Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2017., 16:32   #21
Quote:
RayBan kaže: Pogledaj post
Sta se to se uvodi komunizam & socijalisticko samoupravljanje?

Sent from my LG-H960 using Tapatalk
čisto ako pratimo trendove u svijetu i ukidanje keša zbog kojeg god trendy buzzworda (rad na crno, rad na sivo, bijelo pod nosom) - ovo je logičan slijed.

to kaj buju ljudi po ulicama vješali uhljebe po stupovima malo je vjerovatno u današnje doba. mislim, ako se ukine keš. nekad su ljudi imali krv u žilama, danas uglavnom šećer i aditive ili iz pive ili iz kole. tako da ništa od crnog petka.

Quote:
A Panic ensued as people tried to withdraw gold from their banks and were turned away. It was this effect that led to the riots as the mob hung the bankers from whatever pole they could find. It was the open murder of the Bankers on Wall Street that day that prompted the government to send in the militia to suppress the riot that gave rise to the first coining of the term – “Black Friday.”
https://www.armstrongeconomics.com/panic-of-1869/
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 16:44   #22
Quote:
organiceko258 kaže: Pogledaj post
i da, ne zaboravite ocijenjivanja i poslodavaca i zaposlenika.
već danas poslodavac može ocjeniti online radnika u njegovoj online radnoj knjižici.

jedino nema se gdje ocijeniti poslodavac osim lajanja bivših zaposlenika po facebooku
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 19:57   #23
pa i to je dosta. makar je fb precijenjen.
ispod svake žalopojke "hr poslodavca 1.0" (tm) u hr istiskovinama na webu da "nemaaaa radnikaaaa" fino se daju isčitat komentari zakaj je to tako. pa po onoj narodnoj "dobar glas daleko se čuje..."
jadni rumunji u sezoni 2017. kod lokalnih guzdi...
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 20:33   #24
pa što nije postojala dnevna isplata u poljoprivredi ?
kupila se knjižica i onda davali ti kuponi ( ne znam detalje )

ja se srećom za keš ne brinem, daleko od eu,sumnjam da će tako brzo nestati
evo i u kanadi još postoji nešto kao ček, samo doneseš i podigneš lovu
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 20:35   #25
misliš na nadnicu tipa branje jabuka i sl.
Bilo je nekad prije u nekim pikovima kad su dolazili bosanci na jedan dan šljakati isto kao i danas, ali većinom je bila isplata na kraju mjeseca
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 20:37   #26
Nepraktično.

Jedino onda kad ti zatreba radnik na dan-dva za srediti vrt ili kuću, a da nije na crno. Ali to je uvijek na crno.
Brusina75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 17:08   #27
ma putem vaucera sam mislio
bilo ih je za kupiti u narodnim novinama


edit, našao link, u FINI
evo
http://www.uoporec.hr/database/dokum...anci/667_1.pdf
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 20:12   #28
Ne kužim koja bi bila svrha, i tko bi obračunavao plaću svaki božji dan?

Još ajde svaka dva tjedna, ali svaki dan!?!? Mislim čemu?
ForumasRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 22:21   #29
Kao što je rečeno, to je samo da se zaustavi to da se ljudima ne plati rad. Možda nije to danas toliko aktualno, ali prije nekoliko godina je bilo da je sam poslodavac otišao, bez da je uplatio rad. Same prazne izjave da će se isplatiti radnicima "plaća od 3. mjeseca" a zapravo bio 9. mjesec ili slično.

Dobro, ustanovljeno je da ne mora biti uplata svaki dan.
Energija X is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 01:24   #30
Quote:
Energija X kaže: Pogledaj post
Kao što je rečeno, to je samo da se zaustavi to da se ljudima ne plati rad. Možda nije to danas toliko aktualno, ali prije nekoliko godina je bilo da je sam poslodavac otišao, bez da je uplatio rad. Same prazne izjave da će se isplatiti radnicima "plaća od 3. mjeseca" a zapravo bio 9. mjesec ili slično.

Dobro, ustanovljeno je da ne mora biti uplata svaki dan.
Pa dobro čovječe o čemu ti pričaš!? Stvarno misliš da ako se uvede dnevna ili tjedna plaća da će oni koji mjesecima, iz bilo kojih razloga, ne dobijaju plaću odjednom magično početi dobijat lovu?
Strepite is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 11:09   #31
Quote:
Strepite kaže: Pogledaj post
Pa dobro čovječe o čemu ti pričaš!? Stvarno misliš da ako se uvede dnevna ili tjedna plaća da će oni koji mjesecima, iz bilo kojih razloga, ne dobijaju plaću odjednom magično početi dobijat lovu?
Radi se o ovome:

Quote:
Poslodavac je obvezan radniku isplatiti plaću najkasnije do petnaestog dana u mjesecu za prethodni mjesec, ako kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu nije drukčije određeno.
Znaci ti za posao koji odrasis 01.03.2017 moras cekati do 15.04.2015. Znaci odgoda placanja od 45 dana. Smanjenjem odgode placanja poslodavac ima manje manevarskog prostora da zajebe radnike, sto naravno nece znaciti da ih nece zajebat, jer ako imas klijenta koji kasni sa placanjem, ako to prije saznas, prije ces prestati isporucivati robu i steta za tebe ce biti manja. Ako ti netko duguje placu za 45 dana, poslodavac zna da si ulozio previse da bi se povukao. Ako ti duguje za samo 7 dana, onda poslodavac ima manji leverage nad zaposlenikom.

Mi u Austriji po zakonu/kolektivnom ugovoru moramo isplacivati placu do 15tog (u istom mjesecu) ili do kraja mjeseca, dakle svaka dva tjedna. S time da zakon dozvoljava da se poslodavac i posloprimac (sindikati) dogovore da ide do kraja mjeseca. Nikad isam cuo da netko ispalacuje svaka dva tjedna, ali barem se mora isplatiti do kraja istog mjeseca. Znaci odgoda placanja 30 dana (ono sto je kod nas 45). 45 dana u RH je po mojem misljenju previse, ali vjerojatno je povezano sa losijom likvidnoscu pa se poslodavcima daje malo vise manevarskog prostora kako bi ih posloprimci mogli duze kreditirati. To nazalost cesto okrene na stetu posloprimaca.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 23:31   #32
Quote:
Strepite kaže: Pogledaj post
Pa dobro čovječe o čemu ti pričaš!? Stvarno misliš da ako se uvede dnevna ili tjedna plaća da će oni koji mjesecima, iz bilo kojih razloga, ne dobijaju plaću odjednom magično početi dobijat lovu?
To je kontrola plaća. Ako ne dobiješ plaću, onda nemaš što više raditi. Hoćeš li još više Kamensko situacija?
Energija X is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:04.