Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2012., 09:39   #41
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Naprotiv, čini mi se da su kriteriji učitelja/profesora danas daleko niži nego u naše doba. Zato ih valjda masa i izlazi polupismena iz škole.
Kriteriji roditelja su niži. To je pravi problem.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 10:02   #42
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Jesam, ali i dalje mi nije jasno, tj. nisam u tom uvodnom postu nasla odgovor na pitanje imas li dijete od 14-15 godina i znas li stvarno u 5 minuta rijesiti svaki njihov zadatak iz matematike tj. da svo gradivo od prvog do osmog razreda...sipas onako iz rukava.
većina roditelja nije ni sa 14-15 znala rješiti svaki zadatak iz matematike. ili su svi današnji roditelji imali 5 iz matematike?

dakle, to ne govori ništa o tome je li današnji program lakši ili teži.

moguće je eventualno naći nastavne planove koje propisuje ministartvo, od prije 20 godina i danas, i vidjeti ima li danas dodatnog gradiva, ide li se više u širinu, težinu, gdje već.

ali i to je u biti dosta upitan pokazatelj, jer težina nastave ovisi o profesoru.
recimo što se tiče matematike, obrađujete razlomke, jedan na testu ima 4 lakša i jedan teži zadatak, drugi ima 2 lakša, 1 srednje zahtjevan i 2 teža.


Quote:
neverending kaže: Pogledaj post
a gdje stoji da svaka škokla u RH radi na ovaj način ?
a kamoli svaki profesor povijesti ...
pa nisam to uopće napisala, samo sam napisala moje iskustvo, impozantan udženik i par natuknica s grafoprozirnice.

tako da ovi za koje ja znam, uče moguće manje nego ovi od summer koji su imali tanašan udžbenik, ako sve iz njega moraju znati. ili jedni i drugi uče jednako, ako imaju samo natuknice iz bilježnice za naučiti.

poanta je samo bila da obujam i sadržaj udženika ništa ne znači.
i kad sam išla u školu, kod većine se učilo samo ono što si prepisao sa ploče / grafoprozirnica / što su diktirali.

neke udžbenike ne bi praktički ni otvorila tijekom školske godine (u biti izuzetak su bile čitanke, zbirke sa zadacima i knjige iz jezika. ostalo što se sad mogu sjetiti, sve se učilo po bilježnicama, a sklona sam vjerovati da moji profesori koji i danas predaju, još uvijek imaju iste pripreme za sat )
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 10:24   #43
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ali i to je u biti dosta upitan pokazatelj, jer težina nastave ovisi o profesoru.
recimo što se tiče matematike, obrađujete razlomke, jedan na testu ima 4 lakša i jedan teži zadatak, drugi ima 2 lakša, 1 srednje zahtjevan i 2 teža.
Velika većina profesora bi odmah pristala na unificirane testove (kao što se sada provode mature). To bi im skinulo veliki teret s grbače, kako odgovornosti za uravnoteženost testova (ovo o čemo govoriš), tako i nasilnost roditelja. A i objektivno bi bilo u redu odvojiti instituciju predavanja od institucije ocjenjivanja. Ovako na neki način profesori sami sebi ocjenjuju rad.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 10:28   #44
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Velika većina profesora bi odmah pristala na unificirane testove (kao što se sada provode mature). To bi im skinulo veliki teret s grbače, kako odgovornosti za uravnoteženost testova (ovo o čemo govoriš), tako i nasilnost roditelja. A i objektivno bi bilo u redu odvojiti instituciju predavanja od institucije ocjenjivanja. Ovako na neki način profesori sami sebi ocjenjuju rad.
da, ali testovi su manji dio problema.

kako ćeš unificirati usmeno ispitivanje ili ocjenivanje eseja?

a ako ćeš sve svesti samo na a/b/c testove, jako će ti past kvaliteta nastave.

provedivo je to za matematiku ili kemiju, ali već za biologiju nije, a kamoli za povijest ili hrvatski.


ocjena ovisi o učenikovom znanju i profesorovoj (ne)objektivnosti, to je jednostavno tako. zbog ovog drugoga se išlo na mature, i zato one i jesu dobre.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 10:29   #45
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Pročitaj opet i pokušaj se koncentrirati.
Ljudi ovdje uspoređuju svoje pohađanje osnovne škole s pohađanjem osnovne škole njihove djece. Neki od njih su išli u osnovnu još u Jugi, kad su programi i udžbenici bili drugačiji od današnjih. U tom kontekstu naglašavam da sam ja pohađala osnovnu u Lijepoj našoj pa mi je bliskije uspoređivati te sustave nego nekome tko osnovnu nije pohađao u Lijepoj našoj i po njenim standardima i režimima.
Aaaa, sad mi je jasno...meni se cinilo kao da pricas o svojim kolegama, vrsnjacima, a kao neki su isli u Hr, a neki u Jugi u skolu.
Quote:
el ti shvaćaš da je ovaj tip odgovora ad hominem (guglaj), pa i podložno sankcioniranju radi trolanja, prvenstveno jer ovdje govorimo o opterećenju djece i sustavu školovanja, a ne o tome jesam li ja kompetentan nastavnik što ti ama baš nikako ne možeš zaključiti osim neukrotivom željom da se na forumu sustavno dokazuješ kao jedina osoba s ispravnim mišljenjem.
Ne, ne shvacam, pogotovo zato jer nisam nista zakljucila (niti zeljela provocirati), vec sam napisala:
Ako ti kao nastavnik ne znas kako izgleda udzbenik za tvoj predmet i da je tvoj prilicno razlicit od njihovog tj. od onog po kojem bi se trebalo raditi...onda nekako djeluje (ako ja opet nisam nesto krivo shvatila) da nisi kompetentan nastavnik.
a time sam nisam htlela reci to da si ti los nastavnik, nego da to sto si ispricala tako nekako djeluje. Meni. Pa ocekujem neko objasnjenje/odgovor koji bi mi pokazao da je moja pretpostavka kriva.
Quote:
osim neukrotivom željom da se na forumu sustavno dokazuješ kao jedina osoba s ispravnim mišljenjem.
Ne pretpostavljas, nego stvarno vidis tu moju neukrotivu zelju...i to napises, bez imalo ograda, ne kao da imas dojam, da ti se cini, da ....nego bas si zakljucila da je to tako i sasvim si sugurna u to da ja jesam bas takva.
I sto da ja sad kazem na to? Mogu samo reci da si u krivu, daleko od toga da mislim da je moje misljenje najispravnije.
Quote:
No, uletjela sam na zamjenu usred godine i nisu imali viška tih udžbenika, pa su mi naknadno nabavili jedan. Nismo znali da se razlikuju, ni ostali profesori koji su mi udžbenik dali, niti ja - jer su isti autori i isti udžbenik. Nisam započela školsku godinu radeći tu i birajući udžbenike. Nadam se da je sad jasnije.
Naravno da je, hvala na pojasnjenju.
Quote:
To je potpuno i apsolutno irelevantno za ovu temu
Opet mi koncentracija popusta...
Ok, moje misljenje nije bitno za ovu temu, ali zasto bi bilo nebitno to sto napisem da je to samo moje misljenje i da mi nije namjera napadati i optuzivati ...i da se i ispricavam ako sam nesto krivo pohvatala.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 11:10   #46
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
kako ćeš unificirati usmeno ispitivanje ili ocjenivanje eseja?
Slažem se, postoje neke specifičnosti, ali ne moramo baš sve izmišljati od nule.
Postoje vrlo uspješni modeli.
Možda će ti biti zanimljiv finski model kao jedan od najučinkovitijih na svijetu.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 13:10   #47
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
većina roditelja nije ni sa 14-15 znala rješiti svaki zadatak iz matematike. ili su svi današnji roditelji imali 5 iz matematike?
dakle, to ne govori ništa o tome je li današnji program lakši ili teži.
Da, to je tocno...ali ja sam ovo pitanje potegnula, reagiravsi na sljedece
Quote:
Zaboga,koji sam se klinac skolovala i imala petice ako ne znam gradivo iz osnovne skole?!
Da,ja sam bila pravi peticar ,nisam ni fenomen ni osmas.
I nes ti teska gradiva (u odnosu na moje ondasnje) danasnjih osnovaca.
Onaj tko je imao petice ce mozda i znati rijesiti zadacu iz matematike...a mozda i ne...(zaboravilo se, promijenio se program), tako da cak ni to rastura li roditelj zadacu...ne mora znaciti da je prije bilo teze. Mozda je samo roditelj taj kojem bolje ide matematika.
Quote:
ali i to je u biti dosta upitan pokazatelj, jer težina nastave ovisi o profesoru.
recimo što se tiče matematike, obrađujete razlomke, jedan na testu ima 4 lakša i jedan teži zadatak, drugi ima 2 lakša, 1 srednje zahtjevan i 2 teža.
I to je tocno...tesko je usporediti i dva nastavnika ili dvije skole (danasnje) ako ne ides u obje, a kamoli kako je bilo nekad i danas.
Osim toga sada gledamo iz drugog kuta, kad smo bili djeca mozda nam je nesto bilo tesko...to isto iz danasnje perspektive nas kao odraslih djeluje lako i jednostavno.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 13:36   #48
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
... Onaj tko je imao petice ce mozda i znati rijesiti zadacu iz matematike...a mozda i ne...(zaboravilo se, promijenio se program), ....
Možda se promijenio program, ali matematika je ostala ista.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 13:44   #49
Quote:
zoks kaže: Pogledaj post
Možda se promijenio program, ali matematika je ostala ista.
Da, ali ne uce svi isto, neki uce (ucili su) neke stvari koje drugi uopce nisu ucili, pa je daleko teze pomoci djetetu oko neceg sto ni sam nisi ucio. Iako je matematika, kao matematika jedna te ista.
Ili recimo uce istu stvar, ali ju rade na sasvim drugi nacin...a ti si ucio drugacije. Da, na kraju se dobije isti rezultat, jer matematika je matematika, ali koji put nije bas svakome jednostavno dokuciti kako to sad oni rade...
Matematiku treba vjezbati, ako je roditlej zadnji put rjesavao tako neki tezi zadatak prije 100 godina, nije nemoguce da se ne moze snaci i bez problema pomoci svom djetetu. Cak i ako to je ucio, davno.
Neki tvrde na taj problem nemaju, ok, nisu svi isti, neki su sve zapamtili, neki bas i nisu. Oni koji su bili odlicni ce valjda imati manje problema, ali onaj koji nije bio bas neki super djak tesko ce moci bas biti od neke koristi...
Da nije tako mnogi bi si pristedili novce za instrukcije (tu ne racunam one kojima se neda na to gubiti vrijeme, a novaca imaju).

Zadnje uređivanje kajpa : 24.05.2012. at 13:49.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 13:53   #50
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Kriteriji roditelja su niži. To je pravi problem.
problem su i jedni i drugi..jer su povezani..
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 13:57   #51
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
da, ali testovi su manji dio problema.

kako ćeš unificirati usmeno ispitivanje ili ocjenivanje eseja?

a ako ćeš sve svesti samo na a/b/c testove, jako će ti past kvaliteta nastave.

provedivo je to za matematiku ili kemiju, ali već za biologiju nije, a kamoli za povijest ili hrvatski.


ocjena ovisi o učenikovom znanju i profesorovoj (ne)objektivnosti, to je jednostavno tako. zbog ovog drugoga se išlo na mature, i zato one i jesu dobre.
to u RH valjda nije moguce..ostali idu naprijed...

meni nema nista gore nego ovisiti o (ne)objektivnosti jedne osobe pogotovo u sustavu kakv je sad i kakav je bio..i ne, ne moraju testovi biti a/b/c....


edit..vidim da je mestar vec dodao finsku..
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 14:26   #52
Ne bih znala je li prije bilo lakse/teze gradivo (mislim na kolicinu toga sto je ulazilo u program)...cini mi se da je mozda bilo lakse sto se toga tice. Ali imam dojam da je usprkost tome danas nekako lakse doci u OS do petica i da ima puno vise odlikasa. Mozda mi se samo cini.
Svi svladaju program do neke granice, ali se nekako ne gradira (dovoljno) to znanje za 3, 4 ili 5, tj. imam dojam da se ocjene dosta poklanjaju jer su bitne za upis...pa su nastavnici "dobri" pa pripomognu malo... ili zato jer ih roditelji gnjave
Prije si znao za 3 dobio 3, i to nije znacilo da ne znas, vec da znas za 3. A onaj koji je znao za 4 ili 5 znao je puno vise. Nije bio problem imati trojku, jer nije bilo toliko bitno. (za daljnji upis). Desavalo se da je netko s (jakom) trojkom dosao u srednju i bez problema imao iz matematike 4 ili 5.
Ne kazem da nema takvih primjera i danas, ali imam dojam da je danas puno cesci obratan slucaj ...da s (poklonjenom ili polupoklonjenom) ocjenom dodjes u srednju...a onda nastupe problemi.

Zadnje uređivanje kajpa : 24.05.2012. at 14:35.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 17:03   #53
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Kriteriji roditelja su niži. To je pravi problem.
Hm, primjer: klinjo (3-4 razred) treba za zadaću napisati sastavak. Napiše ravno - dvije rečenice. Mama nadobudno kaže - paa... nije ti to baš sastavak, daj se malo više potrudi... Klinjo nakon rasprave napiše - još jednu rečenicu od par riječi. Mama slegne ramenima i pusti klinju s tim u školu nek uči na vlastitom iskustvu kad baš hoće. Kad, eto klinje iz škole i ponosno pokazuje kvačicu ispod "sastavka".

Mama je svojedobno za sličan sastavak u drugom osnovne dobila jedinicu.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 18:41   #54
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Hm, primjer: klinjo (3-4 razred) treba za zadaću napisati sastavak. Napiše ravno - dvije rečenice. Mama nadobudno kaže - paa... nije ti to baš sastavak, daj se malo više potrudi... Klinjo nakon rasprave napiše - još jednu rečenicu od par riječi. Mama slegne ramenima i pusti klinju s tim u školu nek uči na vlastitom iskustvu kad baš hoće. Kad, eto klinje iz škole i ponosno pokazuje kvačicu ispod "sastavka".

Mama je svojedobno za sličan sastavak u drugom osnovne dobila jedinicu.
To više ovisi od profesora, a kvačica samo znači da je odradio posao za ocjenu od 2-5 S tim da bi vjerovatno dobio 2 da se ocjenjivalo
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:13.