Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2012., 00:03   #1
Obrtnici paušalci

Bok svima,

Suprug je otvorio obrt i, s obzirom da ove godine ne očekujemo velike promete, odlučili smo se na paušalno plaćanje poreza na dohodak. Još nismo dobili rješenje, ali smo bar od referentice saznali iznose koje trebamo plaćati, uplatni računi su pretpostavljam isti kao i kod običnih obrta, po rješenju?

Dalje, zanima me nekoliko stvari koje ne pronalazim nigdje (ispada da mi je lakše snaći se kad nije paušalno oporezivanje):

- usluge uglavnom naplaćuje u gotovini, pa za plaćanje polaže na račun kao pozajmicu vlasnika. Za to je potrebno imati knjigu prometa (trenutačno nije ustrojena ali imamo kopije svih izdanih računa - treba samo prepisati) i ništa više?
- u odrađenim uslugama ima određeni dio utrošenog materijala. Da li mora voditi evidenciju utrošenog materijala, s obzirom da je paušalac?
- Kako utvrđuje visinu članarine TZ i SR (ako uopće treba plaćati) s obzirom na to da je paušalac i do kada bi trebali platiti ta davanja?
- da li sa njim u obrtu bez ugovora smije pomagati moj brat (hrvatski državljanin) koji inače radi puno radno vrijeme za drugog poslodavca ili moj otac (strani državljanin) ?

Za sada toliko pitanja, sigurna sam da će ih biti još.

Unaprijed svima hvala na trudu
spooklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 00:31   #2
I još ako netko ima pouzdanu informaciju, da li se limit za obrtnike paušalce promijenio skupa sa limitom za ulazak u sustav PDV-a? Referentica mi nije znala reći da li se to mijenjalo, a bitno nam je, jer ćemo ove godine vjerovatno balansirati na rubu onih 85.000,00 pa bi bilo baš lipo kad bi taj limit bio malo veći
spooklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 07:33   #3
Quote:
spooklica kaže: Pogledaj post
I još ako netko ima pouzdanu informaciju, da li se limit za obrtnike paušalce promijenio skupa sa limitom za ulazak u sustav PDV-a? Referentica mi nije znala reći da li se to mijenjalo, a bitno nam je, jer ćemo ove godine vjerovatno balansirati na rubu onih 85.000,00 pa bi bilo baš lipo kad bi taj limit bio malo veći
Da.. limit za paušalce je 149.500,00
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 09:22   #4
***za spooklicu


dobar dan!

kao obrtnik paušalac u obvezi ste voditi samo jednu poslovnu knjigu- knjigu prometa/KPR (kupite u papirnici ili kreirati sami na računalu).
U nju upisujete sve iznose naplaćene u gotovini- zbirno; znači,ukoliko ste u danu izdali više računa,na kraju dana sve zbrojite i upišete u jednom iznosu evidenciju prometa-za taj dan. Knjiga prometa bi se morala voditi na dnevnoj bazi- literatura kaže, najkasnije drugi dan upisati podatke za prethodni.

Gotovinski promet koji ste ostvarili bi se trebao položiti na žirac kao uplata gotovinskog utrška- to je vaša zarada od poslovne djelatnosti kojom rješavate tekuće obveze- doprinosi, dobavljači...neka me netko ispravi ako griješim.

također ne bih željela širiti dezinformacije- no, što ću kada volim obrtnike...

....uglavnom; vi nemate obvezu predavanja porezne prijave kao paušalist, a tz i sr se obračunavaju pri predaji iste; stoga mislim da nemate obvezu plaćanja tih davanja- opet;correct me if I'm wrong...


-što se tiče pomaganja u obrtu- navedeno vrijedi za bračnog druga,roditelje i djecu. i to 4 sata dnevno.

eto, digla sam malo temu, pa da čujemo dalje...pozdrav svima!
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 14:30   #5
Quote:
bubamara1205 kaže: Pogledaj post
***za spooklicu


dobar dan!

kao obrtnik paušalac u obvezi ste voditi samo jednu poslovnu knjigu- knjigu prometa/KPR (kupite u papirnici ili kreirati sami na računalu).
U nju upisujete sve iznose naplaćene u gotovini- zbirno; znači,ukoliko ste u danu izdali više računa,na kraju dana sve zbrojite i upišete u jednom iznosu evidenciju prometa-za taj dan. Knjiga prometa bi se morala voditi na dnevnoj bazi- literatura kaže, najkasnije drugi dan upisati podatke za prethodni.

Gotovinski promet koji ste ostvarili bi se trebao položiti na žirac kao uplata gotovinskog utrška- to je vaša zarada od poslovne djelatnosti kojom rješavate tekuće obveze- doprinosi, dobavljači...neka me netko ispravi ako griješim.

također ne bih željela širiti dezinformacije- no, što ću kada volim obrtnike...

....uglavnom; vi nemate obvezu predavanja porezne prijave kao paušalist, a tz i sr se obračunavaju pri predaji iste; stoga mislim da nemate obvezu plaćanja tih davanja- opet;correct me if I'm wrong...


-što se tiče pomaganja u obrtu- navedeno vrijedi za bračnog druga,roditelje i djecu. i to 4 sata dnevno.

eto, digla sam malo temu, pa da čujemo dalje...pozdrav svima!
poz, ja sam isto paušalist pa evo ovako, morate voditi knjigu EVIDENCIJA O PROMETU, a NE KNJIGA PROMETA i samo to, a plaćate po RJEŠENJU koje koje će vam doći i to:
-doprinose cca 1.101,00 kn
-paušalni porez 382 kn svaka 3 mjeseca
-komorski doprinos 240 kn svaka 3 mjeseca i to je to!
lp!
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 10:07   #6
Pozdrav! Imala bi par pitanja.
Otvorila sam obrt koji nije u sustavu PDVa (paušalac sam). Kupila sam Knjigu prometa, ali ovdje se spominje da trebam voditi Evidenciju o prometu.
1. Koja je razlika i koju točno knjigu moram voditi? Da li to mogu voditi kompjuterski (Excel).
2. Koji je rok za položiti utržak?
3. Koja je razlika između paragon bloka i bloka računa? S obzirom da nisam u sustavu PDVa moram li na svaki račun napisati "Oslobođeno plaćanja PDVa po čl....."?
Zahvaljujem na pomoći
rijecanka83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 10:52   #7
Quote:
rijecanka83 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Imala bi par pitanja.
Otvorila sam obrt koji nije u sustavu PDVa (paušalac sam). Kupila sam Knjigu prometa, ali ovdje se spominje da trebam voditi Evidenciju o prometu.
1. Koja je razlika i koju točno knjigu moram voditi? Da li to mogu voditi kompjuterski (Excel).
2. Koji je rok za položiti utržak?
3. Koja je razlika između paragon bloka i bloka računa? S obzirom da nisam u sustavu PDVa moram li na svaki račun napisati "Oslobođeno plaćanja PDVa po čl....."?
Zahvaljujem na pomoći
poz!
1.moraš voditi knjigu EVIDENCIJA O PROMETU, a NE knjigu prometa
2. mislim da nema roka za polog
3.možeš izdavati i paragon blok račune i račune isprintane sa kompa i OBAVEZNO na svakom moraš napisati OSLOBOĐENO PL. PDV-A...
LP!
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 11:38   #8
Zahvaljujem na odgovoru.. Još par pitanja
1. Da li Evidenciju o prometu mogu voditi na kompu?
2. Mislila sam na razliku između bloka na kojem piše paragon blok i na kojem piše račun. Po meni je to ista stvar, ali svejedno pitam.
3. Mogu li kombinirati komp i paragon blok što se tiče računa?
4. Kako točno napišem: Oslobođeno plaćanja PDV-a po članku... ?

Zadnje uređivanje rijecanka83 : 06.06.2012. at 11:51.
rijecanka83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 15:21   #9
Quote:
rijecanka83 kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na odgovoru.. Još par pitanja
1. Da li Evidenciju o prometu mogu voditi na kompu?
2. Mislila sam na razliku između bloka na kojem piše paragon blok i na kojem piše račun. Po meni je to ista stvar, ali svejedno pitam.
3. Mogu li kombinirati komp i paragon blok što se tiče računa?
4. Kako točno napišem: Oslobođeno plaćanja PDV-a po članku... ?
ma nema na čemu
1.ne znam ako imate program možete, paušalcu je bitno samo prikazati promet tj. izlazni računi
2.ili paragon ili račun(na kojem mora biti oznaka samo R)
3.ma ipak odaberite jedan način
4.mi pišemo NISAM U SUSTAVU PDV-A PO ČL.22
lp!
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 14:59   #10
ma vezano za paušalno oporezivanje, vezano na post koji je sonica napisala; tj. za knjige paušalaca koje bi trebali voditi (dobila sam mail od obrtničke komore)...pustit ću informaciju tu; za slučaj da kakav paušalac traži savjet,eto:

"Godišnji paušalni porez na dohodak kao i rokove plaćanja utvrđuje rješenjem Porezna uprava. Obrtnik koji porez na dohodak plaća paušalno ne može po toj osnovi podnijeti poreznu prijavu.

Obrtnik paušalist od poslovnih knjiga propisanih poreznim propisima vodi samo Knjigu prometa (Obrazac KPR), u koju obavezno upisuje, pored iznosa naplaćenih u gotovini, i iznose naplaćene bezgotovinskim putem. Obrtnik paušalist mora i nadalje za svaku isporuku i obavljenu uslugu izdati račun propisanog sadržaja. Međutim, onaj obrtnik paušalist koji prodaje vlastite proizvode u maloprodaji (npr. na štandu), mora i nadalje voditi Knjigu popisa robe, jer tu knjigu propisuje Zakon o trgovini a ne porezni propis.

Obrtnik paušalist dužan je prema evidentiranom prometu u Knjizi prometa, najkasnije 15 dana po isteku godine podnijeti Poreznoj upravi propisano «Izvješće o paušalnom dohotku od samostalnih djelatnosti i uplaćenom porezu na dohodak i prerezu poreza na dohodak u ____ godini» (Obrazac PO-SD). Ukoliko se prema tom izvješću utvrdi razlika u paušalnom porezu, Porezna uprava će rješenjem utvrditi novi iznos paušalnog dohotka, poreza i prireza, te razliku paušalnog poreza za uplatu ili povrat za proteklu godinu."

moje pitanja-knjiga popisa je opet postala zakonom obvezna? mišljenja stručnih ljudi, koliko čitam, jesu da je uopće besmisleno što nije bilo obveze vođenja iste- zbog činjenice da se stanje mora imati...
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 23:21   #11
Quote:
bubamara1205 kaže: Pogledaj post
ma vezano za paušalno oporezivanje, vezano na post koji je sonica napisala; tj. za knjige paušalaca koje bi trebali voditi (dobila sam mail od obrtničke komore)...pustit ću informaciju tu; za slučaj da kakav paušalac traži savjet,eto:

"Godišnji paušalni porez na dohodak kao i rokove plaćanja utvrđuje rješenjem Porezna uprava. Obrtnik koji porez na dohodak plaća paušalno ne može po toj osnovi podnijeti poreznu prijavu.

Obrtnik paušalist od poslovnih knjiga propisanih poreznim propisima vodi samo Knjigu prometa (Obrazac KPR), u koju obavezno upisuje, pored iznosa naplaćenih u gotovini, i iznose naplaćene bezgotovinskim putem. Obrtnik paušalist mora i nadalje za svaku isporuku i obavljenu uslugu izdati račun propisanog sadržaja. Međutim, onaj obrtnik paušalist koji prodaje vlastite proizvode u maloprodaji (npr. na štandu), mora i nadalje voditi Knjigu popisa robe, jer tu knjigu propisuje Zakon o trgovini a ne porezni propis.

Obrtnik paušalist dužan je prema evidentiranom prometu u Knjizi prometa, najkasnije 15 dana po isteku godine podnijeti Poreznoj upravi propisano «Izvješće o paušalnom dohotku od samostalnih djelatnosti i uplaćenom porezu na dohodak i prerezu poreza na dohodak u ____ godini» (Obrazac PO-SD). Ukoliko se prema tom izvješću utvrdi razlika u paušalnom porezu, Porezna uprava će rješenjem utvrditi novi iznos paušalnog dohotka, poreza i prireza, te razliku paušalnog poreza za uplatu ili povrat za proteklu godinu."

moje pitanja-knjiga popisa je opet postala zakonom obvezna? mišljenja stručnih ljudi, koliko čitam, jesu da je uopće besmisleno što nije bilo obveze vođenja iste- zbog činjenice da se stanje mora imati...
imate potpuno pravo, a meni je žena u RRIF-u rekla da vodim EP, za poludit.
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 14:38   #12
Dobar dan, molim za pomoć. Za obrtnika paušalista, ako izda račun a isti nije naplaćen odmah, da li se taj račun upisuje u Knjigu prometa? Ako da kako onda pravdati da taj iznos nedostaje na žiro računu? Ako ne, kuda s njim onda, da li se upisuje kad bude naplaćen?
Hvala!
maja_00100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 18:52   #13
Quote:
maja_00100 kaže: Pogledaj post
Dobar dan, molim za pomoć. Za obrtnika paušalista, ako izda račun a isti nije naplaćen odmah, da li se taj račun upisuje u Knjigu prometa? Ako da kako onda pravdati da taj iznos nedostaje na žiro računu? Ako ne, kuda s njim onda, da li se upisuje kad bude naplaćen?
Hvala!

U Knjigu prometa upisuje se samo gotovinski promet (nekad i čekovi). Od 01.07. paušalci moraju voditi Knjigu računa,tj izdavat će svoje račune putem te knjige. Ukoliko izdaju račun koji im nije plaćen nikome ništa, biti će ti u evidenciji neplaćenih tj.otvorenih računa. Kod obrta je još uvijek (do 31.12.2014.) na snazi da u primitke idu tek plaćeni računi,tako da te ne treba buniti kaj ćeš s tim računom. Imat ćeš ga kod sebe,a kad ti kupac uplati na žiro imaš pokriće što ti je to sjelo. I tako ćeš do 15.01.morati predati obrazac PO-SD (pogledaj ga) gdje upisuješ primitke naplaćene bezgotovinskim putem. Ako nije plaćen,ne ide u primitke.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 08:33   #14
Smile

Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
U Knjigu prometa upisuje se samo gotovinski promet (nekad i čekovi). Od 01.07. paušalci moraju voditi Knjigu računa,tj izdavat će svoje račune putem te knjige. Ukoliko izdaju račun koji im nije plaćen nikome ništa, biti će ti u evidenciji neplaćenih tj.otvorenih računa. Kod obrta je još uvijek (do 31.12.2014.) na snazi da u primitke idu tek plaćeni računi,tako da te ne treba buniti kaj ćeš s tim računom. Imat ćeš ga kod sebe,a kad ti kupac uplati na žiro imaš pokriće što ti je to sjelo. I tako ćeš do 15.01.morati predati obrazac PO-SD (pogledaj ga) gdje upisuješ primitke naplaćene bezgotovinskim putem. Ako nije plaćen,ne ide u primitke.
Hvala!
maja_00100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 11:18   #15
Pozdrav!
Na koji način se za paušalce obračunavaju doprinosi, nikakvo riješenje nismo dobili osim poreznog a u njemu ne piše. Literatura kaže da je osnovica prosječna plaća (na razini države) zadnjih 6 mjeseci puta 0,4. Da li da na osnovu toga izračunam doprinose ili trebam čekati nekakvo rješenje?
I još jedno pitanje. Npr. napravljeni su radovi na nekom poslovnom prostoru (npr. krečenje) i paušalac izda račun, da li ta druga pravna osoba može račun paušalca uvrstiti u svoje troškove? Malo me buni s obzirom da paušalac nema ulazne fakture, troškove...
Hvala
maja_00100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 23:32   #16
Quote:
maja_00100 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Na koji način se za paušalce obračunavaju doprinosi, nikakvo riješenje nismo dobili osim poreznog a u njemu ne piše. Literatura kaže da je osnovica prosječna plaća (na razini države) zadnjih 6 mjeseci puta 0,4. Da li da na osnovu toga izračunam doprinose ili trebam čekati nekakvo rješenje?
I još jedno pitanje. Npr. napravljeni su radovi na nekom poslovnom prostoru (npr. krečenje) i paušalac izda račun, da li ta druga pravna osoba može račun paušalca uvrstiti u svoje troškove? Malo me buni s obzirom da paušalac nema ulazne fakture, troškove...
Hvala
Osnovica za obrtnike koji plaćaju porez na dohodak u paušalnom iznosu:
3.146,80 kn – doprinos MO (20%) = 629,36 kn (ili 472,02 kn I.stup + 157,34 kn II.stup)
doprinos ZO (13%) = 409,08 kn
doprinos za ozljedu na radu (0,5%) = 15,73 kn
ukupno doprinosi = 1.054,17 kn mjesečno
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 01:20   #17
Porezna izdaje rješenje za doprinose. Ako nije došlo, trebalo bi otići pitati gdje je zapelo. Možda se vratilo neuručeno.
Račun paušaliste je trošak drugoj pravnoj osobi.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 11:08   #18
Pozdrav

Da li obrtnik paušalac koji ispostavlja račune za uslugu gotovinski građanstvu i virmanski pravnimosobama ima dva slijeda računa ili jedan?

Također, da li je baš neophodno u današnje vrijeme izdavati račune na nekim socijalnim papirima pisane rukom ili se može iz računala?

Hvala
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 14:42   #19
Vjerujem da ćeš samo jednu knjigu ovjeriti u poreznoj i da ćeš u nju unositi sve račune po redu, neovisno o načinu plaćanja.
Možeš i na računalu, ali samo prema svim pravilima fiskalizacije (veza sa PU, certifikat). Ostaješ paušalista po statusu, ali si se riješio socijalnih papira, kako ih nazivaš.
Imaš o tome više na stranici PU.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 18:20   #20
Ja sam u Poreznoj ovjerio Knjigu računa ali radim samo sa gotovinom.
Ali vidim da i drugi paušalisti nisu dobili papir od Porezne gdje piše koliki je doprinos na mjesečnoj osnovi.
U Poreznoj sam bio već 5 puta i svaki put kažu da će papir doći na kućnu adresu.
Zadnje su mi rekli da će mi doći 1 uplatnica za cijelo proteklo razdoblje.Od kraja 4 . mjeseca do 15.6.

Pitam ih šta sa inspekcijom ako me pitaju zašto nisam platio doprinos a odgovor Porezne je da pošaljem inspektore kod njih u Poreznu.

Imam rješenje za iznos paušalnog poreza i to ću platit idući tjedan.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:19.