Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2012., 15:52   #41
Ne znam. Mene iskreno uopće ne plaši pomisao da mi kćer dođe jednog dana sa 16 godina trudna.
Njezin život, njezine odluke... Svjesna je bila u što se upušta.

Nagledala sam se u životu previše boleština da bih na novi život gledala s tugom.

Pa makar se radilo o maloljetničkoj trudnoći.

Previše je primjera dobrih mladih majki u mom krugu prijatelja tako da na ove stvari ne mogu gledati baš s nekim pesimizmom.

Dala bih svojoj kćeri do znanja da ću biti njezina i moralna i financijska podrška u slučaju da rodi. Apsolutno bih joj sve financirala dok se školuje.
Isto tako bih joj dala do znanja ako unatoč tome što će mene izgubiti kao podršku tek kad umrem... ona želi i dalje zbilja abortirati..da ću otići s njom na abortus ako želi, vozit ću je autom, odvest ću je doma i njegovat.
Ne bih ju nipošto osuđivala iako sam ja osobno protivnik abortusa.
Ipak imam u sebi žensku empatiju koja možda nisam imala u mlađim danima dok i sama nisam postala majka pa sam bila puno kruća u svojim stavovima nego danas.

No, ne mogu srat i bit licemjerna pa reći da joj ne bih dala do znanja da bih bila sretna zbog njezine odluke da odluči roditi.
Da...bila bih sretna da ipak odluči roditi umjesto da abortira.
Iako je nebitno jel bih ja bila sretna ili ne...ali ako me već netko pita...da...bila bih sretna da rodi.

Ovi scenariji ...babe odgajaju unuke...dok djeca igraju igrice i opijaju se okolo svaki dan, a babe čuvaju djecu...šta ja znam...ne želim odgojiti dijete koje bi bilo neodgovorno na takav način.
Ne želim uopće misliti da bih napravila takvu nakazu od djeteta.


Samo što takvih primjera nema samo u maloljetničkim trudnoćama nego i kod starijih žena.

Pa onda bismo po primjeru toga mogli na svaku trudnoću gledati s tugom i kao potencijalno zanemarivanje djeteta.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 15:54   #42
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post
Pošto ja kao 14-godišnjakinja vjerojatno i ne znam što znači imati dijete, značile bi mi riječi moje mame, možda bi je u tom trenu ispitivala i kako je ona reagirala kad je ostala trudna sa mnom, kakva joj je trudnoća bila, te što to točno znači - imati dijete....

Naravno da se može desiti da me pogazi šleper ili strefi srce, no isto tako onda možeš reći; što ako ona nakon tog abortusa ne mogne više imati djece.....
to su situacije na koje ne možemo utjecati.....





Da, nije im lako, no vidim da obožavaju unuke i podrška su kćerima..... Te cure su se uistinu promijenile, postale ozbiljnije i mislim da za par godina kad će ionako svi njihovi vršnjaci već imati ili pokušavati imati djecu - se sve sleći i doći na svoje mjesto.
eto, ovo je razlog za plakanje. mene kao roditelja.


a sto se tice da mozda nece mocu i imati djecu... mozda nece moci imati djecu niti ako rodi u 15toj.
ko moze dati ikad ikakve garancije za ista.
ja bio se jako jako cuvala od ikakvih savjeta netrazenih, pa i trazenih. pokusala bi zbilja sto je moguce objektivnije reci sto su joj opcije, ali pretpostavljam da djete to vec i tako samo zna.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 15:57   #43
nije doa bila svejsna u sto se upusta. mozda im je pukao kondom. mozda je bila nepromisljena. mozda su u sumi.
ako je "bila svjesna u sto se upusta" onda je trudnoca bila planirana.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 15:59   #44
Quote:
sweetheart 07 kaže: Pogledaj post

Da, nije im lako, no vidim da obožavaju unuke i podrška su kćerima..... Te cure su se uistinu promijenile, postale ozbiljnije i mislim da za par godina kad će ionako svi njihovi vršnjaci već imati ili pokušavati imati djecu - se sve sleći i doći na svoje mjesto.
Ne mislim ja na to. Nego na mnoge roditelje koji prvo zapostave odgoj svojih kceri, a onda kad im dodju doma trudne sa 14 godina histeriziraju, vicu, prijete, vrijedjaju... A jako je puno takvih.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 16:01   #45
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Zato jer se boji, zato jer ne zna što ju čeka, zato jer se možda ne smatra spremnom za dijete... puno je razloga.
Ma ne...pa nije grijeh plakati.
Apsolutno se slažem.

Poanta je da bih joj jasno dala do znanja da nema potrebe da plače.

Nije u redu uznemiravati trudnice...
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 16:05   #46
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
eto, ovo je razlog za plakanje. mene kao roditelja.
Meni nije.

Ja sam prije djeteta bila ozbiljna na totalno nebitnim područjima života.

Sad sam ozbiljna na onome što mi je prioritet.
Ozbiljno sam, znači, shvatila svoju ulogu majke.
Tu baš i nema mjesta zajebanciji...budimo iskreni.

Ali ne osjećam se pretjerano zapostavljenom zbog toga jer na drugim segmentima svoju neozbiljnost ... "izdrkam".
A da pritom nitko ...ne ispašta.

I opet...ne vidim potrebu da jedna majka, bila mlada ili stara, bude sad ozbiljna 0-24 i hoda okolo s metlom u guzici.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 16:08   #47
Al složila bih se da oni koji ozbiljno shvate svoju roditeljsku ulogu izgube nešto ... to je ona bezbrižnost.

Jebiga sad... gdje god da jesi...uvijek se pitaš šta je s djetetom i je li mu ok.

Opet...s druge strane...to je prilično i nebitno u odnosu na ono što samo dijete pruža.

Znači...sva ta brižnost i ne može toliko emocionalno istrošiti čovjeka jer ipak je tu dijete koje emocionalno ispunjava.

Pa ono...ajmo reć da je 1:1...
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 16:10   #48
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ne mislim ja na to. Nego na mnoge roditelje koji prvo zapostave odgoj svojih kceri, a onda kad im dodju doma trudne sa 14 godina histeriziraju, vicu, prijete, vrijedjaju... A jako je puno takvih.
Pa onda nisu niti zaslužili ništa drugo nego da im te iste kćeri uvale kmečavce taman kad ovi odu u mirovinu.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 16:24   #49
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
To što ga baka i dida žele nije razlog da se netko odluči na dijete. Bez obzira na želju za nastavkom nekog "normalnog" tinejdžerstva koje ne uključuje roditeljstvo, ta djevojka ne bi mogla smetnuti s uma da negdje ima dijete, a ona nije ta koja brine o njemu.


Nitko nije rekao da bi se dijete trebalo samo snaći, to bi podrazumijevalo da se odseli i samo se financira i sve što ide s tim.
Nisam niti rekla da bi trebala zadržati dijete zbog želje roditelja.....
Da raščistim.....
da ona baš zapne da želi abortirati i i ne pomišlja na drugu opciju....odvela bih ju, teška srca, no odvela bih ju.....
ako se ona dvoumi..... posavjetovala bih joj da ostavi dijete, smatram da su po nju posljedice manje ako se dvoumi pa ostavi dijete, nego ako se dvoumi pa ga abortira.

ovo za samo snaći sam mislila- u toj bujuci osjećaja, straha, hormona, jedna odrasla osoba teško bi donijela odluku sama , a kamoli jedna 15-godišnjakinja.

Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Ne znam. Mene iskreno uopće ne plaši pomisao da mi kćer dođe jednog dana sa 16 godina trudna.
Njezin život, njezine odluke... Svjesna je bila u što se upušta.

Nagledala sam se u životu previše boleština da bih na novi život gledala s tugom.

Pa makar se radilo o maloljetničkoj trudnoći.

Previše je primjera dobrih mladih majki u mom krugu prijatelja tako da na ove stvari ne mogu gledati baš s nekim pesimizmom.

Dala bih svojoj kćeri do znanja da ću biti njezina i moralna i financijska podrška u slučaju da rodi. Apsolutno bih joj sve financirala dok se školuje.
Isto tako bih joj dala do znanja ako unatoč tome što će mene izgubiti kao podršku tek kad umrem... ona želi i dalje zbilja abortirati..da ću otići s njom na abortus ako želi, vozit ću je autom, odvest ću je doma i njegovat.
Ne bih ju nipošto osuđivala iako sam ja osobno protivnik abortusa.
Ipak imam u sebi žensku empatiju koja možda nisam imala u mlađim danima dok i sama nisam postala majka pa sam bila puno kruća u svojim stavovima nego danas.

No, ne mogu srat i bit licemjerna pa reći da joj ne bih dala do znanja da bih bila sretna zbog njezine odluke da odluči roditi.
Da...bila bih sretna da ipak odluči roditi umjesto da abortira.
Iako je nebitno jel bih ja bila sretna ili ne...ali ako me već netko pita...da...bila bih sretna da rodi.

Ovi scenariji ...babe odgajaju unuke...dok djeca igraju igrice i opijaju se okolo svaki dan, a babe čuvaju djecu...šta ja znam...ne želim odgojiti dijete koje bi bilo neodgovorno na takav način.
Ne želim uopće misliti da bih napravila takvu nakazu od djeteta.


Samo što takvih primjera nema samo u maloljetničkim trudnoćama nego i kod starijih žena.

Pa onda bismo po primjeru toga mogli na svaku trudnoću gledati s tugom i kao potencijalno zanemarivanje djeteta.
Svaku tvoju riječ potpisujem.


Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ne mislim ja na to. Nego na mnoge roditelje koji prvo zapostave odgoj svojih kceri, a onda kad im dodju doma trudne sa 14 godina histeriziraju, vicu, prijete, vrijedjaju... A jako je puno takvih.
Znam, nažalost...... ježim se od takvih.....
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 16:47   #50
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Ne znam. Mene iskreno uopće ne plaši pomisao da mi kćer dođe jednog dana sa 16 godina trudna.
Njezin život, njezine odluke... Svjesna je bila u što se upušta.

Nagledala sam se u životu previše boleština da bih na novi život gledala s tugom.

Pa makar se radilo o maloljetničkoj trudnoći.

Previše je primjera dobrih mladih majki u mom krugu prijatelja tako da na ove stvari ne mogu gledati baš s nekim pesimizmom.

Dala bih svojoj kćeri do znanja da ću biti njezina i moralna i financijska podrška u slučaju da rodi. Apsolutno bih joj sve financirala dok se školuje.
Isto tako bih joj dala do znanja ako unatoč tome što će mene izgubiti kao podršku tek kad umrem... ona želi i dalje zbilja abortirati..da ću otići s njom na abortus ako želi, vozit ću je autom, odvest ću je doma i njegovat.
Ne bih ju nipošto osuđivala iako sam ja osobno protivnik abortusa.
Ipak imam u sebi žensku empatiju koja možda nisam imala u mlađim danima dok i sama nisam postala majka pa sam bila puno kruća u svojim stavovima nego danas.

No, ne mogu srat i bit licemjerna pa reći da joj ne bih dala do znanja da bih bila sretna zbog njezine odluke da odluči roditi.
Da...bila bih sretna da ipak odluči roditi umjesto da abortira.
Iako je nebitno jel bih ja bila sretna ili ne...ali ako me već netko pita...da...bila bih sretna da rodi.

Ovi scenariji ...babe odgajaju unuke...dok djeca igraju igrice i opijaju se okolo svaki dan, a babe čuvaju djecu...šta ja znam...ne želim odgojiti dijete koje bi bilo neodgovorno na takav način.
Ne želim uopće misliti da bih napravila takvu nakazu od djeteta.


Samo što takvih primjera nema samo u maloljetničkim trudnoćama nego i kod starijih žena.

Pa onda bismo po primjeru toga mogli na svaku trudnoću gledati s tugom i kao potencijalno zanemarivanje djeteta.
potpisujem ovo.
na maloljetničku trudnoću uopće ne gledam kao na nešto strašno ako dijete uz sebe ima roditelja koji će mu pružiti potporu i razumijevanje u tim trenutcima pa i kasnije. niti se ona mora prestati školovati niti to znači da bi se udala za maloljetnog propalicu. ne bih joj dala da se maloljetna uda, ali bih dala sve od sebe da ju poduprem (iako bi mi u srcu bilo teško u slučaju da odabra abortus) u onome što god je odlučila. uzdržavala bih i nju i dijete dok god ona ne završi školovanje i osovi se na vlastite noge.
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 17:10   #51
ovisi sve od situacije do situacije. osobno sam protivnik pobačaja, uvijek sam bila, tako da kod mene pobačaj nikad nije bio opcija. ali ono što sam s vremenom shvatila, pobačaj je dosta škakljivo pitanje sa dosta stvari koje su subjektivne i da zato ne mogu svoje mišljenje o pobačaju nametati drugima, pa ni svojoj djeci sutra.

da bih im rekla što mislim, naravno da bih, no ne bih čekala da mi dijete dođe u tu situaciju nego mi je nekako normalno da još i od ranije pričamo o tome, dovoljno ranije prije nego uopće stupi u priliku da treba postati roditelj. tako da da, znali bi moje mišljenje, ali isto bih im naglasila da ću poštovati svaku njihovu odluku i biti tu za njih, i kao moralna, i kao financijska podrška, koliko god mogu.
__________________

moj mali mačić
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 21:53   #52
naravno, dat ću sve od sebe da naučim svoje dijete da razmišlja svojojm glavom i da proba shvatiti koje su posljedice određenog njenog čina..

al nema šanse da bih maloljetnici uupće dala taj izbor da bira i razmišlja o abortusu.

kao prvo- jednostavno ne mogu nikome, a najmanje vlastitoj kćeri to ni izdaleka sugerirati kad smo i ja moj muž protivnici pobačaja. potpuno. drugo- da joj to i sugeriram- to bi išlo ponajprije na moju savjest, a tek onda na njezinu i ja ne bih mogla s time živjeti.

ako budem dobar roditelj- prvo i osnovno što bih naučila dijete je da se ne povodi za drugima, da ne radi stvari ako nije svjesna kakve je posljedice čekaju i da bude odgovorno oko svega što želi (ako želi sex-onda mjere zaštite)..
ako se dogodi da ona tu zakaže- smatrala bih i da smo i ja mm onda tu isto tako zakazali i naravno da bih joj pomogla s tim djetetom,i financijski i podrškom svake vrste.

ali, nikad joj ne bih sugerirala abortus, štoviše- s obzirom da je maloljetna, pretpostavljam da mora imati roditeljski pristanak za tako nešto- nikad joj to ne bih dozvolila.
na kraju krajeva-ono što smatram da vrijedi za sve druge- vrijedit će za moju kćer. ako si smatrala da si dovoljno zrela i sposobna da se seksaš, onda moraš biti i dovoljno odrasla i zrela da podneseš zrelo i odgovorno sve posljedice koje će proizaći iz tog čina. ako je ostala trudna- mora se s tim nositi.ako se znala upustiti u sex, morala je znati i što može proizaći iz toga

šta bi napravila abortusom? uklonila posljedicu svog nerazmišljanja? ne može. ja ću joj pomoći na svaki način, ali od mene nikad neće dobiti zeleno svjetlo da ode na abortus.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 22:21   #53
Procitala sam ovo ali mi nije bas jasno, pa bi mi objasnjenje dobro doslo
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
naravno, dat ću sve od sebe da naučim svoje dijete da razmišlja svojojm glavom i da proba shvatiti koje su posljedice određenog njenog čina..
Dijete bi trebalo razmisljati svojom glavom, ok. Shvatiti posljedice.
Quote:
al nema šanse da bih maloljetnici uupće dala taj izbor da bira i razmišlja o abortusu.
Iako bi trebala razmisljati svojom glavom, nema sanse da odlucuje o svojih sljedecih 60-70 godina zivota?
I ne pricamo o maloljetnicima (bar ja tako shvatih) nego o tinejdzerima, a to su oni od 13 - 19.
Quote:
kao prvo- jednostavno ne mogu nikome, a najmanje vlastitoj kćeri to ni izdaleka sugerirati kad smo i ja moj muž protivnici pobačaja.
Sto joj ne mozes sugerirati? Da ide na abortus? Pa i ne trebas. Ali ako ona odluci ici...sto onda...ti nedas?
Quote:
potpuno. drugo- da joj to i sugeriram- to bi išlo ponajprije na moju savjest, a tek onda na njezinu i ja ne bih mogla s time živjeti.
Kakve veze ima sto ti ne bi mogla s necime zivjeti..pa radi se o njoj.
Quote:
ako budem dobar roditelj-
Ako budes? Pa zar nisi?
Quote:
ako se dogodi da ona tu zakaže- smatrala bih i da smo i ja mm onda tu isto tako zakazali i naravno da bih joj pomogla s tim djetetom,i financijski i podrškom svake vrste.
Svi/mnogi bi mozda i zeljeli pomoci, ali sto ako ne mogu, ako jedva i to svoje dijete i sebe uzdrzavaju?
Quote:
ali, nikad joj ne bih sugerirala abortus, štoviše- s obzirom da je maloljetna, pretpostavljam da mora imati roditeljski pristanak za tako nešto- nikad joj to ne bih dozvolila.
Moze prijevod?
Ne bi joj sugerirala ili joj ne bi dozvolila?
Quote:
na kraju krajeva-ono što smatram da vrijedi za sve druge- vrijedit će za moju kćer. ako si smatrala da si dovoljno zrela i sposobna da se seksaš, onda moraš biti i dovoljno odrasla i zrela da podneseš zrelo i odgovorno sve posljedice koje će proizaći iz tog čina.
Ako je napravila gresku i u tih 5 minuta i nije bila bas pametna, u redu je da protiv svoje volje podnosi nesto sto nije njena odluka sljedecih cca60 godina?
Quote:
ako je ostala trudna- mora se s tim nositi.ako se znala upustiti u sex, morala je znati i što može proizaći iz toga
Da, mora se nositi, mora odluciti, mora biti svjesna sto sve to nosi i mora se nositi s posljedicama svoje odluke. Ne tvoje, ne one koju ne zeli.
Quote:
šta bi napravila abortusom? uklonila posljedicu svog nerazmišljanja? ne može.
Da, moze. Mozda tvoje kcer ne, ali mnoge mogu, jer im se da da razmisle, pomaze im se pri toj odluci, savjetuje, potrazi se i pomoc psihologa...ali ne brani im se i ne odlucuje umjesto njih da ne moze.
Quote:
ja ću joj pomoći na svaki način, ali od mene nikad neće dobiti zeleno svjetlo da ode na abortus.
Ako zeli napraviti, ako ne zeli roditi, nekako ce se snaci...na zalost. (ovo na zalost je zbog "nekako" ne zbog odluke)
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 22:25   #54
Ja sam se iznenadila u zadnje vrijeme koliko je srednjoškolki trudno...kod sina u školi.
Dobar prosjek i vidim da te trbuščiće normalno nose bez srama.
Evo sada je nedavno jedna rodila (maloljetna). Vidim da ima podršku roditelja i drago mi je.
Iskreno ne znam što bih napravila odnosno što bi napravili da mi kći ostane trudna a maloljetna..
Ne znam. Gledam iz svog ugla - ja čim sam stupila u sex. odnose imala sam tu svijest i odgovornost da znam čemu služe i kondomi i tablete.
Nikada nisam slučajno ostala trudna zahvaljujući zaštiti.
Kada sam željela dijete jednostavno sam prestala koristiti zaštitu.
Tako da ne znam. Najvažnije mi je da ju naučim sada dok je još dijete već neke stvari za budućnost. Ja još imam nešto vremena do puberteta.
Onako sada pokušavam zamisliti situaciju i eto - zamišljam da ima povjerenja u mene ako joj ne daj bože eto - pukne kondom tijekom odnosa ja bih da mi kaže- u tom sam slučaju svakako za tabletu za dan poslije..( slobodno me sada razapnite - spremna sam)
Imala sam prijateljicu koja je tajila roditeljima da je trudna do pred porod. Jel možete to zamisliti? Inače izuzetno mršava - odjednom malo kao buci buci i otkriju da uskoro treba roditi..ma mislim ne primjetiti to meni se jednostavno čini ne moguće
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 22:31   #55
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
al nema šanse da bih maloljetnici uupće dala taj izbor da bira i razmišlja o abortusu.

Njeno tijelo. Njen život. Njena odluka.

Quote:
kao prvo- jednostavno ne mogu nikome, a najmanje vlastitoj kćeri to ni izdaleka sugerirati kad smo i ja moj muž protivnici pobačaja.
Ako će ona odrastanjem prihvatiti taj pogled na pobačaj, OK, a što ako neće? Što ako će njeno mišljenje o pobačaju biti drugačije? Mislim, ti i muž ste oboje protivnici i na to imate svako pravo, ali jel ti palo na pamet da ona možda ne bude protivnik...

Quote:
ako budem dobar roditelj- prvo i osnovno što bih naučila dijete je da se ne povodi za drugima, da ne radi stvari ako nije svjesna kakve je posljedice čekaju i da bude odgovorno oko svega što želi (ako želi sex-onda mjere zaštite)..
Super! To jest pola puta do uspjeha, ali nešto od tog puta će ona morati prehodati sama.

Quote:
ali, nikad joj ne bih sugerirala abortus, štoviše- s obzirom da je maloljetna, pretpostavljam da mora imati roditeljski pristanak za tako nešto- nikad joj to ne bih dozvolila.
A što ako joj tada ne bude trebao roditeljski pristanak? Čak i ako zakon sad jest takav, tko kaže da će takav biti i za 10-15 godina?
Što ako to, znajući za vaše stavove i uvjerenja, napravi vama iza leđa? Što onda?

Quote:
ako si smatrala da si dovoljno zrela i sposobna da se seksaš, onda moraš biti i dovoljno odrasla i zrela da podneseš zrelo i odgovorno sve posljedice koje će proizaći iz tog čina.
Hm...da, ali gdje piše da će njeno poimanje odgovornosti biti isto kao i tvoje?

Quote:
šta bi napravila abortusom? uklonila posljedicu svog nerazmišljanja? ne može. ja ću joj pomoći na svaki način, ali od mene nikad neće dobiti zeleno svjetlo da ode na abortus.

Ja to vidim nekako ovako. Ako se već dogodi (a jako se, jako nadam da će biti odgojena tako da će s 15-16-... godina radije otići sama (ili sa mnom, s dečkom,...) ginekologu po kontracepciju), moje je da joj rasvijetilim pute; da joj pomognem da shvati što će, kratkoročno i dugoročno, značiti jedna odluka, a što druga. Naravno i da će smjer razgovora (pa i argumentiranja u prilog jedne odluke) ovisiti o tome u kojoj je dobi.
Ali izbor će biti samo i jedino njen.
Naravno da ću na pitanje 'mama, a što bi ti napravila da si na mom mjestu?' odgovoriti iskreno, ali nakon toga ide i dodatak '...ali, to sam ja.' Moguće da će se povesti za time, moguće da će joj jednom biti žao,...bez obzira na to o kakvoj se odluci radi, ali ona je slobodna donijeti svoju odluku...
Niti želim niti imam pravo ja takvu odluku donijeti umjesto nje.
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 22:37   #56
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Imala sam prijateljicu koja je tajila roditeljima da je trudna do pred porod. Jel možete to zamisliti? Inače izuzetno mršava - odjednom malo kao buci buci i otkriju da uskoro treba roditi..ma mislim ne primjetiti to meni se jednostavno čini ne moguće
Prije mi se to cinilo pre cudno, danas samo cudno. Djeluje nemoguce.
Ali...mozes li vjerovati da zena...hm prije bih rekla djevojka...jer je prvo rodila sa nekih 17 ili 18, drugo malo poslije...seta s povelikim trbuhom i ja ju pitam - kaj si opet trudna..a ona odgovori da nije, da njoj to tak uvijek ostane busek nakon poroda...
Sretne ju moja mama (koja zivi blizu) i ista prica...ma ne nisam...
MM me pita, pa zar je pet trudna (vidio ju n acesti), ja kazem da je, ali da kaze da nije.
Par mjeseci poslije eto ti jos jedan bebac...pitam ju a kaj je sad to, pa nisi bila trudna, a ona kaze da nije znala, da joj je trbuh uvijek ostao nakon poroda....
Tako da, svega ima...
To da roditelji ne vide, stvarno zvuci nevjerojatno, ali mnogi valjda u toj dobi niti ne gledaju niti ne vide (za zbilja) svoje dijete...
Kod mene su u srednjoj ostale trudne (jedna u prvom, druga u drugom razredu) cure koje s nikim nisu niti pricale, za koje bi rekao da niti ne znaju sto je to hodati s deckom.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 23:09   #57
Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post

Njeno tijelo. Njen život. Njena odluka.
ako je punoljetna- da. ako je maloljetna (a to je tema ) onda nije samo njena odluka.

Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Ako će ona odrastanjem prihvatiti taj pogled na pobačaj, OK, a što ako neće? Što ako će njeno mišljenje o pobačaju biti drugačije? Mislim, ti i muž ste oboje protivnici i na to imate svako pravo, ali jel ti palo na pamet da ona možda ne bude protivnik...
kad bude punoljetna- ima svako pravo raditi što želi, ma koliko mene i njenog oca to žalostilo. dok je maloljetna, pred tako velikim odlukama (kao abortus) moram ja potpisati umjesto nje. a ja to ne želim i neću.


Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
A što ako joj tada ne bude trebao roditeljski pristanak? Čak i ako zakon sad jest takav, tko kaže da će takav biti i za 10-15 godina?
Što ako to, znajući za vaše stavove i uvjerenja, napravi vama iza leđa? Što onda?
čisto sumnjam da će takav zakon kod nas ikad postojati. ali i da mi napravi to iza leđa- umrla bih od boli zbog činjenice da mje dijete ne može takve stvari meni reći.vjerujem da do toga nikad neće doći.


Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Hm...da, ali gdje piše da će njeno poimanje odgovornosti biti isto kao i tvoje?
dok je maloljetna, ona je moja odgovornost. ako ona jedno dana bude zagovornik pobačaja.. jbg, ali dok ja donosim takve odluke- morat će prihvatiti moj pojam odgovornosti.


_________________________________________

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post

Iako bi trebala razmisljati svojom glavom, nema sanse da odlucuje o svojih sljedecih 60-70 godina zivota?
I ne pricamo o maloljetnicima (bar ja tako shvatih) nego o tinejdzerima, a to su oni od 13 - 19.
tema je o maloljetnički trudnoćama, a to su oni do 18. godine koji još nemaju pravo glasa na izborima, a pogotovo ne kad je riječ o pobačajima.
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Sto joj ne mozes sugerirati? Da ide na abortus? Pa i ne trebas. Ali ako ona odluci ici...sto onda...ti nedas?

Kakve veze ima sto ti ne bi mogla s necime zivjeti..pa radi se o njoj.
ako je maloljetna i ja moram za nju potpisati pristanak- ne dam. i ako JA moram potisati tako nešto, znači da to ide i na moju savjest i da i ja moram s tim živjeti. da potpišem svom djetetu dozvolu da abortira, mislim da bih nakon toga odmah otišla sebi pronaći jedan štrik..ne bih mogla živjeti s time..
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ako budes? Pa zar nisi?
moje dijete ima godinu i pol. trenutno sam savršena majka

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Moze prijevod?
Ne bi joj sugerirala ili joj ne bi dozvolila?
moje dijete nikad tijekom svog odrastanja neće čuti iz mojih usta nikavu pozitivu vezanu za abortus. moj stav o tome je jasan i ja sve i da hoću- ne mogu svom djetetu prenijeti drukčiji stav. hoće li ona zadržati taj stav cijelog svog života- ne znam. ali ako je maloljetna i ja moram donijeti takvu odluku- ne bih joj dozvolila abortus
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ako je napravila gresku i u tih 5 minuta i nije bila bas pametna, u redu je da protiv svoje volje podnosi nesto sto nije njena odluka sljedecih cca60 godina?
iskreno, mene ti takve patetične izjave "napravila jednu grešku u 5 min itd.." ni najmanje ne diraju. moraš biti svjestan svojih odluka i moraš biti svjestan koje te posljedice možda čekaju. ako nisi spreman na činjenicu da možeš ostati trudna kad to ne želiš- onda pazi što radiš.

uostalom, a odluka o abortusu? narednih 60 godina? jer abortus je greška gdje više ne možeš ništa napraviti kad to završi. ako rodiš- stvari su ipak drukčije
misliš da ju to ne bi proganjalo??
misliš da ne bi meni jednog dana zamjerala što sam joj to dozvolila ili ju nisam jače odgovarala od toga..?? to se na kraju uvijek vrati i odbije o glavu. ne želim nikada biti sudionik u nečem takvom..

da vidim da mi dijete više žali što je rodila, nego što bi žalila da je pobacila- smatrala bih se najglupljom i nanesposobnijom majkom na svijetu. smatrala bih sebe budalom koja je odgojila budalu.

Zadnje uređivanje extreme : 17.04.2012. at 23:24.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 23:15   #58
mislim,za mene je stvar jasna.

kad si punoljetan- radi što misliš da je najbolje.

kad si maloljetan- roditelji moraju donositi one najteže odluke (ili barem zakonske) umjesto tebe.

ovdje je tema o maloljetničkim trudnoćama. ako ja moram donijeti odluku za svoje maloljetno dijete o abortusu- odgovor bi uvijek bio "ne" jer se to kosi sa mojom savješću i ja ne bih mogla živjeti s time.
i za mene tu jednostavno nema mjesta raspravi.

oko ničeg u životu nisam tako "kruta" kao po ovom pitanju. abortus je za mene prepreprestrašan čin i nikad to ne bih napravila niti bi ikad ikome sugerirala da je to najbolje za njega. a najmanje svom vlastitom djetetu.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 23:24   #59
Ja bih gledala emotivnu zrelost. To sigurno. Nisam protivnik abortusa vjerojatno zato što ga nisam osobno nikada doživjela pa niti ne znam kako se poslije osječaš. Ali znam žene s djecom koje su ga napravile i skroz normalno funkcioniraju.
Sigurno bih razgovarala s djetetom, nije ništa jednostavno a posebno nešto tako veliko. Ne bih podnijela da odlučim umjesto nje za abortus i da gledam kako mi poslije vlastito dijete psihički propada.
Ne znam ni sama.
Dao bog da niti jednoj mami ovdje nikada se ne desi nešto takvo odnosno njihovim kćerima..
Meni je najbitnija stavka edukacija i otvoren razgovor.
A za to sam uvijek spremna.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 23:51   #60
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ovdje je tema o maloljetničkim trudnoćama
Pa ...ako pogledamo naslov:
"Maloljetnička trudnoća (Kako se postaviti ako vam kćer tinejdžerica ostane trudna)"
radi se i o maloljetnickoj i o tinejdzerskoj trudnoci, a tinejdzer je onaj od 13 do 19 godina.
Nevezano s time ...kako bi se (obzirom na svoj stav) ti nosila s izborom svog djeteta da abortira ako im 18 godina.

A meni se cini da i ne mora imati 18 godina, nego moze i sa 16, bez pristanka roditelja.

Ne znam je li ovo vazece ili se nesto promijenilo:
( link) na Zakon o zdrastvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlucivanje o radjanju djece
Član 18.

Prekid trudnoće se vrši na zahtjev trudne žene.

Uz zahtjev za prekid trudnoće koji podnosi maloljetnica, koja nije navršila 16 godina života, potreban je i pristanak roditelja ili staratelja uz suglasnost organa starateljstva.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:03.