Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Odaberite svoj tip osobnosti kako bismo znali prilagoditi marketinške postavke vašem profilu
Ja sam L osoba 4 12.12%
Ja sam G osoba 3 9.09%
Ja sam B osoba 3 9.09%
Ja sam T osoba 1 3.03%
Ja sam I osoba 0 0%
Ja sam Q osoba 5 15.15%
LGBTIQ is a way of life! Click here to buy it: 2 6.06%
Krvnik je derpe 25 75.76%
Apemant je latentan 23 69.70%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2017., 16:48   #9961
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Peče burn?

Zanimljiva racionalizacija. Zvuči istinito jer je jednostavno i ima formu floskule, ali nije istinito.
Imala sam pravo, trebala sam i dalje šutjeti.

O meni ne znaš ništa, ne znaš kakav sam život imala i što sam sve prošla u životu. Ne znaš u kakvim sam životnim situacijama bila i između čega sam morala birati. Ne znaš kojim putem sam došla do ovdje gdje sada. Ne znaš ni gdje sam sada. Nećeš nikad ni znati jer nisi forumaš kojem bi trebala govoriti bilo što o sebi.

Zašto što ne znaš ništa o meni nemaš niti na temelju čega donijeti procjenu da li je ono bilo istinito ili nije.

Ovim zaključujem ovaj jalovi dijalog, nastavak ne može donijeti nikome ništa dobro. Ni ovo do sada nije donijelo nikome ništa dobro.
mravac8 is offline  
Old 12.05.2017., 16:59   #9962
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
O meni ne znaš ništa, ne znaš kakav sam život imala i što sam sve prošla u životu. Ne znaš u kakvim sam životnim situacijama bila i između čega sam morala birati. Ne znaš kojim putem sam došla do ovdje gdje sada. Ne znaš ni gdje sam sada. Nećeš nikad ni znati jer nisi forumaš kojem bi trebala govoriti bilo što o sebi.
1. niti me zanima, niti bih morao znati da kažem da je "ili eksploatiraj ili budi eksploatiran" lažna dihotomija; pričao sam općenito, a neki forumaši sve moraju svoditi na osobnu razinu; to mi ide na kurac LOL.

2. ovo mi podcrtano zvuči dosta tinejdžerski; kao ono "You don't know meeeee!!!" (pročitati "unutarnjim glasom" revoltirane tinejdžerke u SAD-u). Uglavnom, ne znam zašto si umišljaš da me uopće zanima sve ovo gore. Dapače, molio bih te da ne govoriš. Jer je irelevantno za pitanje o "eksploataciji".

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Zašto što ne znaš ništa o meni nemaš niti na temelju čega donijeti procjenu da li je ono bilo istinito ili nije.


Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ovim zaključujem ovaj jalovi dijalog, nastavak ne može donijeti nikome ništa dobro. Ni ovo do sada nije donijelo nikome ništa dobro.
Meni jest, tako da govori u svoje ime.
Bijeli-Druid is offline  
Old 12.05.2017., 17:01   #9963
Znači, ne mogu ti izraziti koliko me nije briga za tvoje osobne stvari i koliko nisam prosuđivao istinitost nečega u tvojem životu, nego generalno. Sveti Kriste.

Za nekoga možda jest tako kako ti kažeš pa i za tebe, ali govorim općenito. Ovo prvo nema veze s filozofijom. Filozofija je mišljenje općeg. Ovo prvo rješavaj s nekim drugim.

Eto, i kako ćemo tako u komunizam? Svi u svojim privatnim narcizmima.
Bijeli-Druid is offline  
Old 12.05.2017., 17:14   #9964
Recite što hoćete, ali ovo je odličan album, nisam ga slušao jaaaako dugo, sad me mravac8 podsjetila s nečim ():

https://www.youtube.com/watch?v=GoQAyB0SVR0
Bijeli-Druid is offline  
Old 12.05.2017., 19:40   #9965
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Evo, ja ću:

"Bit čovjeka" (ako takva sintagma uopće ima smisao) je da je čovjek jezičko pa samim time i simboličko biće. Jezik mu omogućava da može imati predodžbu budućnosti (za razliku od pasa koji uvijek laju na nešto "ovdje i sada"). Zbog toga nikada ne može biti posve u sadašnjem trenutku. Ako nije opterećen prošlošću, nužno je upućen na budućnost koja može biti svakakva. Zbog toga je prisiljen ili na strepnju ili na suočavanje s budućnošću u sadašnjosti. Jer ovisno o tome što radi sada, takva će mu biti "budućnost" (tj. neka buduća sadašnjost).
Ovo s jezikom i simbolikom je jako dobro počelo ali pse i predodžbe budućnosti nije trebalo spominjati. Psi ne zakopavaju viškove hrane tek instinktivno. Ima i puno drugih stvari po kojima je jasno da oni imaju predožbu budućnosti i mogućnost predviđanja različitih ishoda događaja. Za to jezik nije nužan. Ali za neke druge stvari (simboliku) jest.
medonaodmoru is offline  
Old 12.05.2017., 21:06   #9966
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Psi ne zakopavaju viškove hrane tek instinktivno.


Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Ima i puno drugih stvari po kojima je jasno da oni imaju predožbu budućnosti i mogućnost predviđanja različitih ishoda događaja.
Ne znam, ja sam antropocentrik (u usporedbi s drugim, nižim vrstama) pa ne vjerujem baš u to. Možda neki link pa povjerujem?

Može li pas patiti od egzistencijalne tjeskobe? Ne PTSP-a, nego baš egzistencijalne tjeskobe. Ima li savjest? Razmišlja li o stvarima koje ne može promijeniti? Osjeća li ikad strepnju pred budućnošću?
Bijeli-Druid is offline  
Old 12.05.2017., 21:10   #9967
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Može li stroj sintetizirati nešto što ne možemo ni zamisliti?
Možda slučajno, uslijed neke greške ili tsl. Inače ne može. Stroj sintetizira prema programu kojeg je čovjek osmislio. Kada bi stroj počeo sintetizirati nešto "na svoju ruku", što čovjek nije već zamislio i ugradio mu u program, onda bi taj "stroj" bio kreativan i ne bi ga više mogli nazivati strojem. Morali bi smisliti neki dostojanstveniji naziv za to biće.

Quote:
Ili je ideja prije i kokoši i jajeta?
Moglo bi se reći. U slučaju stroja i kokoši/jajeta ta ideja se može nazvati i uputom. Recimo program u spomenutom stroju je uputa za sintetiziranje jajeta (ili već nečega). Geni u zametku u jajetu su uputa za formiranje kokoši. Tim uputama pak prethodi ideja u glavi čovjeka u slučaju programa, odnosno neki fizikalno-kemijski procesi u slučaju gena. Tvoje pitanje može ciljati i na ono još prije tih procesa i ljudskih ideja, prema nekim fundamentalnijim idejama koje bi im eventualno bile u podlozi...
činovnik is offline  
Old 12.05.2017., 22:08   #9968
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post




Ne znam, ja sam antropocentrik (u usporedbi s drugim, nižim vrstama) pa ne vjerujem baš u to. Možda neki link pa povjerujem?

Može li pas patiti od egzistencijalne tjeskobe? Ne PTSP-a, nego baš egzistencijalne tjeskobe. Ima li savjest? Razmišlja li o stvarima koje ne može promijeniti? Osjeća li ikad strepnju pred budućnošću?
Antropocentrik? Onda OK. Ja se dosta bavim životinjama. Malo hobistički, malo profesionalno a malo i iz čiste znatiželje

Ne znam ti odgovoriti na sva pitanja. Od tjeskobe može patiti a sad kakav joj je točno karakter...ne znaju nam reći. Napušten pas je obično jako tjeskoban i to ima neke veze sa strepnjom pred budućnošću. Budućnost napuštenog psa je nikakva i on to zna. Kakav je to točno doživljaj, ne možemo znati ali je sigurno iznimno neugodan. No nisu svi psi isti kao ni ljudi. Neki se s time lakše nose, neki teže. Savjest, onako kako je mi doživljavamo, vjerojatno nema. Razmišlja o tome kako ostvariti neki cilj ali kad vidi da je stvar van njegove moći, relativno brzo odustaje. No i tu ima razlika. Neki izgubljeni psi znaju tjednima (pa i duže) tražiti način da se vrate kući. Sve ti to znaš, samo se trebaš prisjetiti.
medonaodmoru is offline  
Old 12.05.2017., 22:19   #9969
Language Is Just One of the Things That Makes Humans Different [Video]
A noted psychologist argues that it is necessary to dig a lot deeper than the gift of gab to find out what makes us special

https://www.scientificamerican.com/a...=SA_FB_MB_NEWS
nitko drugi is offline  
Old 12.05.2017., 23:25   #9970
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post




Ne znam, ja sam antropocentrik (u usporedbi s drugim, nižim vrstama) pa ne vjerujem baš u to. Možda neki link pa povjerujem?

Može li pas patiti od egzistencijalne tjeskobe? Ne PTSP-a, nego baš egzistencijalne tjeskobe. Ima li savjest? Razmišlja li o stvarima koje ne može promijeniti? Osjeća li ikad strepnju pred budućnošću?
Smrdljivi antropocentriče, zašto diskriminiraš pse?

I pas ima osjećaje, znaš, možda neki baš sad ovo čita...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 12.05.2017., 23:45   #9971
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Smrdljivi antropocentriče, zašto diskriminiraš pse?
Ispričavam se.

Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
I pas ima osjećaje, znaš, možda neki baš sad ovo čita...
Sorry ako ovo čitaš... kuco.

BTW, ja nisam ni rekao da pas nema osjećaje.
I ja volim pse.
Neke.

Psi su zakon.
Neki.

Psi.
Bijeli-Druid is offline  
Old 12.05.2017., 23:47   #9972
Bijeli-Druid is offline  
Old 12.05.2017., 23:48   #9973
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Psi su zakon.
Moj pas je jedini zakon. Ostali su njegove pičkice...

Kakav gazda takav pas...

Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Psi.
Ψ?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 12.05.2017., 23:59   #9974
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Antropocentrik? Onda OK. Ja se dosta bavim životinjama. Malo hobistički, malo profesionalno a malo i iz čiste znatiželje
Ne sporim da ono što se danas često naziva "ne-ljudskim životinjama", a naročito sisavci - osjećaju. To nisam nikad osporavao. Ovo ostalo su više manje hipoteze, ali mislim da su dosta utemeljene.

Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Od tjeskobe može patiti a sad kakav joj je točno karakter...ne znaju nam reći. Napušten pas je obično jako tjeskoban i to ima neke veze sa strepnjom pred budućnošću.
A to je dosta nagađanje. Možda je "tjeskoba" prejaka riječ. Možda je jednostavno tužan.

Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Budućnost napuštenog psa je nikakva i on to zna.
Ne mora biti da je nikakva. Uvijek ga može netko udomiti itd. Pas "zna" da mu je sadašnjost nikakva i zbog toga može biti loše. Ali čim bi ga netko udomio, vjerojatno ne bi više bio tako jako zabrinut, ne bi mislio "što ako i ovi budu kao prošli, što ako što ako". Može pokazati prirodno nepovjerenje, ali ako mu pokloniš pažnju, toplinu i hranu, neće dugo biti više tjeskoban. Druga je stvar ako ima traume od koječega po ulici, to je nešto sasvim deseto. Tjeskoba kod ljudi zapravo nema "vansjke razloge" i po tome se (između ostalog) razlikuje od tuge, straha ili tome slično. Pas ne može u jednom trenutku osvjestiti običnim razmišljanjem ili gledanjem oko sebe svoju smrtnost i onda krenuti razmišljati "a čemu sve to? tko sam ja?" i tome slično.

Nema "samosvijest" u onom ljudskom značenju. U onom značenju "samosvijesti" koje se mnogi ljudi zgražaju pa pale televizore, radio postaje u autu ili bilo što drugo samo da se ne moraju suočiti s vlastitim mislima.

Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Razmišlja o tome kako ostvariti neki cilj ali kad vidi da je stvar van njegove moći, relativno brzo odustaje.
A i pitanje je koliko to "razmišljanje" doseže. Vjerojatno proba ovo pa hop ne ide pa nešto drugo pa hop ne ide pa eventualno treće i onda odustane. Ne bavi se matematikom i fizikom, a kamoli drugim stvarima.

Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
No i tu ima razlika. Neki izgubljeni psi znaju tjednima (pa i duže) tražiti način da se vrate kući. Sve ti to znaš, samo se trebaš prisjetiti.
Ima i toga, da. Vezani su. Zato i mnogi ljudi vole pse. Daju puno, a ne traže puno. U tom emocionalnom smislu, jel.
Bijeli-Druid is offline  
Old 13.05.2017., 00:03   #9975
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Moj pas je jedini zakon. Ostali su njegove pičkice...

Kakav gazda takav pas...


Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ψ?
Netko je išao u klasičnu gimnaziju?
Bijeli-Druid is offline  
Old 13.05.2017., 00:04   #9976
Ψ mogu tiskat.
Bijeli-Druid is offline  
Old 13.05.2017., 00:13   #9977
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Pita konobar konja : 'what's with the long face'?

Svaki pravi državotvorni Hrvat mora imati njemačkog ovčara, i to oversized, minimalno 50 kila žive vage...

Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Netko je išao u klasičnu gimnaziju?
Koncentriraj se na temu, a ne na mene i kamo sam ja išao u školu...

Kako ono reče: 'filozofija je mišljenje općeg'?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 13.05.2017., 00:26   #9978
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Pita konobar konja : 'what's with the long face'?
https://www.youtube.com/watch?v=2gjt6OLM6Ps

Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Koncentriraj se na temu, a ne na mene i kamo sam ja išao u školu...

Kako ono reče: 'filozofija je mišljenje općeg'?
A moram nekog zezat, jebemu. Mravac8 je preemotivna, a onda me zanimalo generalno za eksploataciju, kako si ljudi koji kao teže tome čemu mravac8 (barem deklarativno) teži opravdavaju neke stvari. U mnogo slučajeva ima nešto u tome što je ona rekla, ali u mnogo slučajeva nije tako. A i koncept "eksploatacije" je sumnjiv u zemljama "prvog svijeta" u mnogim zanimanjima. Kad me i zanima partikularno, zanima me u službi općeg.

Nego me zanima kad bi ljudi htjeli da ih se više "eksploatira" i da dobivaju veću plaću, da li bi to ovi koji sanjaju o "pravom komunizmu" im ostvarili ako mogu. To je isto pitanje koje nije nevažno. Neki demagozi bi mogli reći da ti jadni ljudi imaju pogrešnu klasnu svijest i da su lumpenproleteri, da ne znaju što čine i da su žrtve buržujske ideologije.

A ovo sada je samo večernje četanje.
Bijeli-Druid is offline  
Old 13.05.2017., 00:31   #9979
Imam pitanje od nevjerojatne važnosti za čovječanstvo:

ako je nečiji nick pisan malim početnim slovom, a javlja se na samom početku rečenice, pišemo li onda prvo početno slovo rečenice velikim ili malim slovom?

Bijeli-Druid is offline  
Old 13.05.2017., 00:43   #9980
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Imam pitanje od nevjerojatne važnosti za čovječanstvo:

ako je nečiji nick pisan malim početnim slovom, a javlja se na samom početku rečenice, pišemo li onda prvo početno slovo rečenice velikim ili malim slovom?

Malim. Mislim da je to u duhu pravopisa iako tamo tako ne stoji. Stvar je poštovanja i uvažavanja onoga tko si je odabrao takvo ime/nick.
Templarski red is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:13.