Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2016., 15:02   #61
baš sam sinoć ponovio gledanje, mislim da je smeh ambijentalni, sa nekog drugog stola, ali uklapa se u ironiju momenta. inače, slažem se da je gospođa baum lagani višak, više kao sintetički lik "civila" na bojnom polju, odnosno nepotrebna tačka identifikacije nas gledalaca. imamo cocky naratora koji nas vodi kroz priču, a priča nas sama po sebi angažira intelektualno, a same posledice toga emotivno. a imamo i maskiranog brada kao moralnu vertikalu da nas zabrine i zgrozi. lagani višak je i moralizacija / rekapitulacija na kraju, ako do tada nismo shvatili, nema potrebe za nabijanjem.
efektno je i to što su trojica glavnih (svi osim balea) maskirani do neprepoznatljivosti, lik iskače u prvi plan, sužava se prostor za glumačke manirizme. gosling nije "daska" koja se folira da je cool, nego uspeva biti cool na ne-daskasti način. bale nudi svoju interpretaciju burryjevog autizma, nekad na mestu, nekad baš i ne. malo suviše rain manovski. sjajan film. inspirativan. uživam pišući kritiku.
Nadopuna prehrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 15:42   #62
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Financijski sektor je tek dio ekonomske djelatnosti, a i nisu stvari baš tako crno-bijele, iako je pohlepa van kontrole dio problema. Kratkovidnost je drugi dio problema, opet jasnog i efikasnog lijeka za sada nema.
Htio sam samo objasnit kako ja vidim poveznicu između samoubojstva brata i samoubojstva ekonomije
Carellov lik je bratu kad mu je doša reći da ima problema ponudio samo novac bez neke bratsko/ljudske utjehe
Tako i ekonomija gledana samo kroz što veću zaradu brzo klekne bez drugih društvenih pristupa rješavanja tog problema
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 20:29   #63
Quote:
Klodovik2 kaže: Pogledaj post
Ako nisi znao imaš dokumentarac iz 2010.
http://m.imdb.com/title/tt1645089/

Odličan. Bolji od filma. Sagledava stvari iz nekih drugih kuteva
Nisam gledao dokumentarac jer mi je ovo vecinom sve bilo poznato zbog toga sto sam se bavio ovom i slicnim temama, bas mi je trebalo ovako nesto kao sto je ovaj film.
Koem is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 21:39   #64
Fora mi je sa revizoricom, slijepa i sa tamnim naočalama Inače financijska industrija mi je bliska i ovo sve što je prikazano u filmu nije jako karikirano već dosta vjerno prikazano.
npr. sada je London pun tih seminara kako zaraditi na kupovini nekretnina, kamate na kredite su manje od porasta cijene nekretnina i eto kako se napuhuje balon.
Priča o NINJA kreditima je isto istinita, inače jedna digresija da kada je puknuo .com balon, propali brokeri su masom prešli na nekretninsko tržište

Mene u filmu fascinira jedna druga stvar, a to je očita manipulacija tržišta. Kad je već sve propalo, kada je postalo jasno da su CDO-ovi bezvrijedni, shortovi se nisu kotirali u skladu sa vrijednošću underlying asseta. Na kraju su svi morali zatvoriti pozicije po lošijim uvjetima.

Inače, ovo istraživanje tržišta sa brojanjem praznih nekretnina su nedavno shorteri za naftu primijenjivali kada su brojali tankere koji dolaze i odlaze iz glanih luka.
scorpio2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2016., 02:41   #65
Quote:
scorpio2001 kaže: Pogledaj post
npr. sada je London pun tih seminara kako zaraditi na kupovini nekretnina, kamate na kredite su manje od porasta cijene nekretnina i eto kako se napuhuje balon.
oprosti ali što ne bi tako trebalo i biti?
mislim da je masa ljudi koja ne razumije sve ekonomske termine u filmu, i ja sam jedan od njih, meni bi trebao netko stalno pojašnjavati.
mfranic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 00:49   #66
Kapitalizam, makevijalizam, nemoral, kao neizostavni deo naših svakodnevnica. Čovek uništava druge, prirodu, sebe, radi papira ili digitalnih brojki. Da bi dokazao sebi i drugima da je bolji, snalažljiviji, lukaviji, pametniji ne mareći za posledice dokle god njega lično ne dotiču, pritom ne gledavši dalje od svog dvorišta ili bliske budućnosti.

Poslednja scena je fenomenalna. Sažetak svega prethodno viđenog. Moć kvari, apsolutna moć kvari apsolutno. To je jače od čoveka i samo šačica ljudi odoli.

Holivud podržava to i zato će mu slatko zalepiti oskara. Šteta za ekipu Spotlight-a da su snimali iste godine kad i ovaj.
Darjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 01:03   #67
Zadnja scena je baš disturbing.

Ovaj film mi je užasno teško komentirat. Što se teme tiče sam potpuni laik, pa ne želim kroz to gledati i ostale elemente. Ali, taj dokumentaristički pristup meni osobno nije legao, s likovima se teško moglo povezat, u meni nisu generirali neku posebnu reakciju. Kada se osvrnem na iskustvo u kinu, meni je film bio jednostavno - užasno dosadan. Ali, zbog zadnje scene i činjenice da je sadržaj toliko realan i prisutan, ne mogu reći da nije ostavio dojam na mene.

Što se glumaca tiče, Carrell odličan, Bale precijenjen.
Globinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 09:02   #68
Super mi je film bio. Nista u njemu nije bas bilo smjesno, pa ne znam cemu ga u komedije trpaju.. uzas je vidjeti (opet iznova) kako svijet funkcionira..
Carell mi je odlican. Inace mi je uvijek bio iritantan, al ovdje super.
Mikey23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 08:46   #69
"Oni ne priznaju nego se hvale!"

Jedna od žešćih rečenica iz filma.

Dobar, dosta dobar. Za pohvalu su pojašnjenja bankarske terminologije, šteta što su odustali od tog u drugoj polovici filma kad su shorteri tempirali unovčavanje svojih shortova. Još se sjećam muke dok sam prevodio prije nekoliko godina (kako se ono zvaše?) film o istoj tematici.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 09:13   #70
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
"Oni ne priznaju nego se hvale!"

Jedna od žešćih rečenica iz filma.

Dobar, dosta dobar. Za pohvalu su pojašnjenja bankarske terminologije, šteta što su odustali od tog u drugoj polovici filma kad su shorteri tempirali unovčavanje svojih shortova. Još se sjećam muke dok sam prevodio prije nekoliko godina (kako se ono zvaše?) film o istoj tematici.
I citati su mi dobri, onaj Marka Twaina i onaj što ga je scenarist čuo u nekoj pečenjarnici u Washingtonu

Odličan film, baš mi je fino sjeo.
Iako su se autori potrudili, ni meni nisu do kraja jasni svi ti ekonomski termini. Ako sam dobro shvatio, banke su ustvari radile kao kladionice. Samo što se kod njih ne možeš kladiti na rezultate sportskih mečeva, nego na rezultat pojedinih investicija i kredita. Jesam li ja to dobro shvatio?

I kome su na kraju shorteri prodali taj svoj 'kladioničarski listić'? Onima protiv koji su se kladili? A oni su ga kupili da pokriju gubitke? Nije mi to do kraja jasno.
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 10:02   #71
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
"Oni ne priznaju nego se hvale!"

Jedna od žešćih rečenica iz filma.

Dobar, dosta dobar. Za pohvalu su pojašnjenja bankarske terminologije, šteta što su odustali od tog u drugoj polovici filma kad su shorteri tempirali unovčavanje svojih shortova. Još se sjećam muke dok sam prevodio prije nekoliko godina (kako se ono zvaše?) film o istoj tematici.
Vjerovatno misliš na Margin Call . Sa time da je Margin Call mnogo stručniji od ovoga. Big Short ipak to malo prikazuje na populistički način, a MC je onako, baš primjer pravog filma koji ne podilazi publici i traži od nje da prije nego što ga pogledaju nauče neke stvari.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 10:09   #72
Quote:
Bask kaže: Pogledaj post
I citati su mi dobri, onaj Marka Twaina i onaj što ga je scenarist čuo u nekoj pečenjarnici u Washingtonu

Odličan film, baš mi je fino sjeo.
Iako su se autori potrudili, ni meni nisu do kraja jasni svi ti ekonomski termini. Ako sam dobro shvatio, banke su ustvari radile kao kladionice. Samo što se kod njih ne možeš kladiti na rezultate sportskih mečeva, nego na rezultat pojedinih investicija i kredita. Jesam li ja to dobro shvatio?

I kome su na kraju shorteri prodali taj svoj 'kladioničarski listić'? Onima protiv koji su se kladili? A oni su ga kupili da pokriju gubitke? Nije mi to do kraja jasno.
Ne, nego banke imaju instrumente koje kupuješ a koji prate nešto, neku robu, neke kamatne stope, nešto.

Znači, pojednostavljeno rečeno, kupuješ neki instrument koji prati nešto, ali u kontra smjeru, pa ti onda zarađuješ ako se dogodi kontra smjer.

Primjerice kupiš neki certifikat koji prati naprimjer cijenu nafte ali inverzno, i to uz neku polugu, recimo od 10x. Što to konkretno znači? Znači da ako cijena nafte padne za 5%, ti ostvaruješ zaradu za tih 5% plus poluga ..

Ovo je naravno simplificirano, ali u osnovi to jeste klađenje, ništa više. A banke su im to naravno mahnito prodavale jer su ih smatrale glupima, pošto su sve rejting agencije tim nekretninskim izvedenicama (hipotekarnim kreditima), davale najjače moguće rejting ocjene.

Jer, da nisu bili u pravu, onda bi banka naravno progutala njihov ulog + poluga, u tome je poanta.

Zato si u dobrome dijelu filma vidio ogromne minuse koje su radili njihovi ulozi, jer se svi parametri koji su trebali pratiti propast nekretninskog tržišta i hipotekarnih kredita nisu kretali sukladno tome, jer su bili manipulirani od strane financijskog konglomerata.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 11:56   #73
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Ne, nego banke imaju instrumente koje kupuješ a koji prate nešto, neku robu, neke kamatne stope, nešto.

Znači, pojednostavljeno rečeno, kupuješ neki instrument koji prati nešto, ali u kontra smjeru, pa ti onda zarađuješ ako se dogodi kontra smjer.

Primjerice kupiš neki certifikat koji prati naprimjer cijenu nafte ali inverzno, i to uz neku polugu, recimo od 10x. Što to konkretno znači? Znači da ako cijena nafte padne za 5%, ti ostvaruješ zaradu za tih 5% plus poluga ..

Ovo je naravno simplificirano, ali u osnovi to jeste klađenje, ništa više. A banke su im to naravno mahnito prodavale jer su ih smatrale glupima, pošto su sve rejting agencije tim nekretninskim izvedenicama (hipotekarnim kreditima), davale najjače moguće rejting ocjene.

Jer, da nisu bili u pravu, onda bi banka naravno progutala njihov ulog + poluga, u tome je poanta.

Zato si u dobrome dijelu filma vidio ogromne minuse koje su radili njihovi ulozi, jer se svi parametri koji su trebali pratiti propast nekretninskog tržišta i hipotekarnih kredita nisu kretali sukladno tome, jer su bili manipulirani od strane financijskog konglomerata.
Možeš ti to meni pojednostaviti, ali opet je to meni apstraktno. Ja to uspoređujem sa sportskim klađenjem jer razumijem kako to funcionira, ali nisam siguran koliko se to može usporediti sa shortingom.

Kada se u sportu kladiš na favorita, mali je koeficijent, što znači i mali rizik i mala zarada.
Kada se kladiš na autsajdera, koeficijent je veći, rizik je veći, ali je i zarada veća.

Sad sam pokušao shvatiti što znači ovaj izraz poluga koji si koristio.
http://www.poslovni.hr/forum/tema/fi...-leverage-4093

Tu je kao neko objašnjenje, ali ništa tu meni nije jasno
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 12:27   #74
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Vjerovatno misliš na Margin Call . Sa time da je Margin Call mnogo stručniji od ovoga. Big Short ipak to malo prikazuje na populistički način, a MC je onako, baš primjer pravog filma koji ne podilazi publici i traži od nje da prije nego što ga pogledaju nauče neke stvari.
Mislim da je o ovoj temi baš bitno napraviti film koji podilazi publici i poučava je osnovnim stvarima, jer posljedice ekonomske katastrofe snose ljudi koji nemaju (niti bi trebali imati) znanje iz više ekonomije.
Sudden Sid is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 12:53   #75
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Vjerovatno misliš na Margin Call . Sa time da je Margin Call mnogo stručniji od ovoga. Big Short ipak to malo prikazuje na populistički način, a MC je onako, baš primjer pravog filma koji ne podilazi publici i traži od nje da prije nego što ga pogledaju nauče neke stvari.
Margin Call, tako je!
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 13:56   #76
Quote:
Bask kaže: Pogledaj post
Možeš ti to meni pojednostaviti, ali opet je to meni apstraktno. Ja to uspoređujem sa sportskim klađenjem jer razumijem kako to funcionira, ali nisam siguran koliko se to može usporediti sa shortingom.

Kada se u sportu kladiš na favorita, mali je koeficijent, što znači i mali rizik i mala zarada.
Kada se kladiš na autsajdera, koeficijent je veći, rizik je veći, ali je i zarada veća.

Sad sam pokušao shvatiti što znači ovaj izraz poluga koji si koristio.
http://www.poslovni.hr/forum/tema/fi...-leverage-4093

Tu je kao neko objašnjenje, ali ništa tu meni nije jasno
Nije to ta poluga, ovo je nešto drugo

Samo čitaj, bez onoga što misliš da znaš, i sve će biti jasno.

Kada neko kaže short - to ti u suštini znači da se kladi na pad cijene. Poluga kod shorta (ili longa, svejedno), znači samo kojim faktorom množiš svoj gubitak ili dobitak. Ovo je simplificirano, ali u suštini je to to.

Konkretno - ti danas kupuješ short instrument na recimo - zlato, i kupuješ ga sa polugom od 10x .

Sutra zlato poraste za 5% na tržištu. I ti si u dreku jer se tržište pokrenulo suprotno od onoga što si očekivao i kada 5% multipliciraš sa 10x tvoj ulog se smanjio za pola.

To je suštinski cijela priča, samo se oni nisu kladili na zlato nego na nešto drugo.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 13:58   #77
Quote:
Sudden Sid kaže: Pogledaj post
Mislim da je o ovoj temi baš bitno napraviti film koji podilazi publici i poučava je osnovnim stvarima, jer posljedice ekonomske katastrofe snose ljudi koji nemaju (niti bi trebali imati) znanje iz više ekonomije.
Pa ja se slažem. Ovaj film je sa stanovišta želje da objasni i razjasni mnogo mnogo bolji od Margin Calla i to tako treba i raditi.

Samo sam htio reći da je sa stanovišta struke Margin Call mnogo kompleksniji i bolje napravljen film, no zato i nikada ne može imati ovakvu ulogu kao što ima Big short.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 17:31   #78
Quote:
Bask kaže: Pogledaj post
Iako su se autori potrudili, ni meni nisu do kraja jasni svi ti ekonomski termini. Ako sam dobro shvatio, banke su ustvari radile kao kladionice. Samo što se kod njih ne možeš kladiti na rezultate sportskih mečeva, nego na rezultat pojedinih investicija i kredita. Jesam li ja to dobro shvatio?

I kome su na kraju shorteri prodali taj svoj 'kladioničarski listić'? Onima protiv koji su se kladili? A oni su ga kupili da pokriju gubitke? Nije mi to do kraja jasno.
ni meni nije jasno kome su oni na kraju prodali te shortove, i zašto je to netko kupio, a i masa toga mi u filmu nije jasna. mislim da bi trebalo završiti ekonomski fakultet da ti sve bude jasno.
mfranic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 20:04   #79
Quote:
mfranic kaže: Pogledaj post
ni meni nije jasno kome su oni na kraju prodali te shortove, i zašto je to netko kupio, a i masa toga mi u filmu nije jasna. mislim da bi trebalo završiti ekonomski fakultet da ti sve bude jasno.
Ne znam ima li negdje za upisati neki tečaj Ekonomija za početnike.
Poslije odgledanog filma sam definitvno shvatio da bi ga trebao upisati.
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 21:57   #80
Imate ovdje prilično dobro i elegantno objašnjeno

http://time.com/money/4142920/the-bi...now-explainer/
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:54.