Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2009., 09:30   #1
Pravo ili Pravda? Koja je razlika?

Kakav bi svijet bio da je Pravedan?
I da se sudovi zovu Kuce pravde?
Kako nacinit pravedno sudstvo?
kakvo sudstvo zelite?
logicar is offline  
Old 24.10.2009., 16:00   #2
Možda si pogrešno postavio pitanje. Kakav bi svijet bio kad bi ljudi bili pravedni ili ispravni? Il kad bi imali osnove prava kojih bi se pridržavali....
Svijet bi bio ugodno mjesto za življenje....
Al šta nije ovo tema za Filozofiju...
...utopijske maštarije...
Ja ne vidim problem u Sudovima....nego o ljudima općenito...neobrazovani su i svašta si dozvoljavaju....
Saradonija is offline  
Old 24.10.2009., 16:06   #3
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
Možda si pogrešno postavio pitanje. Kakav bi svijet bio kad bi ljudi bili pravedni ili ispravni? Il kad bi imali osnove prava kojih bi se pridržavali....
Svijet bi bio ugodno mjesto za življenje....
Al šta nije ovo tema za Filozofiju...
...utopijske maštarije...
Ja ne vidim problem u Sudovima....nego o ljudima općenito...neobrazovani su i svašta si dozvoljavaju....
Hm, naravno da je problem sveopc noa ljudi rade u sudovim..

Da neka prava tema za Filozofiju, pa bas mislim da nam i je tako sto kazu ma odi ti filozofiraj..
logicar is offline  
Old 24.10.2009., 16:06   #4
pravda je moralna kategorija do je pravo nešto drugo ali uglavno se bavi onim što društvo smatra pravednim ( iako, neka situacija za nekoga može biti pravedna a za drugoga nepravedna)
svijet ne može biti pravedan jer nečija pravda znaći nečija nepravda
sudstvo nikada ne može biti pravedno u smislu da će svi ostvariti ono što žele ( upravo zbog gore navedenih razloga) no može se i mora osigurati suđenje pod jednakim uvjetima za sve
želimo pravedno (jednak pristup svima) i djelotvorno sudstvo koje će sporove rješavati u razumnom roku
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Old 24.10.2009., 16:14   #5
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
pravda je moralna kategorija do je pravo nešto drugo ali uglavno se bavi onim što društvo smatra pravednim ( iako, neka situacija za nekoga može biti pravedna a za drugoga nepravedna)
svijet ne može biti pravedan jer nečija pravda znaći nečija nepravda
sudstvo nikada ne može biti pravedno u smislu da će svi ostvariti ono što žele ( upravo zbog gore navedenih razloga) no može se i mora osigurati suđenje pod jednakim uvjetima za sve
želimo pravedno (jednak pristup svima) i djelotvorno sudstvo koje će sporove rješavati u razumnom roku
vrlo vrlo lijepo!!
logicar is offline  
Old 24.10.2009., 16:14   #6
Kakav bi svijet bio da je pravde?

Bit svega što Smo ti otkrili jest Pravda, dana je čovjeku da bi se oslobodio jalove uobrazilje iI oponašanja..

sto bi se dogodilo kada bi bilo pravde? Nagrede i Kazne?
logicar is offline  
Old 24.10.2009., 16:29   #7
A što ovo radi na pravu
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Old 24.10.2009., 16:34   #8
Quote:
logicar kaže: Pogledaj post
Kakav bi svijet bio da je pravde?

sto bi se dogodilo kada bi bilo pravde? Nagrede i Kazne?

sve to već postoji
no, ponavljam, pravda je individualizirana
isto tako, kazne i nagrade su individualizirane
nemoguće je da svi budemo nagrađivane a da nas se nikad ne kazni
svaki ut kad smo nagrađivani vjerujemo da pravda postoji dok pri svakoj kazni sumnjamo u nju
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Old 24.10.2009., 16:45   #9
da sto pravo i pravda radi na Pravu, nittko nije kriv sto se profacim a na PF dolaskom ovih drzavotvoraca nesto ostetilo u glavi pa ucenicima 1. godinena te0riji prava i drzave ucce kako pravo i pravda nisu isto. pa i nisu, pravvo je danas instrument lopova da legaliziraju otimacinu dobara a mouze i pokoje ubojstvo, sve u skladu sa zakonom--
p.s. dobro im je dok ih ima ko financirati takve formaliste, jer ko bi se usudio jednog birokratskog niskorista koji razbija sve statistike sa par tisuca predmeta (u sustini genericnog smeca koje printa po spranci) usporediti sa radom jednog inzenjera o sustini cijeg rada a ne formi i statistici, direktno ovise ljudski zivoti.
werg is offline  
Old 24.10.2009., 19:58   #10
Ukratko:

Pravda kao takva ne postoji(niti je ikad postojala niti ce) a pravo je smisljeno od ljudi da zamjeni nepostojanje pravde kao takve na nacin da se svi podvrgnu odredenim pravilima kako bi se stvorio kakav takav red.

Inace, totalno si falio mjesto za raspravljat o pravdi. to je cisto filozofsko pitanje i nema veze sa pravom.pametan pravnik zna pravila i da ih se mora drzat a ne postavlja pitanje njihove pravednosti. Ta pitanja mogu postavljat filozofi,politolozi,sociolozi itd. ali pravnika se to ne tice.
zzz_zzz is offline  
Old 24.10.2009., 21:23   #11
Quote:
zzz_zzz kaže: Pogledaj post
Ukratko:

Pravda kao takva ne postoji(niti je ikad postojala niti ce) a pravo je smisljeno od ljudi da zamjeni nepostojanje pravde kao takve na nacin da se svi podvrgnu odredenim pravilima kako bi se stvorio kakav takav red.

Inace, totalno si falio mjesto za raspravljat o pravdi. to je cisto filozofsko pitanje i nema veze sa pravom.pametan pravnik zna pravila i da ih se mora drzat a ne postavlja pitanje njihove pravednosti. Ta pitanja mogu postavljat filozofi,politolozi,sociolozi itd. ali pravnika se to ne tice.
Nebih se složila. Upravo je na pravnicima ta zadaća postavljanja pitanja je li nešto dovoljno pravedno, zadovoljava li određeno pravo, pravno pravilo sve one koje se to pravo tiče, je li ono manjkavo u kojem pogledu, može li se nešto bolje urediti, može li se određeno pitanje urediti pravednije. Kada se stvara određeno pravo i kada je u pitanju legislativa, pravnike se pita što bi bilo najbolje rješenje a ne pojedinačno filozofe, politologe i sociologe. Dobar i pametan pravnik je onaj koji posjeduje i znanja iz sociologije, politologije i filozofije ali i onaj koji je dobro upućen u postojeći pravni sistem i normativno uređenje...
__________________
Ad eundum quo nemo ante iit.
no_wonder is offline  
Old 24.10.2009., 21:34   #12
da citiram jednog odvjetnika koji nam je ove godine bio na gostovanju:

"Ja nisam ni psiholog ni filozof i sociolog, meni je sasvim dovoljno da sam kvalitetan pravnik i dobar u onome cime se bavim"

Covjek se bavi kaznenim pravom i spada medu odvjetnike koji najbolje zaradjuju u RH. Prica da mu je za to potrebno ista vise od dobre pravne podloge (ponekad politicke), jednostavno ne drzi vodu.

Druga je stvar sto se profesori na fakultetu bave vecinom znanoscu pa pokusavaju utjecat na zakonodavstvo, sto se suce pita za misljenje jer ipak oni primjenjuju svaki dan zakon.
Ono sto ce pisat u zakonu odreduju politicari, pravnici tu tek imaju savjetodavnu ulogu odnosno ulogu budale koja mora tudje gluposti stavit na papir i prikazat manje glupima nego sta jesu. Ne znam jesi li kad pricala sa nekim tko je sudjelovao u pisanju nekog zakona? Taj prjedlog kojeg oni napisu, i koji je cesto jako kvalitetan, prode jos x izmjena prije nego se ne izglasa. Tako da od one kvalitetne osnove skoro pa ne ostane nista.
zzz_zzz is offline  
Old 24.10.2009., 22:10   #13
Quote:
zzz_zzz kaže: Pogledaj post
Ono sto ce pisat u zakonu odreduju politicari, pravnici tu tek imaju savjetodavnu ulogu odnosno ulogu budale koja mora tudje gluposti stavit na papir i prikazat manje glupima nego sta jesu.a.
Amen...
Uvijek se krene drvljem i kamenjem na pravnike, jer mi kao "donosimo " zakone.
Tko donosi zakone ? Upravo vi dragi građani. Vi svojim glasom birate zastupnike u saboru, koji donose zakone. Vani je uobicajno da se gradani organiziraju interesne grupe koje lobiraju za promjenu nekog zakona. Toga kod nas nema.
Isto tako, onog trenutka kada je neki zakon izglasan, oni koji rade unutar sistema nemaju drugog izbora nego ga primjenjivati. Privatno misljenje na stranu, mi moramo provoditi zakon.
Luksuz propitkivanja mogu si priustiti filozofi,sociolozi, i ostali olozi. Dok se zakon ne promjeni mi moramo raditi po njemu, bio on posten ili neposten, pravedan ili nepravedan.
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Old 24.10.2009., 22:26   #14
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
Možda si pogrešno postavio pitanje. Kakav bi svijet bio kad bi ljudi bili pravedni ili ispravni? Il kad bi imali osnove prava kojih bi se pridržavali....
Svijet bi bio ugodno mjesto za življenje....
Al šta nije ovo tema za Filozofiju...
...utopijske maštarije...
Ja ne vidim problem u Sudovima....nego o ljudima općenito...neobrazovani su i svašta si dozvoljavaju....
Da, baš, samo neobrazovani rade gadarije. Obrazovani su svi fini, pošteni i čisti k'o suza.
nicole2007 is offline  
Old 24.10.2009., 22:59   #15
Prvo, ono kad sam napisala, mislila sam na ulogu pravnika općenito i to ne samo u današnje vrijeme nego od samih početaka, kao čovjeka koji je usko vezan uz pravo i pravni sistem i poznaje tu širinu i upravo zato je on pozvan da o tome razgovara. Nisam rekla da pravnici imaju odlučujuću ulogu niti da su oni "krivi" za sve što se donese a pogotovo nisam mislila na stanje u našoj državi i utjecaj građana općenito a ne samo pravnika na zakonodavstvo. To je posebna priča. Tako da, izrazila sam se čisto u kontekstu prava-pravde-pravnika na teorijskoj razini.

Prema tome, ako ćemo specificirati, odvjetnik, da bi bio dobar i uspješan u svom poslu ne mora nužno biti toliko široko obrazovan, jel, a sudac također mora poštivati i primjenjivati zakone ali ipak je on možda pozvaniji da o nekim stvarima promišlja dublje, ne samo radi pravne prakse i znanosti već zato što je on u poziciji da u određenom slučaju, koji nikad nije jednostavan, primjeni ono pravilo, onaj zakon i donese odluku koja će najbolje odgovarati upravo tom kompleksnom slučaju. Sudac koji sljepo provodi zakon je loš sudac. Dakle, ne mislim da on može filozofirati o nekom zakonu i pravilu i donositi odluku kako mu padne napamet, već mislim da bi on trebao imati određenu širinu i imati širi spektar da prema pojedinačnom slučaju, kada se radi o sudbinama osoba i njihove imovine, o njihovim životima, izvaže koje bi postojeće pravilo i zakon najbolje odgovarao. Ne slažete se, da bi on, pravnik, u takvoj poziciji možda ipak trebao imati nekakav osjećaj za pravdu, razmišljati o tome?

Što se tiče filozofa, sociologa i inih, vjerujem da oni mogu raspravljati o onome što je pravedno ili nije u pravu, ali ako ćemo, opet naglašavam - govoriti o nekoj teoriji i o onom "što bi bilo najbolje", "čemu se teži", dakle ne ovome što sada imamo konkretno u RH, pravnici su ti koji imaju uvid u širinu cijelog pravnog sistema (koji je ogroman, vjerujte) i oni najbolje znaju koja rješenja štekaju a koja ne štekaju u stvarnosti pa bi stoga oni, možda trebali davati najveći doprinost...

E sad, ono što mi imamo i ono što se svašta provuče kroz onaj Sabor, politika i politička kultura koja postoji na ovim prostorima je cijela nova priča.
__________________
Ad eundum quo nemo ante iit.

Zadnje uređivanje no_wonder : 24.10.2009. at 23:32.
no_wonder is offline  
Old 25.10.2009., 12:42   #16
Istinoljubivost je temelj svih vrlina. Dali Pravnik treba biti istinoljubiv da bi se postigla pravda? Ili treba biti snalazljiv da se sve izbjegne?
Kakvi su zakoni potrebni i kakvo pravedno sudenje treba biti?
logicar is offline  
Old 25.10.2009., 12:51   #17
Quote:
logicar kaže: Pogledaj post
Kakav bi svijet bio da je Pravedan?
I da se sudovi zovu Kuce pravde?
Kako nacinit pravedno sudstvo?
kakvo sudstvo zelite?
Banda kriminalaca ubije i siluje tvog najboljeg prijatelja. Nakon nekog vremena oni budu uhvaćeni i utvrđeno je da su krivi.

Koja bi sankcija bila primjerena u ovome slučaju? Postoje li apsolutni kriteriji temeljem kojih se "pravilna" sankcija izriče? Što se uopće moće postići takvom sankcijom?

Stvarnost je toliko kompleksna a ljudi u nju zahvaćaju osjetilima te prikupljenu građu sređuju umom, ali tako da je nikada do kraja ne mogu obuhvatiti i uvijek ostaje problem perspektivizma.

Mislim da suci nastoje u konkretnome slučaju ostvariti pravdu, tj. postići maksimalnu podudarnost između prava i pravde, naravno unutar parametara definiranih zakonom, i zato je dobar onaj sudac koji ne postiže apsolutnu pravdu, već onaj koji se takvom idealu približava, sukladno svojim osobnim svojstvima i sposobnostima.
Danchy55 is offline  
Old 25.10.2009., 13:26   #18
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Banda kriminalaca ubije i siluje tvog najboljeg prijatelja. Nakon nekog vremena oni budu uhvaćeni i utvrđeno je da su krivi.

Koja bi sankcija bila primjerena u ovome slučaju? Postoje li apsolutni kriteriji temeljem kojih se "pravilna" sankcija izriče? Što se uopće moće postići takvom sankcijom?

Stvarnost je toliko kompleksna a ljudi u nju zahvaćaju osjetilima te prikupljenu građu sređuju umom, ali tako da je nikada do kraja ne mogu obuhvatiti i uvijek ostaje problem perspektivizma.

Mislim da suci nastoje u konkretnome slučaju ostvariti pravdu, tj. postići maksimalnu podudarnost između prava i pravde, naravno unutar parametara definiranih zakonom, i zato je dobar onaj sudac koji ne postiže apsolutnu pravdu, već onaj koji se takvom idealu približava, sukladno svojim osobnim svojstvima i sposobnostima.
Lijepo receno. Naravno tu su Zakoni koji moraju biti kratki jasni i prevedni te brzo provedivi. Iz prevde mi ucimo..

Po meni pravilo definirani zakoni su vazni.
recimo 10 zapovjedi vrlo jasni i bez bilokakvih mogucnosti interpretacije, mozda u kojem slucaju ili ovako ili onako on je napravio ovako ja sam ga sljedio, malo sam, nisam ovo ono..mogli bi ovako pa malo zaobici...
logicar is offline  
Old 26.10.2009., 00:05   #19
Quote:
logicar kaže: Pogledaj post
Kakav bi svijet bio da je Pravedan?
I da se sudovi zovu Kuce pravde?
Kako nacinit pravedno sudstvo?
kakvo sudstvo zelite?
Pravnici se ne bave pravdom. Pravda je nešto subjektivno za svakog čovjeka, svaku grupu, svaku naciju... Uzmi npr. međunarodno javno pravo. Slovenija misli da je pravedno da ima izlaz na otvoreno more, jer eto Hrvati imaju veliku obalu, a oni malu. Neki u Srbiji su mislili da je pravedno da je Srbija svugdje gdje žive Srbi, pa vidiš do čega je to dovelo.

Netko misli da je pravedno da živi u nekom stanu bez plaćanja ili da ne mora platiti porez, jer mu se ne sviđa gradonačelnik. Pođi u bilo koji zatvor - svi će tamo reći da su tamo temeljem neke nepravde.

Samo se u arbitražnim postupcima, ukoliko je to tako izričito dogovoreno, može donijeti odluka po načelu pravičnosti. Inače se sudi temeljem Ustava, zakona i slobodnog sudačkog uvjerenja.
Vojky is offline  
Old 26.10.2009., 09:56   #20
Quote:
logicar kaže: Pogledaj post
Lijepo receno. Naravno tu su Zakoni koji moraju biti kratki jasni i prevedni te brzo provedivi. Iz prevde mi ucimo..
ne posve...
naime, ako je zakon prekratak, on ostavlja puno nejasnoća i vrlo je apstraktan stoga se podzakonskim aktiam prepušta da ona propišu tj urede sve što u zakonu fali

brza provedba se odnosi na postupovno prava a ne na materijalno te ne ovisi ponajprije o sudu

Quote:
Po meni pravilo definirani zakoni su vazni.
oni svakako jesu temelj ali ključ je u provedbi
Quote:
recimo 10 zapovjedi vrlo jasni i bez bilokakvih mogucnosti interpretacije, mozda u kojem slucaju ili ovako ili onako on je napravio ovako ja sam ga sljedio, malo sam, nisam ovo ono..mogli bi ovako pa malo zaobici...
10 zapovjedi baš i nije najsretnij primjer jer nisu baš ni jasne niti im je mogućnost interpretacija ograničena
naime:
Ne ukradi... da li se tu spominje što je krađa? ne baš. dakle, brani se nešto a obzirom da nema definicije ne zan se što je to zabranjeno
ili...poštuj oca i majku....što znaći poštovati? tko su otac i majka? što ako nam oni čine neku nepravdu ili nas ugrožavaju? da li im dugujemo poštovanje iako to predstavlja ozbiljan ugroz za nas?
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:31.