Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2017., 18:49   #21
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Zato što sam bedmadrfakerica koja je čitala Epikura, a ne smećastu američku propagandu.
:klap:

Kod Epikura mi je najbolje što je preteča (in a way) hipi komunama i današnjim eko-zajednicama
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 20:39   #22
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Tu se sad otvara mjesto za pivo... par piva.
Bas to ...

Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Ostavljam mjesta za život nakon smrti ne automatizmom niti "vjerom u likove koji prkose zakonima prirode" nego čistom logikom.
Čak i ti "ostavljaš mjesta za život nakon smrti" pošto znaš i svjestan si da će se nakon tvoje smrti život nastaviti osim ako se potajno ne nadaš da će poslije tebe potop
LOGIKOM?

Ne nego VJEROM.Ti vjerujes da ce ga biti jer ga je bilo tako dugo.. Ti vjerujes da ce ga biti danas,sutra,nakon moje smrti,milenije poslje..

Tvoje vjerovanje da ce biti zivota poslje smrti... do kada? jel vjecnost ili dok komet ne udari u Zemlju opet.. dok se sunce ne ugasi.. Ja ne zelim potop da se desi ali ga ocekujem.. zasto ga ti ne ocekujes? ili ga ocekujes ali ne bas danas.. bas je danas lijep dan.


Quote:
To kompleksno i fantastično što imaš u mitovima i religiji donekle je nastalo iz osjećaja nemoći i žudnje(za većom moći) onih koji su sve to "izmislili/vidjeli" ali ima tu i običaja onog vremena, tj duh vremena je uvijek prisutan u svakoj kompleksnoj i fantastičnoj stvari koja se čovjeku prikaže a pogotovo je prisutan u načinu na koji on to prenosi svojim suvremenicima
...

sad smo u duhu vremena u kojem vise ne nastaju novi mitovi,legende,bogovi.. nego se analiziraju ti isti davni... da osjecaja nemoci.. izmedju ostalog osjecaja nemoci prema smrti? slazes se? naravno da da..

Jel beobzira na sve moci i karkateristike bogova i mitskih bica.. duge sjede brade,cupavi i dlakavi crnog krzna.. uvijek ima u pravilu jedno.Njihova besmrtnost..

Quote:
Ako stvarno vjeruješ da je sve nevažno i da si ti nevažan i to jako osjećaš, onda nema mjesta za samopoštovanje. No, to ne ukida samu želju odnosno potrebu za samopoštovanjem. Vrijedi zapitati se odakle ona potiče, ako je jasno ko dan da je "sve nevažno a čovjek nemoćan itd"
Biologija...

Quote:
Vječnost uopće nije nerealna.


Ne možeš "znati" je li vječnost ili besmrtnost ili whatever tome slično iluzija, u to također samo vjeruješ.
Ne znam što točno misliš kada kažeš da ti "biologija nalaže" vjerovati u nešto .... Ja vjerovanje tj uvjerenje povezujem s glavom a ne s tijelom (ako je ova "biologija" sinonim za tijelo tj nagonski, animalni dio čovjeka
Ja sam se referirao na ljudsku vjecnost.. tj premisu da ce nas pa mozda cak i zivota na Zemlji biti vjecno..Dapace moja je pretpostavka ono gore sta sam ti napisao i utemeljena je na znanosti... tvoje doduse je iluzija u koju vjerujes.

Biologija? Da primalno ono nase...cuj glava nema veze sa biologijom... to je nasa poveznica sa nematrijanim.. sa pitanjem duha,dusevnog.. jel ? (ne odgovaraj na to pitanje molim te)

Ja mislim da potreba racionalizirati i davati smisao nasem postojanju je cisto bioloska.. jednaka nagonu za prezivljavanje.

Tebi nije simptomaticno da civilizacije koje se nikad nisu srele vidjele.. na totalno drugacijim krajevima svijeta,sve imaju jednu karkateristiku,a to je da izmisljaju besmrtne Bogove.Nije postojala religija koja nije imala Boga koji kontrolira smrt ili obecanje zivota nakon smrti. Nije biloski uvijetovano nego Slucajnost?

Ako je to sve iz osjecaja nemoci.. jel bar taj osjecaj nemoci opet.. bioloski uvjetovan ili Slucajnost?


Quote:
Ja naprotiv mislim da smo važni ali nismo najbolji
Da vazni smo.. sami sebi. I bit cemo dok nas bude... kad nas nece vise biti necemo biti vazni vise nikome niti ce ista sta smo uradili biti vazno.Dapace zaboravljeno...

Ili se ti oslanjas na vjecnost?

Zadnje uređivanje Praznih Ruku : 18.02.2017. at 20:57.
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 23:21   #23
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
:klap:

Kod Epikura mi je najbolje što je preteča (in a way) hipi komunama i današnjim eko-zajednicama
Beat that, nietzches!

__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 00:49   #24
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
LOGIKOM?

Ne nego VJEROM.Ti vjerujes da ce ga biti jer ga je bilo tako dugo.. Ti vjerujes da ce ga biti danas,sutra,nakon moje smrti,milenije poslje..
Kada netko bolje od mene zna da li u nešto vjerujem, i u što točno, i općenito zna o meni bolje nego ja sama, ja s takvim od straha (od svega onoga što će još o meni znati bolje nego ja sama) dalje ne raspravljam

(A ni nick mi nije baš poticajan.... "praznih ruku".... baš nekako kao da upućuje na redukcionistički pogled na sebe, druge i svijet drugim riječima, tu neće biti nikakve inspirativne razmjene mišljenja, nego samo kvaziznanstvenog smiješno superiornog "realističkog" soljenja pameti/propovijedanja)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 13:57   #25
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Kada netko bolje od mene zna da li u nešto vjerujem, i u što točno, i općenito zna o meni bolje nego ja sama, ja s takvim od straha (od svega onoga što će još o meni znati bolje nego ja sama) dalje ne raspravljam

(A ni nick mi nije baš poticajan.... "praznih ruku".... baš nekako kao da upućuje na redukcionistički pogled na sebe, druge i svijet drugim riječima, tu neće biti nikakve inspirativne razmjene mišljenja, nego samo kvaziznanstvenog smiješno superiornog "realističkog" soljenja pameti/propovijedanja)
Ono kad nemas mjesta za argumente i ne ostaje ti nista nego pisati ad hominem..
Da totalno nepredvidljivo i vec nevidjeno... sva si enigma mi omotana u zagonetku ahahhaahah

Ne samo da sam znao da ces ovako nesto napisati.. ne samo da znam sta vjerujes,sta razmisljas,nego znam i kako se osjecas.

I ja znam da bi se ti najbolje osjecala da ti sad moja ruka na dupetu tapsa dok ti u majci i gacicama kreces da mi doneses pivu iz kuhinje.
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 16:52   #26
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 20:01   #27
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
A ako ne vjerujes.. reci mi kako bi drugacije ti pokazala da nase postojanje ima smisla?
To se lako može pokazati logički. Ako naše postojanje nama smisla onda ni naše izjave nemaju smisla. Dakle, izjava da naše postojanje nema smisla proturječi sama sebi.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 20:16   #28
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
To se lako može pokazati logički. Ako naše postojanje nama smisla onda ni naše izjave nemaju smisla. Dakle, izjava da naše postojanje nema smisla proturječi sama sebi.
Smisao života/postojanja i neki uvjetni, parcijalni smisao određenog konteksta suštinski su različite stvari.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 20:44   #29
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ako naše postojanje nama smisla onda ni naše izjave nemaju smisla. Dakle, izjava da naše postojanje nema smisla proturječi sama sebi.
Iz nepostojanja smisla našeg života ne slijedi da naše izjave nisu točne.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 20:53   #30
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Iz nepostojanja smisla našeg života ne slijedi da naše izjave nisu točne.
Ali slijedi da ni one nemaju smisla.
Nakon čega slijedi da je savršeno svejedno jesu li točne ili nisu.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 20:59   #31
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Smisao života/postojanja i neki uvjetni, parcijalni smisao određenog konteksta suštinski su različite stvari.
Slažem se. Ali ako ono što je parcijalno ima smisla, onda mora i cjelina imati smisla, odnosno ono čime je to parcijalno uvjetovano. Tako i život ima smisla, ali ni on ne bi imao smisla kad svijet kao cjelina ne bi bio smislen.

BTW, neki dan sam se sjetio jedne tvoje preporuke za film "Žena kojoj sam čitao". Hvala ti. Jako je lijep film i ima smisla.

Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Iz nepostojanja smisla našeg života ne slijedi da naše izjave nisu točne.
Nea je upravo odgovorila ono što sam i sam htio reći.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 21:20   #32
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Slažem se. Ali ako ono što je parcijalno ima smisla, onda mora i cjelina imati smisla,
Ne mora, niti se može izvesti da mora.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 21:20   #33
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nea je upravo odgovorila ono što sam i sam htio reći.
Ali nisi logički ništa pokazao. Mogao si onda reći: ''ako naše postojanje nema smisla, onda ništa što radimo nema smisla'' (što je također netočno, jer smislenost života nema veze sa smislenošću naših radnji. Smisao našeg djelovanja je uvjetovan i vezan za kontekst; ako želim to i to, onda moram ovo i ono...)
Ovako je ispalo kao da si želio izjednačiti besmislenost s netočnošću.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 21:34   #34
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post

BTW, neki dan sam se sjetio jedne tvoje preporuke za film "Žena kojoj sam čitao". Hvala ti. Jako je lijep film i ima smisla.
Da, to je jedan rijetko dobar film, samo nisam siguran da je velik broj ljudi shvatio etičke i pravne implikacije...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 21:47   #35
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Ali nisi logički ništa pokazao. Mogao si onda reći: ''ako naše postojanje nema smisla, onda ništa što radimo nema smisla'' (što je također netočno, jer smislenost života nema veze sa smislenošću naših radnji. Smisao našeg djelovanja je uvjetovan i vezan za kontekst; ako želim to i to, onda moram ovo i ono...)
Ovako je ispalo kao da si želio izjednačiti besmislenost s netočnošću.
Ako smislenost života nema veze sa smislenošću ljudskih radnji, sa čime onda ima?
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 22:02   #36
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Ako smislenost života nema veze sa smislenošću ljudskih radnji, sa čime onda ima?
'Smisao života' nema veze s logikom, a pretpostavljam da si željela pitati: ''Ako smislenost ljudskih radnji nema veze sa smislom života, sa čime onda ima''?

I kao što sam već naveo, smisao našeg djelovanja je vezan za kontekst; ako želim to i to, onda moram ovo i ono... Ljudi rade ono što žele raditi i ono što moraju raditi kako bi radili ono što žele raditi. Njihova želja za nekom vrstom djelovanja ne proizlazi iz nekakvog navodnog 'smisla života'.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 22:16   #37
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne mora, niti se može izvesti da mora.
Kako ne? To ti je kao da kažeš da ruka ima smisla bez tijela.

Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Ali nisi logički ništa pokazao. Mogao si onda reći: ''ako naše postojanje nema smisla, onda ništa što radimo nema smisla'' (što je također netočno, jer smislenost života nema veze sa smislenošću naših radnji. Smisao našeg djelovanja je uvjetovan i vezan za kontekst; ako želim to i to, onda moram ovo i ono...)
Smislenost radnji ovisi o smislenosti života i obrnuto. Ne može iz nečega što je besmisleno proizaći nešto što je smisleno. Ako ono što želim nema smisla onda nema smisla ni radnja koju poduzimam da ostvarim tu želju. Sve je smisleno povezano.

Quote:
Ovako je ispalo kao da si želio izjednačiti besmislenost s netočnošću.
Naravno da nije svejedno da li je nešto točno ili netočno.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 22:30   #38
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Kako ne? To ti je kao da kažeš da ruka ima smisla bez tijela.
Mehaničke ruke postoje i bez tijela i razvojem robotike će ih biti sve više, no to nije odgovarajuća usporedba.

Ova bi bila adekvatnija:

Iz činjenice da u filmu postoji jedan smisleni kadar ne proizlazi da film kao cjelina ima smisla.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 22:50   #39
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Iz činjenice da u filmu postoji jedan smisleni kadar ne proizlazi da film kao cjelina ima smisla.
Naravno da je moguće izmisliti primjer u kome dio ne mora biti smisleno povezan s cjelinom, samo je pitanje koliko je to onda uopće cjelina.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 22:59   #40
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Naravno da je moguće izmisliti primjer u kome dio ne mora biti smisleno povezan s cjelinom, samo je pitanje koliko je to onda uopće cjelina.
Nije pitanje. Zna se što je jedan kadar, zna se i na što se misli kad se govori o filmu kao cjelini.

Dakle, iz činjenice da jedan (bijedan) segment i ima nekakvog smisla, ne proizlazi da cjelina ima smisla.

Forsiraš pojmove, a to otežava komunikaciju.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:16.