Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2012., 14:12   #341
Quote:
maza1 kaže: Pogledaj post
može tko protumačiti nalaz:
uzv dojke
na lijevoj dojci na 6 h, nađe se na područje sa f.c. promjenama sa proliferacijom i žljezdanog tkiva i veziva sa dilatacijom mliječnih kanalića unutar kojih se vide sitni točkasti hiperehogeni odjeci koji vjerojatno odgovaraju sitnim kalcifikatima.
ukupni promjer opisanog područja je 3x1 cm
formirane tvorbe se ne nađe. obje aksile pokazuju reaktivne limfne čvorove

već 10-ak godina kontroliram fibroadenom i uvijek su rekli da je sve ok. punkcija je bila prije par godina i bila je u redu
dojila sam 2 g. i godinu dana nakon dojenja sam odlučila otići na pregled i rečeno mi je da napravim nalaze i da idem na operaciju.
svi nalazi su ok od krvi, rtg pluća, ekg srca. nalaz od mr dojke nisam stigla skopirati pa neznam kaj piše

vodim se da sam u bolnici klinika za tumore i čekam da me nazovu da dođem na operaciju, a nikako prije ne mogu doći do dr.
jel rađena bila kakva punkcija/biopsija tog područja - znači donji dio lijeve dojke ispod bradavice (ne mislim sada na punkciju fibroadenoma)?
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 14:40   #342
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
jel rađena bila kakva punkcija/biopsija tog područja - znači donji dio lijeve dojke ispod bradavice (ne mislim sada na punkciju fibroadenoma)?

ne nije, samo prije par godina punkcija kvržice i bila je ok.
ali ta kvržica i je ispod bradavice
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 14:54   #343
Quote:
maza1 kaže: Pogledaj post
ne nije, samo prije par godina punkcija kvržice i bila je ok.
ali ta kvržica i je ispod bradavice
Sve skupa mi je dosta nejasno.
Na UZV je viđeno područje koje po svojim karakteristikama odgovara fibrocističnim promjenama sa sitnim kalcifikatima (koji isto mogu biti u sklopu f.c. promjena). To samo po sebi nikako nije indikacija za operaciju.

Vjerojatno je ključan nalaz MR dojki, ali me svejedno čudi što prije postavljanja indikacije za operaciju nije napravljena biopsija ili bar punkcija tog područja.
Sjećaš li se možda zaključka na MR nalazu?
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:13   #344
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Sve skupa mi je dosta nejasno.
Na UZV je viđeno područje koje po svojim karakteristikama odgovara fibrocističnim promjenama sa sitnim kalcifikatima (koji isto mogu biti u sklopu f.c. promjena). To samo po sebi nikako nije indikacija za operaciju.

Vjerojatno je ključan nalaz MR dojki, ali me svejedno čudi što prije postavljanja indikacije za operaciju nije napravljena biopsija ili bar punkcija tog područja.
Sjećaš li se možda zaključka na MR nalazu?

počelo je ovako
naručena na pregled 30.12.2011. u kiruršku ambulatnu u klinici za tumore
dr.milas kaže da mu je kvržica sumnjiva i da bi on to izvadio i odmah mi zakaže operaciju 24.1.2012.
i da napravim nalaze
ja šokirana
nalazi krvi ok, ekg srca ok, rtg pluća ok
nalazi transfuzije ok svi oni vezani za zgrušavanje krvi
tumorski marker Ca 15-3 je 14.6, a ref.vrijed.0.1-31.4
pa je to valjda dobro

uzv abdomena ok, uzv dojke ono što piše
mamografija: početne involutivne dojke sa izrazito gustim žljezdanim parenhimom retromamilarno i u gornjim i lat.kvadrantima, koji na polukosoj snimci lijeve dojke pokazuje blagu distorziju tkiva u gornjem kvadrantu
nakupina mikrokalcifikata ne nalazi, preporuča se uzv dojke

7 dana prije bolničkog liječenja radim mr dojke

24.1.2012 dignem nalaze od mr dojke, jer su svi ostali prije bili gotovi i koliko se sjećam da je pisalo da se preporuča punkcija kvržice
idem na odjel kirurgije i tamo me zaprime i pošalju doma da će me zvati kad je operacija
i sad ja čekam ko idiot a možda me neće ni operirati
danas zovem i kažu da još nisam na rasporedu
dopunsko mi kreće tek 3.2.2012 i to sam rekla sestri na prijemu u podrumu i rekla mi je da će mi napisati dijagnozu rak dojke da ništa ne platim
i da se po novom plaća participacija operacije i da je to cca 1500 kn po danu
šokirana sam...
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:28   #345
Ne znam što bi ti pametno savjetovala.
Mene kirurzi (osobito oni koji se bave dojkama) ponekad doslovno izluđuju.
Jasno mi je da su oni kirurzi i da po defaultu sve žele operirati, ali se u 21.stoljeću ipak prati neki algoritam dijagnostičke obrade prije nego se odluči napraviti op.zahvat.

Dakle po UZV su opisane f.c. promjene u donjem dijelu lijeve dojke...na mamografiji se vidi distorzija arhitektonike u gornjem dijelu lijeve dojke....na nalazu MR je preporučeno da se napravi punkcija...a oni bi operirali što??? ono što pipaju.
bez obzira postoji li realna potreba da se to uopće operira i ne obazirući se postoji li potreba da se možda još nešto u toj dojci operira?

nisu li mogli napraviti barem punkciju te tvorbe koja se pipa i pričekati citološki nalaz koji je gotov za 3 dana pa onda odlučiti što i kako?
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:31   #346
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Ne znam što bi ti pametno savjetovala.
Mene kirurzi (osobito oni koji se bave dojkama) ponekad doslovno izluđuju.
Jasno mi je da su oni kirurzi i da po defaultu sve žele operirati, ali se u 21.stoljeću ipak prati neki algoritam dijagnostičke obrade prije nego se odluči napraviti op.zahvat.

Dakle po UZV su opisane f.c. promjene u donjem dijelu lijeve dojke...na mamografiji se vidi distorzija arhitektonike u gornjem dijelu lijeve dojke....na nalazu MR je preporučeno da se napravi punkcija...a oni bi operirali što??? ono što pipaju.
bez obzira postoji li realna potreba da se to uopće operira i ne obazirući se postoji li potreba da se možda još nešto u toj dojci operira?

nisu li mogli napraviti barem punkciju te tvorbe koja se pipa i pričekati citološki nalaz koji je gotov za 3 dana pa onda odlučiti što i kako?
nisu ni meni jasni
kvržica je na lijevoj dojci dolje, a što je u gornjem dijelu te dojke nemam pojma ili su krivo napisali, tko će ga znati
da li znaš što znači u obje aksile reaktivni limfni čvorovi?
da li se uglavnom onda i oni vade?
ne kužim da li su to čvorovi ispod pazuha ili postoje neki u dojkama
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:43   #347
Quote:
maza1 kaže: Pogledaj post
nisu ni meni jasni
kvržica je na lijevoj dojci dolje, a što je u gornjem dijelu te dojke nemam pojma ili su krivo napisali, tko će ga znati
da li znaš što znači u obje aksile reaktivni limfni čvorovi?
da li se uglavnom onda i oni vade?
ne kužim da li su to čvorovi ispod pazuha ili postoje neki u dojkama
u gornjem dijelu lijeve dojke je opisana "distorzija arhitektonike" što je u prijevodu otprilike "narušena normala građa" a to ne mora biti ništa (tj.samo takva građa dojke u tom području), može biti nešto benigno , a može upućivati ev. i na nešto maligno...nemoguće je ovako reći bez snimaka.
No, na MR dojke je taj problem vjerojatno razjašnjen.

Reaktivni limfni čvorovi u aksilama su upalno izmjenjeni limfni čvorovi u pazuhu koji su sasvim normalan nalaz, tj. znači da su se nekad ranije izmijenili uslijed upale (npr.zbog brijanja, porezotine na ruci, zanoktica inficiranih, bilo čega) i kod više manje svih žena se vide takvi. To nije ništa zabrinjavajuće.
Limfni čvorovi postoje i u dojkama, ali se rjeđe vide radiološkim tehnikama snimanja.

Limfni čvorovi se u pazuhu vade samo kod operacije karcinoma, a i onda se mogu/ne moraju vaditi ovisno o tipu i stupnju tumora.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:51   #348
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
u gornjem dijelu lijeve dojke je opisana "distorzija arhitektonike" što je u prijevodu otprilike "narušena normala građa" a to ne mora biti ništa (tj.samo takva građa dojke u tom području), može biti nešto benigno , a može upućivati ev. i na nešto maligno...nemoguće je ovako reći bez snimaka.
No, na MR dojke je taj problem vjerojatno razjašnjen.

Reaktivni limfni čvorovi u aksilama su upalno izmjenjeni limfni čvorovi u pazuhu koji su sasvim normalan nalaz, tj. znači da su se nekad ranije izmijenili uslijed upale (npr.zbog brijanja, porezotine na ruci, zanoktica inficiranih, bilo čega) i kod više manje svih žena se vide takvi. To nije ništa zabrinjavajuće.
Limfni čvorovi postoje i u dojkama, ali se rjeđe vide radiološkim tehnikama snimanja.

Limfni čvorovi se u pazuhu vade samo kod operacije karcinoma, a i onda se mogu/ne moraju vaditi ovisno o tipu i stupnju tumora.
hvala ti
ta distorzija u gornjem dijelu dojke može biti i od dugotrajnog dojenja?
sad sam ponovno čitala uzv dojke i još piše blaga dilatacija mliječnih kanalića - to su prošireni kanali od dojenja'
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 15:54   #349
Quote:
maza1 kaže: Pogledaj post
hvala ti
ta distorzija u gornjem dijelu dojke može biti i od dugotrajnog dojenja?
sad sam ponovno čitala uzv dojke i još piše blaga dilatacija mliječnih kanalića - to su prošireni kanali od dojenja'
samo dojenje ne bi dovelo do toga, ali ako je bila nekakva upala, tj. mastitis, onda može biti posljedica.
Kanalići su često prošireni sami od sebe i ako ne postoji nekakav papilom u njima ili sumnjivi iscjedak nemaju nekakvu važnost.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 16:08   #350
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
samo dojenje ne bi dovelo do toga, ali ako je bila nekakva upala, tj. mastitis, onda može biti posljedica.
Kanalići su često prošireni sami od sebe i ako ne postoji nekakav papilom u njima ili sumnjivi iscjedak nemaju nekakvu važnost.
da imala sam mastitis ali u desnoj dojci i to lagani kad sam došla iz bolnice i jedan gadni kad je mali imao 4 mj.
pila antibiotike i molila patronažnu da mi dođe masirati dojku i izvući zaostalo mlijeko
a lijeva u kojoj je kvržica je uvijek bila manja i čak ju zadnjih par mj.dojenja nije ni htio nego samo lijevu
hvala na info
čekam poziv iz bolnice i da dr očita nalaze mr i sve ostale
anesteziologinja mi kaže da idem na opću anasteziju zbog alergije na pelud i devijacije septuma nosa, slabije dišem na desnu nosnicu

koliko dugo traje ta operacija? ako je sve ok. jel se ide doma za 2-3 dana? šavove skidaju ili su kao kod carskog reza da istrunu
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 17:05   #351
nakon punkcije i prvog nalaza koji je bio dobar preporucila se ponovljena punkcija za mjesec dana s obzirom da je citoloski uzorak oskudan za dijagnozu fibroadenoma.
danasnji nalaz je: u razmazima nalazimo tracke i nakupine nesto voluminoznijih stanica duktalnog epitela koje mjestimice gube kohezivnost, tracke amorfne eozinotilne medustanicne tvari, po koji fibroblast.
proliferacija duktalnog epitela s blazim atipijama. UZV i citoloska kontrola za 2 do 3 mj., ili odmah konzultacija kirurga.

- ovo nije moj nalaz pa moze li mi ne'ko objasnit sta je ovo? unaprijed hvala.
lore1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 22:44   #352
Quote:
lore1991 kaže: Pogledaj post
nakon punkcije i prvog nalaza koji je bio dobar preporucila se ponovljena punkcija za mjesec dana s obzirom da je citoloski uzorak oskudan za dijagnozu fibroadenoma.
danasnji nalaz je: u razmazima nalazimo tracke i nakupine nesto voluminoznijih stanica duktalnog epitela koje mjestimice gube kohezivnost, tracke amorfne eozinotilne medustanicne tvari, po koji fibroblast.
proliferacija duktalnog epitela s blazim atipijama. UZV i citoloska kontrola za 2 do 3 mj., ili odmah konzultacija kirurga.

- ovo nije moj nalaz pa moze li mi ne'ko objasnit sta je ovo? unaprijed hvala.
radi se o benignom fibroadenomu u kojemu se međutim pojavila atipija stanica što je preteča malignog tumora.
To ne znači nužno da će nastati maligni tumor, ali postoji određena vjerojatnost.

Ja bi na tvom mjestu otišla kod kirurga i dogovorila operaciju - dakle vadila bi se samo ta promjena.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 17:49   #353
hvala puno na odgovoru a da... ic ce se na operaciju. je li to onda znaci da je otklonjena mogucnost nastajanja malignog?
lore1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 18:39   #354
Quote:
lore1991 kaže: Pogledaj post
hvala puno na odgovoru a da... ic ce se na operaciju. je li to onda znaci da je otklonjena mogucnost nastajanja malignog?
da, kad se promjena odstrani - to je to.
Naravno, mora se pričekati konačni patohistološki nalaz (PHD) nakon operacije, ali takve promjene još same po sebi nisu maligne pa nikakva daljnja terapija nije potrebna.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 19:53   #355
Zna li netko koliko bi koštalo uklanjanje fibroadenoma u privatnoj kirurškoj klinici onako otprilike? Bojim se da je cijena ,radila sam punkciju i dva puta ultrazvuk, doktor kaže da sama odlučim bi li ga vadila ili ne (narastao sa 10mm na 15 mm) u 5 mjeseci, boli me svakodnevno Da li je netko uopće radio to privatno i ako imate iskustva please
yole00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 19:39   #356
počelo je ovako
naručena na pregled 30.12.2011. u kiruršku ambulatnu u klinici za tumore
dr.milas kaže da mu je kvržica sumnjiva i da bi on to izvadio i odmah mi zakaže operaciju 24.1.2012.
i da napravim nalaze
ja šokirana
nalazi krvi ok, ekg srca ok, rtg pluća ok
nalazi transfuzije ok svi oni vezani za zgrušavanje krvi
tumorski marker Ca 15-3 je 14.6, a ref.vrijed.0.1-31.4
pa je to valjda dobro

uzv abdomena ok, uzv dojke ono što piše
mamografija: početne involutivne dojke sa izrazito gustim žljezdanim parenhimom retromamilarno i u gornjim i lat.kvadrantima, koji na polukosoj snimci lijeve dojke pokazuje blagu distorziju tkiva u gornjem kvadrantu
nakupina mikrokalcifikata ne nalazi, preporuča se uzv dojke

7 dana prije bolničkog liječenja radim mr dojke

24.1.2012 dignem nalaze od mr dojke, jer su svi ostali prije bili gotovi i koliko se sjećam da je pisalo da se preporuča punkcija kvržice
idem na odjel kirurgije i tamo me zaprime i pošalju doma da će me zvati kad je operacija
i sad ja čekam ko idiot a možda me neće ni operirati
danas zovem i kažu da još nisam na rasporedu
dopunsko mi kreće tek 3.2.2012 i to sam rekla sestri na prijemu u podrumu i rekla mi je da će mi napisati dijagnozu rak dojke da ništa ne platim
i da se po novom plaća participacija operacije i da je to cca 1500 kn po danu
šokirana sam...

evo bila sam na operaciji 1.2 i izvadili su ipak je bio tumor
hitna analiza je negativna čeka se phd nalaz
problem je što sam par dana nakon operacije na tom istom mjestu osjetila ogromnu kvrgu kao da i nisam operirana
na kontroli je dr rekao da je to od poteza nožem da se krv zgrušana, napravio se hematom i da će nestati
kvrga mi se čini ogromna i sve veća, ne kužim kako će nestati da li će se apsorbirati
inače sam i nakon carskog imala gadan hematom očito sam sklona tome
da li to ima ikakve veze sa zgrušavanjem krvi? inače su mi svi ti nalazi vezani za to bili ok,ali mi se čini da imam s tim problema
naručena sam na kontrolu za 2 mj.

gerta ti si te struke pa ako znaš daj mi molim te objasni...
koliko dugo tim hematomima treba da se razbiju?

Zadnje uređivanje maza1 : 17.02.2012. at 19:46.
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 19:42   #357
Quote:
yole00 kaže: Pogledaj post
Zna li netko koliko bi koštalo uklanjanje fibroadenoma u privatnoj kirurškoj klinici onako otprilike? Bojim se da je cijena ,radila sam punkciju i dva puta ultrazvuk, doktor kaže da sama odlučim bi li ga vadila ili ne (narastao sa 10mm na 15 mm) u 5 mjeseci, boli me svakodnevno Da li je netko uopće radio to privatno i ako imate iskustva please
ne znam za privat, ali vadi se u klinici za tumore u zg
cure koje su bile operirati fibroadenom ujutro su došle i odmah na operaciju i u 14 sati su išle doma
rekle su da ih ništa ne boli, malo su bile ošamućene od totalne anastezije
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 10:44   #358
Quote:
maza1 kaže: Pogledaj post
evo bila sam na operaciji 1.2 i izvadili su ipak je bio tumor
hitna analiza je negativna čeka se phd nalaz
problem je što sam par dana nakon operacije na tom istom mjestu osjetila ogromnu kvrgu kao da i nisam operirana
na kontroli je dr rekao da je to od poteza nožem da se krv zgrušana, napravio se hematom i da će nestati
kvrga mi se čini ogromna i sve veća, ne kužim kako će nestati da li će se apsorbirati
inače sam i nakon carskog imala gadan hematom očito sam sklona tome
da li to ima ikakve veze sa zgrušavanjem krvi? inače su mi svi ti nalazi vezani za to bili ok,ali mi se čini da imam s tim problema
naručena sam na kontrolu za 2 mj.

gerta ti si te struke pa ako znaš daj mi molim te objasni...
koliko dugo tim hematomima treba da se razbiju?

"Tumor" je riječ koja se u medicini može koristiti za bilo kakvu kvržicu tj.izraslinu.
Ja i dalje mislim da se trebala učiniti punkcija ili biopsija prije operacije, pa tek onda odlučiti o potrebi op.zahvata, no dobro...bitno da sve bude OK.


Kod nekih žena uopće ne bude hematom nakon operacije, kod nekih bude manji ili veći ovisno o položaju tumora, jesu li usput morali prerezati i neku krvnu žilicu i sl.
Ako su koagulacijski parametri ok nemaš problema sa zgrušavanjem, ali ponekad organizmu treba više vremena da razgradi i resorbira hematom.
Koliko će to trajati je individualno, a ovisi i o njegovoj veličini, ali računaj da bi moglo biti i mjesec-dva.

Dok hematom/serom (serom je isto nakupina tekućeg sadržaja nakon operacije, ali sadržaj je bistriji, sa manje krvi) nije organiziran, tj. sadržaj se nije zgrušao može se izvući iglom van punkcijom pod kontrolom UZV što ubrzava oporavak ili pak kirurškom revizijom (dakle ponovo mali op.zahvat).

Taj sadržaj se ponekad zna i inficirati i nastane absces, tako da ako ti se pojavi crvenilo i toplina tog područja ili dobiješ temperaturu moraš odmah na kirurgiju. To je ipak rjeđe.

Ponekad se hematomi nikada do kraja ne resorbiraju već se djelomično smanje,a ostatak se organizira i kalcificira i opet ostane mala kvržica.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 21:58   #359
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
"Tumor" je riječ koja se u medicini može koristiti za bilo kakvu kvržicu tj.izraslinu.
Ja i dalje mislim da se trebala učiniti punkcija ili biopsija prije operacije, pa tek onda odlučiti o potrebi op.zahvata, no dobro...bitno da sve bude OK.


Kod nekih žena uopće ne bude hematom nakon operacije, kod nekih bude manji ili veći ovisno o položaju tumora, jesu li usput morali prerezati i neku krvnu žilicu i sl.
Ako su koagulacijski parametri ok nemaš problema sa zgrušavanjem, ali ponekad organizmu treba više vremena da razgradi i resorbira hematom.
Koliko će to trajati je individualno, a ovisi i o njegovoj veličini, ali računaj da bi moglo biti i mjesec-dva.

Dok hematom/serom (serom je isto nakupina tekućeg sadržaja nakon operacije, ali sadržaj je bistriji, sa manje krvi) nije organiziran, tj. sadržaj se nije zgrušao može se izvući iglom van punkcijom pod kontrolom UZV što ubrzava oporavak ili pak kirurškom revizijom (dakle ponovo mali op.zahvat).

Taj sadržaj se ponekad zna i inficirati i nastane absces, tako da ako ti se pojavi crvenilo i toplina tog područja ili dobiješ temperaturu moraš odmah na kirurgiju. To je ipak rjeđe.

Ponekad se hematomi nikada do kraja ne resorbiraju već se djelomično smanje,a ostatak se organizira i kalcificira i opet ostane mala kvržica.

hvala
ma imam baš veliku kvrgu i ići ću ponovno na pregled za 2 mj.i inzistirati ću na uzv
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 22:22   #360
Quote:
maza1 kaže: Pogledaj post
hvala
ma imam baš veliku kvrgu i ići ću ponovno na pregled za 2 mj.i inzistirati ću na uzv
Odi ranije.
Za 2 mj. će se hematom već organizirati i neće se moći izvući punkcijom.
Ako se 2-3tj. nakon operacije ništa značajno ne smanji odi na pregled kod kirurga. Oni mogu dogovoriti da se napravi UZV.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:09.