Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2017., 21:27   #1
Filozofija politike -ili kakav je ideal a kakova je stvarnost ?

Ovdje bi smo trebali raspraviti o razlici idealnog i manifestiranog a na primjeru politike.

Ja za početak definiram politiku kao ideju da neki ljudi misle da znaju bolje upravljati ljudima nego što bi oni sami to znali .
Tu ideju upravljanja oni tobože vode općim dobrom ili zajedničkim interesom.

Čak i ovako sve je to nejasno, ali u praksi je još gore.
Bilo da se radi o ''uspješnim '' državama bilo da se radi o korumpiranim
za političare i advokate se govori da su najgora vrsta ljudi.
Odnosno da su oni legalizirana mafija , u odnosu na ilegalnu mafiju i kriminalce.
Politika je u biti močvara u kojoj borave kreketuše i krokodili.
==

Stoga sam vam želio ispričati jednu istinitu anegdotu koja mi se nedavno dogodila.
Ako mislite da izmišljam ,samo zamijenite imena aktera na visokoj razini sa akterima na vašem poslu, u vašoj općini, u vašoj županiji ili u vašem sportu ili oblasti i dobiti ćete sliku kako stvari funkcioniraju ''u politici''..

=====

KAKO POLITIKA FUNKCIONIRA

Nedavno sam razgovarao sa sinom i rekao mu:
-Bilo bi dobro da oženiš djevojku koju ti ja izaberem.
-Neću!
-Ali ona je kćer Kolinde Grabar Kitarović.
- Hmmm . Mala je lijepa i pametna a mama joj je moćna ok. Ali otkud znaš da će i ona i mama pristati pita me sin.
-Sad ćeš vidjeti. Pokazat ću ti kako politika funkcionira.

-Nazvao sam predsjednicu i rekao joj da bi bila izvrsna ideja da se njena kćer i moj sin vjenčaju.
Ona je nekoliko trenutaka šutila ,valjda od šoka pa je počela vikati i vrištati i rekla da kako se samo usuđujem i tko sam uopće ja.

-Ja nisam važan ,ali moj sin je jedan od direktora u Atlantic grupi.

--OOO to već mijenja na stvari .
Razmotrit ću vašu hrabru ideju ali moram najprije uvjeriti kćer,rekla je Kolinda.

-Onda sam nazvao Tedeskija .
Rekao sam mu da bi bilo dobro da zaposli mog sina kao jednog od direktora u svojoj kompaniji.
-Ali zašto bih ja zaposlio vašeg sina pitao me Tedeski.

-Pa moj sin je zet Kolinde grabar kitarović, objasnio sam mu.
-Oo, pa to mijenja na stvari. Pristajem , rekao mi je Tedeschi.

A ja sam sinu rekao
- Evo sada vidiš kako politika funkcionira. Bilo da se radi o kućnom savjetu, županiji, saboru, sportu , forumu...politika funkcionira na obećanjima, lažima, nadama, željama .

===
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 21:30   #2
Filozofija zakona o karamelama

Sine moj ,

rekao sam mu. Ja sam star ali zapamti ovo

PECAT ISTINE JE JEDNOSTAVNOST!


Molitva očenas ima 56 riječi .

10 zapovijedi imaju 297 rijeci.

Slavna americka deklaracija nezavisnosti ima 300 riječi
( dokument velike spiritualne snage
daleko ispred svog vremena)


A zakon evropske zajednice u vezi uvoza karamela i proizvoda od karamela IMA 26 911 RIJEČI

(dvadest sest hiljada devetsto i jedanaest rijeci


Samo taj podatak kaže ti sve o politici , političarima i advokatima.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 23:50   #3
Jedina realnost političkog djelovanja je žudnja za raspolaganjem tuđim novcima, nema tu nikakve filozofije ni mistike, sve se svodi na tu jednostavnu činjenicu, politikom se bave oni koji žele raspolagati tuđim novcima, to ti je toliko jednostavno, jedna rečenica je dosta...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:18   #4
Nije samo novac, i do seksa je...
alpha fux, beta bux
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 16:27   #5
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ja za početak definiram politiku kao ideju da neki ljudi misle da znaju bolje upravljati ljudima nego što bi oni sami to znali .
Tu ideju upravljanja oni tobože vode općim dobrom ili zajedničkim interesom.
Kada otvaraš temu o politici onda barem imaj nekog znanja o politici.
Politika nije nešto što ti se čini pa to ideš opisat. Politika je oblik upravljanja.
Smisao vlasti je da se centralizira zajednički interes. Dakle, umjesto da svatko radi po svojoj volji i dođe do kaosa, pokušavaju se odrediti generalna pravila koja će većini biti u korist. Vlast je ta koja bi trebala nametnut ta pravila.
Ideja demokracije je da se biraju ljudi koji će predstavljat tvoje želje i potrebe i provoditi ih zakonom.


Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
KAKO POLITIKA FUNKCIONIRA

Nedavno sam razgovarao sa sinom i rekao mu:
-Bilo bi dobro da oženiš djevojku koju ti ja izaberem.
-Neću!
-Ali ona je kćer Kolinde Grabar Kitarović.
- Hmmm . Mala je lijepa i pametna a mama joj je moćna ok. Ali otkud znaš da će i ona i mama pristati pita me sin.
-Sad ćeš vidjeti. Pokazat ću ti kako politika funkcionira.

-Nazvao sam predsjednicu i rekao joj da bi bila izvrsna ideja da se njena kćer i moj sin vjenčaju.
Ona je nekoliko trenutaka šutila ,valjda od šoka pa je počela vikati i vrištati i rekla da kako se samo usuđujem i tko sam uopće ja.

-Ja nisam važan ,ali moj sin je jedan od direktora u Atlantic grupi.

--OOO to već mijenja na stvari .
Razmotrit ću vašu hrabru ideju ali moram najprije uvjeriti kćer,rekla je Kolinda.

-Onda sam nazvao Tedeskija .
Rekao sam mu da bi bilo dobro da zaposli mog sina kao jednog od direktora u svojoj kompaniji.
-Ali zašto bih ja zaposlio vašeg sina pitao me Tedeski.

-Pa moj sin je zet Kolinde grabar kitarović, objasnio sam mu.
-Oo, pa to mijenja na stvari. Pristajem , rekao mi je Tedeschi.

A ja sam sinu rekao
- Evo sada vidiš kako politika funkcionira. Bilo da se radi o kućnom savjetu, županiji, saboru, sportu , forumu...politika funkcionira na obećanjima, lažima, nadama, željama .

===
Politika je oblik upravljanja. Isto kao što je i tvoj način upravljanja vlastitim tijelom. Na tebi je izbor što ćeš činiti. Žderat čevape, napijat se, uzimat drogu ili ćeš jesti povrće i voće, pileća prsa, bavit se sportom.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 21:37   #6
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Nije samo novac, i do seksa je...
alpha fux, beta bux
Sex je roba koja se kupuje novcem...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 00:08   #7
Pa nije samo novac, ali slazem se da je bitan cimbenik. Ljudske zenke preferiraju bogate, mocne i promiskuitetne muskarce za svoje seksualne partnere. Naravno da je politika idealno igraliste za doci na tu razinu. Iz onih mailova sto su procurili u SAD-u smo npr. saznali da Bill Clinton jos uvijek silji mladjahne "aktivistice".
A ima godina, a i nije strasno bogat. Jos je i ozenjen pa ce doticne tesko ostvariti neku materijalnu korist. Ali bivsi precjednik je bivsi precjednik.
Moras voljeti evoluciju...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 00:15   #8
Interesantno je zapravo da OP spominje opce dobro i slicne floskule...
To zapravo spada u infantilne fantazije - regresija na doba kada je svijet bio crno-bijeli, a nama su upravljali dobrohotni i pozrtvovani roditelji (sada projecirano na drzavu). Motiv je inace cest na ovim balkanskim prostorima, sto je interesantno (a i npr. mnoge vjere su sazidane na tome). Ali dobro, to je za neku drugu temu.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 00:33   #9
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Molitva očenas ima 56 riječi.
Jel druga "riječ" u gornjem citatu jedna ili dvije riječi?
Mislim, ako već idemo u korpusnu lingvistiku. :klap:
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 11:52   #10
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Sine moj ,

Molitva očenas ima 56 riječi .
Meditacija ili molitva Hare Krišna ima samo tri riječi koje se ponavljaju u različitim kombinacijama.

Hare Krišna Hare Rama, Hare Hare, Rama Rama ...........

Ne znam samo kakve sve to veze ima s politikom.

Naime, za odnosne među ljudima ipak treba više riječi.

Recimo samo za saobraćajne propise treba puno više i riječi i znakova, a bez toga bi u prometu nastao kaos sa smrtnim posljedicama za mnoge sudionike prometa.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 12:02   #11
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Pa nije samo novac, ali slazem se da je bitan cimbenik. Ljudske zenke preferiraju bogate, mocne i promiskuitetne muskarce za svoje seksualne partnere. Naravno da je politika idealno igraliste za doci na tu razinu. Iz onih mailova sto su procurili u SAD-u smo npr. saznali da Bill Clinton jos uvijek silji mladjahne "aktivistice".
A ima godina, a i nije strasno bogat. Jos je i ozenjen pa ce doticne tesko ostvariti neku materijalnu korist. Ali bivsi precjednik je bivsi precjednik.
Moras voljeti evoluciju...
Alfa mužjak...

__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 01:31   #12
I rest my case.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:13.