Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2021., 11:58   #1
Škrinja za smrzavanje na 12 V

Ove crne slutnje i priče o mogućim redukcijama struje me zabrinule. Koliko vidim Austrijanci već najavljuju vježbu slijedeći mjesec takvog crnog scenarija.

Ne brine me ni grijanje, ni rasvjeta, ni TV, ni druge slične stvarčice, no brine me napajanje škrinje ladičarke - ipak da se sve rastopi zbog nestanka struje na 1 ili 2 dana - bilo bi jako loše.
Naravno ako bi struje nestalo na duže vrijeme - to bi bila katoastrofa, no mislim si ja - bar da se nekako osiguram za 1 ili eventualno 2 dana.

E sad - ja s neba pa u rebra jer zapravo nemam pojma o toj tematici, no ipak meni blentavom pala ideja - imam doma dva dobra akumulatora (12V/80kWh), pa zaš ih ne bi iskoristio ukoliko do takog čega dođe - ono napunim ih dok ima struje pa nek stoje za svaki slučaj.

Pretpostavljam valjda da bi trebao nabaviti nekakav pretvarač sa 12 V istosmjerne na 220 V izmjenične struje.
Gledam npr. na ovo: https://www.solarno.hr/katalog/proiz...12v-top-ponuda

No u stvarnosti nemam pojma jel bi to uopće radilo - tj. da li bi 12 V akumulator uopće mogao davati dovoljno struje za normalan rad ladičarke?
Ako da - koliko drugo bi dva akumulatora (2 x 80 kWh) to mogla raditi?

Kolika bi trebala biti snaga tog 12 u 230 V pretvarača - vidim prodaju se od snage od 150W pa na više.
Kako to izračunati?

Hvala svima na savjetima!
ntiissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2021., 12:29   #2
Akumulator 12V/80 Ah ima u sebi oko 1kWh energije.
Za takav pogon nije predviđen aku za auto, nego sa stacionarni, obično sa gelom.
U akumulatoru 12V/80Ah imaš cca 1kWh energije, ali u praksi računaj recimo sa polovinom te energije.
Dakle dva akumulatora imaju cca 1kWh, to bi otprilike trebalo biti dovoljno za jedan dan rada.
Trebaš pretvarač 12V/na 220VAC, ali mora biti poseban, koji može pokrenuti kompresor (treba puno struje za zalet).
Teoretski izvodivo.
Ja bi ti ipak predložio drugu stvar, napuni (postepeno) sav slobodan prostor u zamrzivaču plastičnim bocama punim vode (povećavaš termičku masu, kad kompresor ostane bez struje imaš veću hladnu masu koja duže "drži" temperaturu) i obloži zamrzivač izvana stiroporom 10cm (sve plohe OSIM otvora za hlađenje kompresora i kondenzatora (rešetka na zadnjoj strani koja se zagrije kad radi kompresor).
Ako stvarno ostaneš bez struje 24 sata, žešće je sranje, čuvaj glavu.
sinisaplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2021., 12:21   #3
Kada se ti tvoji akumulatori isprazne,onda je pitanje šta u buduće sa njima,da li će biti još u upotrebi jer akumulatori za auto se zovu startni jer su oni namijenjeni za start automobila a to znači da nisu namijenjeni za duboko praznenje,kao što su ciklični akumulatori,koji se koriste u auto domovima,kamp kućicama,vikendima isl. koji su namijenjeni za uputrebu kao na mobitelu;Prazni,puni bez problema a automobilski akumulatori se ne smiju prazniti jer sa pražnjenjem stradaju a to znači da više nisu za korištenje.
Wanted123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2021., 17:00   #4
Hvala Siniša, hvala Wanted.

Dakle, ovaj moj automobilski aku nije dobar nego bi trebao s mogučnošću cikličkog pražnjenja i punjenja
Takođe, od pretvarača bi trebao neki "jači" (štogod to značilo) koji bi izdržio kad motor kompresora povuće jaču struju.

Hvala još jednom obojici na savjetima.

U međuvremenu sam u uputama zamrzivača našao samo podatak o potrebnoj priključnoj struji 1,3 A, te da je godišnja potrošnja 249 kWg/god.
Nažalost ne piše mi kolika je snaga motora.
ntiissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2021., 21:30   #5
Obično piše u wattima, ali 1.3A * 230V = 299, odnosno 300W.
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2021., 03:16   #6
To nisu Wati, već prividna snaga u VA.
Struja ti je važan podatak da možeš izračunati poteznu struju pri uključenju kompresora.
Iznosila bi 1,3 x 5 = ~6...7A.
Prema toj vršnoj struji odabire pretvarač, a koji može dati 7x230= 1600W vršno.
Problem je samo pokretanje, a kasnije je i 200VA snage pretvarača dovoljno za trajni rad. Bez brige, svaki bu akumulator lako otrpil pol sekunde udarnog tereta pri pokretanju motora, a važnije je da pretvarač može dati toliko ili više, koliko treba motoru za pokretanje.

Inače, za takav backup jedino ozbiljno rješenje dizel agregat i par sto litara rezerve goriva.
Hvala na ideji, krećem u realizaciju takvog projekta
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2021., 20:52   #7
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
To nisu Wati, već prividna snaga u VA.
Struja ti je važan podatak da možeš izračunati poteznu struju pri uključenju kompresora.
Iznosila bi 1,3 x 5 = ~6...7A.
Prema toj vršnoj struji odabire pretvarač, a koji može dati 7x230= 1600W vršno.
Problem je samo pokretanje, a kasnije je i 200VA snage pretvarača dovoljno za trajni rad. Bez brige, svaki bu akumulator lako otrpil pol sekunde udarnog tereta pri pokretanju motora, a važnije je da pretvarač može dati toliko ili više, koliko treba motoru za pokretanje.

Inače, za takav backup jedino ozbiljno rješenje dizel agregat i par sto litara rezerve goriva.
Hvala na ideji, krećem u realizaciju takvog projekta

E jbga, mislio sam na kratko da mi jasnije, a sad si mi sve potopio - sad mi više ništa nije jasno
VA - što je sad to - zar nije VA=W ?

Našao sam zanimljiv članak - https://www.schrack.hr/fileadmin/f/h...c_na_brodu.pdf

pročitao ga i skužio da će moja ideja ostaje do daljnjega neostvareni san


Bilo kako bilo hvala svima na savjetima
ntiissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2021., 21:16   #8
Za pogoniti sijalicu 220V/100W trebaš 0.45 A.
Za pogoniti motor 220V/100W trebaš 0.6 A.
Induktivno trošilo unosi fazni pomak u strujno krug, struja i napon budu malo izmaknuti u vremenu.
sinisaplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2021., 21:52   #9
Quote:
sinisaplatz kaže: Pogledaj post
Za pogoniti sijalicu 220V/100W trebaš 0.45 A.
Za pogoniti motor 220V/100W trebaš 0.6 A..
Za pogoniti motor 220V/100W trebaš 0.7...0,8 A.
Dakle, skoro dvostruko više od žarulje za isti učin...
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.