Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2008., 17:31   #1
Exclamation dizanje s tekućeg nakon smrti ?!

e ovako,,,,sad da ne duljim uglavnom nakon smrti moga oca njegova mama je dizala novce s njegovog tekućeg računa i ušla u minus od cca 4,000,00 kn e sad meni nije jasno kako nakon smrti a prije ostavinske rasprave neko može dizati tuđe novce i ući u minus a ja kao nasljednica obiteljske mirovine bi to trebala vratiti ?! ?! ?! ?!
dali je ona smjela zloupotrijebiti njegovu karticu bez znanja banke ?!
__________________
žiwi život i ne pitaj ništa
niveabody is offline  
Old 20.03.2008., 17:47   #2
Quote:
niveabody kaže: Pogledaj post
e ovako,,,,sad da ne duljim uglavnom nakon smrti moga oca njegova mama je dizala novce s njegovog tekućeg računa i ušla u minus od cca 4,000,00 kn e sad meni nije jasno kako nakon smrti a prije ostavinske rasprave neko može dizati tuđe novce i ući u minus a ja kao nasljednica obiteljske mirovine bi to trebala vratiti ?! ?! ?! ?!
dali je ona smjela zloupotrijebiti njegovu karticu bez znanja banke ?!

Pa, kako je banka mogla znati da je vaš otac umro, vaša majka je vjerojatno bila njegova opunomoćenica i mogla je dizati novac.
Nakon smrti oca, trebali ste banku obavijestiti.
mike06 is offline  
Old 20.03.2008., 19:33   #3
Quote:
mike06 kaže: Pogledaj post
Pa, kako je banka mogla znati da je vaš otac umro, vaša majka je vjerojatno bila njegova opunomoćenica i mogla je dizati novac.
Nakon smrti oca, trebali ste banku obavijestiti.
misliš moja baka,,,,,,,,nije imala punomoć a ja kako živim u drugom gradu tek sam sad saznala da je imala njegovu karticu i pin ,,,,
__________________
žiwi život i ne pitaj ništa
niveabody is offline  
Old 20.03.2008., 21:54   #4
Pokojnikovim novcem ne smije se raspolagati, ni uz punomoć, a pogotovo bez nje. Sav novac ulazi u ostavinu. To se vjerojatno može/mora rješiti tužbom.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Old 21.03.2008., 11:33   #5
Punomoć prestaje smrću opunomočitelja

Punomoć prestaje smrću opunomočitelja.

Vi cete morati platiti banki dug jer taj dug ce biti utvrdjen Rješenjem o nasljeđivanju.
To rješenje po pravomoćnosti je ovršna isprava.

Mozete se odreći samo cjelokupnog nasljedstva pa i duga.

Nasljednik odgovara za dug do iznosa koji je primio nasljedstvom.
Baku mozete tuziti za naknadu štete prema banci ili za STJECANJE BEZ OSNOVE.
superzvrk is offline  
Old 21.03.2008., 12:02   #6
Quote:
superzvrk kaže: Pogledaj post
Vi cete morati platiti banki dug jer taj dug ce biti utvrdjen Rješenjem o nasljeđivanju.
To rješenje po pravomoćnosti je ovršna isprava.

Mozete se odreći samo cjelokupnog nasljedstva pa i duga.

Nasljednik odgovara za dug do iznosa koji je primio nasljedstvom.
Baku mozete tuziti za naknadu štete prema banci ili za STJECANJE BEZ OSNOVE.
Nije bas sve tako.
Rješenje o nasljedjivanju je samo po sebi ovrsna isprava, ali sam dug banke utvrdjen u istom se ne moze utuziti temeljem rjesenja o nasljedjivanju kao ovrsne isprave vec temeljem izvoda banke (kao vjerodostojne isprave) te rjesenja o nasljedjivanju.

Banka nece bit obveznik naknade stete (osim ako nije znala za smrt te prestanak punomoći) vec osoba koja je dizala sredstva s racuna temeljem punomoci nakon smrti osobe ciji je racun.
Ovo za stjecanje bez osnove ne stoji.
Annnete is offline  
Old 21.03.2008., 12:41   #7
Quote:
annne kaže: Pogledaj post
Nije bas sve tako.
Rješenje o nasljedjivanju je samo po sebi ovrsna isprava, ali sam dug banke utvrdjen u istom se ne moze utuziti temeljem rjesenja o nasljedjivanju kao ovrsne isprave vec temeljem izvoda banke (kao vjerodostojne isprave) te rjesenja o nasljedjivanju.

Banka nece bit obveznik naknade stete (osim ako nije znala za smrt te prestanak punomoći) vec osoba koja je dizala sredstva s racuna temeljem punomoci nakon smrti osobe ciji je racun.
Ovo za stjecanje bez osnove ne stoji.
znači s obzirom da je ona dizala tu lovu i kod nje je kartica ona odgovara za taj minus na računu jel bez obzira sto sam ja nasljednik iako ja nisam znala uopće za tu karticu niti sam znala koja je banka niti išta,,,
__________________
žiwi život i ne pitaj ništa
niveabody is offline  
Old 21.03.2008., 12:53   #8
ne, ne odgovara ona banci vec ti, jer si nasljedila jednako ili vise nego sto iznosi sam dug.
a ti mozes potrazivat to sto si isplatila banci tužbom protiv svoje bake i ona ti je duzna to nadoknaditi.
a banka ne odgovara nikome za to sto je to isplatila (jer nije znala za smrt a imala je urednu punomoc) i ima pravo to potrazivati od tebe.
Annnete is offline  
Old 21.03.2008., 14:46   #9
a ha,,,,ok hvala svima na savjetima,,,,bar sa nekim znanjem iščekujem tu ostavinsku iako mi nasljeđujemo (sestra i ja )skupa s njom novce s računa jel ?
dijeli se na tri djela pa tako i dug ?ja jedina imam pravo na obiteljsku mirovinu (jer se školujem još uvijek )i za to sam već podnijela sve papire,,,,
__________________
žiwi život i ne pitaj ništa
niveabody is offline  
Old 21.03.2008., 18:00   #10
Hmm... možda bi se moglo to tako izvesti da se podignuti novac doda u ostavinu, slično kao što se i darovi u zadnjih godinu dana dodaju.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 24.03.2008., 14:06   #11
ako neznas u kojoj banci netko koga nasljedjujes ima novce pa mozes li zvati sve banke redom da ih obavjestis o smrti klijenta. moras li za to priloziti smtrni list, njega dobijes tek nakon mjesec dana a do tad moze biti svasta.
kolt is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:57.