Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2014., 11:32   #1521
Koji je postupak što se tiče geodezije i projektiranja za kuću koja je izgrađena do 68.?

Naime, vlasnik nema nikakve papire, a išao bi u dogradnju.

Pretpostavljam da se mora prvo papirnato riješit postojeće stanje, a nakon toga ide po novu dozvolu za dogradnju.
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 12:53   #1522
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Koji je postupak što se tiče geodezije i projektiranja za kuću koja je izgrađena do 68.?

Naime, vlasnik nema nikakve papire, a išao bi u dogradnju.

Pretpostavljam da se mora prvo papirnato riješit postojeće stanje, a nakon toga ide po novu dozvolu za dogradnju.
Uvjerenje o vremenu građenja prije 68 iz lokalnog katastra ili iz DGU.
Ako kuća postoji u tim gabaritima, zatražiti uporabnu dozvolu za tu vrstu zgrade od lokalnog graditeljstva.
Nakon uporabne može raditi papire za dogradnju.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 12:57   #1523
Znači ne treba nikakav geodetski elaborat i snimak postojećeg stanja zgrade od arh ili građ.?
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 21:47   #1524
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Ne smije se. Za opisanu gradnju mora ići dozvola.
Ova kemija sa istim kvadraturama nema nikakove veze sa legalnošću novih objekata, eventualno bi se računala kod obračuna doprinosa. A stari legalni objekti su srušeni i nema ih više.
Zahvaljujem
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 23:06   #1525
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Znači ne treba nikakav geodetski elaborat i snimak postojećeg stanja zgrade od arh ili građ.?
Za uporabnu - ne, ako postoje dokazi koji upućuju na postojanje zgrade (katastar, SU DGU...)
Za dogradnju - da, sve sukladno Zakonu o gradnji.

Obratiti se lokalnom urbanizmu .
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 06:56   #1526
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Znači ne treba nikakav geodetski elaborat i snimak postojećeg stanja zgrade od arh ili građ.?
Zakon ne traži, ali bi mogao tražiti referent jer mu neki podaci trebaju za napisat uporabnu.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 09:11   #1527
Da, poznata je činjenica da su referenti kod nas iznad zakona .
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 19:03   #1528
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Da, poznata je činjenica da su referenti kod nas iznad zakona .
Oni najčešće tako misle, dok ih netko ne upozori da su van zakona.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2014., 13:15   #1529
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Da, poznata je činjenica da su referenti kod nas iznad zakona .
Zakon je loš, posebno za te uporabne za stare zgrade. Ministarstvo traži sve mjere u uporabnoj dozvoli, a neke se malo teže izmjere. Po ZUP-u ako neki podatak nema ili ne nože sa sigurnošću pribaviti, referent ga može zatražiti od stranke ili nekog drugog.
Ili će izmjeriti kako zna pa će se uporabna ispravljati kod upisa u katastar/gruntovnu.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2014., 13:37   #1530
Poštovani, molim za savjet. Moj otac je 1980tih započeo gradnju kuće na otoku na zemljištu koje je pripadalo rođaku s kojim je moj otac bio dobar. Međutim taj rođak je umro i nije ostavio oporuku,a javila se neka da joj je usmeno rekao da njoj sve ostavlja, uglavnom to se razvuklo na sudu do danas (20tak do 35 godina). Nedavno je sud odredio da je zemljište naše tj da pripada mom ocu, stricu i teti (na tri dijela). No moj otac je 2008 umro. I ja sa sestrom sam sad u toj diobi. Do smrti sagradio je 4 zida i strop i ništa više, nema vode, kanalizacije, struje ničega, samo "betonski šator". Pitala sam što je sa građ. dozvolom ali su mi rekli da sve dok je predmet na sudu ne trebam ništa. Ako ne bude žalbe moguće je da je sad napokon priči došao kraj. I tu sad dolazim do pravog pitanja. Emocionalno sam vezana za to zemljište i na tom otoku mi je i umro otac i želim se boriti za to zemljište, ali prvi problem - zemljište se dijeli na još 6 dijelova, a drugi problem ako uspijem riješiti prvi, što me čeka? Nemam namjeru graditi ili dorađivati jer to financijski ne mogu, sad živim u podstanarstvu. I baš zbog tog ne želim se odreći nekretnine, pa makar to bili cementni blokovi spojeni u 6 zidova. Što ću sve morati platiti odmah, a što poslije godišnje ako ima nešto za tih 6 zidova na otoku? Zemljište se prema planu nalazi u pretežito nedovršenim dijelovima naselja (zelena 1 http://www.grad-vodice.hr/assets/fil...ad_prvic_b.jpg) a namjena je stambena. Rođaci žele prodati svo zemljište (raštrkano je po cijelom otoku komadići, pretežno šuma i raslinje, ali samo ovaj tatin dio ima neku građevinu na sebi) i podijeliti novac na jednake dijelove i s time završiti priču. Međutim, kako vidim po oglasima prodaja takvih zemljišta ne ide baš bajno što mi daje vjetar u leđa da ipak nekako zamolim rođake i zadržim dio zemljišta sa tatinom građevinom. Ako netko pita zašto, pa u krajnjem slučaju koristila bi je za ljetovanje, vreće za spavanje , kruha, parizera, a da znam da je moje. Da zaključim, koje financijske troškove mogu očekivati ako recimo zemljište sa građevinom bude glasilo na moje ime? Dajte neku okvirnu cifru ako ne znate pojedinačne dijelove da znam mogu li to pokriti sa ušteđevimom ili ne. Unaprijed zahvaljujem.
__________________
Ništa
Filozovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2014., 17:35   #1531
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Zakon je loš, posebno za te uporabne za stare zgrade. Ministarstvo traži sve mjere u uporabnoj dozvoli, a neke se malo teže izmjere. Po ZUP-u ako neki podatak nema ili ne nože sa sigurnošću pribaviti, referent ga može zatražiti od stranke ili nekog drugog.
Ili će izmjeriti kako zna pa će se uporabna ispravljati kod upisa u katastar/gruntovnu.
Nek im Mrak nabavi laserske daljinomjere i neka mjere. Ne mogu ni s običnim 5m metrom iz Konzuma fulat previše, osim u visini (pa neki kolege s njim rade cijele (geodetske) snimke za legalizaciju ). Pa 'bemti svijet, ta uporabna košta 600 (ŠESTO!!!) kuna, a u biti je jedan A4 papir ispisan gotovo jednostrano.

Meni je najmanji problem izmjerit i dat im sve mjere potrebne, ali ako stranka nakon toga ne dobije uporabnu onda sam gubio vrijeme i radio zabadava ili alternativno - "opljačkao" i "oderao" sam stranku za papir s kojim nije ništa obavio.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2014., 17:56   #1532
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Zakon je loš, posebno za te uporabne za stare zgrade. Ministarstvo traži sve mjere u uporabnoj dozvoli, a neke se malo teže izmjere. Po ZUP-u ako neki podatak nema ili ne nože sa sigurnošću pribaviti, referent ga može zatražiti od stranke ili nekog drugog.
Ili će izmjeriti kako zna pa će se uporabna ispravljati kod upisa u katastar/gruntovnu.
Ma katastrofa, kod nas su stare zgrade većinom u nizu, i sad ti to izmjeri. Često ni nema nosivog zida između dvije zgradne čestice. A još u katastru izdaju uvjerenja na kojima površinu zgrade mjere na katastarskoj mapi u mjerilu 1:2880
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 12:20   #1533
zagreb - gradnja kuce u z3 zoni

Pikiramo zemljiste s legaliziranom kucicom u zagrebu, zona po gupu je z3. Htjeli bismo srusit tu kucicu i sagradit vecu. Ima li uopce sanse dobiti dozvolu za to?
martincius is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 13:25   #1534
Poštovani, postanar sam već dugo vremena i sad se otvorila jedna moguća opcija za koju bih vas molio za pomoć.
Radi se o tome da bih želio dizati kat jer punac je rješio sve vlasničke papire s braćom i sad se otvara opcija ostati u postanarstvu ili dignuti kat cca 70m2. Kuća se nalazi u splitu na visokoj i ima već tri kata ukupno cca. 200m2 stambenog prostora i dvije garaže. Zanima odakle početi sa papirima? Prijatelji mi kažu da je najlakše izgraditi kat, ali nitko nezna odgovor što s papirima koliko to košta i koga pitati i odakle krenuti pa se evo vama obraćam za pomoć. Hvala!
matte is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 13:28   #1535
Quote:
martincius kaže: Pogledaj post
Pikiramo zemljiste s legaliziranom kucicom u zagrebu, zona po gupu je z3. Htjeli bismo srusit tu kucicu i sagradit vecu. Ima li uopce sanse dobiti dozvolu za to?

pliz bilo kakav odgovor... barem info koga da pitam?
martincius is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 12:08   #1536
Trebao bi to pitati u nadležnom uredu za graditeljstvo.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 14:18   #1537
Dakle, ja kao referent izmjerim kuću i naplatim 600 kn takse za županiju.
projektant za kuću takve veličine naplačuje 5000,00 kn.
I tko je ovdje lud ?
402GT is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 11:49   #1538
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Trebao bi to pitati u nadležnom uredu za graditeljstvo.
Podnijela sam zahtjev za lokacijskom informacijom pa cu vidjet.
martincius is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 12:53   #1539
martincius :
Nije moguće gradnja u zoni (Z3 - JAVNE ZELENE POVRŠINE – TEMATSKI PARK).
Moguće je izvesti rekonstrukciju postojećeg objekta ako je potrebno, ali nije
moguće povećavati bruto površinu.
vsubotic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 13:05   #1540
U GUP-u stoji ovo:
U zonama javnih zelenih površina mogu se zadržati, rekonstruirati i obnavljati stambene i gospodarske te druge građevine kad su zaštićene kao spomenici kulture ili su ovom odlukom utvrđene kao osobito vrijedne.

Nisam mogao naći koje su to osobito vrijedne građevine...

Vidi što će ti pisati, ali nisam nešto optimističan.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:34.