Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2007., 19:45   #1
HDMI kabel

zanima me koliko je bitan HDMI kabel u cijeloj toj priči oko spajanja recimo LCD-a I DVD-a naravno ako imaju hdmi izlaz i ulaz...koliko para treba potrošit na kabel da bi to bilo to?
FEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 20:08   #2
Bitan je svakako, ako želiš najbolju sliku i tu nema diskusije.
Cijena...to je drugi par cipela, ali sigurno nemoj previše dati
happydayhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 10:01   #3
Quote:
FEX kaže: Pogledaj post
zanima me koliko je bitan HDMI kabel u cijeloj toj priči oko spajanja recimo LCD-a I DVD-a naravno ako imaju hdmi izlaz i ulaz...koliko para treba potrošit na kabel da bi to bilo to?
POanta cijele priče jeste da DVD playeri koji nemaju HDMI moraju pretvoriti digitalne informacije sa DAC sklopom u analogni signal, koji onda ide kod nas preko SCART-a uobičajeno u TV prijemnik. TV prijemnik onda sa svojim DAC sklopom pretvara analogni signal u digitalni i prikazuje sliku. Gubitak je očit jer se neke informacije izgube u nepotrebnoj konverziji digital data -> analog data -> digital data. Nadalje najveći gubitak jeste u toj cijeloj priči realni gubitak karakteristika slike, boja itd.... Informacije su zapisane u PAL formatu na DVD mediju HD TV ih prikazuje 720 linija progresivnom metodom ukoliko je DVD player u mogućnosti čitati progressive. Ako nije u stanju imaš onda 720i.

DVD playeri koji imaju HDMI izlaz imaju dakle prednost jer nema gubitaka u DAC sklopovima. Nadalje oni su u pravilu ekipirani tzv. upscalerima i možeš birati modove u kojim želiš da DVD šalje zapis HDTV. 720p ili 1080i. Dakle "pametnom" interpolacijom DVD player može slati podatke prema HDTV u formatu 1080i. I onda HDTV prikazuje 1080i. Naravno sve ovisi koliko je pametan up scale sklop. Najvežnije jeste da bi ja sigurno koristio 720p mod. A za veoma brze dinamične filmove 1080i mod.

Da li vrijedi uložiti novce u DVD player koji ima HDMI izlaz i dobar upscaler sigurno da....
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 10:16   #4
Jel ima bitnije razlike u spoju komponentnim kablom i hdmi-em.Naime,imam dvd koji nema hdmi pa sam dvd spojio sa lcd-om komponentnim kabelom.
Dali bi dobio "bolju" sliku kada bi uzeo dvd sa hdmi-em i spojio sa lcd-om
lucija02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 10:34   #5
Quote:
lucija02 kaže: Pogledaj post
Jel ima bitnije razlike u spoju komponentnim kablom i hdmi-em.Naime,imam dvd koji nema hdmi pa sam dvd spojio sa lcd-om komponentnim kabelom.
Dali bi dobio "bolju" sliku kada bi uzeo dvd sa hdmi-em i spojio sa lcd-om
Apsolutno, samo pitanje jeste koliko bolju. Razlika se može primjetiti gledanjem originalnog DVD-a. Upscale na 1080i bi trebao dati bolju sliku. Ja nemam DVD HDMI sa upscalerom. Ali logika govori da bi trebalo biti bolje. Koliko bolje ne znam. Uglavnom ljudi koji to imaju i pišu po netu vele da im jeste bolja slika. Je li ti TV HD ready ?
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 11:09   #6
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Apsolutno, samo pitanje jeste koliko bolju. Razlika se može primjetiti gledanjem originalnog DVD-a. Upscale na 1080i bi trebao dati bolju sliku. Ja nemam DVD HDMI sa upscalerom. Ali logika govori da bi trebalo biti bolje. Koliko bolje ne znam. Uglavnom ljudi koji to imaju i pišu po netu vele da im jeste bolja slika. Je li ti TV HD ready ?
Da,hd ready je
lucija02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 19:12   #7
nije apsolutno, ovisi o uređajima i kablovima, za razliku od analognog može imati problema i sa dužinom kabla. HDMI nije apsolutno superiorniji nad komponentnim prijenosom koji zapravo ekran "treba" i koristi za prikaz slike. ako je DVD vrhunski, a TV neki jeftiniji LCD mislim da je bolje držati se komponentnog. situacija slična kao i kod analogni vs. digitalni prijenos zvuka: kod vrhunskog playera i prosječnog pojačala bolje je koristiti DAC playera. uostalom, HDMI se stalno razvija i tko zna koja verzija je ugrađena u uređaje.

guglaj "component vs. hdmi"
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 19:34   #8
Quote:
Thurgood kaže: Pogledaj post
nije apsolutno, ovisi o uređajima i kablovima, za razliku od analognog može imati problema i sa dužinom kabla. HDMI nije apsolutno superiorniji nad komponentnim prijenosom koji zapravo ekran "treba" i koristi za prikaz slike. ako je DVD vrhunski, a TV neki jeftiniji LCD mislim da je bolje držati se komponentnog. situacija slična kao i kod analogni vs. digitalni prijenos zvuka: kod vrhunskog playera i prosječnog pojačala bolje je koristiti DAC playera. uostalom, HDMI se stalno razvija i tko zna koja verzija je ugrađena u uređaje.

guglaj "component vs. hdmi"
Tko to drži DVD player 10 m udaljen od TV ? Što se tiče komponentnog kao možebitno bolja veza, NEMA BA THEORIJE
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 22:27   #9
po takvom kratkom i odlučnom odgovoru vidim da uopće nisi čitao o tome. ne moraš vjerovati meni, ja ionako nemam nekog iskustva iz prve ruke. neki pametniji ljudi su ovdje nešto napisali na tu temu: http://forum.ecoustics.com/bbs/messa...79/122868.html

a pročitaj i komentare
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 09:53   #10
Quote:
Thurgood kaže: Pogledaj post
po takvom kratkom i odlučnom odgovoru vidim da uopće nisi čitao o tome. ne moraš vjerovati meni, ja ionako nemam nekog iskustva iz prve ruke. neki pametniji ljudi su ovdje nešto napisali na tu temu: http://forum.ecoustics.com/bbs/messa...79/122868.html

a pročitaj i komentare
Da. Zaključak je generalno uzevši da je HDMI bolji inače se ne bi pojavio. I nametnuo kao standard. On je neizbježan za HDDVD i Blue Ray. Svakako ako imaš DVD player koji radi upscale običnog DVD u recimo 1080i i ako postoji hardeverska nesnošljivost iz x, y razloga (nekompatibilnost) onda si u banani.... ali ono što je MRAK kod digitalije jeste to da radi fantastično ili očajno (nema ništa)... To je ono na šta sam čekao cijeli život.

Svakako ako imaš DVD koji je upscaler i ako se DVD player "nađe" dobro sa TV onda je sve mrak.... Zato bi naravno trebalo osigurati mogućnost povrata DVD Playera ili ako ništa drugo zamjene za neki drugi model ukoliko se DVD i TV ne ljube...
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 19:40   #11
Quote:
Albatros kaže: Pogledaj post
Tko to drži DVD player 10 m udaljen od TV ? Što se tiče komponentnog kao možebitno bolja veza, NEMA BA THEORIJE
HDMI kabel bez problema ide 10m pa i dalje. Čak i verzija 1.3.

HDMI signal je digitalni, prenose se jedinice i nule i pitanje da li će TV dobiti savršeni signal jedinica/nule ili malo "pokvaren" je apsolutno nevažno Naravno, tako dugo dok stigne točan podatak.

To je drastična razlika u zadaći koju kabel obavlja u odnosu na komponentni... koji prenosi analogni signal i točno ono što stigne do TV to se i prikazuje... sa svim šumovima, interferencijama (probaj samo malo krivo spojit jedan konektor) i svemu ostalom što pokupi od DVD-a do TV-a. Tako da HDMI kabel može biti drastično jeftiniji, a da savršeno obavlja svoju namjenu.

Ja imam dva HDMI kabla, jednog od 1.5m sa pozlaćenim konektorima (150kn) i jednog od 5m bez pozlaćenih konektora (isto 150 kn )... trudio sam se vidjeti razliku, ali jednostavno je ne vidim (na 32" LCD-u).

Slika mi je preko hdmi-a bolja u odnosu na RGB scart kabel

Imam jeftini dvd player (Quadro 933) bez nekog posebnog čipa za upscaling (ili je loš) i kad dvd radi upscaling na 720 ili 1080 slika je lošija nego kad šalje normalni dvd digitalni signal (480/576) i prepusti LCD TV-u da napravi upscaling.


Eh, još jedna stvar... spojio sam comp na lcd tv (DVI->HDMI)... i batman returns HD je takav da su i djeca odmah zinula... razlika drastična iako je film samo u pola HD formata (X.264 codec, zauzima 2 GB).
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 14:38   #12
ako nema hdmi mogucnost spajanja DVD i LCD , da li je kvalitetnije spojiti
Scart RGB ili Component (komponentni) kabel ?

prosvrljao sam po netu ali i dalje nemogu naci argumente koji bi prevagnuli.

thx
dadex is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 15:09   #13
komponent je bolji, u rangu HDMI. RGB je nekad davno bio najbolji
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 18:14   #14
Quote:
dadex kaže: Pogledaj post
ako nema hdmi mogucnost spajanja DVD i LCD , da li je kvalitetnije spojiti
Scart RGB ili Component (komponentni) kabel ?

prosvrljao sam po netu ali i dalje nemogu naci argumente koji bi prevagnuli.

thx
Za dvd -> lcd je bolji component kabel, obzirom da je na dvd-u zapis u component formatu. Vidi ovdje:
http://www.tvcables.co.uk/cgi-bin/tv...ideocable.html
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 18:25   #15
Quote:
GoodOne kaže: Pogledaj post
Za dvd -> lcd je bolji component kabel, obzirom da je na dvd-u zapis u component formatu. Vidi ovdje:
http://www.tvcables.co.uk/cgi-bin/tv...ideocable.html
ok thx za info

a kakav je prijedlog ako se reproducira film sa hard diska iz DVD-playera ?
(ne sa media dvd)

thx
dadex is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 20:18   #16
ista stvar, što se reprodukcije tiče medij nije u pitanju
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 14:16   #17
Quote:
Thurgood kaže: Pogledaj post
komponent je bolji, u rangu HDMI. RGB je nekad davno bio najbolji
Komponentni colorspace je samo reprezntacija RGB colorspacea kod kojeg je doslovce matematičkom formulom signal konvertiran i zapisan tako da ne čuva sve podatke za R, G i B komponentama nego ih ekstrahira iz razlike od luminantnog kanala (to je analogna kompresija koja čuva razdvojenost komponenti za razliku od kompozitnog signala)...dakle kompnentni NIJE bolji, jedino je caka u tome da je SCART dizjaniran za prijenos analognog RGB signala (premda naravno nema NIKAVOG razloga osim održavanja kompatibilnosti da ne prenosi i komponentni signal - neki STB-i to i rade)...jedni je problem što su žice u SCARTU nalaze u velikom broju jako blizu jedna druge pa može doći do distorzije signala...komponentna konekcija nije ništa drugo nego tri samostalne žice koje se eto mogu malo bolje izolirati...SCART po dizajnu prenosi interlacirani signal ali to nema veze jer i komponentni kable isto može prenositi interlacirani signal...jedino ako DVD player radi de-interlacing onda ovisi je li bolji deinterlacer u playeru ili televizoru što može dovesti do zaključka da je možda komponenta veza bolja od SCART veze...

HDMI je prema samom putu signala u velikoj prednosti pred komponentnim i SCART-om jer jednostavno NEMA DIGITALNE-ANALOGNE KONVERZIJE...jedino digitalni komponentni zapis može biti konvertiran u RGB već u playeru ili kasnije u TV-u (DA, HDMI može nositi i digitalni komponentni nekompresirani signal)...tu je pitanje samo koja komponenta radi bolja konverziju komponentne matrice u RGB matricu (player ili TV)...

dakle priča o tome je li bolji komponenti ili SCART završava na sljedećem:

1. Ako player radi bolji de-interlacing od displaya onda je komponentna veza bolja, inače nema razlike

2. HDMI je apsolutno bolji od obje solucije pod 1. osim kad ne radi zbog loše implementacije

3. Kvaliteta slike preko HDMI-ja NE OVISI o CIJENI kabela nego je li propisno izoliran od smetnji...

Pozdrav
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 14:25   #18
hvala na iscrpnom objasnjenju
dadex is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 15:30   #19
pfff, koliko teksta za tako jednostavan odgovor. u slučaju spajanja na LCD televizor veće rezolucije komponentni je u svakom slučaju bolji jer je komponentni i nastao da bi se smanjio potreban bandwidth i povećala se moguća rezolucije koju može prenesti

i dalje se ne slažem da je HDMI apsolutno bolji, a takve tvrdnje bez ikakvog odstupanja (najbolji i točka) se ne mogu naći u niti jednom ozbiljnijem tekstu na tu temu
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 16:55   #20
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
3. Kvaliteta slike preko HDMI-ja NE OVISI o CIJENI kabela nego je li propisno izoliran od smetnji...
Pa neki kabeli i jesu skuplji od drugih zato jer su bolje izolirani (+ pozlaćeni konektori).

S time da kod hdmi kabla nije bitno da je izoliran do daske, dok kod komponentnog i bilo kojed drugog koji prenosi analogni signal jest.
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:57.