Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2005., 20:16   #1
Zadaćnice iz 'rvackog...

...nisu dobre ko ostali radovi na ovom dijelu svemira, ali nije baš ni za hititi...

Tema : Lile su kiše na staklene krovove grada...

Hladan jesenski vjetar prolazi kroz puste ulice grada. Čelične monstrume prekrili su smog i veliki smeđi oblak
Zgradi u samom centru grada prilazi čovjek sakriven ispod crnog kišobrana. U hlačama pronalazi ključ za pristup zgradi i karticu za pristup svojoj sobi.
Na recepciji nema nikoga, nitko ne hoda po prizemlju. U tome golemome prostoru sklad narušavaju nesimetrično postavljeni stupovi, uzak recepcionarski stol
te slika neprocjenjive vrijednosti nasuprot ulaznim vratima. Tipka za pozivanje lifta je blistavno čista. Buku koju stvara lift sve je glasnija. Sporo ulazi na sredinu te klaustrofobične kocke
i čeka polazak na drugi kat. Vrata lifta se otvaraju, nazire se hodnik s crvenim vratima nasuprot liftu te jedna vaza s uvenulim karafilima u uglu do vrata. Hodnikom odzvanja
zvuk koji stvaraju skupe talijanske cipele na ulaštenom keramičkom podu. Brzim potezom kartica prolazi korz detektor i pali se zelena lampica, crvena vrata se sporo otvaraju.
Ispred stana istrese crni kišobran i stavlja ga pokraj vaze. Kaput također stavlja pokraj vaze. Smireno hoda kroz dnevni boravak do kupaonice. Iz ormarića iznad umivaonika uzima narančastu bočicu
i uzima jednu tabletu. Nasilno ju gura u usta i nekoliko sekundi kasnije povraća u umivaonik. Smrknutog lica izlazi iz kupaonice te odlazi u spavaću sobu. Prostrana soba uređena je
u gotičkom stilu osvijetljena je malim prozorem iznad noćnog ormarića. Kroz prozor promatra suton koji se provukao ispod kišnog oblaka. Taj mali crveni prostor na obzoru podsjeća ga na
vremena kada je svojim teško zarađenim novcem kupio zgradu za samoga sebe. Na trenutak mu navire smješak, ali nakon okretanja prema stanu shvaća da nitko ne primjećuje
njegovu trenutnu promjenu raspoloženja te ponovno tone u depresiju koja ga muči mjesecima. Otvara ormar i ispod mnogobrojnih crnih odijela promatra zelenu kutiju.
Zelenu kutiju stavlja na krevet i gleda u nju kao u svoje spasnje. Iz kutije vadi srebrni revolver i u njega stavlja pozlaćeni metak. Pokoji tren promatra kapljice na prozoru, pa sunce koje se gotovo skrilo te okreće
revolver prema sebi. Začuje se grmljavina i počinje pljusak. Mutnu crvenu mrlju na prozoru brzo je isprala kiša. Nastavlja se tiho lupanje kapljica po prozorskom okviru...

Soundtrack - Pj Harvey - This Mess We're In


Zadaćnica na maturi

tema Jesmo li sami?

Budim se iz dugog sna. Ispod podočnjaka rukom brišem hladnu suzu koja je ostavila crveni trag.
Ležim na betonu pokraj kreveta. Soba je vrlo skučena, četiri oronula zida i jedna metalna vrata, a pred mene drveni krevet bez oštrih rubova.
Takvoga su izradili samo za mene jer se često ozlijeđujem. U prostoriji nema nikoga, tako su mi rekli.
Povremeno navrati simpatična crvenokosa liječnica, s nekoliko tableta i čašom vode. Više mi ne treba govoriti što raditi s tabletama, ali ne dobivam više staklenu nego plastičnu čašu.
Navodno se netko ozlijedio time, kao što sam se ja ozlijedio s zločestim krevetom kojeg više nema.
Nikad nisam usamljen jer mi često dolaze poznati ljudi u sobu. Najviše volim kad me posjeti Aristotel i priča mi mudre stvari. Baš jučer je tu bio Leonardo Da Vinci i pričao mi kako ima problema u ljubavnome životu. Crvenokosa liječnica stalno govori da to sanjam i da to nema smisla.
Noćas je opet bila "noć gromova". Odvedu nas iz sobe pa hodam po hladnome pločniku ali samo je meni neugodno jer ne nosim cipele.
Uđemo u prostoriju trokutastog oblika, s neobičnom stolicom u sredini na koju moram sjesti. Dva malo starija i snažnija muškarca me postave na stolac tako da mi ruke i noge mogu svezati kožnim remenima.
Kožni remeni ostavljaju tragove na mojem tijelu. Na glavu mi stave predivnu srebrnkastu aluminijsku kacigu koja se uvijek sjaji.
"Bude malo boli i suza ali sve to brzo prođe" - tako me svaki puta tječi crvenokosa liječnica. Ona mi je najdraža osoba tu jer me pokušava shvatiti. Nakon malo "grmljavine" jako mi se spava i kad sanjam idu mi suze.
Nadam se da će me jednom posjetiti taj Bog. Kažu da je On svemoguć i da će me izvuči iz ove sobe u kojoj sam nekoliko mjeseci, a čini mi se kao cijela vječnost.
Onaj glupi sudac je rekao da moram provesti svoj život unutar ta stara četiri koja me već sada iritiraju.
Sjećam se kad sam sjedio u malom parkiću prošlu jesen i promatrao šarene krošnje kako se njišu na laganom povjetarcu. Ah, taj divan miris prirode.
Neki dječak se bacio u malo umjetno jezero koje se nalazi u sredini parka i vikao pun sreće i zadovoljstva. Da, taj dječak sam bio ja.
Ali nakon što sam se posljednji put ozlijedio, taj park nikad ne ću posjetiti.
Srećom da nisu na mene potpuno zaboravili moji poznati prijatelji koji me posjećuju svake noći.
Oni vole mene i ja volim njih. Ja nikad nisam usamljen u ta svoja trula četiri zida. Samo čekam da me posjeti crvenokosa liječnica i pokloni mi dvije tablete od kojih ću biti još više sretan...

Soundtrack - Queens of the Stone Age - Songs for the Deaf...

__________________
We don't stop playing because we grow old...
We grow old because we stop playing
s.a.y is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2005., 20:41   #2
zbilja bi lijepo bilo okupiti mlade srednjoškolce na ovom podforumu i topicu, s njihovim prvim pričama...

Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2005., 21:16   #3
Re: Zadaćnice iz 'rvackog...

Very nice

Nego , jedna stvar

Quote:
.Pokoji tren promatra kapljice na prozoru, pa sunce koje se gotovo skrilo te okreće
revolver prema sebi. Začuje se grmljavina i počinje pljusak. Mutnu crvenu mrlju na prozoru brzo je isprala kiša
Kiša je isprala krv iznutra ?
__________________
daskjgsfkgj .soshgs...... jebo potpis
Eidia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2005., 00:34   #4
zamislil sam prozor otvoren onak polovično...pa se lagano cijedi na kiši i tak...
__________________
We don't stop playing because we grow old...
We grow old because we stop playing
s.a.y is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2005., 14:28   #5
crvenokosa liječnica, huh

drago mi je da si se ipak odlučio stavit priče ovdje, rekla sam ti što mislim o tvojem pisanju
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2005., 23:14   #6
Quote:
s.a.y kaže:
zamislil sam prozor otvoren onak polovično...pa se lagano cijedi na kiši i tak...
Aha... puše vjetar, prozor klapa , pljusak je jak
__________________
daskjgsfkgj .soshgs...... jebo potpis
Eidia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2005., 15:23   #7
Šta vi dobivate svoje zadaćnice na kraju godine? Nama ih nikad nisu vraćali ili nešto slično, ostalo u školskoj arhivi.

Al brijem da bi se dalo to dalo srediti.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2005., 16:42   #8
pa, koliko se ja sjećam svoje srednje škole, pisali smo prvo koncept na papir, a zatim prepisivali u zadaćnicu..
tako da mi je koncept napisanog uvijek ostajao

što me dovodi do misli - a gdje li su mi ti prokleti papiri?
jesam li ih uopće negdje sačuvao..?
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2005., 19:02   #9
Quote:
Druid kaže:
Šta vi dobivate svoje zadaćnice na kraju godine? Nama ih nikad nisu vraćali ili nešto slično, ostalo u školskoj arhivi.

Al brijem da bi se dalo to dalo srediti.
kakva arhiva, to ti sve ode u smeće. bar je tak bilo u mojoj školi.
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2005., 20:16   #10
ja sam ih, lijepo, sve pokupila. to daju samo "utjecajnijim" učenicima u našoj školi
 
Odgovori s citatom
Old 20.06.2005., 00:38   #11
pa kad se radi ispravak zadaćnice odem van i fotokopiram si ili si ostavil primjerak od koncepta....

jedino kad prepisujem koncept u zadaćnicu precrtavam rečenice koje sam prošao. Razlog je nedostatak vremena za prepisivanje ( konkretno oko 60min) i lakše snalaženje...
__________________
We don't stop playing because we grow old...
We grow old because we stop playing
s.a.y is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2005., 01:39   #12
Koje pretenciozno smeće.Sorry
tužni_dječak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2005., 09:56   #13
"is this it?"

gle,pretpostavljam da želiš neki komentar jer si to ovak objavio pa...

kao prvo moram prigovoriti zbog kroničnog neukusa---pozlaćeni metak u srebrnom pištolju ISUSEMOJBOŽE! zlato i srebro???Jesi li ti normalan?Kod mene ova slika proizvodi onaj isti osjećaj u ustima kao kad jedeš čokoladu pa slučajno zagizeš i komadić folije.onak kiselo.fuj

a sad ozbiljno:

iskreno,najiskrenije --nakon što pročitah tvoju prvu priču (drugu nisam) pomislih : jadni li ti profesori iz rvackog,što li oni sve ne moraju čitat ...ne mislim da je tvo0ja priča jako loša ,ali mislim si što da recimo imaju 32 takvih priča za redom za pročitati...

e sad...malo o tvojoj, konkretno--dijagnoza RONIČNO ti nedostaje slikovitosti,rabiš užasno,al užasno neslikovite pridjeve i jako al jako teško je zamisliti u glavi to o ćem pišeš.npr.soba uređena u gotičkom stilu---gle ,to slabo govori o toj sobi,to drugo da si ju ti bolje opisao pa još uzgred napišeš "...onak ,sve tmurno,svjetlo izbija iz pukotine blabla onak u gotičkom stilu..."...jer gle,u protivnom to ti je isto ko da ja napišem : soba u baroknom stilu---za onog ko ne brije na barok -teško da će moć stvorit sliku u glavi u toj sobi.

i pridjevi koje koristiš su totalno "školski" : crni kišobran,veliki ,smeđi obalk i ova(koja ti je fakat klasik)-slika neprocjenjive vrijednosti.Jel ti shvaćaš razliku između "slika ede murtića od 20 tisuća eura ,kupljena na aukciji kod pokojnog Marijana Tarleta ,za koju je krv ispišao"i "slika neprocjenjive vrijednosti"?
Meni je dosta pročitat samo tvoju prvu rečenicu i već mi padne mrak na oči : "Hladan jesenski vjetar prolazi kroz puste ulice grada."
kakve bi ulice bile nego puste,kakav bi vjetar bio nego hladan ...i jesenski usto dosadno ,dosadno,dosadno, kronični nedostatak slikovitosti,klišeizirani pridjevi,opisi-nula bodova,priča -nezanimljiva.


Pitanje - Is this it ?
cranberryCherry is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2005., 21:41   #14
a gle Cherry, s.a.y je išao u tehničku školu, nije imao nikakvog doticaja s književnošću, tak da je ovo sasvim oke napisano. mislim da nikoga nije pokušavao impresionirat prebogatim vokabularom, nego samo ispričat priču. priče su ispričane i sasvim su solidne. ima se što doradit, al nitko nije rekao da se nema. ja na to gledam ko na neki segment nacrta za scenarij

mogla si ga za nešto i pohvalit, malo poticaja nikad ne šteti.
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2005., 22:20   #15
gle ipak mogu pisati...
prije 2h nisam mogel ,a nije savjest u pitanju...

Quote:
Koje pretenciozno smeće.Sorry
np, hvala
__________________
We don't stop playing because we grow old...
We grow old because we stop playing
s.a.y is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2005., 23:28   #16
s.a.y.
s ovakvim pristupom "podignutog palca" - mogu izreći svoje pohvale..

sve sam strepio da ćeš planuti..
a onda sve ode u vražju mater..

ovako, stoički odrađen udarac
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2005., 04:22   #17
Quote:
Luđakinja kaže:
a gle Cherry, s.a.y je išao u tehničku školu, nije imao nikakvog doticaja s književnošću, .

Oh,svi koji idu u gimnaziju dotiču književnost!!!Oh,diram je,diram je!!!!Da idem u tehničku školu ne bih nikad pročitao ni jednu knjigu!!!!
tužni_dječak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2005., 06:16   #18
Quote:
Luđakinja kaže:


mogla si ga za nešto i pohvalit, malo poticaja nikad ne šteti.
Slažem se .Evo,pohvaljujem glazbeni ukus autora i avatar mu

(i mislim da to jel neko išao u tehn.školu nema veze s tim jel neko ima talenta za napisat nešto ili nema te smatram da dobrog pisca ne čini broj (ne)pročitanih knjiga)
cranberryCherry is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2005., 22:49   #19
Quote:
cranberryCherry kaže:
Slažem se .Evo,pohvaljujem glazbeni ukus autora i avatar mu

glazba je moje područje...književnost sigurno nije, toga sam svjestan...

bar nekaj

__________________
We don't stop playing because we grow old...
We grow old because we stop playing
s.a.y is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2005., 00:36   #20
ONT: Ne sviđa mi se.

OFFT: Nikada nisam pisao koncepte, nego direktno u zadaćnicu. Baš bih si želio to uzeti nazad, ako nisu bacili.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:57.