Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2011., 13:51   #2301
Quote:
roki715 kaže: Pogledaj post
Jedina mast,krema ili gel koju sam testirao i pokazala se efikasnom je "PERSKINDOL" ali je na našim prostorima nema kupiti,već Austrija,Švajcarska... Naime imao sam bolove simetrično, ramena,laktovi,stopala,jednu sam stranu namazao a drugu ne,onu koju sam mazao,ujutro nije bilo bola.
... stim da taj gel u sebi vjerovatno sadrži neke prirodne analgetike.
roki715 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 15:26   #2302
Quote:
roki715 kaže: Pogledaj post
Jedina mast,krema ili gel koju sam testirao i pokazala se efikasnom je "PERSKINDOL" ali je na našim prostorima nema kupiti,već Austrija,Švajcarska... Naime imao sam bolove simetrično, ramena,laktovi,stopala,jednu sam stranu namazao a drugu ne,onu koju sam mazao,ujutro nije bilo bola.

Pozz

Nisam se dugo javila...ali, čitam vas često.
Ovu kremu koristim i ja, već nekih godinu i pol.....i kod mene se pokazala efikasnom. Čak sam i smanjila količinu lijekova (na usta), jer sama krema sadrži niz sastojaka...lijekova. Bolje da se mažem, nego da gutam tablete...

Opče stanje mi je puno bolje, nego prije 3 godine, kad se bolest pojavila.
Lagano se razgibavam, dugo hodanje, povremeno igram odbojku, a od sutra ću početi sa bioenergijom po metodi Z. Domančića.
Nikad nisam prakticirala bioenergiju, čak sam i pomalo skeptična, ali pokušat ću. Baš me zanima, da li će biti kakvih rezultata.

Želim vam što manje boli.
jamaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 01:17   #2303
RA

Quote:
jamaja kaže: Pogledaj post
Pozz

Nisam se dugo javila...ali, čitam vas često.
Ovu kremu koristim i ja, već nekih godinu i pol.....i kod mene se pokazala efikasnom. Čak sam i smanjila količinu lijekova (na usta), jer sama krema sadrži niz sastojaka...lijekova. Bolje da se mažem, nego da gutam tablete...

Opče stanje mi je puno bolje, nego prije 3 godine, kad se bolest pojavila.
Lagano se razgibavam, dugo hodanje, povremeno igram odbojku, a od sutra ću početi sa bioenergijom po metodi Z. Domančića.
Nikad nisam prakticirala bioenergiju, čak sam i pomalo skeptična, ali pokušat ću. Baš me zanima, da li će biti kakvih rezultata.

Želim vam što manje boli.
Eh,pozdrav,
znači taj "Perskindol" ima efikasnost,kako ga nabavljate,dali ga ima u Hrvatskoj ili ga nabavljate iz EU itd... koja mu je cijena ?
Zahvalan na odgovoru .
roki715 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 10:30   #2304
Quote:
roki715 kaže: Pogledaj post
Eh,pozdrav,
znači taj "Perskindol" ima efikasnost,kako ga nabavljate,dali ga ima u Hrvatskoj ili ga nabavljate iz EU itd... koja mu je cijena ?
Zahvalan na odgovoru .
Nema ga u HR, nabavljam ga iz Švicarske, preko kolegice, tak da niti cijenu ne znam :-).
Meni je efikasan, osim šta ima neugodan i jak miris....ali, tko mari za to, ako koristi.
jamaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 03:34   #2305
pozzzzz

pozz svima !!!!Eto pošto sam tu nova neznam se baš dobro snalazit u nadi da mi nećete zamjerit.Moja dijagnoza je M46.90-upalna spondilopatija,nespecifirana,više oboljelih mjesta na kralježnici.Unazad 17 g.poćeli su mi se javljet bolovi u gležnju noge oticalo i strašno bolilo od toga krenulo u koljeno pa po svim zglobovima.Pošla sam kod svoje dr.opće prakse da bi mi ona prepisala brufen .Međutim bolovi su se i dalje nastavili.Uputila me kod fizijatra mada san i sama znala da tamo ne pripadam ali dok nekom objasniš i ne izboriš se za svoja prava trpi i mući.Tako godinama gutala tablete a stanje isto.Da bi napokon me Bog nanija na dobru dr.fizijatricu koja mi je postavila dijagnozu RA na temelju seropozitiviteta i artralgija.Uzimala ARAVU 20mg ,DEKORTIN,BRUFEN ali bez poboljšanja.Boreči se dalje tražila mišljenje drugog doktora i izborila se da dođem u Zg na Rebro.U 03./2008 hospitalizirana na Rebru.NALAZ: SE 18,RF 60.1,CCP 282,ANF homogeno,HLA tipizacija-A3/25,B27/18,DR4/ND.U Rtg-uverificirane poćetne upalne promjene aksijalnog i perifernog skeleta koje prvenstveno ukazuju na SPONDILOARTROPATIJU.Unatoć svim ljekovima koje san isprovala nikakvi pomaka ,bol i dalje me ne zaobilazi.Kako san išla na redovite kontrole na KBC Rebro moja prof.dr ......odlućila me ponovno hospitalizirat ove godine i odredili dijagnozu M46.90-UPALNA SPONDILOPATIJA NESPECIFIRANA. Da bi stvar bila još gora bolovi se opet pojavili ćim je zahladilo strašno me bole cijela stopala ,hodat mi je teško ,dva puta sam i pala jer nemogu kontrolirat hod od bolova a u rućnim zglobovima također bol i osjećam vrućinu .Sada pijem INDOMETACIN 3X25mg i NEXIUM 40mg.1x1.Molila bi da li mi neko zna pojasnit nešto više o toj bolesti jer ja iz dana u dan se osjećan sve gore i gore unatoć ljekovima.Poćela san padat lagano u depresiju kad vidim koliko sam unazad 1 -2 godine mogla naspram danas se kretat .Hvala
razoćarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 18:22   #2306
Quote:
razoćarana kaže: Pogledaj post
pozz svima !!!!Eto pošto sam tu nova neznam se baš dobro snalazit u nadi da mi nećete zamjerit.Moja dijagnoza je M46.90-upalna spondilopatija,nespecifirana,više oboljelih mjesta na kralježnici.Unazad 17 g.poćeli su mi se javljet bolovi u gležnju noge oticalo i strašno bolilo od toga krenulo u koljeno pa po svim zglobovima.Pošla sam kod svoje dr.opće prakse da bi mi ona prepisala brufen .Međutim bolovi su se i dalje nastavili.Uputila me kod fizijatra mada san i sama znala da tamo ne pripadam ali dok nekom objasniš i ne izboriš se za svoja prava trpi i mući.Tako godinama gutala tablete a stanje isto.Da bi napokon me Bog nanija na dobru dr.fizijatricu koja mi je postavila dijagnozu RA na temelju seropozitiviteta i artralgija.Uzimala ARAVU 20mg ,DEKORTIN,BRUFEN ali bez poboljšanja.Boreči se dalje tražila mišljenje drugog doktora i izborila se da dođem u Zg na Rebro.U 03./2008 hospitalizirana na Rebru.NALAZ: SE 18,RF 60.1,CCP 282,ANF homogeno,HLA tipizacija-A3/25,B27/18,DR4/ND.U Rtg-uverificirane poćetne upalne promjene aksijalnog i perifernog skeleta koje prvenstveno ukazuju na SPONDILOARTROPATIJU.Unatoć svim ljekovima koje san isprovala nikakvi pomaka ,bol i dalje me ne zaobilazi.Kako san išla na redovite kontrole na KBC Rebro moja prof.dr ......odlućila me ponovno hospitalizirat ove godine i odredili dijagnozu M46.90-UPALNA SPONDILOPATIJA NESPECIFIRANA. Da bi stvar bila još gora bolovi se opet pojavili ćim je zahladilo strašno me bole cijela stopala ,hodat mi je teško ,dva puta sam i pala jer nemogu kontrolirat hod od bolova a u rućnim zglobovima također bol i osjećam vrućinu .Sada pijem INDOMETACIN 3X25mg i NEXIUM 40mg.1x1.Molila bi da li mi neko zna pojasnit nešto više o toj bolesti jer ja iz dana u dan se osjećan sve gore i gore unatoć ljekovima.Poćela san padat lagano u depresiju kad vidim koliko sam unazad 1 -2 godine mogla naspram danas se kretat .Hvala
1.Ako vam tegobe neprestaju na INdometacin,odmah ga izbacite,jer će te si time uništiti bubrege i želudac.
2.Što se tiće sadašnje dg.,jesu li vam rekli zašto skinuli RA,te kakva je obrada poduzeta na Rebru (zadnja)?
Jesu li navedene još kakve dg.?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 23:38   #2307
3g.ne su me vodili pod dijagnozom da iman reumatoidni artritis ,a sada kada sam bila na hospitalizaciji u 7 mj.mi je postavljena dijagnoza UPALNA SPONDILOPATIJA,NESPECIFIRANA VIŠE OBOLJELIH MJESTA NA KRALJEŽNICI.Da bi mi u 7mj.RF 84.1 .I moja doktorica opće prakse mi je preporućila da izbjegavam pit Indometacin jer razaraju unutarnje organe.To je ono jedno ljećim ,a drugo uništavam.Strašno me kralješnica boli dok malo hodam gubin kontrolu i dođe mi od bola slabina,grćevi me stalno hvataju za mišiće od kralježnice i u stopalima.Kad vozim auto strogo moram pazit da me grćevi za stopala ne uhvate jer jednostavno moram se parkirat što prije izut obuću i masirat prste i cijela stopala.Inaće nisam u radnom odnosu da bi nekom glumila radi bolovanja ..ne samo želin da mi se napokon odgonetne i pomogne da što manje trpin bolove iz dana u dan

sory zaboravila sam napisat DIJAGNOZE: Spondyloarthropathia non diff B27poz. , Arthralgiae, Polyenthesitis,Sacroileitis susp .Hvala

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 15.12.2011. at 15:00. Reason: spajanje postova
razoćarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 17:13   #2308
Quote:
razoćarana kaže: Pogledaj post
3g.ne su me vodili pod dijagnozom da iman reumatoidni artritis ,a sada kada sam bila na hospitalizaciji u 7 mj.mi je postavljena dijagnoza UPALNA SPONDILOPATIJA,NESPECIFIRANA VIŠE OBOLJELIH MJESTA NA KRALJEŽNICI.Da bi mi u 7mj.RF 84.1 .I moja doktorica opće prakse mi je preporućila da izbjegavam pit Indometacin jer razaraju unutarnje organe.To je ono jedno ljećim ,a drugo uništavam.Strašno me kralješnica boli dok malo hodam gubin kontrolu i dođe mi od bola slabina,grćevi me stalno hvataju za mišiće od kralježnice i u stopalima.Kad vozim auto strogo moram pazit da me grćevi za stopala ne uhvate jer jednostavno moram se parkirat što prije izut obuću i masirat prste i cijela stopala.Inaće nisam u radnom odnosu da bi nekom glumila radi bolovanja ..ne samo želin da mi se napokon odgonetne i pomogne da što manje trpin bolove iz dana u dan

sory zaboravila sam napisat DIJAGNOZE: Spondyloarthropathia non diff B27poz. , Arthralgiae, Polyenthesitis,Sacroileitis susp .Hvala
ČIni mi se da se tu nakraju nezna što je s vama.
U nalazima koliko sam vidio nalazi se neke autoimunosti.
A koliko dugo ste uzimali Aravu i koritk. ?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 17:32   #2309
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
ČIni mi se da se tu nakraju nezna što je s vama.
U nalazima koliko sam vidio nalazi se neke autoimunosti.
A koliko dugo ste uzimali Aravu i koritk. ?
Aravu sam uzimala od 06/2007-03/2008.Pa da to je i meni malo ćudno da mi se nije mogla utvrdit toćna dijagnoza
razoćarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 17:41   #2310
Quote:
razoćarana kaže: Pogledaj post
Aravu sam uzimala od 06/2007-03/2008.Pa da to je i meni malo ćudno da mi se nije mogla utvrdit toćna dijagnoza
Pa trebalo bi možda pokušati nekim drugim lijekom recimo Resochin ili Salazopyrin,da se vidi oće li biti uspjeha.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 18:40   #2311
RTG stopaladržane mineralizacije kao ii.a prostora tarzalnih kostiju,tarzometatarzalnerazine.Ciljana snimka petnih kostiju pokazuje sklerozu neoštro konturiranog hvatišta Ahilove tetive desno,masivnekoštane apozicije na hvatištu plantarne aponeuroze obostrano.RTG TH i L kralješnice a skolijozon u formi slova S koja je u srednjoj trećini segmenta dekstrokonveksna,a u torakolumbalnom prijelazu sinistrokonveksna.Pojaćanje fiziološke arkuatne kifoze u distalnoj polovici torakalnog segmenta.Trupovi su anteklinasto formirani u srednjoj trećini,reduciranih intervrtertebralnih prostora te masivnih ventralnih apozicija.Deksrokonveksna skoliozalumbalnog segmenta kralješnice.Intervertebralna osteohondroza L2-L3,L4-L5,L5-S1,reduciranih intervertebralnih prostora s vakuum fenomenom dominantno u L4-L5.Skleroza reduciranih ,neoštro konuriranih artikulacijskih ploha manjih zglobova.Skleroza spiralnih nastavaka. RTG zdjelicedržana je mineralizacija zdjelićnih kostiju.Skleroza na strani ilijaćne kosti u lijevom SI zglobu,neoštro konturiranih artikulacijskih ploha.

Provala sam uzimat i Salazopyrin ali uzalud ni od njega pomoći nikakve .Kada bi me uhvatila bol u zglobu ramena ,pa u koljenu ,laktu jednostavno šetalo po svim zglobovima spas mi je jedina bila hitna pomoć gdje bi dobila inekciju DEXAMETAZIN (neznam dali san ga dobro napisala )voltaren i normabel (koktel )jednostavno bi bol nestala.S tim da nikad nisam smijela ništa težeg radit nit se naslonit na ruku jer odmah potom bi morala na hitnu od strašni bolova.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 15.12.2011. at 19:13. Reason: spajanje postova + uklanjanje nepotrebnog quota (sebe same)
razoćarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2011., 20:20   #2312
Quote:
didi00000 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Evo da se javim, trudna sam 4 mjeseca ,pijem samo decortin ali 15 mg.....šta da vam kažem strah me posljedica što od već spomenute hormonske ,što od dijagnoze ,RA, a posebna me panika hvata poroda jer se prvi zakomplicirao a kao "ja ne spadam u rizičnu skupinu rodilja" pa mi ne treba carski rez. je li ima itko iskustva od vas žena, kako mi je pametnije rodit, imam li pravo na carski??
dugo me nije bilo na stranicama, i evo sa friškim iskustvom.
za vrijeme trudnoće uzimala sam 10mg decortina i bilo je prolazno. trudnoća je prošla uredno, ALI rodila sam u 35.tj (vaginalno, inducirani porod) bebicu od 1860g. nasreću sve je bilo u najboljem redu.

nakon poroda polako su počeli i bolovi koji su vrhunoc dosegli nakon mjesec dana kad nisam mogla ustati ni dignuti bebu. kad sam se vratila na mtx situacija se popravila, a li nije savršeno. sad dr. spominje biološke lijekove. ima netko iskustva s njima??

i da, sad sam na prethodnim str. pročitala ono za zdjelicu. ja sam nakon poroda čudno hodala (ne mislim odmah nakon, nego kad se sve smirilo i dalje) ali misla sam da je baš zbog poroda. kako sad vidim možda i nije.

didi00000 želim ti urednu trudnoću, da porod prođe u redu i da uživaš u bebici bez ovog pogoršanja. a o dvojbama svakako porazgovaraj s reumatologom i ginekologom. zašto ti se zakomplicirao 1.porod. možda i ne mora imati veze s drugom trudnoćom.

p.s. svaka čast što si se unatoč dijagnozi odlučila na novu trudnoću. i ja planiram. nisam ni razmišljala da bi mi to bilo upitno, ali mje je nedavno jedna bioenergetičarka rekla kako sam bila jako hrabra kad sam se odlučila na trudnoću?!
sleepless is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 16:51   #2313
Didi000000, ja sam u trudnoći i poslije kod dojenja pila Medrol zbog reumatoidnog i rodila sam uredno, vaginalno u 38. tjednu dečka od 3300 kg.
Također mi nisu htjeli raditi inducirano carski rez i ja sam se bojala zbog toga kako ću vaginalno roditi sa tom bolešću, ali eto sve je ispalo super.
Dojila sam 9 mjeseci ali su mi sada našli još jednu autoimunu bolest PBC pa se borim sa time i još mi nisu dali Medrol zbog pretraga iako me bole zglobovi i imam deformacije.
Držim ti fige da sve bude super !
turbo chick is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 23:37   #2314
Dobra vam noc drage cure ! Zelim prvo da vam svima cestitam Novu 2012.godinu i da mi budete zdravije, sretnije i veselije......

Imala bih nesto pitati :

1. Ko uzima MTX i od koliko mg jednom nedeljno ?

2.Ja uzimam 4 tbl.od 2.5 mg jednom nedeljno pa me jako zanima , dali sve cetri tabletice popijete ujutro ili 2 ujutro a 2 uvece ?

3. Da li se nekome posle MTX susi usna duplja i grlo ? ( Meni se to redovno desava nocu a preko dana redje pa si moram ustati i zvakati bombone.

4.Nakon uzimanja MTX - posle koliko vremena ste osetile poboljsanje ?

Jako bih volela da nam se javi Mile i da nam kaze svoje iskustvo sa ovim lekom (ukoliko ga je uzimala) !

Unapred hvala !

Lepu i mirnu nocicu vam zelim !

Sory cure, bolujem od RA 2 godine . Radjene sve imunoloske pretrage i jedino je CCP 320 - strasno , tako da su morali ukljuciti MTX,Folan, Nyripan 4 mg, Alfa D3, Omeprol,Movalis (ali nemam jake bolove pa ga i ne uzimam). Imam podnosljive bolove u zglobovima, ramenima, kukovima. Za sada, hvala dragom Bogu nema vidljivih deformiteta ali imam otoko ispod podkolenice (negde na polovini lista ) !

Zadnje uređivanje Sashica : 03.01.2012. at 23:47. Reason: spajanje postova
idakrizanRU is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 18:04   #2315
Pozdrav!

Meni su se bolovi u prstima i stopalima pojavili prije mjesec dana.
Ujutro stopala toliko bole da jedva hodam, samo prednji dio - ne peta.
A prsti naotekli i gornji dio šake naotečen da jedva stisnem šaku.

Krenula sam na preglede, vađenje krvi, sve negativno što se tiće nekakvih reumatskih bolesti, jedino ASTO pozitivan 400 ml, i u urinu leukocita povečan broj.
Krenula sam također i na fizikalnu terapiju.

E sad, mene to iz dana u dan boli, i leđa su me počela lagano kočit osjetim, zanima me šta da dalje radim...
Moji doktori su takvi kakvi jesu, a ja neznam kud bi dalje šta trebala ići provjeravati...

Dobila sam uputnicu za internistu, zanima me daljna procedura.

I dali su mi Brufene da pijem, koji mi apsolutno ne pomažu.

Što da radim?

__________________
:)
Ivanchee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 18:21   #2316
Quote:
Ivanchee kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Meni su se bolovi u prstima i stopalima pojavili prije mjesec dana.
Ujutro stopala toliko bole da jedva hodam, samo prednji dio - ne peta.
A prsti naotekli i gornji dio šake naotečen da jedva stisnem šaku.

Krenula sam na preglede, vađenje krvi, sve negativno što se tiće nekakvih reumatskih bolesti, jedino ASTO pozitivan 400 ml, i u urinu leukocita povečan broj.
Krenula sam također i na fizikalnu terapiju.

E sad, mene to iz dana u dan boli, i leđa su me počela lagano kočit osjetim, zanima me šta da dalje radim...
Moji doktori su takvi kakvi jesu, a ja neznam kud bi dalje šta trebala ići provjeravati...

Dobila sam uputnicu za internistu, zanima me daljna procedura.

I dali su mi Brufene da pijem, koji mi apsolutno ne pomažu.

Što da radim?

Treba napraviti 1.Pregled reumatologa/imunologa
2.Smislenu reumatološku obradu i RTG.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 18:38   #2317
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Treba napraviti 1.Pregled reumatologa/imunologa
2.Smislenu reumatološku obradu i RTG.

Hvala!
__________________
:)
Ivanchee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 18:51   #2318
Quote:
Ivanchee kaže: Pogledaj post
Hvala!
Nema na čemu i drugi put.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 10:52   #2319
Quote:
idakrizanRU kaže: Pogledaj post
Dobra vam noc drage cure ! Zelim prvo da vam svima cestitam Novu 2012.godinu i da mi budete zdravije, sretnije i veselije......

Imala bih nesto pitati :

1. Ko uzima MTX i od koliko mg jednom nedeljno ?

2.Ja uzimam 4 tbl.od 2.5 mg jednom nedeljno pa me jako zanima , dali sve cetri tabletice popijete ujutro ili 2 ujutro a 2 uvece ?

3. Da li se nekome posle MTX susi usna duplja i grlo ? ( Meni se to redovno desava nocu a preko dana redje pa si moram ustati i zvakati bombone.

4.Nakon uzimanja MTX - posle koliko vremena ste osetile poboljsanje ?

Jako bih volela da nam se javi Mile i da nam kaze svoje iskustvo sa ovim lekom (ukoliko ga je uzimala) !

Unapred hvala !

Lepu i mirnu nocicu vam zelim !

Sory cure, bolujem od RA 2 godine . Radjene sve imunoloske pretrage i jedino je CCP 320 - strasno , tako da su morali ukljuciti MTX,Folan, Nyripan 4 mg, Alfa D3, Omeprol,Movalis (ali nemam jake bolove pa ga i ne uzimam). Imam podnosljive bolove u zglobovima, ramenima, kukovima. Za sada, hvala dragom Bogu nema vidljivih deformiteta ali imam otoko ispod podkolenice (negde na polovini lista ) !
Pozdrav!

Ja nisam uzimala MTX zbog problema s jetrom, a i ostalih problema. Od početka sam na medrolu, sada na 4mg (povremeno ga dižem do 32mg). 8 godina dobivala sam infuzije imunoglobulina sva 4 tjedna. Nemam vidljivih deformiteta, ali bolovi su jaki u svim zglobovima, uz paklene bolove u kralješnici još pojačane nakon prijeloma 3. lumbalnog kralješka (prometna).
Ne javljam se često, ali vas čitam i na Lupusu i na RA.

Pozdrav svima i što manje bolova.
Mile-Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2012., 18:14   #2320
Draga Mile,
najlepse ti hvala na odgovoru ! Da li je medrol kortiko ????

Zao mi je sto imas tako jake bolove pa si podizes Medrol verovatno po potrebi ??? Nedaj Boze samo nepokretnosti.... da je lako nije ali iz koze nemamo kud !

Svima lep pozdrav i sve najbolje !
idakrizanRU is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:10.