Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2007., 21:53   #21
UGOVOR O DOŽIVOTNOM UZDRŽAVANJU

Trebam malu pomoć!! Moj djed i baka napravili su sa ocem ugovor o doživotnom uzdržavanju u kojem je moj otac nasljednik. Djed je umro prije nekoliko godina a baka je još uvijek živa. Moj otac je trenutačno izvan zemlje a baka kod mene na uzdržavanju a zapravo bi se on trebao brinuti o njoj jel tako je navedeno u ugovoru tj.mora joj osigurat jednu sobu,hranu,odijeći itd. on se toga ne pridržava. Zanimalo bi me dali bi baka mogla darovnim ugovorom dati svoje nasljedstvo meni ili moram tužit oca da se ne pridržava pravila u ugovoru kako bi se taj ugovor poništio??
gbrezjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 22:13   #22
Svaka stranka može tražiti raskid ugovora o doživotnom uzdržavanju ukoliko se druga strana ne pridržava svojih obveza.

Dakle, baka može tražiti raskid tog ugovora ali ne može ti darovati ono što je navedeno u tom ugovoru dok se on ne raskine. Nakon raskida tog ugovora ti možeš sklopiti s njom ugovor o doživotnom uzdržavanju ili ti ona ona može sve darovati darovnim ugovorom.
Drakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 22:20   #23
gdje i kako bi baka trebala zatražit taj raskid? Ona je nepokretna! Drakon hvala na odgovoru
gbrezjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 10:50   #24
naravno, baka ima pravo na raskid ugovora. ponekad bude u ugovoru i clausula da je primatelj uzdržavanja duzan prethodno zahtjevati izvršenje obveza od davatelj uzdržavanja, tek onda raskid.kako tvoj otac ne zivi tu, ocito je da obveze ne izvrsava i nema namjeru.

baka podnosi tužbu sudu, a budući da je nepokretna i da je za takav postupak potrebno dosta strucnog znanja preporucam da opunomoći odvjetnika koji ce za nju voditi postupak...
tajanstvenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 14:45   #25
Proglašenje ugovora o doživotnom uzdržavanju ništavnim

...zanima me da li postoji neka pravna osnova na temelju koje bi neka treća osoba na sudu uspijela ''poništiti'' Ugovor o doživotnom uzdržavanju između dvije osobe?
konkretno, ugovor se sklapa između oca i sina a treća osoba u ovom slučaju je starija kćer. s tim da u taj Ugovor ne bi sadržavao cjelokupnu očevu imovinu - dakle nakon njegove smrti preostala imovina bi se podijelila između sina i kćeri na ostavinskoj raspravi.
dakle, ako kćer dobiva svoj nužni dio(i više od toga) da li može tražiti i dio imovine koja je Ugovorom o doživotnom uzdržavanju namijenjena sinu?
digger is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 14:48   #26
Quote:
digger kaže: Pogledaj post
...zanima me da li postoji neka pravna osnova na temelju koje bi neka treća osoba na sudu uspijela ''poništiti'' Ugovor o doživotnom uzdržavanju između dvije osobe?
konkretno, ugovor se sklapa između oca i sina a treća osoba u ovom slučaju je starija kćer. s tim da u taj Ugovor ne bi sadržavao cjelokupnu očevu imovinu - dakle nakon njegove smrti preostala imovina bi se podijelila između sina i kćeri na ostavinskoj raspravi.
dakle, ako kćer dobiva svoj nužni dio(i više od toga) da li može tražiti i dio imovine koja je Ugovorom o doživotnom uzdržavanju namijenjena sinu?
je li taj ugovor konzumiran? je li darodavac ziv?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 14:53   #27
nije..

tek razmatramo opcije koje bi mogli napraviti.
digger is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 14:54   #28
dakle darodavac jest živ..

digger is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 15:58   #29
helou!

I need help here.. anywone...
digger is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 16:10   #30
Da li je primatelj uzdržavanja "sposoban za rasuđivanje"?

Da li davatelj uzdržavanja stvarno uzdržava primatelja uzdržavanja?
Zomboni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 16:54   #31
primatelj uzdržavanja je pretrpio moždani udar i većim dijelom mu je oduzeta sposobnost govora - ne potpuno, i može sa ''da'' ili ''ne'' izraziti svoju želju. unatoč tome razumije što se oko njega događa i što mu se govori i po tome je sposoban rasuduđivati što želi a što ne. samo neznam ako je to dovoljno?
što se uzdržavanja tiče trenutno situacija jest takva da davatelj uzdržavanja zaista vodi brigu o svim potrebama primatelja uzdržavanja mada primatelj ima svoja primanja. njegova kćer iz prvog braka nikada nije vodila brigu o njemu (niti financijsku niti ikakvu drugu) niti je živjela u istom kućanstvu sa njim od kada se razbolio - sin jest.
ustvari, radi se o tome da otac želi spriječiti kćer da dobije njegovu kuću i želi bit siguran da ona ostaje sinu a ne njoj. da se njega pita ne bi joj ostavio ni dijelić svoje imovine. sin se sa tim ne slaže i bez obzira na sve želi da i njegova sestra ima nešto od oca.
nadam se da nisam previše zakomplicirao...
digger is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 17:29   #32
Pa onda je jednostavno.

Nakon što otac umre sin daruje sestri dio imovine koju je stekao temeljem ugovora o uzdržavanju.
Zomboni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 18:39   #33
jako su male sanse za pobijanje tog ugovora osim ako primatelj uzdržavanja recimo u vrijeme sklapanja ugovora nije bio sposoban za rasuđivanje, ali ovdje to nije slucaj, cini se da je primatelj uzdržavanja jasno i svijesno izrazio svoju volju.
tajanstvenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 21:26   #34
meni isto djeluje jednostavno. samo kompliciranim slučaj čini to što je otac smješten u domu za nemoćne i da bi se taj ugovor uopće i napravio rekli su mi da trebam dovesti kod njega suca,odvjetnika i sudskog vještaka tj.psihijatra koji bi potvrdio da je otac u vrijeme sklapanja tog ugovora bio ''pri zdravoj pameti'' da se tako izrazim.
jel mi može netko reći koliki su cirka sudski troškovi, takse i što već sve ne u takvim slučajevima?

čuo sam da se takvi ugovori vrlo teško ili nikako ne mogu pobiti ali ipak je bolja dodatna provjera nego da se kasnije tučem po glavi:
digger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 11:47   #35
tesko je govoriti o troškovima jer je neizvjesno koliko ce taj postupak trajati. dakle, vjerujem da znas da ih u postupku( troškove) svaka strana plaća svoje, a po okončanju postupka, ona strana koja u postupku ne uspije plaća sve troškove.

isto tako, taško je govoriti kolike su šanse to pobiti jer smo mi u uredu upravo izgubili spor za koji nije bilo nikakvih osnova da se pobije ugovor ( mi smo bili tuženici, dakle nas ugovor su pobijali zakonski nasljednici, i uspjeli su u tome, doduse u prvom stupnju).

imali smo i predmet gdje je smo takodjer bili tuženici, osporavao se nas ugovor i sud prvog stupnja odbije tužbeni zahtjev, po zalbi drugostupanjski sud ukine presudu i predmet vrati na ponovni postupak i na ponovljenom postupku sud prvog stupnja donese"dijametralno suprotnu" presudu.šok zivi!!!
tajanstvenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 11:57   #36
digger misli na trošak sastavljanja ugovora i ovjere od strane suda, uz ocjenu psihijatra o stanju uzdržavanog.

Koliko je meni poznato, ovjera ugovora o doživotnom u sudu košta manje od tisuću kuna, kod bilježnika ovisi o vrijednosti imovine, te je u pravilu višestruko skuplje.

Ne znam koliko bi koštalo da sudac ode u bolnicu, ali mislim da prisustvo odvjetnika nije potrebno.

Po meni bi trebao sastaviti ugovor, dati prijedlog Općinskom sudu da u vanparničnom postupku ovjeri ugovor. U prijedlogu bi trebao navesti sve činjenice o stanju budućeg uzdržavanog, pa ako sud ocijeni da je potrebno vještačenje, onda bi trebao isto i platiti. Ne vjerujem da vještačenje može koštati više od 2.500 kuna, makar nakon što sam nedavno vidio da vještačenje vještaka za sigurnost na radu košta 12.000 kuna, više ništa nije sigurno.

Ali mi nije jasno, ako je situacija takva kakvu si naveo, dakle da se sestra i brat mogu dogovoriti nakon smrti oca, tko bi imao interesa pobijati taj ugovor? Postoji li i neki drugi nasljednik?
Zomboni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 12:47   #37
ne, ne. sestra i brat nisu u dobrim odnosima i ne postoji mogućnost ikakvog dogovora. ona je zapela za tatinu kuću i sveukupno cijelu tatinu imovinu i želi izvući iz svega što više može. tata nju baš i ne voli iz razloga prije navedenih ( nije se brinula za njega nikada) a i iz nekih drugih razloga mu se dosta zamjerila. zato bi želio sve ostaviti sinu - cijelu imovinu. sin to ne želi jer smatra da bi mu to stvorilo dodatne probleme kao npr. da sestra ide putem suda tražiti svoj nužni dio i dobije ga između ostalog i u kući za koju je ocu najviše stalo da u nju ona nema pristupa.
zato smo mislili da bi možda mogli veći dio očeve imovine izostaviti iz Ugovora o doživotom uzdržavanju i na taj način da sestra kasnije na ostavinskoj raspravi dobije svoj dio i time ju se onemogući da traži putem suda dio kuće -jer bi tako dobila svoj nužni dio iz ostavinske mase (vjerovatno i više nego iznosi nužni dio).
da li bi se na taj način mogla da tako kažem ''onesposobiti'' sestra da traži išta na sudu?
to mi je jako bitno jer ta kuća ocu predstavlja i više nego nekretninu i na neki način ako ne uspijem ispuniti mu tu želju mislim da bi ga iznevjerio na najgori mogući način.
zaista nisam pametan što mi je najbolje učiniti...
digger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 12:58   #38
Gledaj, Ugovorom o doživotnom, ili dosmrtnom uzdržavanju, uzdržavani raspolaže imovinom naplatnim pravnim poslom. Time je imovina koja je predmet ugovora u cijelosti isključena iz ostavinskog postupka, tj. ne predstavlja dio ostavinske mase.

Nužni dio se može tražiti samo s obzirom na preostalu imovinu, i to ako je oporučnim raspolaganjem ostavitelja narušeno pravo nasljednika na nužni dio.

Morate biti oprezni s time da je sklapanje ugovora putem suda dosta sporo, posebno s obzirom na konkretne okolnosti(osim ako nemate vezu na vanparničnom odjelu), tako da bih Vam savjetovao da razmislite o odlasku kod bilježnika i raspitate se kako to možete obaviti s njim. Ovo iz razloga da otac ne bi u međuvremenu umro.
Zomboni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 15:09   #39
znači ako sam dobro shvatio ako je otac u Ugovoru naveo da nakon njegove smrti kuća prelazi automatski u moje vlasništvo i ako sestra dobije dio njegove imovine iz preostale imovine koja je ostavinska masa, ona nema nikakvog pravnog temelja tražiti da se Ugovor sudskim putem proglasi ništavnim?
mislim da nam javni bilježnik i ne bi mogao baš puno pomoći s obzirom, na to da je otac i nepokretan a i kako sam prije rekao mozak mu je oštećen zbog moždanog udara i ne može baš puno govoriti. tako da iako on shvaća sve što se događa ako njega svemu mora biti prisutan i sudski vještak tj.psihijatar koji će potvrditi da je on u stanju odlučivati svojom voljom. tako sam barem dobio informaciju.
nažalost sud nam je jedina opcija... ili možda nije?
digger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 22:50   #40
Možda sam bio malo neprecizan, i bilježnik može otići kod oca i sastaviti ugovor, i to brže od suda, ali je možda sigurnije da se to obavi putem suda, sa sudski određenim vještakom, zbog očevog stanja.

Sestra može pobijati ugovor, ali mora dokazati da je otac bio nesposoban za rasuđivanje. Ako ti imaš vještaka koji će potvrditi da je bio sposoban nema šanse za uspjeh u parnici. Također, u svakom ti slučaju preporučujem da stvarno uzdržavaš oca, redovito ga posjećuješ i sl., tako da sestra ne bi mogla tvrditi da je to bio fiktivan ugovor s ciljem da se nju liši nasljedstva. Također, pokušaj se osigurati na način da imaš i svjedoke koji će potvrditi da si ga stvarno uzdržavao. Saznaj imena sestara u domu i sl.
Zomboni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:13.