Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2005., 02:20   #1
Jačina udarca

Zna netko di se može izmjerit jačina udarca?Od čeg zavisi jačina udarca koji su sve faktori?
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 09:55   #2
Moglo se svojevremeno na Jarunu u lunaparku na onoj vreći
magicbright is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 11:36   #3
Ajd ja cu malo s teorijske strane, buduci da sam fizicar.

Kao prvo, sto je to jacina udarca? U fizici zapravo i ne postoji taj pojam, nego se moze uvesti nekoliko razlicitih mjera "jacine" udarca. To su snaga, sila, energija, impuls i brzina udarca.

E sad, neka od tih svojstava ne ovise samo o udaracu nego i o tvrdoci materijala u koji se udara (snaga, sila). Druga pak ovise samo o udaracu (energija, impuls, brzina).

No, hajmo redom:

- brzina - to je svakom jasno - to je naprosto brzina kojom se krece saka (ili cime vec udarate) neposredno prije samog udarca.

- impuls - umnozak brzine i mase. Dakle, jedan Bob Sapp i jedan Bruce Lee mozda imaju isti impuls udarca, samo sto jedan to postize vecom masom a manjom brzinom, a drugi vecom brzinom a manjom masom.

- energija - slicno impulsu, ovisi samo o brzini i masi. No za razliku od impulsa, energija se racuna kao
[masa X (brzina)^2] /2
Tesko si je intuitivno predociti razliku izmedju impulsa i energije, no recimo samo da ako pretpostavimo da Bob Sapp i Bruce Lee udaraju istim impulsom, tada ce vecu energiju imati Bruce Lee. To je zato sto brzina kod energije ide "na kvadrat", pa je "vaznija".

- snaga - to je energije podijeljena sa vremenom koliko je trajalo prenosenje energije na udareni materijal. Npr. ako je materijal mekan, tada ce saka duze vremena prodirati dok se ne zaustavi, pa ce snaga udarca biti manja.

- sila - slicno snazi, to je impuls podijeljen sa vremenom koliko je trajalo prenosenje impulsa na udareni materijal. Opet, ako je materijal mekan, sila je manja.

Eto, nadam se da vas nisam udavio ovom suhoparnom teorijom.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 11:40   #4
Re: Jačina udarca

Quote:
juanpablom kaže:
Zna netko di se može izmjerit jačina udarca?Od čeg zavisi jačina udarca koji su sve faktori?
Postoje boksacke vrece s ugradjenom elektronikom za ispitivanje snage udarca.
Dosta su skupe i sumjam da ih netko u hrvatskoj ima.
Ako ih neki klub i ima, pretpostavljam da ih upotrebljavaju samo "najbolji" u klubu.
__________________
Imaj vjere u Boga, ali zaključavaj svoj auto!
satter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 11:47   #5
Kad smo vec kod tih sprava za mjerenje "jacine" udarca, one sprave kod koje se nekakva kuglica dize gore do visine koja ovisi o "jacini" udarca, te sprave zapravo mjere - energiju.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 11:59   #6
eh možda smo zaboravili tlak. Ako i dalje uzmeš za primjer Sappa i Lee-a onda će te Bruceova šaka malo više zaboljeti jer imaš istu silu na manju površinu. Tak nekak... valjda
__________________
Nisam ti ja za te điđe-baje.
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2005., 12:04   #7
Je bas tak, i tlak je vazan. Zapravo, kad ides lomit daske, on je mozda i najvazniji.

Hvala, kolega!
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2005., 12:54   #8
Evo link koji opisuje vrecu koja ima ugradjen mjerac jacine udarca.
http://profightstore.com/content.asp...details&ID=111
__________________
Imaj vjere u Boga, ali zaključavaj svoj auto!
satter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2005., 16:12   #9
ovisi kojeg udarca
brzina igra veliku ulogu kao i tehnika
benelux is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2005., 09:05   #10
Tehnika
1)Zato što cijelo tijelo ima puno veću masu od bilo koje ruke.
2) samo mjesto gdje se udarac plasira jer tada i slabi udarac jako boli te njegova jačina i nije toliko bitna. Jačina udarca se po meni ipak mjeri koliko to boli onog koji prima udarac. Sjetimo se samo borbe rusa i mirka. Onaj njegov low kick ima silu milijadu kila po kubnom cm a rus ga je tako lijepom tehnikom sjebo da je mirko ustvari lupio sam sebe A ljudi bi mislili da taj njegov udarac mete sve po redu (i mete ako je pravilo plasiran jer je tada i najjači udrac ustvari niš ne vrijedi)
Ricky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 19:28   #11
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Kad smo vec kod tih sprava za mjerenje "jacine" udarca, one sprave kod koje se nekakva kuglica dize gore do visine koja ovisi o "jacini" udarca, te sprave zapravo mjere - energiju.
koliko su zapravo precizne one punching mašine sa onom kuglicom sta stoji na metalnoj sipki pa se dize gore kad se udari,zamahnio jednom bas jak udarac da je odjeknilo izmjerilo mi 874,zatim drugi al ovaj put lagan al brz udarac 951,kako jaci udarac moze imati po toj spravi manju snagu od ovog laganog,isto tako na stranim forumima kazu da se veca jakost moze postici ako se brzo udari otvorenim dlanom,il ako se probije laktom.A nakon sto vidim ovaj video i procitam ovu temu jos mi je manje jasno
http://mmashare.com.2112112.net/seri...am-t27825.html
nitro233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 22:11   #12
isto tako vezano uz te masine

"These machines are a good bit different than the Sports Science Machines which are inside the heavy bag. The machines in the video just measure speed with nominal resistance. Accelerating a heavy bag legitimately requires force Mass*Acceleration. Mass is no real requisite of scoring well on these machines. "
nitro233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 23:15   #13
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
- sila - slicno snazi, to je impuls podijeljen sa vremenom koliko je trajalo prenosenje impulsa na udareni materijal. Opet, ako je materijal mekan, sila je manja.
zašto si silu zadnju izveja kad je u SI sustavu izvedena prije svega ovog ostalog? i energiju je kod udarca lakše računat ko rad (sila puta put).

inače, sila u ovom slučaju ne ovisi o materijalu, nego se računa ko nanešeno dinamičko opterećenje na tijelo u koje šaka udara, i u tom slučaju je izračunata prije udarca u to tijelo. svejedno je ispalija ti šaku u prazno istom silom par puta pa joj odlučija 5. put stavit nešto u putanju udarca, sila koju ti proizvodiš je jednaka.

a u ovom slučaju ona ovisi o (nek me ispravi fizičar ako griješim):
1. masi dijela tijela koje sudjeluje u udarcu.
2. put koji šaka prevali kroz vrijeme na kvadrat.
...priprosto ajmo ovako:
recimo da muški od 75 kila, dešnjak, normalne fizičke građe, pravilnom tehnikom udara šakom onu krušku šta miri ono "nešto".
znači u udarcu sudjeluje cila ruka i desni gornji dio leđa (kuk u ovom slučaju daje samo na brzini). to je otprilike, štajaznam, cca 15 kila unešeno u udarac. imamo masu.

recimo da je brzina udarca šake neposredno nakon dodira s kruškom v=6 m/s, a kruška na udaljenosti 60 cm (da bude lakše računat ) od šake točno prije upućivanja udarca. to je 0.1 sekunda do kruške. znači da će u tih 0.1 sekundi šaka doć od brzine 0 m/s do 6 m/s. dakle, akceleracija je a=v/t=60 m/s^2. i sila je F=m*a=900 N.

sudeći po tome, ona kruška vrlo vjerojatno mjeri silu udarca. ne znam jer ne radi satterov link, al pretpostavljam po svemu sudeći. čak ima i na ovom linku takvo računanje, di govore da prosječna osoba bez boksačke utreniranosti udre desetinu Hattonove sile koja je blizu 4000 N. ako poduplamo tu desetinu sile, dobijemo otprilike udarac nekog ko zna udrit, a toliko obično i izmire oni aparati.

(ovo više ne morate čitat ):
sad idu rad i snaga. rad je sila pomnožena s putem na kojem šaka djeluje na krušku, tj. dok je u kontaktu s njom. reć ćemo da je to oko 2 cm, tj. 0.02 m. i rad je W=F*s=18 J (pretpostavit ćemo da je sila konstanta, iako ona u realnosti malo opada, u ovom slučaju nezamjetno). i na kraju snaga koja ovisi o materijalu, jer šta je šaka duže u kontaktu s vrićom, to je manje snage proizvedeno. ako je u kontaktu s vrićom 0.01 sekundu, onda je P=W/t=1800 W.
__________________
"Primi sve što te stigne
i budi strpljiv u nestalnosti svoje bijede."
noliđ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 09:57   #14
noliđ da te ispravim vriće koje je stavio satter su bile potpuno druga stvar to su boksačke vriće opremljene sa vise manjih senzora u njima http://www.youtube.com/watch?v=jzYMX_3K_xE a i one nisu neko mjerilo preciznosti,a sto se tice kruske one nemaju nikakve veze sa snagom zato jer slabiji momci mogu postic na njima bolje rezultat od krsnijih,sto sam se uvjerio i sam kad sam udario i lagani al brzi udarac koji je postigao bolji rezultat.One ovise o brzini udarca,i otpor na samoj kruski je tako mali da ako je probijas sa jacom snagom ona to uopce ne registrira,one su tu za zabavu i ne tribaju se svatiti ozbiljno.Masa uopce nije uvijet bodovanja na ovim strojevima.Probaj i vidjet ces
nitro233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 10:24   #15
aha, ja sam se bazira na kruške, jer sam jedino s njima dolazija u doticaj. al ipak mi ima više logike da kruške mire silu, ali stvar je u tome šta su baždarene na 1000, i priko toga ne mire, jer su neki bili tukli palicom, i očitavalo bi im po 900+. da mire samo brzinu onda bi mršaviji ljudi skoro po defaultu imali bolji score od težih ljudi. i ne znam u čemu bi se mirila brzina ako su očitanja 800, 900. al dobro, ovo sve govorim u pretpostavkama, može bit da i je samo brzina.
__________________
"Primi sve što te stigne
i budi strpljiv u nestalnosti svoje bijede."
noliđ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 10:45   #16
kazem ti ne moras uopce udarati jako da postignes veci broj bodova,samo brzo
taj trick je upotrijebio i chris angels na ufc-ovim borcima George St. Pierreu i Rampageu pa ih je prestigao u zgoditku a oni ostali paf sta je ovo
http://www.youtube.com/watch?v=K-7sfLmkI0s
iako udara ko pi*ka dobio je bolji rezultat.One nisu nikakvo mjerilo snage udarca kao takve.Kad bi GSP zvizno angelsa bacio bi ga u trenutnu komu na tjedan dana.http://mmashare.com.2112112.net/seri...am-t27825.html pisu ti i ovdje neki trikovi kako postic bolji rezultat,cak mos bolje ako zamanes otvorenim dlanom ili ako brzinski zviznes laktom.Mene je zaprepastilo kad sam zamanio puno snagom a rezultat je bio samo 874,kako sam udario dobro je bilo odjeknilo,drugi put udarac je bilo klosarski slab uopce se nisam napinjao al brzi od ovog prvog i rezultat je ispa 951 niđe veze sa vezom
isto tako imaj na umu ovo
"Those machines register high when you hit the bag and push through/follow through with your punch. The longer you keep contact with the bag the higher the score."

Zadnje uređivanje nitro233 : 19.07.2014. at 11:00.
nitro233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 11:18   #17
onda moj prvi post služi samo ko odgovor na drugo pitanje postavljača teme. za te kruške sam oduvik zna da nisu mjerilo ničeg bitnog.
__________________
"Primi sve što te stigne
i budi strpljiv u nestalnosti svoje bijede."
noliđ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 12:22   #18
zakačio se je tako neki da u kladi s likom , tvrdi mi da bi svjetska prvakinja u ultimate fajtu bila al pari sa muškarcem prvakom u istoj kategoriji, kako ima taj udarac izmjeren i sve na razini

ali jedan od presudnih faktora je opča čvrstoća muskulature koja je kod muškarca bitno jača tj kako i koliko amortizira udarac i koliko te energije stvarno prelazi na protivnika nije isto zanaprimjer udariti gumenom rukom iste mase i brzine ili kajaznam brončanom naprimjer , ova tvrđa puno više boli i puno više impulsa u sudaru prenosi
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 13:29   #19
http://www.youtube.com/watch?v=4eplLem4jPs
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 13:59   #20
kao krunski dokaz volio bi ih vidjet suprostavljene u ringu , i dalje duboko vjerujem da ova žena nema šanse protiv lika

pa čak i da ima , ova je nešto posebno tajson ženski reklo bi se iznimka koja potvrđuje pravilo
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:07.