Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2012., 11:54   #41
Osnovna mana i razlika u odnosu na ostale AK inacice kao sto svi rekose je uzasno hrdjanje unutrasnjosti cijevi.Imao sam orginal Ruski AK i ispucas okvir metaka ,ne cistis ga 2 dana i cijev se opet cakli,iz m70 ako samo prenoci bez ciscenja nakon pucanja ujutro su po cijevi grudvice hrdje koje se vise nemogu ocistiti tj iza njih nakon ciscenja ostaju tockice ostecenja na celiku.Kao sto rekoste to je najveca mana M70 ke i inace Zastavinog vojnog oruzja.
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 12:01   #42
Quote:
Vatanen kaže: Pogledaj post
Osnovna mana i razlika u odnosu na ostale AK inacice kao sto svi rekose je uzasno hrdjanje unutrasnjosti cijevi.Imao sam orginal Ruski AK i ispucas okvir metaka ..........
Osnovna mana svih ostalih AK 47, iako imaju kromiranu cijev, je što ne mogu proći 2. Tehnički pregled u HV - ne zadovoljavaju po kalibru!
Izgleda da je pravilo da "špijun" 7,7 mm normalno propada!!!!!!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 12:31   #43
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Osnovna mana svih ostalih AK 47, iako imaju kromiranu cijev, je što ne mogu proći 2. Tehnički pregled u HV - ne zadovoljavaju po kalibru!
Izgleda da je pravilo da "špijun" 7,7 mm normalno propada!!!!!!
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 20:48   #44
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Osnovna mana svih ostalih AK 47, iako imaju kromiranu cijev, je što ne mogu proći 2. Tehnički pregled u HV - ne zadovoljavaju po kalibru!
Izgleda da je pravilo da "špijun" 7,7 mm normalno propada!!!!!!
Galil? AK-101?
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 18:45   #45
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Osnovna mana svih ostalih AK 47, iako imaju kromiranu cijev, je što ne mogu proći 2. Tehnički pregled u HV - ne zadovoljavaju po kalibru!
Izgleda da je pravilo da "špijun" 7,7 mm normalno propada!!!!!!
AK 47 nema manu.Politika NATOa je da prihvatis njihov standard i postanes i njihovo trziste iako po meni ne nude bolji kalibar.
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 21:33   #46
Ova puska mi je pala u oko... Djeluje mi jako zanimljivo i mislim da bi se u pojedinacnoj paljbi mogla koristiti i kao marksman puska... Nigdje nisam nasao testove... Koristi 7.62×51mm NATO iltiga komercijalni .308 Win... Ovo mi je glavni konkurent za "do jaja" survival pusku kraj americkog M14...

M77B1...



http://www.zastava-arms.rs/
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 22:15   #47
A sto je tu novo osim okvira i par cm cijevi :-))))))))
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 00:17   #48
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Osnovna mana svih ostalih AK 47, iako imaju kromiranu cijev, je što ne mogu proći 2. Tehnički pregled u HV - ne zadovoljavaju po kalibru!
Izgleda da je pravilo da "špijun" 7,7 mm normalno propada!!!!!!
Ovo i mene zanima ,ako moze objasnjenje ?? kakvo pravilo 7.7 mm ??
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 09:44   #49
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
A sto je tu novo osim okvira i par cm cijevi :-))))))))
Tih "par" cm je ravnih 8.5 cm u odnosu na klasicni AK i to je puno... M76 koji je marksman puska ima isto toliko dugu cijev... Prednost ove puske jest sto ima mocniji metak(.308 Win), mogucnost rafalne paljbe i sustav je od AK-a... Ako moze postizati dobre grupacije na bar 400m to je jebena stvar... U Iraku ili Afganistanu bih volio imati ovakvu nekakvu igracku...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 11:20   #50
Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
Ovo i mene zanima ,ako moze objasnjenje ?? kakvo pravilo 7.7 mm ??
Kad gledaš koliko je izderana cijev, kroz nju pustiš "špijuna" koji glumi zrno. Za svaki kalibar ih imaš više komada - manji od kalibra, nazivni kalibar, veći kalibar. Što je kolega rekao, sve testirane puške imaju veće kalibre, i s time pogoršana svojstva.
__________________
Mr. Herbert Garrison: Stanley, gay people, well, gay people are evil. Evil right down to their cold black hearts, which pump not blood like yours and mine, but rather a thick, vomitous oil that oozes through their rotten veins and clots in their pea-sized brains which becomes the cause of their Nazi-esque patterns of violent behavior. Do you understand?
9ak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 11:48   #51
Quote:
9ak kaže: Pogledaj post
Kad gledaš koliko je izderana cijev, kroz nju pustiš "špijuna" koji glumi zrno. Za svaki kalibar ih imaš više komada - manji od kalibra, nazivni kalibar, veći kalibar. Što je kolega rekao, sve testirane puške imaju veće kalibre, i s time pogoršana svojstva.

Zanimalo me ovaj dio sto se tice 7.7 mm .

Posto si ti odgovorio ono sto ja znam ,tj sa time sam se bavio na sluzenju u JNA.

Koliko mene sjecanje sluzi ,granica u JNA je bila od 7,62-7.68 mm Sve ispod i iznad toga nije moglo proci "tehnicki" Ono koliko sam ja to "spijunirao" a bilo je toga dosta ,nije bilo slucaja da je kalibar manji od 7,62 mm . I to je bilo vrlo rijetko ,vecina je bila oko 7.63-7.64 mm ,tako da mislim da je 7.7 mm neupotrebljiva cijev ,ali me znanima kako da sa zrnom 7,62mm "izderes cijev na 7.7 mm ??
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 11:51   #52
Streljivo loše kvalitete u kombinaciji sa još lošijim održavanjem i pojačanom terenskom i borbenom upotrebom puške?
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 12:13   #53
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Streljivo loše kvalitete u kombinaciji sa još lošijim održavanjem i pojačanom terenskom i borbenom upotrebom puške?

Mogu se sloziti sve sto si napisao ,ali bilo je slucajeva "nagrizenosti cijevi" 30%

a,kalibar 7.63 mm . To je bio problem i sa rumunjskim AK, oni su imali cak i ispod 7,62 cijev ,a ko nisi koristio njihovu miniciju ode cijev ukrivo To znaju mnogi sto su bili u DR. Nisam sad u stanju to provjeriti jer nemam ,ali mislim da bi zrno ako ga stavis na vrh cijevi propalo na 7.7mm tj doslo bi do same cahure . A i to je jedan pokazatelj potrosenosti cijevi .
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 19:53   #54
Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
. A i to je jedan pokazatelj potrosenosti cijevi .
Ne samo istrošenosti, nego i šlamperaja kod izrade (ko ju je..glavno da je šuplja cijev). To se događalo i kod novih pušaka!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 15:06   #55
Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
ali mislim da bi zrno ako ga stavis na vrh cijevi propalo na 7.7mm tj doslo bi do same cahure . A i to je jedan pokazatelj potrosenosti cijevi .
najjednostavniji nacin provjere prosirenosti cijevi kod svakog vatrenog oruzja.Uzme se metak koji koristi oruzje i zrno se ugura u usta cijevi,ako dodje do toga da zrno toliko upadne da cahura dodirne cijev,ta cijev je katastrofa.U pravilu bi 1/3 zrna trebala ostati vani.Vrijedi i za pistolje.

Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
ali me znanima kako da sa zrnom 7,62mm "izderes cijev na 7.7 mm ??
Osim hrdje koja odnosi materijal cijevi i trosenja uslijed prolaska zrna kao sto rekose cijev se dugotrajnim koristenjem prosiruje i zbog visokih tlakova,oko 2500-3000 bara je tlak pri svakom opaljenju u prosjeku u cijevi i s vremenom ona se siri.Nakon par desetaka tisuca metaka cijevi prolazi radni vijek.
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.

Zadnje uređivanje Vatanen : 22.03.2012. at 15:13.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 17:50   #56
Quote:
Vatanen kaže: Pogledaj post
najjednostavniji nacin provjere prosirenosti cijevi kod svakog vatrenog oruzja.Uzme se metak koji koristi oruzje i zrno se ugura u usta cijevi,ako dodje do toga da zrno toliko upadne da cahura dodirne cijev,ta cijev je katastrofa.U pravilu bi 1/3 zrna trebala ostati vani.Vrijedi i za pistolje.



Osim hrdje koja odnosi materijal cijevi i trosenja uslijed prolaska zrna kao sto rekose cijev se dugotrajnim koristenjem prosiruje i zbog visokih tlakova,oko 2500-3000 bara je tlak pri svakom opaljenju u prosjeku u cijevi i s vremenom ona se siri.Nakon par desetaka tisuca metaka cijevi prolazi radni vijek.
Slazem se sa svime izrecenim ,samo treba ispucati toliko metaka u borbi ,onda je normalno da je cijev ostecena i treba zamjena ili otpis. Puno prije cijev ode kod raznih "veselica" gdje u par minuta ispuca u zrak dva borbena kompleta A, onda kad dojde sebi drugi dan kaze dobio sam "fals" AK-47
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 18:45   #57
Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
Ali me znanima kako da sa zrnom 7,62mm "izderes cijev na 7.7 mm ??
Vanjski promjer zrna je nesto malo iznad 7,90.

Kod 5,45x39 vanjski promjer zrna je 5,62, a kod 5,56x45 je oko 5,70.


Zrno mora biti nesto veceg promjera nego cijev, i to radi brtvljenja barutnih plinova pri kretanju kroz cijev, i za odgovarajuce urezivanje u zljebove cijevi.

Pogledaj ispaljeno zrno, pa ces vidjeti koliko je "stijesnjeno". Razlika izmedju promjera ispaljenog i neispaljenog zrna je lako uocljiva.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 22:52   #58
Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
Slazem se sa svime izrecenim ,samo treba ispucati toliko metaka u borbi ,onda je normalno da je cijev ostecena i treba zamjena ili otpis. Puno prije cijev ode kod raznih "veselica" gdje u par minuta ispuca u zrak dva borbena kompleta A, onda kad dojde sebi drugi dan kaze dobio sam "fals" AK-47
Pa je,u tom slucaju ce doci do pregrijavanja i iskrivljenja cijevi sto je jos gore

Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Vanjski promjer zrna je nesto malo iznad 7,90.

Kod 5,45x39 vanjski promjer zrna je 5,62, a kod 5,56x45 je oko 5,70.


Zrno mora biti nesto veceg promjera nego cijev, i to radi brtvljenja barutnih plinova pri kretanju kroz cijev, i za odgovarajuce urezivanje u zljebove cijevi.

Pogledaj ispaljeno zrno, pa ces vidjeti koliko je "stijesnjeno". Razlika izmedju promjera ispaljenog i neispaljenog zrna je lako uocljiva.
Susreo sam se sa ovim slucajem,pri opaljenju metka iz oruzja kalibra 7,62/54R rucne izrade popustio je zatvarac i plinovi su izasli nazad a zrno je ostalo viriti na ustima cijevi mozda 1 cm od izlaska.S obzirom da je zrno bilo vojno sa celicnom jezgrom a cijev kratka kao u pistolja odlucio sam uzeti celicnu sipkicu i tezi cekic da izguram zrno iz cijevi.Stavio sam cijev u stegu i poceo lupati,ziv sam se satrao dok sam ga protjerao samo 1 cm kroz cijev lupajuci kolko sam mogao .Nevjerovatno koliko je sire zrno od cijevi i kolika snaga i tlak treba da ga protjera kroz cijev.
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.

Zadnje uređivanje Vatanen : 22.03.2012. at 23:08.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 09:41   #59
Quote:
Vatanen kaže: Pogledaj post
......Nevjerovatno koliko je sire zrno od cijevi i kolika snaga i tlak treba da ga protjera kroz cijev.
Da bi cijev urezala kanale u zrno, prilikom opaljenja, potreban je pritisak oko 300 bara prije toga zrno "ne kreće" kroz cijev.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 13:08   #60
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Da bi cijev urezala kanale u zrno, prilikom opaljenja, potreban je pritisak oko 300 bara prije toga zrno "ne kreće" kroz cijev.
Kakvih 300 bara,tlak u cijevi 7.62/39 je preko 3000 bara.
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:09.