Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2011., 17:24   #1
Kako prodati stan?

Bok svima,

Vec nekoliko godina prodajem jedan te isti stan, cijena vidno manja od one po kojoj sam ja kupio, u stan je dosta uloženo i prakticki je vec godinama prazan. Apsolutno ga je nemoguce prodati, premda je stan skroz ok.

Usao sam u veliki krediti kako bi kupio nešto veci stan, i sada sam dosao do faze da mi je sve teze i teze vracati kredit. Koliko god imam uspjeha u nekim intelektualnim stvarima, toliko mi se cini da sam retardiran za prodaju jednog stana. Zato vas sve pitam, jer sigurno ima jos ljudi koje to muci (a i kriza je ) imate li kakve savjete kome, kako prodati, gdje oglasavati, i sto uciniti prije no sto zavrsim u zatvoru?

thanx
__________________
So Exclusive!
Caution757 is offline  
Old 11.08.2011., 17:49   #2
i moji prodaju veliki stan u n.zag. 72m2,već dulje vrijeme...jedini probl.je kaj je na 5.katu bez lifta.starogradnja,ispod cijene.kvalitetna zgrada od cigle,nema vlage,buba niti sl.mirni dio kvarta,u kojem ima sve od parka,DZ,dućana,placa...
rutona is offline  
Old 11.08.2011., 17:59   #3
Quote:
Caution757 kaže: Pogledaj post
Bok svima,

Vec nekoliko godina prodajem jedan te isti stan, cijena vidno manja od one po kojoj sam ja kupio, u stan je dosta uloženo i prakticki je vec godinama prazan. Apsolutno ga je nemoguce prodati, premda je stan skroz ok.

Usao sam u veliki krediti kako bi kupio nešto veci stan, i sada sam dosao do faze da mi je sve teze i teze vracati kredit. Koliko god imam uspjeha u nekim intelektualnim stvarima, toliko mi se cini da sam retardiran za prodaju jednog stana. Zato vas sve pitam, jer sigurno ima jos ljudi koje to muci (a i kriza je ) imate li kakve savjete kome, kako prodati, gdje oglasavati, i sto uciniti prije no sto zavrsim u zatvoru?

thanx
a zašto ga ne iznajmiš dok ga ne prodaš? malo smanjiš najam i dogovoriš se sa podstanarima da će se stan povremeno pogledati...
pretpostavljam da si se obraćao i agencijama?
zarana is offline  
Old 11.08.2011., 20:06   #4
Možda je problem u tvojoj percepciji tog stana...lokacija, starost, blizina svega što treba i na kraju cijena koja može bitno bitno manja od one koju si ti platio.
__________________
Pomozimo Teu...i jedna kuna je bitna.
https://www.facebook.com/pomoczatea/
KatarinaRi is offline  
Old 11.08.2011., 20:40   #5
Quote:
Caution757 kaže: Pogledaj post
Bok svima,

Vec nekoliko godina prodajem jedan te isti stan, cijena vidno manja od one po kojoj sam ja kupio, u stan je dosta uloženo i prakticki je vec godinama prazan. Apsolutno ga je nemoguce prodati, premda je stan skroz ok.

Usao sam u veliki krediti kako bi kupio nešto veci stan, i sada sam dosao do faze da mi je sve teze i teze vracati kredit. Koliko god imam uspjeha u nekim intelektualnim stvarima, toliko mi se cini da sam retardiran za prodaju jednog stana. Zato vas sve pitam, jer sigurno ima jos ljudi koje to muci (a i kriza je ) imate li kakve savjete kome, kako prodati, gdje oglasavati, i sto uciniti prije no sto zavrsim u zatvoru?

thanx
Pokušaj sa zamjenom, tebi treba manji stan, nekom veći pa ti uzmi njegov a razliku nek' nadoplati
conan12 is offline  
Old 11.08.2011., 20:49   #6
Quote:
Caution757 kaže: Pogledaj post
Apsolutno ga je nemoguce prodati, premda je stan skroz ok.
Odgovor ti je vrlo jednostavan - stan vrijedi manje nego što tražiš za njega. Koliko si ga ti nekad platio jednostavno nema nikakve veze s njegovom današnjom vrijednošću.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 12.08.2011., 00:05   #7
Ne možeš prodati jer ti je cijena previsoka, nema drugog razloga. Možeš ili čekati bolja vremena (upitno koliko je to pametno), inflaciju (ovo definitivno nije pametno) ili naprosto odmah spustiti cijenu.

Budući da sam ja u procesu kupnje stana u novom Zagrebu, zapadni dio, odmah ti mogu reći da ukoliko se može kupiti novogradnja za 1400 do 1500 E/m2 (a može se), obzirom na državne poticajne mjere, dakle 4,5% kamata 4 godine i 5% još dvije godine, dok je tržišna 6 i više posto te obzirom da ti 4 godine država (odnosno porezni obveznici) plaća pola rate, moja gruba procjena da stan koji nije novogradnja gledam jedino ako je 1200E/m2.

Zapravo još i manje ako je starija zgrada, dakle moraš dodatno uložiti u stan, a opet je zgrada izvana stara i relativno ružna.

Moja situacija je specifična jer kupujem u kvartu gdje ima novogradnje, ali eto da vidiš malo iz perspektive kupca.

P.S. Malo je tragikomično da ti kao porezni obveznik financiraš rušenje cijene vlastite nekretnine
xtreme is offline  
Old 12.08.2011., 10:37   #8
I ja mislim da je previsoka cijena jedini pravi razlog radi kojega ne uspijevaš prodati stan.
Mi smo trenutno u procesu prodaje dva stana i kupnje jednoga.
Kada imaš takvu perspektivu da si i prodavatelj i kupac u isto vrijeme,stvari su puno jasnije.
Dlapek is offline  
Old 12.08.2011., 13:09   #9
Prijatelj je danas kupio stan u ZG, samo je gledao novogradnju. Tražio je nekoliko mjeseci, kaže da oko pola ih drži nerealno visoku cijenu i ne žele pregovarati. Na kraju je imao izbor 3-4 stana u zapadnom ZG (Trešnjavka, Črnomerec) i kupio je na Črnomercu, dobra pozicija, dobar stan, 10 minuta od tramvaja, 53m2 stan za 1600eur/m2. Gledao je stan od 75m2 za 1300eur/m2, ali mu je na kraju bilo preskupo i nepotrebno imati tako veliki.
_N_ is offline  
Old 12.08.2011., 13:55   #10
Moj stan je sagrađen 2006. godine, a živio sam u njemu godinu dana (vec 3-4 godine nitko ne zivi tamo). Dakle prakticki je novogradnja. Platio sam ga oko 170k, a prodajem 150k... i jos sam investirao 30-40 k eura u stan i uredio sam.. stan vrijedi minimalno onoliko koliko ga prodaje

a to da su cijene "visoke", to se uvijek govori kad netko prodaje. kad sam ja kupovao nisam se zalio da su visoke..

danas ima hrpa oportunista koji zele takoreci besplatno stan.. ne znam jel bi radije da me ubija kredit ili da gledam nekog prevaranta kako me pljacka i kupuje stan ispod cijene
__________________
So Exclusive!
Caution757 is offline  
Old 12.08.2011., 14:11   #11
Quote:
Caution757 kaže: Pogledaj post
Moj stan je sagrađen 2006. godine, a živio sam u njemu godinu dana (vec 3-4 godine nitko ne zivi tamo). Dakle prakticki je novogradnja. Platio sam ga oko 170k, a prodajem 150k... i jos sam investirao 30-40 k eura u stan i uredio sam.. stan vrijedi minimalno onoliko koliko ga prodaje

a to da su cijene "visoke", to se uvijek govori kad netko prodaje. kad sam ja kupovao nisam se zalio da su visoke..

danas ima hrpa oportunista koji zele takoreci besplatno stan.. ne znam jel bi radije da me ubija kredit ili da gledam nekog prevaranta kako me pljacka i kupuje stan ispod cijene
Nitko tebe ne pljacka, ti si jednostavno kupio stan u trenutku kad su cijene bile najnapuhanije. Realno je ocekivati da ce cijene morati ici jos puno dolje pa ces cekanjem vjerojatno izgubiti jos puno vise nego da sad spustis cijenu.

To sto tebi taj stan minimalno vrijedi 150k kupcima ne znaci nista jer ocito imaju na ponudi bolji izbor.

Primjerice ja sam prije 3 godine kupio auto za 18kEURa i ulozio sam puno u njega, i malo sam ga vozio. Hoces ga sad ti kupiti od mene za 15k jer ja kazem da minimalno toliko vrijedi?

Ja sam nedavno gledao neke stanove i nakon par pogledanih stanova od privatnih prodavatelja sa takvim stavom "Ja sam to platio puno vise i to vrijedi koliko ja kazem" jednostavno odustanes od rabljenih stanova. Za 1500EUR/m2 se trenutno dobijaju novi stanovi sa ukljucenom garazom u novom zagrebu.

Sa sadasnjim stanjem trzista nerealno je ocekivati da ce se rabljeni stan u NZ prodati za vise od 1200-1300EUR/m2 (naravno ako nema neku extra prednost). Traziti ti mozes kolko hoces i tebi moze vrijediti milione - ostaje pitanje zelis li stan PRODAVATI ili PRODATI.

Zadnje uređivanje nitko666 : 12.08.2011. at 14:18.
nitko666 is offline  
Old 12.08.2011., 19:27   #12
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
Nitko tebe ne pljacka, ti si jednostavno kupio stan u trenutku kad su cijene bile najnapuhanije. Realno je ocekivati da ce cijene morati ici jos puno dolje pa ces cekanjem vjerojatno izgubiti jos puno vise nego da sad spustis cijenu.

To sto tebi taj stan minimalno vrijedi 150k kupcima ne znaci nista jer ocito imaju na ponudi bolji izbor.

Primjerice ja sam prije 3 godine kupio auto za 18kEURa i ulozio sam puno u njega, i malo sam ga vozio. Hoces ga sad ti kupiti od mene za 15k jer ja kazem da minimalno toliko vrijedi?

Ja sam nedavno gledao neke stanove i nakon par pogledanih stanova od privatnih prodavatelja sa takvim stavom "Ja sam to platio puno vise i to vrijedi koliko ja kazem" jednostavno odustanes od rabljenih stanova. Za 1500EUR/m2 se trenutno dobijaju novi stanovi sa ukljucenom garazom u novom zagrebu.

Sa sadasnjim stanjem trzista nerealno je ocekivati da ce se rabljeni stan u NZ prodati za vise od 1200-1300EUR/m2 (naravno ako nema neku extra prednost). Traziti ti mozes kolko hoces i tebi moze vrijediti milione - ostaje pitanje zelis li stan PRODAVATI ili PRODATI.
Slažem se s tobom. Meni bi bilo suludo davati više od 1500 eura po m2 za stan koji nije u bogataškom kvartu i nije luksuzan. Vidim da većina padobranaca naplaćuje stan više i od 2000 eura po m2, što je za mene blesavo.
To je ili precjenjivanje svoje nekretnine ili želja da se obogate na nekom mulcu.

Tako da autoru poruka, da ako mu prodaja stana nikako ne ide, to znači da je postavio cijenu na koju nitko ne želi pristati, pa ako jako želi prodati stan trebao bi ju spustiti! Većina želi prodati stan po istoj ili višoj cijeni od one po kojoj je kupila, ali to ne ide uvijek tako i ti stanovi u krajnjoj liniji više nisu novi! Meni je 1500 eura po m2 sasvim objektivna cijena za jedan korišteni stan. Eventualno ako netko ima zbilja sreće može dobiti više - 1750 eura po m2! 2000 eura je jako velika cijena i za to bi uvjetovala predivan pogled, blizina jezera i tak. A ne u nekom običnom kvartu.

Ako je on platio 170 tisuća eura za stan, to je onda neki velik stan? Veći od 85m2?
Perica79 is offline  
Old 13.08.2011., 02:03   #13
Quote:
Caution757 kaže: Pogledaj post
Moj stan je sagrađen 2006. godine, a živio sam u njemu godinu dana (vec 3-4 godine nitko ne zivi tamo). Dakle prakticki je novogradnja. Platio sam ga oko 170k, a prodajem 150k... i jos sam investirao 30-40 k eura u stan i uredio sam.. stan vrijedi minimalno onoliko koliko ga prodaje

a to da su cijene "visoke", to se uvijek govori kad netko prodaje. kad sam ja kupovao nisam se zalio da su visoke..

danas ima hrpa oportunista koji zele takoreci besplatno stan.. ne znam jel bi radije da me ubija kredit ili da gledam nekog prevaranta kako me pljacka i kupuje stan ispod cijene
To praktički novogradnja nema veze jer da bi kupac dobio poticaje od države i povoljniju kamatnu stopu mora biti neuseljena novogradnja i kupnja od investitora. Ti stoga moraš automatski biti 200E/m2 jeftiniji od takve novogradnje da bi ti netko uopće pogledao stan. Osim ako nemaš neki jebeni namještaj koji bi se kupcu svidio, iako većina kupaca žele sami urediti stan.

Ako nije tajna koji je kvart i koliko kvadrata stan ima?
xtreme is offline  
Old 13.08.2011., 02:08   #14
Quote:
Caution757 kaže: Pogledaj post
Moj stan je sagrađen 2006. godine, a živio sam u njemu godinu dana (vec 3-4 godine nitko ne zivi tamo). Dakle prakticki je novogradnja. Platio sam ga oko 170k, a prodajem 150k... i jos sam investirao 30-40 k eura u stan i uredio sam.. stan vrijedi minimalno onoliko koliko ga prodaje
Zagreb je jedan od nekoliko hrvatskih gradova koji imaju likvidno tržište nekretnina - dakle, nije u pitanju kuća u Slavoniji gdje se jednostavno godinu dana uopće neće pojaviti kupac.

Neki rok za prodaju stana u Zagrebu bi bio pola godine - ako u toliko vremena (uz oglašavanje) nisi uspio - cijena stana je previsoka i nema tu nikakve posebne filozofije.
Vojky is offline  
Old 13.08.2011., 23:20   #15
Quote:
Caution757 kaže: Pogledaj post
Moj stan je sagrađen 2006. godine, a živio sam u njemu godinu dana (vec 3-4 godine nitko ne zivi tamo). Dakle prakticki je novogradnja. Platio sam ga oko 170k, a prodajem 150k... i jos sam investirao 30-40 k eura u stan i uredio sam.. stan vrijedi minimalno onoliko koliko ga prodaje

a to da su cijene "visoke", to se uvijek govori kad netko prodaje. kad sam ja kupovao nisam se zalio da su visoke..

danas ima hrpa oportunista koji zele takoreci besplatno stan.. ne znam jel bi radije da me ubija kredit ili da gledam nekog prevaranta kako me pljacka i kupuje stan ispod cijene
cekaj da udjemo u EU, svi stranci ce pohrliti na kupovinu zagrebackih starogradnji, cijene ce odletiti u nebo


jasno ti je da sto duze cekas, vise gubis...stavi na papir, da si ga prodao ispod 150 000 prije par godina, orocio lovu (ili kupio svicarce ), vrlo brzo bi dosao do cifre od 150 000, ak ne i vise...
Monstera is offline  
Old 12.08.2011., 14:56   #16
molim da raspravu o kretanju cijena nekretnina nastavite na istoimenom topicu...

https://www.forum.hr/showthread.php?t=206056
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Old 13.08.2011., 03:34   #17
kao svaka roba tako stanovi imaju svoju cijenu.
mi ovdje možemo pričati ovoliko ili onoliko ali prava cijena je ona koliko zaista možeš dobiti a tebi ako nije sila čekaj pravoga kupca možda netko naleti.
koliko si ti platio nije više bitno sada su cijene ovakve kakve jesu,zapravo svatko će gledati novogradnju prije nego starogradnju.
zlatna vremena gdje je zgrada već prodana a tek su dvije lopate zakopane odavno su iza nas,ponuda je nadmašila potražnju, ne možemo mi toliko kupiti koliko stanova ima.
ovako prema cijeni bez poznate kvadrature nećeš dobiti više od 100.000€ jer ljudi kupuju kreditom i to je nekakav maksimalac za prosječan džep.
bezbriga is offline  
Old 13.08.2011., 06:01   #18
Quote:
bezbriga kaže: Pogledaj post
kao svaka roba tako stanovi imaju svoju cijenu.
mi ovdje možemo pričati ovoliko ili onoliko ali prava cijena je ona koliko zaista možeš dobiti a tebi ako nije sila čekaj pravoga kupca možda netko naleti.
koliko si ti platio nije više bitno sada su cijene ovakve kakve jesu,zapravo svatko će gledati novogradnju prije nego starogradnju.
zlatna vremena gdje je zgrada već prodana a tek su dvije lopate zakopane odavno su iza nas,ponuda je nadmašila potražnju, ne možemo mi toliko kupiti koliko stanova ima.
ovako prema cijeni bez poznate kvadrature nećeš dobiti više od 100.000€ jer ljudi kupuju kreditom i to je nekakav maksimalac za prosječan džep.
Na žalost fora je u tome da prije par godina ljudi su skužili da ako sagrade jednu zgradu i prodaju stanove u njoj, da su osigurani za čitav život, tako da se desio boom investitora u zgrade koji su išli za "lakom zaradom"..

Sad oni žanju probleme da im nije lako prodati toliki broj stanova, jer ih jednostavno ima previše i precjenjeni su, a ljudi su sve siromašniji. Rijetko tko si uopće može priuštiti kredit od 100 tisuća eura za stan. A ako je samo jedna plaća, da i ne govorim! A ljudi i dobivaju lako otkaze, pa ne mogu plaćati ni ratu kredita. Mnogo je problema, tako da meni nije uopće ni jasno, kako netko može jednostavno otplatiti stan koji košta 170 tisuća eura! Za stan od 170 tisuća je rata kredita čak 1000 eura na 30 godina, a banke daju ratu jedino ako je plaća veća za 2/3 od kredita, što bi značilo da bi takvu ratu mogao uzeti jedino netko tko ima plaću od 3 tisuće eura!

( ili dvoje koji imaju natprosječne plaće od 10 tisuća kuna).

Što znači da njemu treba ili bogataš ili imućniji ljudi za kupovinu takvog stana! Jer plaća od 22 tisuće kuna uistinu jest bogataška danas u Hrvatskoj, a one od 11000 su itekako dobrostojeće.
Perica79 is offline  
Old 13.08.2011., 16:26   #19
Perice79 potpuno si u pravu pa tko si može danas tek tako priuštiti kupovinu stana za 150.000€ još rabljenog.
tko ima taj novac vjerojatnije će kupiti novogradnju ili možda kakvu kuću u blizini Zagreba.
na tržištu se traže manji i jeftiniji stanovi nešto do 80.000€,uglavnom da su jednosobni ili dvosobni.
mi smo imali u početku gladno tržište za stanovima u pet-šest godina situacija se promjenila,mnogo se toga sagradilo tko je mislio rješiti stambeno pitanje rješio ga i već otplatio bar pet godina kredita.
uski je krug ljudi koji zarađuju 10000kn pa dvije takve plaće nešto se može napraviti.
sve u svemu mali stanovi će biti skupi a velike ćemo moći kupovati mnogo jeftinije.
nekretnina vrijedi koliko za nju možeš dobiti, cijeniti se može onda neka ti bude.
bezbriga is offline  
Old 14.08.2011., 02:27   #20
za razglabanje o kretanju cijena nekretnina postoji vrlo aktivan topic (ranije linkan).

__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:50.