Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2014., 17:57   #281
u KPR se unose naplaćeni primici (čl. 7. st. 2. Pravilnika o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti). Provjereno danas za poticaje od HZZ za samozapošljavanje, ne unose se u KPR i prema tome ni u PO-SD. Žena mi je u poreznoj provjeravala nakon što sam isto dobivala različite informacije.
Molim da mi netko kaže za izdavanje računa sa kompjutera (dakle plaćanje na žiro), ako npr. imam 3 računa sa kompa i četvrti mi je gotovinski da li mi je onda prvi broj u uvezanoj knjizi računa br. 4?
maja_00100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 18:06   #282
Svi kažu da se treba poštivati slijed računa.Ako ovi na žiru idu npr. 6, 7, 8, a onda ide gotovinski onda je logika da se piše 9 u knjigu.

Inače kad bi me u Poreznoj ili u nekoj drugoj instituciji pitali zašto sam nešto napravio na neki način, imam dosta toga isprintano.Kad sam u Komori pitao neke stvari onda na mailu piše ime osobe iz Savjetodavne službe komore.
Isto tako pitao sam u vezi ZAMP-a pa imam napismeno.
Neke sam stvari pitao u emisiji Obrtnik i partner a oni prenose odgovor direktno od Komore.
Za sve imam dokumentaciju
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 09:53   #283
Ako kažu telefonom, nema dokaza. Najbolje je imati napismeno, slažem se.
Stoga, dragec84 ako bi mogao biti tako ljubazan pa navesti e-mail adrese sa kojih ti odgovore (u razumnom roku) iz HOK-a i PU, a može i Obrtnik i partner.
Nije dovoljno imati kontakt, važno je imati kontakt osobe koja je voljna uistinu odgovoriti (a takvih je jako malo i uglavnom snose veliki dio posla-i za one koji se ne udostoje odgovarati jer prije ili poslije se kanaliziraju na ove koji rade svoj posao) mada moram priznati da sam u zadnje vrijeme primijetila pomake nabolje po tom pitanju. Unaprijed hvala,
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 10:09   #284
Quote:
chestnut kaže: Pogledaj post
Ako kažu telefonom, nema dokaza. Najbolje je imati napismeno, slažem se.
Stoga, dragec84 ako bi mogao biti tako ljubazan pa navesti e-mail adrese sa kojih ti odgovore (u razumnom roku) iz HOK-a i PU, a može i Obrtnik i partner.
Nije dovoljno imati kontakt, važno je imati kontakt osobe koja je voljna uistinu odgovoriti (a takvih je jako malo i uglavnom snose veliki dio posla-i za one koji se ne udostoje odgovarati jer prije ili poslije se kanaliziraju na ove koji rade svoj posao) mada moram priznati da sam u zadnje vrijeme primijetila pomake nabolje po tom pitanju. Unaprijed hvala,
E-mail od HOK-a ili Obrtnik partner ti ne moze posluziti kao dokaz da nesto ispravno radis niti da te osolobodi krivnje .
A e-mail od PU je malo teze dobiti
__________________
Ponekad, nakon razgovora sa nekim ljudima, čovjek osjeti potrebu da prijateljski pomiluje kamen, osmjehne se drvetu i sa puno poštovanja skine kapu pred magarcem....
MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 10:12   #285
Niti e-mail od PU me ne može osloboditi od krivnje ako su naveli nezakonitost.
Baš zato što je teško dobiti, zato i pitam. Da ga imam, a nemam ga, ja bih ga podijelila s Vama.

Zadnje uređivanje chestnut : 15.01.2014. at 10:41.
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 12:15   #286
da li je moguce biti obrtnik i pausalno placati porez (do 149kkn) uz stalno zaposlenje u nekoj firmi?

hvala.
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 13:05   #287
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
da li je moguce biti obrtnik i pausalno placati porez (do 149kkn) uz stalno zaposlenje u nekoj firmi?

hvala.
Moguće je, ali se doprinosi ipak plaćaju, iako u manjoj svoti nego u slučaju kada ne postoji zaposlenje u drugoj firmi (imaš na PU porezni priručnik za obrtnike, str. 147 pa na dalje su doprinosi, str. 19 porez na dohodak..)

Ali, kao i u svemu postoji kvaka-ako je plaća u toj firmi veća (dohodak-mislim nešto oko 7-8 tis kn, ali nemam uz sebe svu dokumentaciju da kažem konkretnu cifru, u navedenom priručniku brzinskim pregledom sada nisam našla, trebaš provjeriti) , onda se primicima može probiti prag od 149500kn i plaćati veći porez na dohodak, ako si na minimalcu nemaš brige i ako ti je obrt na minimalcu (ni blizu 149500) nebi trebala imati brige, ali svakako moraš to ranije konkretno izračunati kako poslije ne bi bilo neugodnih iznenađenja..
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 13:10   #288
Quote:
chestnut kaže: Pogledaj post
Moguće je, ali se doprinosi ipak plaćaju, iako u manjoj svoti nego u slučaju kada ne postoji zaposlenje u drugoj firmi (imaš na PU porezni priručnik za obrtnike, str. 147 pa na dalje su doprinosi, str. 19 porez na dohodak..)

Ali, kao i u svemu postoji kvaka-ako je plaća u toj firmi veća (dohodak-mislim nešto oko 7-8 tis kn, ali nemam uz sebe svu dokumentaciju da kažem konkretnu cifru, u navedenom priručniku brzinskim pregledom sada nisam našla, trebaš provjeriti) , onda se primicima može probiti prag od 149500kn i plaćati veći porez na dohodak, ako si na minimalcu nemaš brige i ako ti je obrt na minimalcu (ni blizu 149500) nebi trebala imati brige, ali svakako moraš to ranije konkretno izračunati kako poslije ne bi bilo neugodnih iznenađenja..
ok, ovo mi je nova informacija - dakle, tih 149500kn se odnosi na ukupna primanja osobe, a ne samo na primanja potekla iz pausalnog obrta?
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 13:22   #289
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
ok, ovo mi je nova informacija - dakle, tih 149500kn se odnosi na ukupna primanja osobe, a ne samo na primanja potekla iz pausalnog obrta?
Otprilike, postoji neka granica, mislim da je precizno navedeno u Priručniku za poljoprivrednike i paušaliste (knjižica iz PU), ali ga nemam trenutno uz sebe.
Imam slični slučaj pa zato znam za to.

Ako netko ne odgovori za nekoliko dana ću odgovoriti kada vidim točnu inf.

p.s. i ima još jedna kvaka, ako imaš pravo na povrat poreza na dohodak-zaboravi, -paušalisti nemaju pravo podnijeti godišnju Prijavu poreza na dohodak (DOH), zato jer i sam naziv govori-oni su paušalisti

Zadnje uređivanje chestnut : 15.01.2014. at 13:32.
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 19:13   #290
Ovako, kad sam pitao u Obrtničkoj komori razne stvari odgovore sam dobivao iz savjetodavne službe.
Mail je savjetodavna [email protected] a onda bi u potpisu bio neko od zaposlenika.Radi se o nekoliko pravnika iz službe, neznam da li da pišem njihova imena zbog privatnosti podataka ali ista su imena kao u člancima u Obrtničkim novinama.

Tako da je na svemu ime i prezime osobe koja je odgovorila za neki upit.
U Poreznoj kad sam znao poslati mail nikad ne bi dobio odgovor.
Ali zato odem u lokalnu Poreznu pa pitam.

Kad sam pitao za ZAMP onda sam dobio odgovor od neke gospođe, mislim da je glasnogovornica ZAMPA, nisam siguran.

Neke stvari sam pitao u Ministarstvu obrta i poduzetništva, to sam dobio i Poštom pa je pečat i potpis.

A Obrtnik i partner ima na njihovom webu popis pitanja i odgovori pa piše pitanje i odgovor od te i te institucije.Ima i video isječak
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 08:39   #291
Quote:
chestnut kaže: Pogledaj post
Moguće je, ali se doprinosi ipak plaćaju, iako u manjoj svoti nego u slučaju kada ne postoji zaposlenje u drugoj firmi (imaš na PU porezni priručnik za obrtnike, str. 147 pa na dalje su doprinosi, str. 19 porez na dohodak..)

Ali, kao i u svemu postoji kvaka-ako je plaća u toj firmi veća (dohodak-mislim nešto oko 7-8 tis kn, ali nemam uz sebe svu dokumentaciju da kažem konkretnu cifru, u navedenom priručniku brzinskim pregledom sada nisam našla, trebaš provjeriti) , onda se primicima može probiti prag od 149500kn i plaćati veći porez na dohodak, ako si na minimalcu nemaš brige i ako ti je obrt na minimalcu (ni blizu 149500) nebi trebala imati brige, ali svakako moraš to ranije konkretno izračunati kako poslije ne bi bilo neugodnih iznenađenja..
Plaća od nesamostalnog rada se ne zbraja sa primitkom od samostalnog rada tj. cenzusom vezanim za paušaliste.
Ako je osoba zaposlena i obrtnik je paušalac, moze podnijeti poreznu prijavu, ali u to ne ukjlucuje niti prihod niti plaćeni porez i prirez koji je vezan za paušalni obrt,
__________________
Ponekad, nakon razgovora sa nekim ljudima, čovjek osjeti potrebu da prijateljski pomiluje kamen, osmjehne se drvetu i sa puno poštovanja skine kapu pred magarcem....
MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 09:29   #292
Pozdrav svima!
Počeli smo proučavati kroz koji oblik da pokrenemo posao i paušalni obrt mi se čini kao vrlo dobar način ulaska u "poduzetničke vode" , a onda ćemo dalje kako ambicije i mogućnosti budu rasle...
Iz Pravilnika o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti shvaćam da paušalac ne može biti obrtnik koji se bavi trgovinom i ugostiteljstvom. Ukoliko se radi o servisu koji povremeno (ili češće) uključuje i ugradnju dijelova (ne samostalnoj prodaji dijelova), ograničava li tada obrtnika ovaj dio o trgovini da ne može biti paušalac ?
Please help, čisto da se ne uživim u ovo paušalstvo, a već u startu ne bi trebali razmišljati o njemu!
__________________
Sve dobro svakome, ništa lošeg nikome............
Bad Robot is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 11:37   #293
Quote:
Bad Robot kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Počeli smo proučavati kroz koji oblik da pokrenemo posao i paušalni obrt mi se čini kao vrlo dobar način ulaska u "poduzetničke vode" , a onda ćemo dalje kako ambicije i mogućnosti budu rasle...
Iz Pravilnika o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti shvaćam da paušalac ne može biti obrtnik koji se bavi trgovinom i ugostiteljstvom. Ukoliko se radi o servisu koji povremeno (ili češće) uključuje i ugradnju dijelova (ne samostalnoj prodaji dijelova), ograničava li tada obrtnika ovaj dio o trgovini da ne može biti paušalac ?
Please help, čisto da se ne uživim u ovo paušalstvo, a već u startu ne bi trebali razmišljati o njemu!
Jednom sam u jednom RRIF-u pročitala mišljenje Porezne o servisima i ugradnjama dijelova i pisalo je da se u uslugu popravka može uključiti i cijena ugrađenog dijela a da nemaš registriranu trgovinu. E sad, ne mogu ti to dokumentirati ali probaj malo prekopati po tim mišljenjima PU na njihovim stranicama.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 12:23   #294
Quote:
lady G kaže: Pogledaj post
Jednom sam u jednom RRIF-u pročitala mišljenje Porezne o servisima i ugradnjama dijelova i pisalo je da se u uslugu popravka može uključiti i cijena ugrađenog dijela a da nemaš registriranu trgovinu. E sad, ne mogu ti to dokumentirati ali probaj malo prekopati po tim mišljenjima PU na njihovim stranicama.
Tnx!
Meni negdje zvoni podatak da se ne smije samostalno prodavati dio bez ugradnje. Često sam se susretala sa serviserima u poslu koji sad radim, koji raspolažu s rezervnim dijelom koji mi treba, ali mi ga ne smiju prodati, već mi ga moraju ugraditi. Pretpostavljam da je to onda ovakva neka spika....
Odoh rovati po PU
__________________
Sve dobro svakome, ništa lošeg nikome............
Bad Robot is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 18:21   #295
Ja sam između ostalog i paušalac i serviser i obrtnik
Popravljam elektroniku i recimo neko mi donese dvb t risiver i ja ga popravim.Ugradim nekoliko dijelova i napišem račun.Na računu piše popravak dvb t risivera. A dijelove kupujem u raznim firmama.
Jedino kad je vrijednost popravka veća od 500 kuna onda pišem predračun koliko što košta , materijal plus ruke pa ako se stranka složi onda radimo.
Na predračun pečat i potpis.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 21:21   #296
dragec, dijelove pretpostavljam kupuješ kod dobavljača i plaćaš preko računa?
pitam zato jer ja radim istu stvar, samo sa računalima
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 17:30   #297
Tako je.Dosta dijelova kupujem kod dobavljača,zapravo kod nekoliko trgovina sa elektroničkim komponentama pa dostavom šalju ili Poštom.Ali imam i dosta neispravne elektronike sa kojih skidam ispravne dijelove pa onda ugrađujem u uređaje, npr. televizor ili risiver.
Od 2 risivera sastavim jedan Neke stvari se isplati popravljati , nešto ne.
Zato i spominjem ovaj predračun od 500 kuna.Recimo ako je neko došao sa televizorom sa ozbiljnim kvarom u kojem su treba promijenit dijelova za 300 ili 400 kuna to nije isplativo.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 17:44   #298
nakon što ste predali zahtjev koliko ste čekali da vam odobre ili ne odobre da ste paušalist?
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 19:42   #299
Ja sam od početka rada obrta paušalist.Kad sam prvi dan došao u poreznu rekao sam da ću biti paušalist i onda su referenti riješili dokumentaciju sa svoje strane. Neznam koliko se čeka kad obrtnik ide iz pdv-a u paušalizam ali sam čuo da se to može samo početkom godine do 15.1. I nakon toga se dobija novo porezno rješenje sa mjesečnim porezom i novi papir gdje pišu doprinosi.
E sad , kad sam predavao po sd obrazac kaže mi referentica da Porezna čeka da im Mirovinsko pošalje neke papire pa onda oni šalju rješenja o doprinosima.
Kako god bilo nevjerujem da ću do kraja ovog mjeseca dobit te papire pošto je Porezna u velikom poslu sa joppd obrascom.

Isto tako mi je referentica u Poreznoj rekla da oni jednom mjesečno obrađuju papire za sve nove obrtnike i da to rade županijska središta Porezne.
Sve se to čeka 2- 3 tjedna.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 20:21   #300
nisam bila u sustavu pdva, al kužim te...ti si odmah ušao, a ja tek nakon 2g rada.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:04.