
Pozdrav.

Danas sam vadio kompletne nalaze krvi i ALFA AMILAZA (iz seruma krvi) mi je povišena i iznosi 96 (ref.vrijed. 28-91). Da li je to u redu?
noels123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 13:33   #4398
molim vas jel mi moze neko objasniti sedimente mokrace
leukociti 10
stanice plocastog epitela 1
hvala
crna selica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 11:59   #4399
Necu ponovo citirati svoje postove, nego cu samo nadodati da je nalaz stolice uredan. Bakterije (salmonella, shigella) i paraziti NEGATIVNO.

Jedino sto mi nije jasno, zasto je radjen test samo na te dvije bakterije ako ih ocito postoji vise.

Ne znam sto mi je dalje ciniti. Ponovit cu kks opet kroz mj dana... Mislim da necu ici na slikanje kraljeznice jer dojim i ne znam kako zracenje utjece na sve to.

Htjela bi napraviti color dopler uzv abdomena, ali mi se cini da to kod nas rade samo privatnici, a socijalci obican uzv na koji se sigurno ceka mjesecima.

Gastroenterologu na pregled (gastroskopiju) me strah ici... Mislim kad bi morala birati radije bi na kolonoskopiju.

Imam te lazne osjecaje gladi koji su zapravo pokazatelj viska kiseline i spore probave. Uzimala bi Controloc ili neki slican antacid/ipp, ali opet ne znam sto je od svega toga dopusteno tokom dojenja.
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 13:07   #4400
a da odes do hematologa?
__________________
dramacrazy
mililica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:54.