Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.12.2008., 22:16   #61
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
da, samo privremeni boravak mozes ostvariti na osnovu necega ...
na osnovu cega da ga ona trazi?
izjave doticnog ovjerene kod javnog biljeznika da materijalno i kazneno odgovara za nju
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 18:28   #62
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post

Prirođenjem može steći hrvatsko državljanstvo stranac koji je podnio zahtjev za primanje u hrvatsko državljanstvo ako udovoljava ovim pretpostavkama:

.........

2. da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u hrvatsko državljanstvo;
ovaj stavak mi je zbunjujući....naime, susjeda slovenka je dobila hrvatsko državljanstvo prije 2 godine, ali je i dalje zadržala i slovensko pa sada ima dvojno državljanstvo....također najbolja prijateljica od rođenja ima hrvatsko i slovensko državljanstvo, a prije 5 godina je stekla i američko i nitko je nikad nije tražio da se odreklne jednog od njih....druga prijateljica je dobila prije 2 godine slovensko državljanstvo bez da su je tražili da se odrekne hrvatskog...pa me zanima u kojem slučaju se ovo traži i zašto RH to traži, kada pri stjecanju državljanstva drugih država, konkretno znam za slovensko, talijansko i američko to ne traže?
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 13:51   #63
Domovnica poštom

Kako dobiti domovnicu poštom, jer trenutno ne živim tu gdje mi je i domovnica. Treba poslati zahtjev i priložiti 25 kuna (20 za upravnu pristojbu i 5 kn obrazac), to su mi rekli, no kakve forme treba biti taj zahtjev i koje podatke upisati i kako uplatiti taj novac- staviti ga u kuvertu?
!hej is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 14:39   #64
Quote:
!hej kaže: Pogledaj post
Kako dobiti domovnicu poštom, jer trenutno ne živim tu gdje mi je i domovnica. Treba poslati zahtjev i priložiti 25 kuna (20 za upravnu pristojbu i 5 kn obrazac), to su mi rekli, no kakve forme treba biti taj zahtjev i koje podatke upisati i kako uplatiti taj novac- staviti ga u kuvertu?
Molim Naslov da mi pošalje domovnicu na ime ..........
koja mi je potrebna u svrhu........
Zahtjevu prilažem 20 kn upravne pristojbe i 5 kn za obrazac.
Pošalji preporučeno poštom!
ninanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 20:00   #65
strana drzavljanka, vjencanje

nasao sam se u zeznutoj situaciji samoj po sebi i jos sad se tu nadju pravna pitanja na koja stvarno neznam odgovor pa molim svakoga tko se razumije u ovo da objasni, da me uputi i pomogne.
evo ovako,
ja imam 23 godine, zaposlen sam u svojoj firmi, hrvatski sam drzavljanin.
cura ima 19 god. studira pravo u Bihacu, drzavljanin BiH, muslimanka.
mi bi se vjencali u hrvatskoj.
svjestan sam da se kao muslimanke nebi smijele udati za drugu vjeru, ali ne zanima me taj zakon, vec ovaj drugi. zanima me jel trebaju kakvi posebni papiri i sta sve da bi se ona kao drzavljanka Bih vjencala za mene kod nas, ili samo mozemo otici kod maticara i vjencati se pa papire sredjivati kasnije?
hvala unapred svima koji su se potrudili dati bilo kakav odgovor.
__________________
neznam za vas, ali ja zivim vjecno
don-corleone is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 20:19   #66
da, možete sklopiti građanski brak ( kod matičara)
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 20:27   #67
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
da, možete sklopiti građanski brak ( kod matičara)
hvala, ali molim vas za malo detaljnije objasnjenje jel neznam ni sta je gradjanski brak (pretpostavljam brak sklopljen samo kod maticara, bez crkve ili dzamije), ali zanima me jel potrebno sta prije toga jel nismo isti drzavljani, hoce li to stvarati kakve komplikacije
__________________
neznam za vas, ali ja zivim vjecno
don-corleone is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 20:35   #68
Quote:
don-corleone kaže: Pogledaj post
hvala, ali molim vas za malo detaljnije objasnjenje jel neznam ni sta je gradjanski brak (pretpostavljam brak sklopljen samo kod maticara, bez crkve ili dzamije), ali zanima me jel potrebno sta prije toga jel nismo isti drzavljani, hoce li to stvarati kakve komplikacije
građanski = nije vjerski

Posebne obveze za strane državljane

1. Strani državljani moraju ispunjavati iste uvjete za sklapanje braka kao i hrvatski državljani.

2. Isprave koje stranci predaju ili predočuju matičaru moraju biti izdane u propisanom obliku, u slučaju potrebe prevedene na hrvatski jezik i ovjerene od nadležnih tijela. Valjanost isprave za sklapanje braka utvrđuje matičar za svaku inozemnu ispravu, ovisno o propisima (zakonima, bilateralnim i multilateralnim sporazumima) koji se odnose na državu izdavanja isprave.

3. Potvrda o slobodnom bračnom stanju stranca (bez obzira u kojem je obliku izdana) mora svojim sadržajem potvrđivati

-da nema zapreke za sklapanje braka dotične osobe po propisima države čiji je državljanin i

-da će sklopljeni brak biti priznat u državi čije državljanstvo ima.


Isprave koje se obavezno predaju matičaru

1. izvadak iz matice rođenih,
potvrda o slobodnom bračnom stanju, pod uvjetom da je izvadak iz matice rođenih stariji od 3 mjeseca, odluka suda o dopuštenju sklapanja braka, ako kod ženika i nevjeste postoje otklonjive bračne zapreke (točke 1.2. i 3b al. 4)

Matičaru se obavezno predočuju (daju se na uvid a matičar ih može fotokopirati ali ne na trošak stranke) sljedeće isprave:

1. isprave o identitetu (osobna iskaznica, putovnica),
2. dokaz o državljanstvu (osobna iskaznica, putovnica i domovnica). Za hrvatske državljane matičar po službenoj dužnosti utvrđuje mjesto upisa u knjigu državljana i upise u druge evidencije u kojima se sklapanje braka mora evidentirati,
3. druge isprave matičar može zahtijevati iznimno, ovisno o pojedinačnim slučajevima.


Odi lijepo u matični ured i pitaj.

Nitko te tamo ne pita za vjeru nego samo za državljanstvo.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 21:08   #69
sunce hvala ti puno, stvarno si pomogla...sad cu to da printam i dam curi, ipak ona studira pravo, iako prva godina
__________________
neznam za vas, ali ja zivim vjecno
don-corleone is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 17:26   #70
Drzavljanstva

Postovani?postovana,
e ovo moje pitanje je za pravnika....pa ako jeste (a neznam sto bi oni sjedali na forumima) ili imate doma nekog pravnika dobro srca,nadam se da ce te mi uputiti fer savjet....naime.....
Rodena sam u Bih (tocnije mjesto sad pripada RS tzv) ,ali tamo skoro pa i nisam zivjela osim sto sam pred rat isla i vracala se jer zivim uz granicu.Cijeli zivot sam zivjela u Hrvatskoj,do zadjih nekoliko godina.Otisla sam vani i stekla jos jedno drzavljanstvo,i sad me zanima...dali se smatram drzavljaninom i dalje Hrvatske...jer sam u meduvremenu stekla jos jedno drzavljanstvo,a zeljela bih prijaviti djecu da imaju hrvatsko drzavljanstvo.Naime kad sam se vjencala...vani...u nemogucnosti pribavljanja dokumenata hrvatskih na vrijeme.....vjencala sam se sa novim drzavljanstvom,pa me zanima dali moja djeca bez obzira na sve i dali i ja mogu se smatrati i dalje drzavljaninom Hrvatske.
Nisam srbske nacionalnosti, niti izbjeglica....imam valjda po rodenju i BiH drzavljanstvo..Ako ga nisam izgubila zbog sticanja drugih...Ma ja samo isinuiram...nemam pojma kako ti zakoni vrse se u praksi....ali cilj mi je izvaditi sebi djeci....hrvatske papire,radi moguceg povratka.Unaprijed hvala i Bog Vam dao.I dali to sve moze u ambasadama da se napravi.....Hvala puno unaprijed,jer ja sam puno zbunjena....i sta vise citam te zakone sve manje znam....tj.izgubila sam se skroz....neznam vise sto da napravim
Mucka01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 20:33   #71
Quote:
Mucka01 kaže: Pogledaj post
Postovani?postovana,
e ovo moje pitanje je za pravnika....pa ako jeste (a neznam sto bi oni sjedali na forumima) ili imate doma nekog pravnika dobro srca,nadam se da ce te mi uputiti fer savjet....naime.....
Rodena sam u Bih (tocnije mjesto sad pripada RS tzv) ,ali tamo skoro pa i nisam zivjela osim sto sam pred rat isla i vracala se jer zivim uz granicu.Cijeli zivot sam zivjela u Hrvatskoj,do zadjih nekoliko godina.Otisla sam vani i stekla jos jedno drzavljanstvo,i sad me zanima...dali se smatram drzavljaninom i dalje Hrvatske...jer sam u meduvremenu stekla jos jedno drzavljanstvo,a zeljela bih prijaviti djecu da imaju hrvatsko drzavljanstvo.Naime kad sam se vjencala...vani...u nemogucnosti pribavljanja dokumenata hrvatskih na vrijeme.....vjencala sam se sa novim drzavljanstvom,pa me zanima dali moja djeca bez obzira na sve i dali i ja mogu se smatrati i dalje drzavljaninom Hrvatske.
Nisam srbske nacionalnosti, niti izbjeglica....imam valjda po rodenju i BiH drzavljanstvo..Ako ga nisam izgubila zbog sticanja drugih...Ma ja samo isinuiram...nemam pojma kako ti zakoni vrse se u praksi....ali cilj mi je izvaditi sebi djeci....hrvatske papire,radi moguceg povratka.Unaprijed hvala i Bog Vam dao.I dali to sve moze u ambasadama da se napravi.....Hvala puno unaprijed,jer ja sam puno zbunjena....i sta vise citam te zakone sve manje znam....tj.izgubila sam se skroz....neznam vise sto da napravim
bez brige hrvatsko drzavljanstvo ne gubis uzimanjem nekog drugog,mos ih imat i 10 drugih ak hoces.

mozes to sve u ambasadi napravit.nazovi i pitaj koji ti sve papiri trebaju(rodni listovi tebe i djece,tvoja domovnica,etc.)
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 13:00   #72
Rješenje o državljanstvu

Evo javljam se ovde sa svojim pitanjem....
Naime moj budući,ima državljanstvo RH,međutim nema to rješenje o državljanstvu koje mu je potrebno da bi izvadio hrv.rodni list,bez kojeg se ne možemo vjenčat.

Pošto je upisan u knjigu državljana Grada Zagreba,dali se tamo trebamo obratit da nam izdaju to rješenje o državljanstvu,pomozite molim vas jer ne znam više kome se obratit.....

Zvali smo i matični ured u kojem pripada po prebivalištu,međutim oni su rekli da ne mogu ništa bez tog rješenja....
zbunjena_2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 13:14   #73
[Ali trebao bi matični ured Vam to riješiti.
pokušajte vi sami otići tamo gdje je upisan i oni su vam dužni dati to rješenje. makar bi i matični ured to trebao riješiti
__________________
Goga
gordana013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 13:20   #74
Quote:
zbunjena_2009 kaže: Pogledaj post
Evo javljam se ovde sa svojim pitanjem....
Naime moj budući,ima državljanstvo RH,međutim nema to rješenje o državljanstvu koje mu je potrebno da bi izvadio hrv.rodni list,bez kojeg se ne možemo vjenčat.

Pošto je upisan u knjigu državljana Grada Zagreba,dali se tamo trebamo obratit da nam izdaju to rješenje o državljanstvu,pomozite molim vas jer ne znam više kome se obratit.....

Zvali smo i matični ured u kojem pripada po prebivalištu,međutim oni su rekli da ne mogu ništa bez tog rješenja....
kaj neko uopce ima to tzv. rjesenje??

sta nema domovnicu??

pretpostavljam da ti dragi ima strani rodni list,sta nemoze internacionalni??
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 13:32   #75
@gordana013 matični ured doslovno nas šalje od vrata do vrata i samo kažu da bez tog rješenja ne može dobit hrv.rodni list,a teta u policiji je samo rekla ˝pošaljite zahtjev i čekajte˝ mislim stvarno
S obzirom da smo iz Dalmacije,čini mi se da nema drugog nego sjest u auto i put ZG,i onda tamo tražit to rješenje.


@buntspecht rješenje njegov brat i mama imaju,ali on nema,domovnicu ima uredno hrvatsku,međutim do sada se nikada nije upisao u maticu rođenih(hrvatsku),ima samo bosanski rodni list...
Internacionalni ne može,jer je HRV.državljanin i samo može HRV imat rodni list(ispada da se ponovno rađa)
zbunjena_2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 13:39   #76
Quote:
zbunjena_2009 kaže: Pogledaj post
@gordana013 matični ured doslovno nas šalje od vrata do vrata i samo kažu da bez tog rješenja ne može dobit hrv.rodni list,a teta u policiji je samo rekla ˝pošaljite zahtjev i čekajte˝ mislim stvarno
S obzirom da smo iz Dalmacije,čini mi se da nema drugog nego sjest u auto i put ZG,i onda tamo tražit to rješenje.


@buntspecht rješenje njegov brat i mama imaju,ali on nema,domovnicu ima uredno hrvatsku,međutim do sada se nikada nije upisao u maticu rođenih(hrvatsku),ima samo bosanski rodni list...
Internacionalni ne može,jer je HRV.državljanin i samo može HRV imat rodni list(ispada da se ponovno rađa)
pa nek ode tamo ko je izao rjesenje i nek zatrazi kopiju istog.kako nema domovnicu,svi imaju domovnicu

nemres dobit ni osobnu ni putovnicu bez domovnice.a bogami niti bez rodnog lista
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 13:46   #77
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
pa nek ode tamo ko je izao rjesenje i nek zatrazi kopiju istog.kako nema domovnicu,svi imaju domovnicu

nemres dobit ni osobnu ni putovnicu bez domovnice.a bogami niti bez rodnog lista
On ima hrvatsku domovnicu,nisi me dobro razumila,i osobnu i putovnicu i sve

A za vađenje putovnice,jedino za malodobnu djecu: izvod iz matice rođenih i domovnica (školska djeca moraju biti prisutna radi potpisivanja zahtjeva).

Obratila sam se državnoj upravi,valjda će me oni uputit di,šta i kako
zbunjena_2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 14:01   #78
Quote:
zbunjena_2009 kaže: Pogledaj post
On ima hrvatsku domovnicu,nisi me dobro razumila,i osobnu i putovnicu i sve

A za vađenje putovnice,jedino za malodobnu djecu: izvod iz matice rođenih i domovnica (školska djeca moraju biti prisutna radi potpisivanja zahtjeva).

Obratila sam se državnoj upravi,valjda će me oni uputit di,šta i kako
pa domovnica mu je dovoljna,to znaci da je upisan u knjigu drzavljana.niakvo drugo rjesenje ti nije potrebno.

u maticnom uredu gdje mu je izdana domovnica ti se nalazi i rjesenje o stjecanju drzavljanstva(moralo se predat) a tamo nek zatrazi i rodni list
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 14:10   #79
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
pa domovnica mu je dovoljna,to znaci da je upisan u knjigu drzavljana.niakvo drugo rjesenje ti nije potrebno.

u maticnom uredu gdje mu je izdana domovnica ti se nalazi i rjesenje o stjecanju drzavljanstva(moralo se predat) a tamo nek zatrazi i rodni list
Tako sam i ja mislila,međutim da bi dobio taj rodni list,treba mu osim tog rješenja,domovnica koju ima,izvod iz MKV roditelja,potvrda o prebivalištu,preslik osobne.....

Tako da ispada da bez obzira šta ima državljanstvo i domovnicu,bez tog rješenja ne može ništa
zbunjena_2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 14:24   #80
Quote:
zbunjena_2009 kaže: Pogledaj post
Tako sam i ja mislila,međutim da bi dobio taj rodni list,treba mu osim tog rješenja,domovnica koju ima,izvod iz MKV roditelja,potvrda o prebivalištu,preslik osobne.....

Tako da ispada da bez obzira šta ima državljanstvo i domovnicu,bez tog rješenja ne može ništa
ak zbilja ne budes mogla dobit to rjesenje predlazem slijedece

vjencajte se u bosni,posto on sigurno ima bosanski pasos,i nemas vise problema.bosanski vjencani list ce hrvatsko maticni ured priznat odmah

inace to rjesenje je koliko je meni poznato bitno samo kad trazis domovnicu,zato sto je domovnica dokaz o drzavljanstvu a ne to rjesenje.
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:43.