Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: KUNA: Devalvacija ili status quo?
Devalvacija - pa naravno, treba stvari dovesti na svoje mjesto 67 40.61%
Status quo - u ovoj situaciju najbolje ja ostane čvrsta kuna 98 59.39%
Glasovatelji: 165. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2017., 17:17   #5701
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Češka je odlučila, mi smo još na temi o mjenicama


http://www.zerohedge.com/news/2017-0...-floats-koruna
Česi??? Ma to su neke financijski nepismene budale, treba im žurno poslati Damira Odaka da im objasni benefite fiksnog tečaja kune prema euru.........:klap:

Pogledaj samo koliko su zaostali za perjanicama naše ekonomije: Ptkm, Đuro, Borovo, HŽ i slične......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 17:27   #5702
A tek Agrokor? Pa kud si glavne baje zaboravio spomenuti.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 18:13   #5703
Pisao samo ČNB prije par godina na ovoj temi, oni su primjer kako se vodi aktivna monetarna politika.

Nego, što mislite kolika je mogućnost kao zadnja opcija da HNB upumpa 10-15 milijardi HRK u sustav i zdrma malo tečaj jer nisam baš siguran da će bankari htjeti nastaviti bacati lovu u bunar imena Agrokor.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 20:48   #5704
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Česi??? Ma to su neke financijski nepismene budale, treba im žurno poslati Damira Odaka da im objasni benefite fiksnog tečaja kune prema euru.........:klap:

Pogledaj samo koliko su zaostali za perjanicama naše ekonomije: Ptkm, Đuro, Borovo, HŽ i slične......
Ja mislim da im treba pod hitno posuditi Vujčića da im malo sredi monetarnu politiku i stabilizira tečaj krune.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 20:54   #5705
Quote:
stupidus kaže: Pogledaj post
I onda kad pukne kao 2007g , svi gledaju zlatne rezerve - a što misliš zašto , jer je zlato jedina istinska nepromijenjena valuta od stoljeća 7 i prije Hrvata.

Hrvatska je inače prodala svoje zlatne rezerve za vrijeme Račana , da bi završila autoceste.

Autoceste su naše zlato , i naša zlatna rezerva.

Naše zlatne rezerve su 0,000 kg.
A što sa ostalim metalima? Najvažnije, platina?
Energija X is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 20:54   #5706
Pa da ali nista novo nisu napravili. I dalje upravljaju tecajem u od 25 do 27.5 kruna. To ti je +-10%...
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 20:54   #5707
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Pisao samo ČNB prije par godina na ovoj temi, oni su primjer kako se vodi aktivna monetarna politika.

Nego, što mislite kolika je mogućnost kao zadnja opcija da HNB upumpa 10-15 milijardi HRK u sustav i zdrma malo tečaj jer nisam baš siguran da će bankari htjeti nastaviti bacati lovu u bunar imena Agrokor.
Dok je ovolika zaduženost građana i firmi uz valutnu klauzulu, nikakva.

A nebi bilo ni fer deprecirati kunu i prepustiti je volatilnosti tržišta, Agrokor bi se našao u još većem dreku, ako je to moguće pored sadašnjeg.

Kod nas se takvi problemi rješavaju donošenjem zakona poput Lex Agrokor i "stabilnim"(administrativnim) tečajem a ne realnim i aktivnom monetarnom politikom
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 21:07   #5708
Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
Pa da ali nista novo nisu napravili. I dalje upravljaju tecajem u od 25 do 27.5 kruna. To ti je +-10%...
Tih 10ak% ti je razlika između života i smrti gospodarstva.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 21:51   #5709
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Tih 10ak% ti je razlika između života i smrti gospodarstva.
Pa hocu napisati kako su to i do danas radili. U prijevodu do nikakve promjene politike nije doslo.
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 23:03   #5710
Istina.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 10:18   #5711
Recept Danka Končara ?!

On kaže: http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...as-rh/5957513/

- Apsolutno je naša kuna prejaka. Imate situaciju da je danas mnogo proizvoda bolje uvesti jer su jeftiniji nego da ih proizvodite ovdje. Vi zapravo tako izvozite radna mjesta u Hrvatskoj izvozite drugdje u Europi. Jedan od argumenata protiv jest da bi se povećali dugovi, da bi građani plaćali više ono što su zaduženi, ali ima i drugih efekata koji su pozitivni. Velike države poput Japana, koristeći nacionalnu banku guraju kurs u gospodarstvu prema izvozu. Mislim da se efekti delvavacije moraju potpuno izračunati jer samo reći da je građanima 3,5 milijarde kuna veće zaduženje nije dovoljno da se tome usprotivi. Po mojoj procjeni u slučaju da kuna delvavira samo dva posto koliko predlaže predsjednica Grabar Kitarović, otvorit će se 100 000 novih radnih mjesta i pojačat će se izvoz u Hrvatskoj - rekao je Danko Končar u emisiji Veto i dodao:

- Nerealni kurs kune je pogodovao tome da dođe do toga s brodogradilištima do čega je došlo pa smo mi poduzetni morali uletavati. Da, mi možemo imati ovakav kurs, ali onda moramo imati bolju kamatnu stopu i slične druge beneficije, jednostavno mora postojati sveobuhvatna analiza i odluka - kazao je Končar.


2 % ?? To nije nešto naročito. Možda toliko na godinu. Za 5 godina bi bili 10 % , a to bi se već osjetilo.

Quote:
stupidus kaže: Pogledaj post
Ne mogu se oteti dojmu , da većina ljudi koji žele devalvaciju kune su ekonomisti školovani u SFRJ. A to me odmah posjeti na njihova ekonomska "filozofiranja" sa tadašnjim Dinarom , i uzaludnog bacanja papira na štampanje bezvrijene novčanice.
Devalvacija bi bila u redu , da imamo nezavisnu ekonomsku politiku i normalne političare koji nisu lopovi. Ali mi to nemamo , zamislite koliko bi se ta gospoda iz Sabora i Vlade zadužila da im se dopusti štampanje novca bez pokrića - pa ne bi nas spasile sve zlatne rezerve SAD-a.
Mentalitet ovog naroda, i političara je takav da se mora voditi disciplinirana i stroga novčana politika , bez nje bi otišli u tri P.M.
Izgleda da smo mi eksteremistički narod u svemu. Ili imamo inflaciju 50 % na godinu ili imamo eflaciju od 0.5 % na godinu !
Nikada ne možemo ići zlatnom sredinom.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 14:01   #5712
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
On kaže: http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...as-rh/5957513/

[I] - Apsolutno je naša kuna prejaka. Imate situaciju da je danas mnogo proizvoda bolje uvesti jer su jeftiniji nego da ih proizvodite ovdje. Vi zapravo tako izvozite radna mjesta u Hrvatskoj izvozite drugdje u Europi. Jedan od argumenata protiv jest da bi se povećali dugovi, da bi građani plaćali više ono što su zaduženi, ali ima i drugih efekata koji su pozitivni. Velike države poput Japana, koristeći nacionalnu banku guraju kurs u gospodarstvu prema izvozu. Mislim da se efekti delvavacije moraju potpuno izračunati jer samo reći da je građanima 3,5 milijarde kuna veće zaduženje nije dovoljno da se tome usprotivi. Po mojoj procjeni u slučaju da kuna delvavira samo dva posto koliko predlaže predsjednica Grabar Kitarović, otvorit će se 100 000 novih radnih mjesta i pojačat će se izvoz u Hrvatskoj - rekao je Danko Končar u emisiji Veto i dodao:
Već smo imali promjene od 2% gore ili dolje. Varirali smo od, recimo, 7.3 do 7.7 u zadnjih 10 godina; pri tome čak zanemarujem peak krize i izvanredne okolnosti, gdje je išlo i do 7kn/eur.

Jesmo li svaki put imali 100 000 radnih mjesta više i manje? Zašto ne?

Kako se u tu teoriju uklapa aprecijacija od 2014. do danas i promjene broja radnih mjesta/izvoza koje su se desile pritom?

Što je s deprecijacijom koja je tom periodu prethodila?

To su očita pitanja, i to su empirijski podaci. Podaci zbog kojih su takve paušalne izjave ("procjene" i obećanja o maltene čarobnim efektima "samo 2% deprecijacije") posve bezvrijedne.

Efekti se analiziraju na kratki, srednji, i dugi rok, i precizira se što se točno očekuje i zašto (zbog kojih sve faktora i kojeg međudjelovanja tih faktora) i kada.
Ili se samo obeća abrakadabra...


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 14:37   #5713
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Već smo imali promjene od 2% gore ili dolje. Varirali smo od, recimo, 7.3 do 7.7 u zadnjih 10 godina; pri tome čak zanemarujem peak krize i izvanredne okolnosti, gdje je išlo i do 7kn/eur.

Jesmo li svaki put imali 100 000 radnih mjesta više i manje? Zašto ne?

Kako se u tu teoriju uklapa aprecijacija od 2014. do danas i promjene broja radnih mjesta/izvoza koje su se desile pritom?

Što je s deprecijacijom koja je tom periodu prethodila?

To su očita pitanja, i to su empirijski podaci. Podaci zbog kojih su takve paušalne izjave ("procjene" i obećanja o maltene čarobnim efektima "samo 2% deprecijacije") posve bezvrijedne.

Efekti se analiziraju na kratki, srednji, i dugi rok, i precizira se što se točno očekuje i zašto (zbog kojih sve faktora i kojeg međudjelovanja tih faktora) i kada.
Ili se samo obeća abrakadabra...


-Stipe
Moj izračun kaže ovako:
Ako RH ima 90 milijardi dolara BDP , i neka se štampa 2% kuna koje se ulažu za otvaranje radnih mjesta. I neka treba prosječno uložti 50 000 $ po radnom mjestu, RH može godišnje sa ciljanom inflacijom otvoriti oko 35 000 radnih mjesta. To je teorija, ali praksa kod nas obično zakaže prema lošijem za duplo.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 14:41   #5714
Zašto je brojka euro-kuna u okvirima 7,3-7,7?!

Ako nama pogoduje jaka kuna, kako tvrde naši vlastordršci i vrsni ekonomisti/gospodarstvenici, zašto mi onda ne nariktamo tečaj na nekih 5kn za 1€?

Ili još niže?

Zadnje uređivanje TangoMontana : 26.04.2017. at 14:56.
TangoMontana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 14:45   #5715
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Moj izračun kaže ovako:
Ako RH ima 90 milijardi dolara BDP
Kamo sreće


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 15:43   #5716
Devalvacija kune bi pretvorila Hrvatsku u uber uber uber low cost destinaciju.
Buka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 12:34   #5717
Koliki je jad i bijeda HNB i njezinih čelnika pokazuje odbijenica etičnoj banci


http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...ni/971135.aspx

Obrazloženje za odbijenicu je "vrhunsko" i samo pokazuje kome stvarno služi HNB.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 13:42   #5718
pa ovo sa povlačenjem uloga smatram dobrim razlogom.. da samo tako možeš okrnjiti kapitaliziranost banke
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 16:45   #5719
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
pa ovo sa povlačenjem uloga smatram dobrim razlogom.. da samo tako možeš okrnjiti kapitaliziranost banke
Da,
bio bi to jedinstven slučaj u povijesti bankarstva kad bi neku banku trebalo dodatno kapitalizirati

Jedan čovjek , dva mišljenja


Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić izjavio je da poteškoće u vezi s Agrokorom ne ugrožavaju bankarski sustav u Hrvatskoj, napomenuvši da bi u "najgorim scenarijima" neke od banaka trebale dodatnu dokapitalizaciju.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/biznis/boris...sustav-1170662
https://www.vecernji.hr/biznis/boris...sustav-1170662
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 23:27   #5720
Quote:
Buka kaže: Pogledaj post
Devalvacija kune bi pretvorila Hrvatsku u uber uber uber low cost destinaciju.
Jako, jako teško vjerojatno ako uzmeš u obzir cijene svega na moru, a ostalo ionako ima manje više beznačajan turizam.
Hrvatska je po mom mišljenju nekad bila popularna za more baš jer je jeftina, ali to po apsolutno ničemu više nije slučaj. U svega par godina cijene rastu doslovce neprestano. Ljudi dođu iz europskih metropola i za potpuno iste ili minimalno manje ciijene piju iste kave i pive.
Dakle preskupi smo da bi uz neku malu devalvaciju postali low cost destinacija.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:17.