Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Postoji li čista svijest (svijest bez objekta) ?
Da ! 8 28.57%
Ne ! 11 39.29%
Ne znam. 9 32.14%
Glasovatelji: 28. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2017., 00:48   #21
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Misliš, potrebno joj je ogledalo u kojemu bi samu sebe vidjela.
Tako nekako, slikovito rečeno.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 01:55   #22
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Mene je to navelo da se pitam možemo li uopće biti svjesni sebe ako nam netko drugi ne daje do znanja da je svjestan naše prisutnosti? Čini mi se da nije moguće, a to bi donekle išlo u prilog ove tvoje teze da nas povezuje jedna te ista svijest.
Jedino tada i možemo. Kad smo s drugima, fokus nam je na njima. Naravno, govorim o zrelim pojedincima koji su prevladali adolescentsku fazu "ajme da mi je znati što on sada misli o meni."

Ne povezuje nas jedna svijest nego osjećaj solidarnosti, empatija ako ćemo biti sentimentalni.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 08:14   #23
JEDNOSTAVKO:

Quote:
Mislim ovako. Kad bi postojalo samo jedno svjesno biće ono bi moglo biti svjesno mnogo čega iz svoje okoline, ali ne bi moglo biti svjesno sebe. Za to je potrebna druga samosvijest.
U stvarnosti tako i jeste. Svaki subjekt je samo za sebe i u sebi Subjekt i ni za koga drugog. Za svakog drugog on je samo Objekt i ništa drugo.

Tajna postaje manja kad subjekt shvati da njegovo postojanje bez objekata ne bi bilo moguće i kad shvati da su svi objekti u prirodi kojima je okružen, bez obzira na sve različitosti oblika i veličina, za sebe i u sebi takođe subjekti i da ni jedan objekt u prirodi ne bi mogao da postoji kad istovremeno ne bi bio i Subjekt. Što podrazumeva da filozofija "čiste svesti bez objekta" nema svoju logiku. U prvom redu zato što bez opažanja objekata, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja ne bi uopšte moglo da bude SVESNOSTI. A tamo gde nema svesnosti, nema ni Svesti.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 09:52   #24
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jedino tada i možemo. Kad smo s drugima, fokus nam je na njima. Naravno, govorim o zrelim pojedincima koji su prevladali adolescentsku fazu "ajme da mi je znati što on sada misli o meni."
I kad smo sami mi smo svjesni drugih, kao što smo svjesni i da oni znaju za naše postojanje. To je zato što smo već ranije imali nekakav suodnos s drugima. Da smo se oduvijek kretali svijetom kao "duhovi" koji samo promatraju vjerojatno nikad ne bismo stekli svijest o sebi. Točno je kad kažeš da se fokusiramo na ljude kad smo s njima, ali u trenutku kad postanemo svjesni da su ti ljudi "drugi", onda istovremeno postajemo svjesni i "sebe". Ali kad ta zadobivena samosvijest razdijeli svijet na pola, pa na jednu stranu postavi sebe, a na drugu sve ostalo, onda se gubi jedinstvo svijeta kao cjeline. Zato nije isto reći "fokusiram se na ljude" i "fokusiram se na druge".

Quote:
Ne povezuje nas jedna svijest nego osjećaj solidarnosti, empatija ako ćemo biti sentimentalni.
Solidarnost, empatija, jezik, kultura ... milijun stvari nas povezuje. A što se tiče "jedne svijesti" tu stvar nije tako jednostavna. Znam sigurno da nas ne povezuje jedan bubreg, ali za svijest nisam siguran. Svijest nije tijelo, premda jest utjelovljena. Ali ona sama kao takva nema ni fizička ni prostorna određenja koja bi ukazivala na odvojenost. Zato ne isključujem mogućnost da je svijest u osnovi jedna. Isto tako i priroda je jedna cjelina premda je podijeljena na dijelove, pa ne vidim zašto ne bi mogla i svijest biti jedna.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 10:04   #25
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Mislim ovako. Kad bi postojalo samo jedno svjesno biće ono bi moglo biti svjesno mnogo čega iz svoje okoline, ali ne bi moglo biti svjesno sebe. Za to je potrebna druga samosvijest.
Nikako mi nije jasno da si ''se usudio '' ovo napisati i da nitko ne reagira osporavanjem pa mi nije jasno u čemu je nesporazum.

Ne razumijem što hoćeš reći !!
Zašto bi mi bila potrebno prisustvo drugh ljudi ili drugih samosvjesti da ne bih bio svjestan (sebe samoga)?

Ti dalje pišeš da smo stalno svjesni drugih ljudi.
Ama nije tako.
Ja sam sada sam u sobi i sigurno 15 minuta nisam bio svjestan drugih ljudi dok sam bio svjestan (sebe).

Ja bih opet ponovio da je jedino što imam i u što sam siguran -svijest tj (postojim)

i to je dokaz sam po sebi u koji ne mogu sumnjati.

To je izuzetno važno i čini mi se da ljudi olako prelaze preko toga i kao da nisu svjesni što to znači.
Ehej, svak od nas ne zna miljardu stvari ,a u sve može sumnjati osim da je svjestan.
I ljudi se tome ne čude nego idu dalje i umjesto da zaviruju u same sebe oni su fascinirani vanjskim šarenim stakalcima, pojavama,stvarima, ....

Ja u toj ''svojoj'' svijesti vidim i sjećam se i kamenja i brda i laptope i druge entitete tj ljude ali ni na koji način oni nisu niti sumnja niti dokaz moje (vlastite) svjesnosti.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 10:22   #26
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
Svaki subjekt je samo za sebe i u sebi Subjekt i ni za koga drugog. Za svakog drugog on je samo Objekt i ništa drugo.
To je stanje otuđene svijesti koja još nije shvatila ovo:

Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
Tajna postaje manja kad subjekt shvati da njegovo postojanje bez objekata ne bi bilo moguće i kad shvati da su svi objekti u prirodi kojima je okružen, bez obzira na sve različitosti oblika i veličina, za sebe i u sebi takođe subjekti i da ni jedan objekt u prirodi ne bi mogao da postoji kad istovremeno ne bi bio i Subjekt.
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
Što podrazumeva da filozofija "čiste svesti bez objekta" nema svoju logiku. U prvom redu zato što bez opažanja objekata, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja ne bi uopšte moglo da bude SVESNOSTI. A tamo gde nema svesnosti, nema ni Svesti.
Upravo tako.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 10:31   #27
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ne razumijem što hoćeš reći !!
Zašto bi mi bila potrebno prisustvo drugh ljudi ili drugih samosvjesti da ne bih bio svjestan (sebe samoga)?
Oko koje gleda svijet ne vidi samo sebe, dokle god ga drugo oko ne ugleda. I tek kad se pita što to drugo gleda, onda prvi put ugleda sebe.

Quote:
Ti dalje pišeš da smo stalno svjesni drugih ljudi.
Ama nije tako.
Ja sam sada sam u sobi i sigurno 15 minuta nisam bio svjestan drugih ljudi dok sam bio svjestan (sebe).
Sporedno je da li smo "stalno" svjesni drugih ljudi, kao što je sporedno da li smo "stalno" svjesni sebe.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 10:46   #28
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ja ću kao svjedoke dovesti nekoliko filozofa od kojih je jedan napisao
450 stranica debelu knjigu Consciousness without an object u kojoj kaže da ne komunicira sa Gospom nego da je realizirao ono što i Buddha i da je bolje nirvanu nazvati filozofskim terminom SVIJEST BEZ OBJEKTA.

Pošto je on filozofiju i matematiku diplomirao na Harwardu valjda će biti dostojan svjedok i za našeg inspektora i šefa od 150 znakova F.Cheifa koji policijski sumnja i sve i svakog osim u samog sebe.
Pojasni malo, šta je on to 'realizirao'?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:01   #29
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Pojasni malo, šta je on to 'realizirao'?
Pojasni malo, što ti misliš da je Buddha realizirao?
(evo i ja mogu do 150 znakova uz :klap:
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:02   #30
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Pojasni malo, što ti misliš da je Buddha realizirao?
(evo i ja mogu do 150 znakova uz :klap:
Aha, znači ne znaš reći točno šta je to on 'realizirao', ali znaš da je to to?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:03   #31
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Pojasni malo, šta je on to 'realizirao'?
Pojasni malo opširnije,jesi li ti ikada studirao tog tipa Buddhu i što tebi predstavlja
on ili to njegovo ''učenje'' i zaključci i preporuke?
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:04   #32
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Aha, znači ne znaš reći točno šta je to on 'realizirao', ali znaš da je to to?
Aha, znači ne znaš reći što je to Buddha realizirao,ali znaš da to nije to

__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:06   #33
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Pojasni malo opširnije,jesi li ti ikada studirao tog tipa Buddhu i što tebi predstavlja
on ili to njegovo ''učenje'' i zaključci i preporuke?
Ti si expert, ti objasni meni...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:10   #34
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post

Ti dalje pišeš da smo stalno svjesni drugih ljudi.
Ama nije tako.
Ja sam sada sam u sobi i sigurno 15 minuta nisam bio svjestan drugih ljudi dok sam bio svjestan (sebe).

Ja bih opet ponovio da je jedino što imam i u što sam siguran -svijest tj (postojim)
To ti je zato što si se u uvodnom postu bavio mravcem8 i Puhovskim umjesto da si dao definiciju svijesti.

Pa sad istu riječ različiti forumaši koriste za različite pojave.

Primjer - kažeš da si 15 bio svjestan samo sebe a ne ostalih osoba koje su bile s tobom u prostoriji. Evo i moja mačka je sa mnom u sobi, gleda kroz prozor i, pretpostavljam, da nije svjesna ni mene ni ostalog što se nalazi u prostoriji u kojoj boravi.

To ti je primjer svijesti u smislu mogućnosti reagiranja na okolinu. Nismo stalno jednoliko svjesni svoje okoline već se u pravilu fokusiramo ili na nešto u okolini ili na svoje misli. Tako je moja svijest fokusirana na ovo što pišem a ne na zvukove iz susjedne sobe, mačku na prozoru ....... svijest će se začas prabaciti sa ovoga što pišem na nešto drugo ako je to nešto drugo iznenadni događaj, recimo, ako mačka iznenada skoči na stol.

Ne znam kakva korist od toga što je čovjek siguran da ima nešto, u ovom slučaju svijest, ako ne zna što je to, čemu može služiti i čemu ne može služiti.

Ja imam svijest. To je prvi korak. Ali ne treba ostati na njemu, neophodno je ići dalje, odnosno odgovoriti na pitanja - što je to što imam, čemu mi može služiti, kako da time upravljam ..........

Tko postavlja ta pitanja? Svijest sama? Ili um? Pa smo onda došli do pitanja što je um, po čemu se um i svijest razlikuju .......

Ako um ne postoji i pitanja postavlja svijest sama, ona to ne bi tako postavila, već bi kazala: što sam ja, čemu mogu služiti, kako mogu upravljati sama sa sobom .....?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:21   #35
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
To ti je zato što si se u uvodnom postu bavio mravcem8 i Puhovskim umjesto da si dao definiciju svijesti.
Baš idem vani pa ću samo kratko.

ja vas šaljivo zovem mravac8- puhovski i izričito mi recite da li vas to vređa jer mi je to važno.

meni se to čini kao uspjela kolegijalna šala na račun vašeg stila.
pošto smo anonimni onda vaš lik i djelo nije ugroženo.

Dakle, pošto je vaš stil kao i stil puhovskog vezan uz beskonačne digresije i komentiranje svega i svačega od politike do ženskog celulita i količine mlijeka koje daju krave u Slavoniji onda mi se učinilo zabavno to primijetiti

A sada što se tiče definicije:

1) Ne postoji definicija svijesti i nitko je ne može dati !

2) zato jer oko ne može ugledati samog sebe

3) zato jer se ne može naći ono čime se traži

Mogu se eventualno dati neke jedinstvene karakteristike svijesti

a) ona nema prostornost
b) ona je sama sebi dokaz
c) ona je jedini fenomen u koji se ne može sumjati
itd itd
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:25   #36
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ako um ne postoji i pitanja postavlja svijest sama, ona to ne bi tako postavila, već bi kazala: što sam ja, čemu mogu služiti, kako mogu upravljati sama sa sobom .....?
Upravljanje 'samim sobom', a i upravljanje drugima, u smislu oblikovanja svijesti, je moguće putem tzv mentalnog kondicioniranja, svi smo mi zapravo izloženi mentalnom kondicioniranju od rođenja, odgoj, obrazovanje, religijska indoktrinacija, usvajanje etičkih normi društva, sve su to oblici mentalnog kondicioniranja koji utječu na oblikovanje naše svijesti, koja onda upravlja nama i našim postupcima, a mentalno kondicioniranje možemo, ako smo ga svjesni, izvršiti i sami nad sobom, na način da pazimo na vlastite mentalne procese, i usmjeravamo sami sebe u određenom smjeru...

Ono što je zanimljivo napomenuti, je to da postoji jedna procedura koja je naročito omiljena u religijskim i sličnim krugovima, tzv meditacija, koja je isto samo jedan oblik mentalnog kondicioniranja, i koji ima određene efekte na svijest, a ti efekti se najviše sviđaju takvima kakav je naš parsifal...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:26   #37
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ti si expert, ti objasni meni...
Ti si kritičar. Ako kritiziraš onda argumentiraj kritiku.
Ako ne znaš argumentirati onda nemoj kritizirati bez argumenata

Kava i pivo
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:29   #38
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post

Tko postavlja ta pitanja? Svijest sama? Ili um? Pa smo onda došli do pitanja što je um, po čemu se um i svijest razlikuju .......
Um je ono čime pojmimo... procesiramo misli satkane od pojmova, obrađujemo informacije, logički zaključujemo...

Svijest je širi pojam jer obuhvaća i sve ono što doživljavamo bez procesiranja pojmova, intuitivno ili kroz osjećaje...

Čovjek nema krila, ali ima um... tj. svoja "krila" i svoje prokletstvo.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:33   #39
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post

ja vas šaljivo zovem mravac8- puhovski i izričito mi recite da li vas to vređa jer mi je to važno.

meni se to čini kao uspjela kolegijalna šala na račun vašeg stila.
pošto smo anonimni onda vaš lik i djelo nije ugroženo.

Dakle, pošto je vaš stil kao i stil puhovskog vezan uz beskonačne digresije i komentiranje svega i svačega od politike do ženskog celulita i količine mlijeka koje daju krave u Slavoniji onda mi se učinilo zabavno to primijetiti
Ne vrijeđa me, ne vidim zašto bi me i vrijeđalo. Što se tiče mog stila i stila Puhovskog oni nemaju veze jedan s drugim. Puhovski je obrazovaniji od mene i desetljećima se bavio poslovima koji uključuju pisanje i javno izražavanje, a ja sam se bavila i bavim se još uvijek brojkama i financijama.

Smatram da je tema vrlo interesantna i onda mi je, zbog teme same, žao što je započeta (a moramo priznati da je početak, odnosno uvodni post jako važan ako ne i presudan za temu) s nebitnim umjesto s bitnim stvarima.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:37   #40
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post



Tko postavlja ta pitanja? Svijest sama? Ili um? Pa smo onda došli do pitanja što je um, po čemu se um i svijest razlikuju .......
Sizif ti je dobro rekao a ja ću ovo.

Sve ono što možeš promatrati (sviješću svojom ili 'u'' ili 'kroz'' svijest ) NISI TI

dakle vidiš planinu -to nisi ti
vidš mačku- to nisi ti
POJAVILA ti se misao- to nisi ti
razmišljaš- to ti um vrti ali ti nisi ni um ni misli JER IH PROMATRAŠ
pojavila ti se emocija- parsifal me iritira -
to opet nisi ti jer to OPAŽAŠ

možemo zaključiti

SVE ONO ŠTO VIDIŠ I ŠTO MISLIŠ O SEBI I ONO ŠTO KAŽEŠ O SEBI NISI TI

To je važniji uvid od cijelog razumijevanja Hegela i Kanta zajedno

a sada pa pa
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:05.