Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2012., 13:41   #1
Roditelj - tinejđer - prva ljubav

Dakle, ona ima 14 godine i ima dečka.
Znam da većini vas to ne zvuči nimalo strašno, ali meni je trebalo nekoliko dana da prihvatim tu činjenicu. Naime, sprijateljila se s nekim curama koje žive dosta dalje od nas, i one se dopisuju preko facebooka i ode ona do njih povremeno i došla je jedna od njih k nama. I tamo je upoznala tog dečka i oni su sad kao cura i dečko.
Ona to meni nije rekla nego i dalje kad hoće ići tamo govori da ide k tim curama. Za tog dečka sam saznala čisto slučajno, kad sam jednom sjela za njen komp jer sam trebala nešto naći na netu i bio je otvoren njen facebook, pa sam iz znatiželje malo pogledala (inače nemam naviku nekakvog njuškanja, provjeravanja), i tamo sam saznala da ima tog dečka i da se sad oni spremaju "zbariti". Prvo sam bila u šoku jer nisam ni znala što to točno znači"zbariti" i prva pomisao mi je bila sex, al sam kasnije na nekom forumu tinejđera otkrila da je riječ o ljubljenju ("žvaljenju" kak to oni još nazivaju).
I onda sam ja bila na sto muka, šta sad napraviti. Nekoliko dana sam ko luda hodala po svijetu. Bilo je svakakvih ideja u mojoj glavi tih dana, od toga da joj sve zabranim, od kompa, mobitela, facebooka ... i ostalog, do toga da urlam na nju kakvo "barenje"... itd. Na kraju sam se sjetila da sam i ja sa 14 bila zaljubljena.
Nakraju sam, to je bilo jučer, kad smo bile skupa (same) i razgovarale o svemu i svačemu i kad me ona pitala dal može opet ići u petak k tim curama, jednostavno joj rekla, da bi mi bilo draže da mi iskreno veli sve, i da ja znam ono što ona misli da neznam, i da joj nisam ništa o tome govorila jer čekam da mi se sama povjeri, i da nisam ni tati ni nikome rekla što znam, a da ona zna o čemu ja govorim i kad mi bude sve iskreno i otvoreno rekla a ne da me muljala, da se onda možemo dogovoriti o odlasku u petak.
Ostala je zbunjena, gledala me, rekla je da zna o čemu govorim, i otišla u svoju sobu. Pustila sam ju nek razmisli o svemu i više nisam pokretala tu temu. Danas mi je na posao (ona je u školi), poslala poruku, da nek si ne mislim da laže i da skriva nešto od mene, al da ona ima dečka. Odgovorila sam joj da bude sve ok, ako bude i dalje iskrena. Došlo je još par njezinih porukica po kojima sam mogla vidjeti da je vesela i da joj je sad lakše.
E sad, njoj je lakše, al ja sam na sto muka, šta sad? Najrađe bi ju zaključala u sobu do 20-og rođendana, al znam da su prve ljubavi, prvi poljupci i sve što ide k tome dio odrastanja koji smo svi mi prošli, i htjela bi biti dio toga da mogu savjetovati kad treba i ako krene nešto krivo pomoći joj.
Trebam savjet, dal sam dobro postupila i kako dalje.
veluna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 13:52   #2
I dalje iskreno i smireno.
Bez obzira što te izjeda iznutra, njoj to ne smiješ pokazati.
Normalno je da se zaljubila i da će se ljubit, pa ima 14 godina.
Lijepo sjedni s njom i obavi `the talk` i sve bu u redu.
Meni žao kaj nije imao tko samnom tako sjest i razgovarat, nego kad sam rekla da sam zaljubljena, mama mi je rekla `ti balavica`
__________________
Moja prodaja - - - Lilypie
hera86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 13:54   #3
Meni se čini da si super postupila. Zadobila si njeno povjerenje jer nisi odmah na nju skočila jer ima dečka, a vidiš i sama da je njoj laknulo jer si normalno reagirala. Na tvoju žalost, sad samo moraš čekati da ona odluči opet sa tobom o tome pričati, a ti eventualno možeš ubaciti "slatke" pričice o tvojim prvim ljubavima, razočaranjima i sl
jocajocic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 14:02   #4
Ti nisi normalna.

Pitaš li se kako je uopće došlo do toga da se dijete od 14 godina srami tebi priznati da ima dečka?


Pa kakav je to odgoj kad dijete mora nešto tako prirodno i normalno skrivati od roditelja?

I to je još kao njezina krivnja?

Ne...nije te niti malo sram što si ti dijete dovela do te faze da ti takve stvari skriva?


Zaključavanje u sobu do 20. godine?
Možda u tom grmu leži zec?

Jebote. Ne vjerujem što čitam.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 14:08   #5
D-O-A pa prirodan je i sex pa ga skrivamo od roditelja. Ili si ti nakon svojeg prvog sexualnog iskustva došla majci i rekla - spavala sam sa dečkom ?! Ne razumijem zašto si napala ženu, stvarno ne razumijem.
jocajocic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 14:12   #6
Quote:
jocajocic kaže: Pogledaj post
D-O-A pa prirodan je i sex pa ga skrivamo od roditelja. Ili si ti nakon svojeg prvog sexualnog iskustva došla majci i rekla - spavala sam sa dečkom ?! Ne razumijem zašto si napala ženu, stvarno ne razumijem.
a sto je cudno u tome da kazes mami za sexulano iskustvo? dapace, normalno ej da joj kazes i prije, da ti mama pomogne s odabirom zastite, da te odvede ginekologu ako nisi vec bila.....
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 14:14   #7
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Ti nisi normalna.

Quote:
Jebote. Ne vjerujem što čitam.
Ni ja.
Quote:
Pitaš li se kako je uopće došlo do toga da se dijete od 14 godina srami tebi priznati da ima dečka?
Pa kakav je to odgoj kad dijete mora nešto tako prirodno i normalno skrivati od roditelja?
Ne...nije te niti malo sram što si ti dijete dovela do te faze da ti takve stvari skriva?
A ti si sa svojih 14 mami i tati bas sve govorila...ono dodjes iz skole i kazes ima danas sam se poljubila, danas me zaslatao, danas smo se posevili....
I tebi tvoje dijete od 14 godina isto sve govori?
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 14:18   #8
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post


Ni ja.

A ti si sa svojih 14 mami i tati bas sve govorila...ono dodjes iz skole i kazes ima danas sam se poljubila, danas me zaslatao, danas smo se posevili....
I tebi tvoje dijete od 14 godina isto sve govori?
pa neces mami i tati govoriti detalje, gurnuo mi je jezik u uho danas, bas mi je bilo fora. ali reci ces valjda da imas decka
mislim halo, pa valjda sam drugoj mami rekla za prvog decka, frendici najboljoj prvoj ipak D:
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 14:26   #9
Ne biste vjerovali, ali postoji jedna divna zlatna sredina između detaljnog prepričavanja seksualnih dogodovština majci (koje me se u kontekstu mog djeteta zbilja ne tiču) i skrivanja bitnih činjenica u kontekstu seksa od majke (koje me se zbilja, ali zbilja tiču jer možda vama nije, ali meni je jako bitno da budem sigurna kako moje dijete ako se već ide seksati barem zna baratati kondomom i upoznato je s potencijalnim boleštinama koje bi mu mogle zaprijetiti uslijed neodgovornog seksualnog ponašanja. o trudnoći da ne pričam).

Zato mi je jako tužno da dijete od 14 godina skriva od majke činjenicu da ima dečka. Bila ta veza seksualna ili platonska.
A u ovim godinama bi lako mogla postati seksualna.

Činjenica jest da dijete ne možemo spriječiti da spolno opći.
Ali mu možemo dati do znanja na koji način je spolno općenje prihvatljivo, a na koji nije.
I to je naša dužnost.
Ali da bi se to postiglo potrebno je u samom startu s djetetom izgraditi upravo taj odnos u kojem se dijete neće sramiti priznati majci/ocu da želi stupiti u seks.
Jer skrivanje takvih činjenica od roditelja jest patologija odnosno produkt licemjernog i prividno konzervativnog roditeljstva u kojem se tabuiziranjem nečeg prirodnog samo prikriva činjenica posesivnosti prema djeci.
"To je moja beba. Ne mogu se pomiriti s činjenicom da ta djevojka više nije moja beba."
Jebiga. nije više tvoja beba. I bolesno je čitav život djecu poimati ko' bebe.

Savršeno mi je normalno i prihvatljivo da moje dijete u nekoj određenoj dobi ima potrebu za bliskošću s osobom istog ili suprotnog spola.
Da nema tu potrebu..zapitala bih se... koji je meni kurac i na koji sam način osakatila to jadno dijete?
Isto bih se zapitala da mi se dijete skriva s dečkom umjesto da dođe normalno s njim k nama doma i upozna nas.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 14:34   #10
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa neces mami i tati govoriti detalje, gurnuo mi je jezik u uho danas, bas mi je bilo fora. ali reci ces valjda da imas decka
mislim halo, pa valjda sam drugoj mami rekla za prvog decka, frendici najboljoj prvoj ipak D:
Naravno da joj nećeš reći ako znaš da će ti zbog toga zabraniti izlaske. Ili te jednostavno sram jer nemate tako otvoren odnos (ili po nekima: normalan). Što je nažalot čest slučaj.

Autorica je po meni super postupila.
_Candy Candy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 14:36   #11
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Ali da bi se to postiglo potrebno je u samom startu s djetetom izgraditi upravo taj odnos u kojem se dijete neće sramiti priznati majci/ocu da želi stupiti u seks.
Jer skrivanje takvih činjenica od roditelja jest patologija odnosno produkt licemjernog i prividno konzervativnog roditeljstva u kojem se tabuiziranjem nečeg prirodnog samo prikriva činjenica posesivnosti prema djeci.
I ti si stvarno svojima doma najavila kad si odlucila stupiti u odnose?
I stvarno je tvoje dijete isto takvo...obavjestilo te o prvom decku/curi, planiranju sexa, prvom sexu?
Quote:
"To je moja beba. Ne mogu se pomiriti s činjenicom da ta djevojka više nije moja beba."
Jebiga. nije više tvoja beba. I bolesno je čitav život djecu poimati ko' bebe.

Savršeno mi je normalno i prihvatljivo da moje dijete u nekoj određenoj dobi ima potrebu za bliskošću s osobom istog ili suprotnog spola.
Kakve to ima veze, ako ne ocekujemo da dijete bude tako otvoreno kao sto ti ocekujes, to ne znaci da ne prihvacamo njihovo odrastanje, promjene, zelje...decka, sex i td.

Zadnje uređivanje kajpa : 11.04.2012. at 15:32.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 14:56   #12
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Kakve to ima veze, ako ne ocekujemo da dijete bude tako otvoreno kao sto ti ocekujes, to ne znaci da ne prihvacamo njihovo odrastanje, promjene, zelje...decka, sex i td.
Sama djetetova potreba da skriva nešto ove naravi od svojih roditelja jasno ukazuje na činjenicu da roditelji nisu spremni na njihovo odrastanje i sazrijevanje jer dovesti dečka doma i upoznati ga s roditeljima je samo čin zrelosti na kojeg neki roditelji evidentno nisu spremni.

Djeca zbilja uglavnom imaju opravdane razloge zašto bi nešto skrivali.

A po meni je skrivanje ovako bitnih stvari od roditelja ne samo tužno nego i opasno.

Tebi je zbilja, ali zbilja normalno da ti dijete kaže kako ide frendicama, a ode na drugi kraj grada?
Pa da se nešto dogodi...di ćeš ju tražit?
Zbilja ti ne bi bilo draže da znaš gdje je tvoje dijete pa makar bilo s dečkom s kojim se "žnjara"? Radije ćeš trpit da ti laže i zavaravat samu sebe da igra Čovječe ne ljuti se s frendicama nego da se "bari" s tipom?
Katastrofa.

Ja ne očekujem od svog djeteta da bude samo po sebi otvoreno. Ja očekujem od sebe da ću odgojiti dijete da bude dovoljno zrelo u određenoj dobi da postupi kao zrela osoba u određenoj situaciji.
Skrivanje s dečkom definitivno ukazuje na nezrelost djeteta. Za tu nezrelost je prvenstveno odgovoran roditelj.

I da, bila bih sretna da moje dijete na svoju inicijativu, bez problema dođe doma i kaže:"Ovo je Marko Žnj i to je moj dečko."
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 15:16   #13
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Sama djetetova potreba da skriva nešto ove naravi od svojih roditelja jasno ukazuje na činjenicu da roditelji nisu spremni na njihovo odrastanje i sazrijevanje jer dovesti dečka doma i upoznati ga s roditeljima je samo čin zrelosti na kojeg neki roditelji evidentno nisu spremni.
Ok, to je tvoje misljenje, ja se s njim ne slazem.
Quote:
A po meni je skrivanje ovako bitnih stvari od roditelja ne samo tužno nego i opasno.
Meni nije.
Quote:
Tebi je zbilja, ali zbilja normalno da ti dijete kaže kako ide frendicama, a ode na drugi kraj grada?
Krivo si postavila pitanje, ne znam je li namjerno izokrenuto ili sto?
Te prijateljice i jesu na drugom kraju grada, tj. "dosta dalje od nas" kako je rekla veluna.
Tako da ...da normalno mije da kaze da ide frendicama i da ode frendicama na drugi kraj grada, jer one i jesu tamo.
Quote:
Pa da se nešto dogodi...di ćeš ju tražit?
Na sto mislis pod "dogodi"? Pa nazvala bih ju na mob prvo. Ako bi ju bas htjela ici traziti otisla bih tamo gdje je rekla da ide...kod frendica na drugi kraj grada.
Quote:
Zbilja ti ne bi bilo draže da znaš gdje je tvoje dijete pa makar bilo s dečkom s kojim se "žnjara"?
Od kuda sad izvlacis ovakve zakljucke i postavljas ovako smijesna pitanja?
Zar sam rekla da je meni bas super i da je to najbolja stvar kad ne znas gdje ti je dijete?
Pa naravno da mi je vazno da znam gdje je.
Quote:
Radije ćeš trpit da ti laže i zavaravat samu sebe da igra Čovječe ne ljuti se s frendicama nego da se "bari" s tipom?
Katastrofa.
Cudnu neku logiku imas. Ne, necu radje trpiti lazi.
Ali to ne znaci da ja bas zelim da laze i skriva se i da uzivam u tome, vec samo da mi je normalno da dijete tj. mlada osoba neke stvari zadrzi za sebe i ne govori sve doma.
Quote:
Ja ne očekujem od svog djeteta da bude samo po sebi otvoreno. Ja očekujem od sebe da ću odgojiti dijete da bude dovoljno zrelo u određenoj dobi da postupi kao zrela osoba u određenoj situaciji.
Aaa dakle nemas doma tinejdzera koji ti se pohvalio curom/deckom ili najavio skori sex.
Quote:
Skrivanje s dečkom definitivno ukazuje na nezrelost djeteta. Za tu nezrelost je prvenstveno odgovoran roditelj.
I da, bila bih sretna da moje dijete na svoju inicijativu, bez problema dođe doma i kaže:"Ovo je Marko Žnj i to je moj dečko."
A ako se ti ipak ne desi, to ce znaciti da ces se tada sramiti kako si odgojila dijete,da ces za svoj odgoj reci da je "patologija odnosno produkt licemjernog i prividno konzervativnog roditeljstva u kojem se tabuiziranjem nečeg prirodnog samo prikriva činjenica posesivnosti prema djeci" i pitat ces se
koji je tebi kurac i na koji si način osakatila to jadno dijete da ne moze doci normalno s njim k vama doma i upoznati vas?
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 15:16   #14
DOA, ti stvarno pretjeruješ.
Pa normalno je da je curku možda sram reć, vjerojatno nije u strahu da će je netko istuć.
Autorica je dobro postupila, i vjerujem da će i mene hvata strahovi kad saznam da ima prvog dečka, pa to je apsolutno normalno.
Živiš u nekom savršenom svijetu mašte. Blago tebi.
__________________
Moja prodaja - - - Lilypie
hera86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 15:20   #15
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Cudnu neku logiku imas. Ne, necu radje trpiti lazi.
Ali to ne znaci da ja bas zelim da laze i skriva se i da uzivam u tome, vec samo da mi je normalno da dijete tj. mlada osoba neke stvari zadrzi za sebe i ne govori sve doma.
Znači...u slučaju da ostane trudna s 15...želiš da se prvo obrati automehaničaru Mati koji će joj obaviti abortus umjesto da se obrati tebi?

Mislim da s ovim stavom drugo i ne možeš očekivati.

Bravo. To se zove zrela i odgovorna mati.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 15:25   #16
ja ne kuzim o cemu vi pricate. normalno da ce me biti strah, strah me bilo i kad sam ju pustuila da se sama spusta po stengama prvi put, strah me bilo kad je zvakala prvi keks.
pa to ne znaci da sam ju ogranicavala u odrastanju
recite vi meni da vam je normalno da dijete skriva da ima decka? zar ne bi to trebala biti normalna stvar, nesto sto ces podijeliti s roditeljima?
sto je u tome problematicno?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 15:26   #17
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Znači...u slučaju da ostane trudna s 15...želiš da se prvo obrati automehaničaru Mati koji će joj obaviti abortus umjesto da se obrati tebi?
Da, to bas to znaci.
Quote:
Mislim da s ovim stavom drugo i ne možeš očekivati.
Bravo. To se zove zrela i odgovorna mati.
Kao sto rekoh, cudnu neku logiku imas...promasila si ceo fudbal...
Ne citas s razumijevanjem, donosis neke svoje zakljucke, ne znam na temelju cega i onda napises ovako nesto...
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 15:31   #18
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
I ti si stvarno svojima doma najavila kad si odlucila stupiti u odnose?
Između laganja o koordinatama kretanja i detaljnog razmjenjivanja seksualnih iskustava i detalja, cijeli je niz prijelaznih "nijansi". Uostalom: da, bilo bi idealno da se dijete barem s jednim roditeljem pripremi za početak spolne aktivnosti.

Pitanja poput "a ti si svojoj mami to-i-to?" su bezvezna - od doba naših mama/tata valjda se nešto promijenilo nabolje u roditeljstvu. Uostalom, ako ju je njena mama mlatila k'o vola, je li to preporuka za nastavak tradicije?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 15:33   #19
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
j
recite vi meni da vam je normalno da dijete skriva da ima decka? zar ne bi to trebala biti normalna stvar, nesto sto ces podijeliti s roditeljima?
sto je u tome problematicno?
ja se zaista ne sjećam kad sam i kako rekla roditeljima za prvog dečka, ali mi je shvatljivo da je nekome sa 14 možda neugodno doći i reći "imam dečka", da moguće i krene, pa se predomisli i odluči da će sutra reći, i tako prođe neko vrijeme. moguće bi cura i sama rekla za koji dan/tjedan
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 15:37   #20
Quote:
veluna kaže: Pogledaj post
Najrađe bi ju zaključala u sobu do 20-og rođendana
Do dvadesete se zaključavaju dečki. Cure se zaključavaju do trideset pete.

Za početak, debelo kasniš: ako je dijete zaključilo da mu je bolje lagati o tome kamo i kako ide, negdje ste se odavno razišle. Ali, kad je već tako, trebala bi joj prići kao podrška, kao orijentir, kao suputnik kroz adolescenciju.Najgluplje što možeš napraviti je izigravati joj prijateljicu: nisi joj prijateljica, majka si joj.

Izlizano je, i redovito bude ismijano od dijela čitateljstva: razgovori, razgovori, razgovori. Svi oni razgovori koje ste propustile obaviti, svo ono uvažavanje nje kao osobe, kao čovjeka, kao djeteta koje si joj propustila pokazati. Ne propovijedi, ne represija, ne igranje "ja pametna - ti blesava" igrica, ne demonstriranje moći.

A možeš i obrnuto: demonstrirati roditeljske moći, krenuti agresijom - samo, onda kupi ogrooooomnu svijeću i zapali je omiljenom svetcu: naime, trebat će ti puno, puno sreće da se dijete negdje ne sjebe.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:22.