Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2013., 18:23   #241
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
Nisi u pravu,
Špagin je nastao jer se tražilo što jeftinije što jednostavnij za izradu oruže sa što dostupnijom municijom. Ubojitost je kompenzirana velikim spreminkom. Gradske borbe, borke u rovovim i općenito borbe u kontaktu.
AK je planski razvijen kao jurišna puška. Domet metka je daleko veći od špagina. Ciljanje itekako ima smisla s kalašem. Spray and pray ne funkcionira baš na kalašu, samo kada domoljubi slave božić ili patriote pobjedu Zvezde.
To što seljaci seljački koriste normalnu pušku je druga stvar.
Recimo da je u pravu.

AK je također vrlo jednostavan, posebice uzmu li se u obzir ostale konstrukcije tog vremena.

Kako Makarov ne predstavlja realnu opasnost na udaljenostima većim od 100 m (o preciznosti da i ne govorim) a Mosin Nagant je grdo jak i nepraktičan, osmišljen je kalibar 7,62/39. Ubojita na sasvim prihvatljivih 400+ m (to su najbolje iskusili na vlastitoj koži jer je bar 300.000 StG-ova 44 prašilo po njima) i predstavlja gotovo sve što pješaku treba.

Zašto 7,62 mm nepoznato mi je (možda zato što su imali alate za taj kalibar jer je i M-N 7,62). Da su, kojim slučajem, posegnuli za 6,5 mm (Arisaka im nije bila nepoznanica a tu je i Fedorov Avtomat) kraćeg zrna imali bi i dan danas vrlo aktualno oružje.

Nije da Rusi nisu bili u stanju napraviti nešto bolje (zamisli jurišnu pušku koja je na nivou kvalitete jednog Dragunova) ali to je bilo van njihovog koncepta masovnih juriša nabrzinu osposobljenih ratnika koji će doslovno preplaviti neprijatelja i zasipat ih kišom metaka.
Nije AK bez veze na zastavi Mozambika iako je tamo npr. FAL bio vrlo česta pojava.
dr.Bojler is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 20:04   #242
M 21 u svoj svojoj "ljepoti" i "krasoti"
rastavljena


poklopac sanduka odozgora


cijev i ležište zatvarača


prednji ciljnik


regulator izvana


regulator iznutra


cilindar


nosač zatvarača


klip


vele da je puška godinama ispitivana i testirana pod svim mogućim i nemogućim uvjetima..bla,bla,bla,bla...da su potrošeni milioni i milioni na razvoj itd
no....
ne želim nikog vrijeđat ali meni se čini kao da je ovo sklapao nekakav puškar u svojoj privatnoj radioni...
inače sličice su djelo nekog plaćenika u Iraku
pored AK u 7,62 kalibru iz nekih razloga trebalo im je nešto i u 5,56...ova srbijanka im je bila najjeftinija opcija...a to joj je inače i glavni adut ....cijena
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 20:16   #243
Završna obrada se čini katastrofalna, kao iz radionice u Pakistanu ali ne vjerujem da to previše utiče na očekivanu pouzdanost i funkcionalnost koja je za sve AK-47 derivate slična...
__________________
"I, Hatchet Jack, being of sound mind and broke legs, do leaveth my rifle to the next thing who finds it, Lord hope he be a white man. It is a good rifle, and kilt the bear that kilt me. Anyway, I am dead. Sincerley, Hatchet Jack."
Jeremiah is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 20:45   #244
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
So what...
Npr. Mauser K98 je još uvijek savršeno ubojita puška. Stoljeće stara tandžara se, bez problema, može mjeriti sa gotovo svime što je ispod .338 Lapua ili .50 BMG.
Koliko je meni poznato K48 je tandžara.

Mada se slažem da su i K48 i K98 ubojite puške.

Quote:
dr.Bojler kaže: Pogledaj post
Zašto 7,62 mm nepoznato mi je (možda zato što su imali alate za taj kalibar jer je i M-N 7,62). Da su, kojim slučajem, posegnuli za 6,5 mm (Arisaka im nije bila nepoznanica a tu je i Fedorov Avtomat) kraćeg zrna imali bi i dan danas vrlo aktualno oružje.
Jer je uzor bio jurišna puška STG 44 koji je koristio 7.92×33mm Kurz (isti kalibar ko za tandžaru, samo skraćen metak). U stvari to je bio jedan od prvih pokušaja( i to uspješan) da se objedine karakteristike većih i pištoljskih metaka.

Arisaka je ipak neka malo drukčija priča.


Što se tiče M21 to je puška solidnog izgleda i tu priča završava. Niti je tehnološki napredak, niti je revolucionarna, a modernizacija je samo ako pod podernizaciju smatrate druga boja i nešto plastike umisto drveta.

M21 je uz svu "modernizaciju" i lakše metke i dalje težak kao i Ak 47, a neke stvari su i lošije rješene nego u kalaša.
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 23:40   #245
Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato K48 je tandžara.

Mada se slažem da su i K48 i K98 ubojite puške.



Jer je uzor bio jurišna puška STG 44 koji je koristio 7.92×33mm Kurz (isti kalibar ko za tandžaru, samo skraćen metak). U stvari to je bio jedan od prvih pokušaja( i to uspješan) da se objedine karakteristike većih i pištoljskih metaka.
Tandžara je M48

A što se 7,62x39 tiče, dao sam si malo truda

The Russian M-43 cartridge was designed by two noted Soviet military cartridge designers YELISAROV and BORIS SYEMIN. M.T. Kalashnikov designed just a family of firearms around already existing cartridge 7.62-mm M-43. It was NOT a copy of German 7.9 x 33 mm Pistolenpatrone 43 (= Polte Versuchspatrone 38), but cloned from earlier GECO cartridge, designed by Director WINTER of a firm GUSTAV GENSCHOW & Co. A.G. in 1934/35.

Nobody know (or tell), how the Russian designers got those rare GeCo cartridges in their hands during the second year of Russo-German War, but they evidently had them! Too many coincidences are no more coincidences: The very same basic case (of Italian MANNLICHER-CARCANO cartridge). The very same case length: 39.5 mm. Similar 1 : 20 taper of cartridge body. Same head-to-shoulder distance and shoulder angle (the headspace, when combined). Until year 1938 the overall length of GeCo 7.75 x 39 mm cartridge was 55 millimeters and the bullet diameter was 7.92 mm, or similar to the Russian M-43 cartridge. (German caliber designation was based on the bore diameter. Rifling grooves of German VOLLMER MKb 35 bores were shallower than those of Soviet 7.62 x 39 mm firearms. First mass-produced one was SKS carbine, design of SERGEY G. SIMONOV in 1945).


Bullet of GeCo cartridge M 35 weighed 9 grams, but it's dimensions were similar to projectile of Russian 7.62 mm M-43 cartridge. Russians were copied the German economy bullet S.m.E. (with an iron core) used in Pistolenpatrone 43 since the very start of mass-production. GeCo cartridges were peacetime products with lead-filled bullets. Those samples, stolen by some Comintern agent and delivered to Soviet-Russia, were made during 1934 - 38 era, since there were no more many communists at large (or even alive) in Germany since 1938. Overall length of cartridge tells also tales about pre-1938 design. O.A.L. of Russian M-43 cartridge is the same 55 millimeters.

GeCo 7.62 x 39 cartridges were designed exclusively for the abortive VOLLMER M 35 Maschinenkarabiner; the very first German assault rifle. There were actually three models of Vollmer machine carbines made since 1934 until 1938, but they were all too fine (read: expensive) arms for military issue, even for the special troops, with their all-machined and hand-fitted parts. Carbines had action with annular gas piston around the barrel, behind the muzzle, and too many delicate parts. Heeres Waffenamt (Weaponry Office of German armed forces) turned down the last, and most complicated, "A 35/III" carbine in 30th August 1938.
dr.Bojler is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 03:26   #246
O cemu raspravljate,ili jos niste culi za osnovno obiljezje "novog oruzja" nastalog u biti sa stg-om i poslije WW 2 sa AK 47 i M 16 kao najreprezentativnijim predstavnicima a to je jurisna automatska puska i njezin INTERMEDIATE metak.
http://en.wikipedia.org/wiki/Intermediate_cartridge
Od tada se u biti na polju osnovnog vojnickog oruzja ,jurisne puske,assault rifle, nista revolucionarno nije dogodilo osim sto proizvodjaci na silu nastoje biti revolucionarni.Ruzni bull pup je mozda i jedina bitna promjena od tih post ww2 vremena.Zastava M 21 je ruku na srce lijepsa puska od Flash Gordon bull pup glupavog izgleda,ali izgled nije bitan i na toj puski nista nije revolucionarno osim konacno sto Zastava kromira cijev i uvidjela je tu prednost i kalibra 5,56 koji nije nikakva prednost nego sirenje NATO dominacije na istok.Ali recite mi po cemu je to VHS revolucionaran osim po bull pupkonstrukciji mehanizma u kundaku?Po cemu bi uopce mogao biti revolucionaran?
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2013., 23:38   #247
Doista, po čemu???

A i stvarno je "ružna" u odnosu na "prelijepi" M70/M21





Pa tko bi rađe izabrao "to" pored M70 a pogotovo M21 ljepotica???

Paul_Happyness is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2013., 23:42   #248
Quote:
Vatanen kaže: Pogledaj post
Premješteno sa teme o VHS
HP
-------------------------------------------------------



Izgled nije bitan nego ergonomija i funkcionalnost ali ajmo malo o izgledu i tvom postu,VHS je stvarno preruzan i pored ovih lijepotica izgleda kao rekvizit iz filma Flash Gordon







Samo, da dobijemo "novu" perspektivu.
Paul_Happyness is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2018., 20:12   #249
Bezvezna


Sent from my iPhone using Tapatalk
legionar2323 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2018., 08:07   #250
Quote:
legionar2323 kaže: Pogledaj post
Bezvezna


Sent from my iPhone using Tapatalk

Koji komentar za oživljavanje 5 godina mrtve teme.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2018., 12:56   #251
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Koji komentar za oživljavanje 5 godina mrtve teme.
"jučer" otvoren acc,bistar kao potok ali i plitak
__________________
Srbija/četnici/pregovori=nemoguća misija
Tupson is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2018., 01:42   #252
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Koji komentar za oživljavanje 5 godina mrtve teme.
Neki kažu, "lošem k...onju svaka dlaka smeta!", možda je ovaj čekao pet godina da se požali na dlake?

Od M70/kalaš modela CZ bili su mi dobri M72 i M76, sve drugo je precjenjeno.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2018., 16:48   #253
Cool

Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
Neki kažu, "lošem k...onju svaka dlaka smeta!", možda je ovaj čekao pet godina da se požali na dlake?

Od M70/kalaš modela CZ bili su mi dobri M72 i M76, sve drugo je precjenjeno.
Ja sam imao i malo sreće pa sam u DR nabaso i na M 77, čist fajn uradak, malo jače drma, ali ga zato dere na cilju (OK streljivo je jače), nije bila neka prigoda, ali sam opalio 10-tak komada, ekipa je išla dalje (NN postrojba iz ZG, ne domobrani.... ), nekoliko komada je ušvercano u pradskozorje DR s Cipra od naših pomoraca...
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:06.