Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2005., 15:51   #1
Neuspjeh

Kazu da je svaki osobni neuspjeh nakon znojnog truda samo Boziji sapat da si krenuo u krivom smjeru i da se vracas na pravi... Kazu da je neuspjeh samo trenutan, igra svemira da nas potice da ciljamo na vise . Zasto smo bica koja se definifaju po uspjehu ili neuspjehu? Zasto svi oni koji nisu uspjeli imaju pognutu glavu pred onima koji nose trofej doma ( figurativno receno naravno)?
__________________
On the world's edge I have found a door......... On the world's edge I can see again



*Immortale nihil mundi compage tenetur,Quo cunctum torrens rapiat flamma ultima mundum. Non orbis,non regna, non mare,non tellus..
Nam statuit genitor rerum irrevocabile tempus-Imorrtale*
India is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 16:06   #2
Re: Neuspjeh

pitanje je

što je uspjeh?

što je neuspjeh?

nekom je jedno uspjeh, a nekom to isto neuspjeh.

ja kažem da ne postoje neuspjesi, postoje samo putevi koji vode do željenog cilja i oni koji ne vode tamo. kad izaberemo "pogrešan" put, jednostavno nam se "proširuje" vidik. znamo kuda ne ići. to nije za mene neuspjeh, to je jednostavno ono što me "približava" onome što nazivam uspjehom.

i nikoga "SE ne definira" ukoliko on sam ne dopusti da mu se nameću neka mjerila.

polyhymnia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 19:03   #3
Quote:
India kaže:
Zasto smo bica koja se definifaju po uspjehu ili neuspjehu? Zasto svi oni koji nisu uspjeli imaju pognutu glavu pred onima koji nose trofej doma ( figurativno receno naravno)?
Zato što nam je nametnuto da se definiramo prema uspjehu/neuspjehu - zato poginjemo glavu pred onima koji nose trofej.
Nametnute su nam vanjske vrijednosti da se manje bavimo onim unutarnjim. Nazivaju ih potrebama.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 20:45   #4
Da, to je zanimljivo i s psihološke strane. Što se tiče nekih duhovnih učenja, ja bih to povezao s onim da ne treba biti vezan za rezultate svojih djelovanja/akcija. To u krajnjoj liniji ne ovisi od tebe.
Za covjeka je dobro da radi prema odredjenim rezultatima najblje što može, a da se za to hove li to uroditi kakvim plodom, ili možda ne, ne vezuje.

Na kraju krajeva, mi ne možemo uvijek sasvim objektivno prosuditi je li nešto u nekom širem smislu neuspjeh ili ne. Može nam se činiti da je neuspjeh, a da je iz toga proizišao neki uspjeh, nešto dobro, ali čega mi nismo svjesni.
Tako da bis e donekle složios polihimnijom.
Rekao bih da je nama da se trudimo, težimo i radimo prema uspjehu, a ne da razmišljamo o uspjehu (ili pak neuspjehu) i das se vežemo za uspjeh (ili neuspjeh), rezultat naših djela.

A to što govori Blaise, t se rai o usporedjivanju. Istina je da smo od malena nauceni da usporedjujemo. A sad, sto nam je to nametnuto, to je bilo pa proslo. Mi smo to objerucke prigrlili, i usporedjuejmo se s drugima sve u sesnaest. A to je ovezano s toliko mnogo, kako da ih nazovem, negativnih stvari, to uspoređivanje. Sa strahom, sa zaviscu, itd itd. Kad bi semogli dovest do toga da se ne usporedjujemo s drugima i da ne razmisljamo u tom modalitetu, to bi bilo nešto odlicno.

Htio bih ukazati i na to da je , po mom misljenju, zabluda da postoji neki poseban put, smjer djelovanja, koji Bog zeli od nas. Ili cak neko posebno mjesto, koje nam je na neki nacin sudjeno, pa da tamo trebamo otici. To su samo varijacije.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 20:48   #5
Quote:
India kaže:
Kazu da je svaki osobni neuspjeh nakon znojnog truda samo Boziji sapat da si krenuo u krivom smjeru i da se vracas na pravi... Kazu da je neuspjeh samo trenutan, igra svemira da nas potice da ciljamo na vise . Zasto smo bica koja se definifaju po uspjehu ili neuspjehu? Zasto svi oni koji nisu uspjeli imaju pognutu glavu pred onima koji nose trofej doma ( figurativno receno naravno)?
Božiji šapat? Bilo bi prejednostavno živjeti na taj način, unaprijed nađeno opravdanje za sve naše neuspjehe, ako su doista neuspjesi.
I što je za tebe uspjeh? Biti dobar otac, muž, prijatelj ili možda veliki biznismen koji je postigao dobru karijeru? Možda nešto treće?
Stvarno misliš da postoji obrazac uspješnog i onog koji to nije? Mislim da je svatko od nas manje uspješan na jednom polju ali zbog toga ga ne bi trebali zvati neuspješnim jer to ne može biti. Zapravo, ja takvoga još nisam upoznao.
odisej is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 20:52   #6
Quote:
goranbo kaže:
Kad bi semogli dovest do toga da se ne usporedjujemo s drugima i da ne razmisljamo u tom modalitetu, to bi bilo nešto odlicno.
Ne zagovaram status quo kad kažem da je to nemoguće.
Ljudski je imati potrebu da nas drugi prihvate, nužno je da se s njima uspoređujemo. Naravno da tako ne možemo napredovati u duhovnom smislu. Naprotiv.
Ali, nije samo uspoređivanje to što sam mislila. Možda je tako ispalo. Učimo se (uče nas) od malih nogu da znamo što hoćemo (!?), borimo se za sebe i svoje ciljeve, itd. Tada ispunjenje želja postane imperativ. Želja za uspjehom, ugledom, udobnošću... da ne idem predaleko u željama i žudnjama, one se tako i tako vrte oko samo jedne stvari. Ugoditi sebi.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 21:57   #7
ako se trudis da ne uspes i uspes u tome, da li si uspeo ili ne?
holyfire is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 22:05   #8
Quote:
holyfire kaže:
ako se trudis da ne uspes i uspes u tome, da li si uspeo ili ne?
Ako se trudiš, svejedno je.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 22:14   #9
Quote:
Blaise kaže:
Ako se trudiš, svejedno je.
mudar odgovor vredan pohvale. ocekivao sam da pocnu da pisu "pa uspeo si... pa nisi... pa ne znam..." zato sto misle da je to filozosko pitanje i zato sto su ograniceni logikom ali ocito ti nisi.
holyfire is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 22:32   #10
Quote:
polyhymnia kaže:
pitanje je

što je uspjeh?

što je neuspjeh?

nekom je jedno uspjeh, a nekom to isto neuspjeh.

ja kažem da ne postoje neuspjesi, postoje samo putevi koji vode do željenog cilja i oni koji ne vode tamo. kad izaberemo "pogrešan" put, jednostavno nam se "proširuje" vidik. znamo kuda ne ići. to nije za mene neuspjeh, to je jednostavno ono što me "približava" onome što nazivam uspjehom.

i nikoga "SE ne definira" ukoliko on sam ne dopusti da mu se nameću neka mjerila.

jebagavrag kako mi se čini da je ovo davno pisano....iako samo prije par mjeseci
__________________
Na obodu su kruga početak i svršetak zajedno.
polyhymnia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 08:07   #11
ja bi samo stel reci jakoo zanimljiva tema .. pozdrav!!!!
Sunch4ny is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 08:24   #12
Uspjeh je kada ostvariš ono što želiš a neuspjeh kada to ne ostvariš.

Mudrost je kada učiš iz neuspjeha a tragedija kada ne učiš iz neuspjeh.

Ne vidim čemu prazno filozofiranje kad je stvar prilično jednostavna.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 08:26   #13
Drugim rijecima mudrost je privid koji predstavlja kompenzaciju za neuspjeh
 
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 08:27   #14
Quote:
Balkanijan Pimp kaže:
Drugim rijecima mudrost je privid koji predstavlja kompenzaciju za neuspjeh
Tako ispada. Teško je samom sebi priznati da si glup i lupati glavom o zid
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 08:30   #15
Quote:
Baphomet kaže:
Tako ispada. Teško je samom sebi priznati da si glup i lupati glavom o zid
ovisi cijom

mamumu sta je nemrem ne chatat
 
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 08:41   #16
Quote:
Balkanijan Pimp kaže:
ovisi cijom

mamumu sta je nemrem ne chatat
Ili kojom

Pa nije ovo chat
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 09:39   #17
a sto je to neuspjeh?
ako ne ostvaris ono sto zelis?
a treba li meni ono sto ja mozda zelim?
(sto je zelja?)
mozda je uspjeh shvatit i prihvatit da ostvarenje moje zelje nije ono sto je meni zaista potrebno?
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 10:29   #18
Quote:
ygraine kaže:
a sto je to neuspjeh?
ako ne ostvaris ono sto zelis?
Da,

Quote:
a treba li meni ono sto ja mozda zelim?
(sto je zelja?)
Očito da ti treba ako si to poželjela.

Quote:
mozda je uspjeh shvatit i prihvatit da ostvarenje moje zelje nije ono sto je meni zaista potrebno?
Zgodno samozavaravanje za prikrivanje neuspjeha...a možda su u šumi
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 10:34   #19
a sto je to zelja?
koliko je cista i ne/uvjetovana?
puno ljudi zeli stojaznam... andelinu jolie ))... treba li im zaista ?
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 11:38   #20
Quote:
ygraine kaže:
a sto je to zelja?
koliko je cista i ne/uvjetovana?
puno ljudi zeli stojaznam... andelinu jolie ))... treba li im zaista ?
A šta je to drvo, a što je to šuma, koja je svrha postojanja puževa slinavaca i što je to ljubav?......

Ako želiš saznati korjen želje morati ćeš saznati i što ti jesi. Ako netko želi Angelinu sigurno im treba da bi ispunili tu želju i to bi smatrali uspjehom.

I skroz je nebitno što ti to ne smatraš uspjehom jer u njihovom svijetu to jest uspjeh.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:11.