Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2006., 12:07   #61
Quote:
droljko kaže:
Protočni plinski su najveća prijevara zbog svoje nesavršenosti. Riješenje su jedino akumulacijski
Ne mogu se složit sa tobom. Moj Vaillant VUW 28 kW grije vodu ko lud. Tople vode ima u izobilju. Protok tople vode od cca. 50 stupnjeva je 10 litara na 40 ak sekundi ako ne i bolji.
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 16:03   #62
Quote:
kefren kaže:
Ne mogu se složit sa tobom. Moj Vaillant VUW 28 kW grije vodu ko lud. Tople vode ima u izobilju. Protok tople vode od cca. 50 stupnjeva je 10 litara na 40 ak sekundi ako ne i bolji.
da, mislim da to ima veze kak ti dobro potrefe na bojleru diznu za plin, i event. kakav je tlak plina na bojleru. imam junkers etažni kombi 24 kw i također junkers rotočni samo za vodu 14kw. nominalno bi za grijanje vode trebali biti tu negdje bez obzira na razliku u snazi, tlak plina bi trebao biti isti jer su jedan kraj drugog, ali u praksi, mali grije slabije. mislim da je do dizne plina
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 21:04   #63
Mislim da je to sad tema već otišla.....ko zna gdje! Valjda oni (ovlašteni izvodjači i zastupnici) znaju i imaju propise kak treba podesiti tlak, protok, dizne i ostale stvari..pa imaju Vaillantovu licencu i školovanje, pa nije to pečenje lozovače na dvorištu, pa to je plin, to su ozbiljne stvari. Ako oni ne znaju, pa tko zna onda, zar mi ovdje na forumu ćemo podešavati plinske bojlere! Stotine dnevno ih ugrade . Nek struka radi svoj posao...to je moje mišljenje.
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 13:36   #64
a znaš kak je to sa svakom strukom sky...jebe se njima, što manje dodatnog posla, bolje za njih...kažu svi to je u granicama normale...ak ih ne stisneš da ti nekaj naprave i ak ne znaš kaj treba, često slaba vajda...tak da se uvijek dobro informirati, znanje je moć, a sad da bi se netko sam išao petljati u izvedbu, naravno da nije blesav ako ne zna dobro što radi. a takav neće pitati na forumu
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 19:37   #65
Quote:
zed_alive kaže:
da, mislim da to ima veze kak ti dobro potrefe na bojleru diznu za plin, i event. kakav je tlak plina na bojleru. imam junkers etažni kombi 24 kw i također junkers rotočni samo za vodu 14kw. nominalno bi za grijanje vode trebali biti tu negdje bez obzira na razliku u snazi, tlak plina bi trebao biti isti jer su jedan kraj drugog, ali u praksi, mali grije slabije. mislim da je do dizne plina
Ne vjerujem da je problem u protoku plina. Po meni je problem u nedostatku kilovata. Evo malo termodinamike.
[protok tople vode u litrama/min]=[snaga bojlera u kW]/([specif. toplinski kapacitet vode]*[delta T])*60
To znači da ako vodu od 20 stupnjeva zagrijavamo na 50 stupnjeva za bojler od 24 kw dobijamo protok od 11,4 litre/min
za bojler od 14 kw za isti delta t (zagrijavanje vode na 50 stupnjeva) dobijamo 6,7 litre/min što je 70% slabiji protok. I to ti je to. Zapamtite! Bez uložene energije nema niti topline - nažalost!
PS. za one koji žele sami računati specifična konstanta vode je cca. 4,182
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 10:00   #66
Pomoć

Evo od jutros Vaillant otkazao poslušnost. Kud baš danas.
Plina ima, baca iskru no ne pali plamenik. Nakon nekoliko pokušaja paljenja uključuje blokadu paljenja, nakon reseta opet isto. Ne osjećam nigdje miris plina.
Stručnjaci help, inače bum preko Nove ko pingvin.
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 07:01   #67
Quote:
sky cruiser kaže:
Ima li tko Junkersa, kakvi su oni?
Da li tko zna, koliko košta onaj dodatni rezervar za toplu vodu kod kombi-plinskih bojlera. Navodno oko 1000 kn veliki (mislim preko 100 l). Čuo sam da kad još to uzmeš nemaš problema s naglom potrošnjom tople vode.
Imao sam Junkersa starog 30-tak godina 13 kw (malog) i radio je bez greške. Svake treče godine samo čišćenje. Sada sam kupio 24 kw samo za grijanje. Prošlo pet godina i opče neznam za nekakve probleme koje čitam na forumu za Valianta.Junkers radi trenutno bez greške i daleko boljim režimom rada.
Trapko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 17:33   #68
Vaillant, kombi na dimnjak, 4.sezona. Sve 5, osim u 2. sezoni grijanja je počeo padat tlak i dolazit felerkod "premala količina vode u sistemu". Dignem tlak na 1.4, pa za dva dana opet padne. Onda je proradio sigurnosni ventil zbog visokog tlaka kad je zagrijao vodu na radnu temperaturu. Kako raste temperatura, tako i tlak. Zbrojim 2 i 2 = riknula ekspanziona posuda, nema se gdje kompenzirat porast tlaka nastao širenjem vode kod zagrijavanja. Zovem Vaillant, pitam za oriđiđi posudu, vele 900 i nešto kuna . Kupio sam onda vanjsku od 20 litara za 123 kn, montirao ispod bojlera i sad mi je tlak puno stabilniji nego kad je bojler imao vlastitu ali ispravnu posudu.

Sorry zbog malog eseja ali možda nekom pomogne
samoborski is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 11:55   #69
Quote:
kefren kaže:
Ne vjerujem da je problem u protoku plina. Po meni je problem u nedostatku kilovata. Evo malo termodinamike.
[protok tople vode u litrama/min]=[snaga bojlera u kW]/([specif. toplinski kapacitet vode]*[delta T])*60
To znači da ako vodu od 20 stupnjeva zagrijavamo na 50 stupnjeva za bojler od 24 kw dobijamo protok od 11,4 litre/min
za bojler od 14 kw za isti delta t (zagrijavanje vode na 50 stupnjeva) dobijamo 6,7 litre/min što je 70% slabiji protok. I to ti je to. Zapamtite! Bez uložene energije nema niti topline - nažalost!
PS. za one koji žele sami računati specifična konstanta vode je cca. 4,182
Upravo tako!
Zato i postoje bojleri različitih snaga pa čovjek bira prema svojim potrebama model. Kod najslabijih modela grijač vode je dimenzioniran tako da daje, uglavnom, vodu samo za tuširanje.
Ovo pričam iz vlastitog iskustva. Naime, u novom stanu ( prije 3 godine ) dobio sam Vaillantov fasadni kombi bojler snage 18 kW. Stan od 90 m2 grijao je savršeno ali kadu sam punio duuuugo ako sam htio da je napunim toplom vodom. Zvao sam servisera i pitao o čemu je riječ i dobio sam odgovor da je grijač preslab za punjenje kade. Istu stvar ( koliko koji model može zagrijati koju količinu vode ) provjerio sam na internetu i došao do zaključka da moram uložiti još novaca hoću li se kupati u toploj vodi.
Postojale su dvije varijante.
Prva je bila postojeći bojler dograditi sa 70-litarskim spremnikom vode ( maknuti stari grijač i ugraditi novi koji će grijati spremnik ). Taj sport bi me koštao oko 5.500,00 kn s ugradnjom ( u to vrijeme novi fasadni Vaillantov bojler od 18 kW koštao je 5.200,00 kn ). No, spremnik bi zauzimao dodatni prostor ispod bojlera.
Kako mi to nije pasalo, odlučio sam se za drugu varijantu ( došla me je skuplje jer za novi tek ugrađeni bojler pod jamstvom sam uspio dobiti tek 3.500,00 kn ) a ta je bila kupiti novi fasadni bojler od 28 kW s integriranim spremnikom vode od 20 litara. Činit će vam se da je spremnik malo premali ali, vjerujte, radi dobro a tople vode sada imam na dvije slavine u dovoljnoj količini ( kad su otvorene obje slavine obje su blizu krajnjeg položaja za toplu vodu ). Snaga za grijanje smanjena je na 24 kW ( na moj zahtjev je toliko a serviser je htio ići na 22 kW ). Bojler me je došao 10.000,00 kn s ugradnjom a kupio sam upravo taj od 28 kW jer slabiji nisu imali integrirani spremnik. Jedina razlika u odnosu na takav bez spremnika je što je ovaj bojler dublji za 10 cm ( toliko više strši na van ).

Druga iskustvo koje bih htio ovdje iznijeti je reguliranje tlaka u sustavu grijanja. Koliko vidim, neki od prijašnjih govornika ne znaju odzračiti radijatore. Jer je to glavni problem zašto im je tlak u isključenom bojleru 1,5 bar a kad se isti uključi on padne i to drastično. A, koliko vidim, nekima se iz toga razloga vjerojatno i isključi bojler jer pumpa ostane bez vode.
Moja preporuka njima je da postupno odzračuju radijator po radijator - nakon svakog pojedinačnog odzračivanja neka dopune vodu u sustav i uključe na kratko bojler i tako redom. Pumpa ima mogućnost automatskog odzračivanja sustava ali ne ako je u njemu puno zraka. Kad tako dopunite sustav grijanja i tlak će biti ujednačeniji ( od preporučljivih 1,5 bara u hladnom stanju rast će prema 1,8 bara dok je zagrijan ).

Svima koji žele smanjiti račun za plin u zimskim mjesecima preporučam ugradnju regulacijskog uređaja s osjetnikom vanjske temperature ( Vaillant ima modele VRC 410 za jedan i VRC 420 za dva kruga grijanja ).
S tim uređajem ne trebate eksperimentirati koliku ćete namjestiti temperaturu u polaznom vodu grijanja. Jednostavno bojler namjestite na maksimalna 82 stupnja C a regulator će, ovisno o vanjskoj temperaturi i zadanom koeficijentu krivulje ( koji možete mijenjati na manje i više ) davati optimalnu temperaturu u polaznom vodu za zadanu temperaturu u prostoriji. Regulator nije baš jeftin ( oko 1000,00 kn ) ali isplati se kroz jednu sezonu grijanja.
Milan Banditić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 21:58   #70
vidim da se ovdje piše sve i svašta pa nisam mogao odolit....

1. prva i osnovna stvar je da bi se nesto očekivalo od bojlera treba ga redovno servisirati. znači svake godine. a ne kao što neki ovdje kažu "moj vaillant je super, radi 4god bez problema bez ijednog servisa" Dogodit ce se sljedeća stvar: uslijed grijanja stvara se kamenac u primarnom izmjenjivaču, koji se s vremenom širi, te grijač popuca ali necuri još. i onda dođe serviser koji očisti kamenac kiselinom, spoji izmjenjivač pod tlak i on procuri na sve strane. i to je već cifra od 2000-3000kn (ovisno o modelu) i tko je tu kriv? serviser??? ne ne... doživio sam to već 100puta... bojler treba održavati
samo istina je da je jako teško naći dobrog servisera, neovisno bio to ovlašteni servis ili ne. tu se svi varate. ovlaštena je firma kao poduzeće ili obrt, ali dali je serviser ovlašten
moja iskustva su drugačija ali nećemo o tome...

2. baca u blokadu uslijed paljenja 99% slučajeva je stvar u elektrodi. i dođe majstor i zamjeni ju. sta je stim napravio??? niš. pitanje je zašto se skuplja čađa na elektrodi... znači prvo pogledati plamen palenja i max plamen što se može samo sa mbar-ometrom a ne nikakvim skidanjem prozirnog poklopca i štelanjem napamet jer samo možete pogoršati stvar. onda pogledati dali je 100% ispravan odvod dimnih plinova i tek ako je to dvoje u redu a ponavlja se ista stvar, onda mjenjati elektrode...

3. Nizak tlak - istina je da se sistem moja nadopunjavati 3-4 puta u sezoni i to trebate vi znati nadopunit jer takve stvari neidu pod garanciju. isto kao i ozračivanje radijatora... ako tlak učestalo pada i jako varira kod zagrijavanja npr: 1bar-2.5bar onda je problem u expanzionoj posudi koju treba nadopunit... (a to se sredi kod obavljanja redovnog servisa)

4. topla hladna voda svaki vaillant vuw bojler (a njih je 90% po novim zgradama) je napravljen isključivo za puštanje vode na samo jednu mješalicu inače ako netko pusti vodu u kuhinji, vi ćete u kadi dobit mlaku vodu... zato služi spremnik. recimo vui izvedba ali kod izgradnje zgrade na takvim stvarima se štedi pa ćete rijetko u svom novom stanu naći vui model. protok vode serviser također mora izregulirati tako da kad otvorite slavinu na kadi do kraja, da ide vruća voda (to je pod uvjetom da je trosmjerni ventil ispravan, bilo je problema snjima ali se to uglavnom riješavalo pod garancijom)

5. netko je spomenuo junkersa starog 30g... ista stvar je i sa vaillantom, samo ti bojleri nisu imali ovakvu tehnologiju kao ovi danas pa se i nije imalo šta kvarit, samo problem je u tom što se zbog takvih starih bojlera ljudi guše monoksidom u svojim stanovima. takvi bojleri se neće ugasit pri povratu dimnih plinova, i ti bojleri neće dobro radit na 6-7katu ako je slabiji pritisak itd. itd. puno toga se promjenilo....

sve u svemu trebate naći pravog servisera...
dado_vw is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 22:03   #71
Quote:
samoborski kaže: Pogledaj post
Vaillant, kombi na dimnjak, 4.sezona. Sve 5, osim u 2. sezoni grijanja je počeo padat tlak i dolazit felerkod "premala količina vode u sistemu". Dignem tlak na 1.4, pa za dva dana opet padne. Onda je proradio sigurnosni ventil zbog visokog tlaka kad je zagrijao vodu na radnu temperaturu. Kako raste temperatura, tako i tlak. Zbrojim 2 i 2 = riknula ekspanziona posuda, nema se gdje kompenzirat porast tlaka nastao širenjem vode kod zagrijavanja. Zovem Vaillant, pitam za oriđiđi posudu, vele 900 i nešto kuna . Kupio sam onda vanjsku od 20 litara za 123 kn, montirao ispod bojlera i sad mi je tlak puno stabilniji nego kad je bojler imao vlastitu ali ispravnu posudu.

Sorry zbog malog eseja ali možda nekom pomogne
posudu prvo treba napumpati, ne mjenjati... jer je normalno da se ona isprazni i kod servisa se ona treba provjerit i ako je prazna nadopunit....

sve u svemu riješenje svih vaših problema je jedan kvalitetan servis
dado_vw is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 10:12   #72
Jedno brzinsko, jel bolji Vaillant ili Viessman? Ili je to sve isto? Naime u ugovoru o opremanju stana pise da je protocni bojler Vaillant, no stavili su Viessmana!.. pa da znam dal da budem ljut il sretan?
__________________
---
Slušaj Mater
Mr_Orang3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 10:20   #73
sretan
__________________
znam da nista neznam
passat_karavan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 13:53   #74
Kad čitam razne peripetije i probleme koje ljudi imaju sa tako skupom i cijenjenom markom kao što je Vaillant, vidim koliko sam sretan sa svojim atmosferskim plinskim kotlom gotovo nepoznate njemačke marke Agea..
U pet godina nikad se još nije javila smetnja, radi bez greške kao i prvog dana. Sam kotao za vodu je od gusa, i vjerujem da će raditi još dugo godina. A nabavna cijena novog uređaja bila je 800 DEM, dakle nekih 400 eura..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 20:00   #75
Quote:
Krpanje kaže: Pogledaj post
Bok,

zamolio bih za pomoć u vezi Vaillant (mislim da je tip VuW) bojlera.

Radi se o novom bojleru koji je dobro radio do početka sezone grijanja.
Pri paljenju plamenika, bojler "baca iskru" i ponekad ne uspije upaliti plamenik.
Procedura se ponavlja 2 do 3 puta a ako ni tada ne uspije u pravilu se bojler ugasi uz poruku F.28 ili F.29. U početku se to dešava samo kod aktivacije grijanja, a nakon nekog vremena i kod paljenja tople vode.

Serviser je bio već dva puta (drugi put je zamijenio elekrodu koja baca iskru) i bojler radi savršeno 3-4 tjedna a onda ponovo počinju problemi. U početku samo ponekad, dok na kraju 5-6 puta dnevno treba ponovo paliti bojler.

Hvala unaprijed
Bok,potrebno je izvrsiti ispiranje primarnog izmjenjivaca vode posto je on sigurno zacepljen i ujedno ocistiti i elektrode za paljenje i jonizaciju,a nikako cistiti samo elektrode jer sa tim sete rijesili problem samo koju sedmicu dana,do problema dolazi usljed neispravnosti dimovoda tzv nedovoljan cug dimljaka a i mala kubikaza prostorija u kojoj se nalazi pl bojler.Do izbacivanja greski f28 i f29 dolazi zbog zaprljanosti eletrode tzv (jonizacijske elektrode) ona ustvari nedaje signal elektronici da je aparat upalijo sto je isto kd problema nestanka plina.Ja sam serviser u bih ako mogu pomoci tusam.bok
vedoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 20:08   #76
[QUOTE=fishenwalc;4597900]Meni kad izbaci grešku F 28, to znači da nekaj ne štima sa dovodom plina
Onda idem u ormarić di je regulator, tam ga restartam i sve ok
Možda ti pada tlak plina u plinovodu il tak nekaj ??[/QUOT
Ma kod vas je problem u visokom pritisku koi nije naregulisan imate na setu dvije kotve malu i veliku potrebno je uviti malu kotvu jedan krug i rijesili ste problem Bok.
vedoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 20:15   #77
Quote:
poslid kaže: Pogledaj post
Vailant bojleri su sranje. Mi imamo svoj oko 3 godine (prije toga smo imali stari 25 godina koji je savšeno funkcionirao) i od početka je "zezao". Ne može se upaliti, gasi se (nama ispisuje F22 i F29). Majstori se izredali i zavlačili dok nije prošla garancija. Sad samo slježu ramenima. Čiščen je nekoliko puta kompletno, mjenjeni neki djelovi - boljer i dalje sranje.
Sad sam čula da oni nama u HR prodaju ustvari njihov škart i zato su svi ti bojleri problematični.
Ako još imaš garanciju - mijenjaj.
ma ne nije u pitanju skart nego uslovi u koima je bojler postavljen ,kao sto je neispravnost dimovoda i mala prostorija u kojoj je ugradzen uredzaj ,nema dovoljno zraka ,i to naj cesce stvara probleme kod uredzaja .Oni su mnogo osjetljivi u odnosu na junkers i na ostale stare uredzaje ali su zato dosta sigurniji .bok
vedoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 19:21   #78
Visoki tlak

Quote:
samoborski kaže: Pogledaj post
Vaillant, kombi na dimnjak, 4.sezona. Sve 5, osim u 2. sezoni grijanja je počeo padat tlak i dolazit felerkod "premala količina vode u sistemu". Dignem tlak na 1.4, pa za dva dana opet padne. Onda je proradio sigurnosni ventil zbog visokog tlaka kad je zagrijao vodu na radnu temperaturu. Kako raste temperatura, tako i tlak. Zbrojim 2 i 2 = riknula ekspanziona posuda, nema se gdje kompenzirat porast tlaka nastao širenjem vode kod zagrijavanja. Zovem Vaillant, pitam za oriđiđi posudu, vele 900 i nešto kuna . Kupio sam onda vanjsku od 20 litara za 123 kn, montirao ispod bojlera i sad mi je tlak puno stabilniji nego kad je bojler imao vlastitu ali ispravnu posudu.

Sorry zbog malog eseja ali možda nekom pomogne
Molim, ovo je samo napomena,nema karakter savjeta.
Po ugradnji bojlera dešavalo se da se voda prebrzo grije pa sam malo gledao i uočio da se na vrhu ekspanzione posude nalazi ventil kao na zračnici auta i ne razmišljajući puno ispustio sam zrak, recimo kao na radijatoru.
I tlak je bome rastao jer to nije bio višak zraka već je to ovlašteni serviser kod puštanja u pogon napumpao zraka oko1 Bara, kao u kalsičnom hidroforu, a zrak služi da kompenzira širenje tople vode.
Naravno da sam pozvao servisera i priznao svoj majstorluk, srećom bez posljedica.
Osim toga i pojavili su se jaki šumovi prilikom grijanja vode pa je serviser skinuo pola dijelova koje je morao očistiti od raznog smeća proizašlog iz instalacije. A potpuno nov bojler.
Dosta me je koštalo jer nije predmet garancije.
slavko1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 08:31   #79
Pištanje

.. da ne otvaram novi thread ..

Bojler (Vaillant vuw, novi) s vremena na na vrijeme počne pištati, grozan, visoki zvuk. On radi, grije, sve je ok, ali pišti..
Kada se pusti topla voda, prestane. I počne opet kad počne opet grijati.
Majstor je bio par puta, očistio pumpu, sigurnosni ventil (ispraznio smeće), i bojler prestane i za koji dan opet počne.
Onda par tjedana nije pištao, pa me jednu noć probudio. Pa sutra dan opet sve ok, i tako.. nema pravila, jednostavno nekad pišti, nekad ne.

Šta napraviti?
hvala..
__________________
..:: The future will not be user friendly ::..
Sasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 19:57   #80
To se otprilike dešavalo i meni i vedoo je točno konstatirao( pa serviser je i naravno da zna) da treba čistiti primarni izmjenjivač, a ne samo ventile. Problem je u tome da centralaši ne ugrađuju ventile za čišćenje prije ulaska vode u bojler ni na izlaznoj strani, a ti se čistači isporučuju sa bojlerom. I kod mene je taj slučaj i na moje insistiranje da mi se objasni svrha tih pročistača oni su jedan ugradili, ali na izlaznoj strani i naravno da to nema neke posebne funkcije, obzirom da je nečistoća već ostala u bojleru. Nije fer, ali sam bespomoćan i na proljeće ću dati ugraditi pročistač i na ulazu vode u bojler.
slavko1941 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:49.