Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2008., 23:22   #1
Kemijski pokusi

Lijen da kopam po arhivama, a svjestan da tema za sakupljače kemikalija ima prilično jasnu svrhu, otvaram ovo.

Ako sve bude išlo kako treba, svakih par tjedana ću iskopati temu s čim novim.

Daklem, ovdje bi trebali ići konkretni pokusi, bilo prepisani, bilo domaće izrade. Slikice i videozapisi su poželjni iako se vrlo vjerojatno neću truditi snimati.

Temu otvaram s jednostavnim pokusom za djecu.

Treba pripraviti zasićene (ili blizu toga) otopine modre galice i sode i pomiješati ih.


Opaska moderatora: reducirajte chat. maksimalno.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 04.10.2008. at 22:54.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 00:27   #2
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Lijen da kopam po arhivama, a svjestan da tema za sakupljače kemikalija ima prilično jasnu svrhu, otvaram ovo.

Ako sve bude išlo kako treba, svakih par tjedana ću iskopati temu s čim novim.

Daklem, ovdje bi trebali ići konkretni pokusi, bilo prepisani, bilo domaće izrade. Slikice i videozapisi su poželjni iako se vrlo vjerojatno neću truditi snimati.

Temu otvaram s jednostavnim pokusom za djecu.

Treba pripraviti zasićene (ili blizu toga) otopine modre galice i sode i pomiješati ih.
ako tko bude radio polako i oprezno dolijevajte jer ce te se zasrat malahitom

(imam 30-40g malahita )

inace odlicna ideja za temu
(samo bilo bi krasno da se ne pretvori u thread za ludake 2)
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 08:55   #3
Kad već kažeš što će se zbiti, onda da dodam da je najbolje po stotinjak mL svake otopine dodati u posudu od barem pola litre.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 13:15   #4
Ne znam jesmo li imali ovakav thread. Ako ga netko nađe, neka da link da spojim.
Inače, dobra ideja. Onaj thread koji sam zatvorio na par dana služi informacijama o nabavi.

Sal, zašto ne snimati?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 22:46   #5
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ne znam jesmo li imali ovakav thread. Ako ga netko nađe, neka da link da spojim.
Inače, dobra ideja. Onaj thread koji sam zatvorio na par dana služi informacijama o nabavi.

Sal, zašto ne snimati?
Lijenost...

Ovo s galicom i sodom zapravo i jesam snimao (prije godinu ili dvije), samo ne znam gdje sam snimku zametnuo.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 19:03   #6
Zna ko kako dobiti NH4NO3 iz florina6
Hitno!
fussbaler is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 10.08.2008., 19:18   #7
Quote:
fussbaler kaže: Pogledaj post
Zna ko kako dobiti amonijev nitrat iz florina6
Hitno!
Jesi ti retardiran?
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 19:20   #8
Zašto? neko je napizao na threadu za luđake da se to može
fussbaler is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 19:31   #9
Quote:
fussbaler kaže: Pogledaj post
Zašto? neko je napizao na threadu za luđake da se to može
A da radije pročitaš uvodni post?

Za nitrate postoji konkretna tema koja je još davno zaključana jer nitko živ nije ništa čitao već su samo iznova tražili iste recepte. Potraži temu ili kopaj po arhivama. Nitrati su već davno prožvakani.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 20:02   #10
fussbaler, dižeš mi živce s tim spojem. malo se potrudi.
zapravo, nemoj se ni truditi. ako već ne znaš kako odijeliti lakotopljivu sol od vapnenca onda se bolje ni ne pačaj u AN...

nastavljamo s threadom...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2008., 02:46   #11
Amonijak

Jučer sam se do dugo u noć zabavljao uništavajući si dišne puteve, a sve zbog loše izvedene izolacije aparature.

Najlakši način za dobiti amonijak je da se isti kupi. Kako se nikad nisam potrudio tražiti način da ga kupim, to sam ga krenuo slagati sam.

Za litru 35%-tne (koncentrirane, takoreći i zasićene) otopine amonijaka treba oko 1300 grama uree, oko 6,5 dL destilirane vode i aparatura za destilaciju koja dobro dihta. Moja je izgledala ovako i nije dobro dihtala pa mi je trećina amonijaka završila kojegdje.
Urea se uspe u posudu koja će se grijati a cijev koja iz nje vodi se spoji na posudu s vodom. Cijev (šlaf) je bolje ne uranjati u vodu.
Kad se urea grije, prvo se rastali, a onda lagano zavrije raspadajući se na amonijak, biuret, cijanurnu kiselinu i polimer cijanske kiseline. Kad sav materijal postane bijela krutina, grijanje više nije od koristi.

No, posao nije gotov. Ako ste imali staklenu posudu, možete ju otpisati jer meni je tek ovo pomoglo pri razbijanju. nusprodukt malo podsjeća na sir.
A produkt još nije na sigurnom. Treba neka bolja flaša. :
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2008., 15:40   #12
Zaribah. Aparatura je ovakva.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 11:03   #13
Evo još tako trivijalan pokus da nema potrebe za slikanjem.

na način koji vam je po volji *ispunite jednu plastičnu bocu ugljikovim dioksidom. Zatim u nju ulijte malo koncentrirane natrijeve lužine i malo protresite sadržaj.

*Suhi led je najljepša opcija, boca s plinom odmah za njim (ima aparata za varenje koji troše ugljikov dioksid), a grijanje sode bikarbone (ili zalijevanje iste kiselinom) i uvođenje plina u bocu nešto dosadnija.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 00:28   #14
Precipitacija bakrovog(II) benzoata

Idemo uredno, kako je sal zamislio.

kemikalije:
  • bakrov(II) sulfat
  • natrijev benzoat
  • destilirana voda
pribor:
  • dvije čaše
  • štapić za miješanje
  • lijevak
  • filter-papir

Stehiometriju nema smisla stavljati, jer svatko radi sa svojim količinama. Napravite otopine i pomiješate ih. Zatim filtrirate i ispirete talog destiliranom vodom. Osušite i spremite ga. Dosta je lagan i praškast pa pazite da ga ne udahnete, bakar je ipak otrovan.
Reakcija ide kako slijedi:
2C6H5COO- + Na+ + Cu2+ + SO42- --> (C6H5COO)2Cu + Na+ + SO42-
Uglavnom, ovdje se vidi što treba očekivati prilikom sinteze.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 00:46   #15
Za ovaj pokus još nisam siguran što se točno dogodi. Lvxor je sintetizirao isti spoj.
Navodno se radi o bakrovom(II) diklorizocijanuratu. Naime, miješanjem otopine iste natrijeve soli s otopinom modre galice, dolazi do izlučivanja finog intenzivno ljubičastog praha.
Prah je blagog mirisa po kloru, što znači da se očito sporo raspada. U destiliranoj vodi dođe do blagog obojenja karakterističnog za Cu2+ ione. Moja pretpostavka jest da, ukoliko ovo stvarno jest taj spoj, dolazi do raspadanja spoja pri čemu izlaze klor i bakar koji oboji otopinu, a za ostatak ne bih znao.

Malo sam pokusirao s dobivenim spojem. U bazičnoj sredini posivi, zatim pozeleni i djelomično se otopi. U kiseloj sredini je stabilan.
Zagrijavanjem prvo tamni, a zatim se tali u smećkastu talinu, a onda ključa i stvara bijele pare. Kondenzat s hvata u obliku žućkastih kapljica i bijelih kristala.

Nije mi baš jasno o čemu se radi, pa ako bi netko mogao pojasniti. Ovo je ipak kompleksni spoj.
Mislio sam da će pirolizom ostati bakrov(II) oksid, ali nema ničeg.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 01:18   #16
Meni momentalno jedini način da dođem do diklorizocijanurne kiseline maltretiranje cijanurne.

Ono je očito nastalo neko isparljivo jedinjenje bakra.
Što se sve događa, teško da ćeš naći. Ja sam našao samo ovo, a to ne daje skoro nikakve informacije.
Ostaje nada da je netko to radio prije stotinjak godina i da se našlo u kakvoj knjizi...
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.

Zadnje uređivanje sal_mirabilis : 12.09.2008. at 01:48.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 02:15   #17
Quote:
Lvxor kaže: Pogledaj post
Endi, jeli onaj talog na žlici produkt reakcije sa videa?
Moj uzorak je rezultat prvog pokušaja.Odmah sam ga isprao i filtrirao, sad
ga čuvam u epruveti s gumenim čepom i kad je hermetički zatvoren dosta mi se čini stabilan(u ladici,znači u mraku).Sigurno je da se razlaže na svjetlu, jesi li i
ti to primijetio?
Spoj nisam pripravljao u većim količinama, ali ga planiram sintetizirati u većim količinama baš radi ispitivanja njegovih svojstava.
Možemo pretpostaviti,spoj stvarno intenzivno miriše na klor, možda se razlaže tvoreći produkt siromašniji klorom pa na kraju(pomoću svjetlosti)reakcijom se dovede do Cu izocijanurata.(blijeda boja ukazuje na to, samo ga treba ostaviti jedan dan na suncu).
Je, to je taj produkt.
Bi li ovo mogao biti nekakav organometalni spoj? Zovem kemik.


@sal: Izosana imaš u svakoj ljekarni. Hvala ti za link.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 02:33   #18
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Kondenzat s hvata u obliku žućkastih kapljica i bijelih kristala.
Da to nije cijanurna kiselina.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Bi li ovo mogao biti nekakav organometalni spoj?
Ja nebi bio siguran u to.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 12.09.2008. at 12:15.
Lvxor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 12:17   #19
Quote:
Lvxor kaže: Pogledaj post
Da to nije cijanurna kiselina.
Pitaj boga.

Quote:
Ja nebi bio siguran u to.
Više nisam ni u što siguran. Spoj je čudan. Sadrži bakar, a nema ostatka pri žarenju.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 12:26   #20
Daklem, kako već negdje drugdje opisah jučer, bakrov acetilid se dade lako pripraviti provodeći acetilen kroz amonijačnu otopinu bakrovog(I) klorida.
Etin se pripravi reakcijom vode i kalcijevog karbida (karabit, znate ga), ali puno je ljepše ako negdje pribavite bocu plina.
Za bakrov(I) klorid imate krasnu proceduru koju je dao ChemLab. Taj je spoj topljiv u otopini amonijaka i načelno daje bezbojnu otopinu. Naravno, u stvarnosti dobijete tamnoplavu, ali to ne škodi.
Za pripravu acetilida najljepše bi bilo imati Kippov aparat (ili barem dvogrlu tikvicu), ali dade se improvizirati i s epriuvetom, cjevčicom i brzinom.

Priče o njegovoj nestabilnosti su lagano napuhane jer ga treba pristojno zagrijati dok ne prijeđe sav kako u zvijezde, tako i u prah.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:08.