Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2012., 16:10   #1
Sunasljednici koji se ne mogu dogovoriti

ne znam jel sam stavila ovo u odgovarajuci podforum pa ako nisam nek me netko ispravi

Imam jednu veoma kompliciranu situaciju sa svojim nasljedstvom. pa da sve redom objasnim. majka je umrla prije par godina, ostali smo ja, otac i jedan brat iz prvog braka. Majka je imala jako puno imovine koju je u oporuci ostavila meni, znaci samo meni, bratu nije zeljela jer nisu komunicirali par godina niti je cak dosao na sprovod od majke. Otac je bio u izvanbracnoj zajednici sa majkom dok je majka imala tog jos jednog sina iz prvog braka s kojim nikad nisam puno komunicirala jer me nikad nije prihvatio kao sestru. Bili smo na ostavinskoj raspravi i tamo je pročitana valjana opruka koju je moja majka ostavila. naravno prema zakonu moj brat ima pravo na nuzni dio i moze ga traziti, ali on ga u tom trenutku nije trazio nego se izjasnio tjedan dana poslije prema kojem mu je pripala 1/8 ukupne imovine pokretne ili nepokretne. E sad, nije da njemu ta imovina treba, dobro je situiran a ovaj mali dio je trazio samo iz principa. Ja sam se pokusala dogovoriti s njim međutim oni niti ne pomislja na to, jednostavno kaze da ce razmisliti i ne cujemo se sljedecih godinu dana kada je godisnjica smrti majke. ja bi to zeljela rjesiti jer na ovakav nacin ne moze se nista prodati niti zapravo imati. naravno tu su ostali i dugovi, krediti koje smo na isti nacin nasljedili kao i nekretnine samo sto on dio nema namjeru podmiriti, nego cak napada, da ne namjerava on placati moju kucu(a s tim kreditom kuca uopce nije napravljena) cak sam pokusala ponuditi mu da ga isplatim, njegov dio, vrjednost njegovog dijela ili da mu dam jedno cijelo zemljiste za uzvrat da on meni prepusti svoje dijelove na ostalim nekretninama ali ne zeli ni cuti za to. vlasnici smo jednog stana u zagrebu gdje boravi na drugoj polovici njegov otac i njegova maceha, stan je poprilicno velik, oko 150 m2, stan se podjelio na pola(ne fizicki) kada je bila rastava braka izmedu nase majke i oca, na jednoj polovici smo nasljednici ja i brat dok je na drugoj samo on, stvar je u tome da stan zapravo jednim dijelom uopce nije nase vlasnistvo nego samo stanarsko pravo, a stanarsko pravo imaju brat i njegov otac. sad, mene zanima sto da radim, sto je najpametnije napravit? kako ga natjerat da se dogovorimo? meni taj stan ne treba i zelim mu ga prepustit zauzvrat za sve ostalo koje je puno manje vrijednosti od stana, ali ni to mu se ne svida a ne zelim da se to jos oduzi na moju djecu i unuke i praunuke, molim vas za savjet !

Zadnje uređivanje pantene85 : 18.07.2012. at 16:16.
pantene85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 17:16   #2
Quote:
pantene85 kaže: Pogledaj post
kako ga natjerat da se dogovorimo?
Nikako, ne mozete nikog prisiliti na dogovor. Ako nema dogovora, rijesit cete stvar na sudu, a za to svakako angazirajte odvjetnika.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 18:37   #3
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Nikako, ne mozete nikog prisiliti na dogovor. Ako nema dogovora, rijesit cete stvar na sudu, a za to svakako angazirajte odvjetnika.
Ma znam da ne mogu, konkretno me zanimalo koje su moje sanse da na kraju nekretnine ne zavrse tako da ih prodaje sud. zanima me sto napravit po pitanju tog stana?
pantene85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:20.