Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2012., 17:21   #1041
Quote:
bunnyZGB kaže: Pogledaj post
Nemojte piti previse Ibuprofena.. ja sam ga pila svaki mjesec zbog uzasno bolnih mengu i evo, zavrsila sa gastritisom i krvarenjem zeluca.. Za 5 dana bi trebala dobiti i vec me hvata panika jer neznam sta cu sada kad ne smijem uopce uzimati tablete protiv bolova
imamo sličan problem. također, svaki mjesec imam bolne menge i prva 2,3 dana mi ne prođu bez barem 3 tablete dnevno. bolovi su luđački, mučnina, povraćanje, slabost u rukama i nogama, stalno mi se crni pred očima, jaka krvarenja... sa 16 god sam počela u te dane piti neofene i ketonale, a sa nepunih 20 sam završila na gastroskopiji uz dijagnozu erozivnog gastritisa uz krvarenje na želucu, jednjaku i dvanaestercu. prvo pitanje dr nakon gastroskopije je bilo koje tablete za bolove uzimam i kad je čula koje, rekla je da su one jedan od glavnih uzročnika krvarenja i takvog stanja želuca. nije istina da ne smiješ baš ništa protiv bolova, ne smiješ lijekove (ili ako već moraš uzimati onda ih treba uzimati što rjeđe) na bazi NSAID, aspirin, andol, voltaren. ja protiv bolova uzimam šumeći lupocet od 1000 koji je lagan za želudac, a stvarno mi pomogne. osim njega, od šumećih se za želudac može uzeti i eferalgan. možeš uzeti i plicet. uglavnom, gastroenterologinja mi je rekla sve na bazi paracetamola je dopušteno. kada je stanje baš takvo da mi ništa ne pomaže, odem na hitnu gdje dobijem injekciju voltarena... premda ti ništa neće biti ako s vremena na vrijeme popiješ npr jedan neofen. barem je meni tako dr rekla. također, jedna druga doktorica mi je preporučila evin čaj koji je namijenjen baš olakšavanju bolnih menstruacija. frendica je imala isto groznih problema sa mengama i pije ga svaki mjesec i kaže da već unazad gotovo pola godine nije imala bolova... e sad ne znam, vrijedi probati
__________________
*Ako si licem okrenut prema suncu, sve će sijenke biti iza tebe!*
lost_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 19:58   #1042
Kod mene je situacija da otprilike 2-3 godine nakon što sam dobila prvu menstruaciju kreću luđački bolovi u slabijoj (tablete pomažu) ili jačoj mjeri (pomaže injekcija na Hitnoj), uništila želudac Ketonalima forte jer mi je sve drugo luk i voda, a zadnjih nekoliko mjeseci koristim Nalgesin L koji zasad odlično fukcionira. Djeluje kao i Ketonal (u najgorim danima ništa ne otklanja u potpunosti bol) minus omamljivanje i bolovi u želucu koje mi Ketonal izaziva.
__________________
I can resist everything except temptation
in spe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 19:25   #1043
Evo, već nekoliko mjeseci ne unosim u organizam mliječne proizvode nekoliko dana prije menge, i pomaže. Jedanput sam zaboravila da mi je sljedeći dan menga, pa sam pojela puding od mlijeka, te me je bolilo kao i prije nekoliko mjeseci. Čak i ako na prvi dan menge pojedem tiramisu, sljedeći dan me zaboli (iako nije prvi dan). Dva puta me zabolio trbuh, ali tada sam jela mlječne proizvode.

Cure, možete nekoliko dana prije menge prestati jesti mliječne proizvode. Ne kažem da potpuno prestate piti mlijeko, nego samo na par dana prije menge.
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 21:02   #1044
Quote:
Zora Evenei kaže: Pogledaj post
Evo, već nekoliko mjeseci ne unosim u organizam mliječne proizvode nekoliko dana prije menge, i pomaže. Jedanput sam zaboravila da mi je sljedeći dan menga, pa sam pojela puding od mlijeka, te me je bolilo kao i prije nekoliko mjeseci. Čak i ako na prvi dan menge pojedem tiramisu, sljedeći dan me zaboli (iako nije prvi dan). Dva puta me zabolio trbuh, ali tada sam jela mlječne proizvode.

Cure, možete nekoliko dana prije menge prestati jesti mliječne proizvode. Ne kažem da potpuno prestate piti mlijeko, nego samo na par dana prije menge.
Svakako treba smanjiti i slatko i izbaciti kavu. Meni je, čini se, ipak pomoglo, ovaj put mi nije bilo do plakanja, samo je bila vrlo neugodna tupa bol, što je ipak bolje od prijašnjih mjeseci. I jesam ja jedina koja uz te bolove ima i totalno poremećenu probavu? Ponekad imam osjećaj da me više bole crijeva nego niže.
Aira is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 23:07   #1045
Quote:
lost_17 kaže: Pogledaj post
imamo sličan problem. također, svaki mjesec imam bolne menge i prva 2,3 dana mi ne prođu bez barem 3 tablete dnevno. bolovi su luđački, mučnina, povraćanje, slabost u rukama i nogama, stalno mi se crni pred očima, jaka krvarenja... sa 16 god sam počela u te dane piti neofene i ketonale, a sa nepunih 20 sam završila na gastroskopiji uz dijagnozu erozivnog gastritisa uz krvarenje na želucu, jednjaku i dvanaestercu. prvo pitanje dr nakon gastroskopije je bilo koje tablete za bolove uzimam i kad je čula koje, rekla je da su one jedan od glavnih uzročnika krvarenja i takvog stanja želuca. nije istina da ne smiješ baš ništa protiv bolova, ne smiješ lijekove (ili ako već moraš uzimati onda ih treba uzimati što rjeđe) na bazi NSAID, aspirin, andol, voltaren. ja protiv bolova uzimam šumeći lupocet od 1000 koji je lagan za želudac, a stvarno mi pomogne. osim njega, od šumećih se za želudac može uzeti i eferalgan. možeš uzeti i plicet. uglavnom, gastroenterologinja mi je rekla sve na bazi paracetamola je dopušteno. kada je stanje baš takvo da mi ništa ne pomaže, odem na hitnu gdje dobijem injekciju voltarena... premda ti ništa neće biti ako s vremena na vrijeme popiješ npr jedan neofen. barem je meni tako dr rekla. također, jedna druga doktorica mi je preporučila evin čaj koji je namijenjen baš olakšavanju bolnih menstruacija. frendica je imala isto groznih problema sa mengama i pije ga svaki mjesec i kaže da već unazad gotovo pola godine nije imala bolova... e sad ne znam, vrijedi probati
koliko često se pije taj čaj i dal se smije piti u dane menge?
i koliko dugo treba piti da se osjete rezultati?

meni je isto uzasan problem s tim tabletama, jer mi je ionako mali zeludac od smanjenog apetita pa često puta popijem 3 - 4 neofena ili ketonala kad je jako i onda mi bude muka na drugu stranu.

isprobala sam sve i narodne recepte tipa da se rakija namaže na krpu i onda ode ležat s takvom krpom na trbuhu pa će kao bolovi proći. moš misliti.

a na jednom bosanskom forumu sam našla da se list kupusa prepegla preko krpe i tako topli oblože na trbuh, da otklone kao bol. i to sam probala

na kraju se uvijek našopam tabletama protiv bolova kao pravi gotovan, pa mi bude muka. i ako postoji neki čaj ili bilo što učinkovito prirodnih sastojaka bilabi stvarno zahvalna da čujem
Cleoperla is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 23:03   #1046
e zasto se govori da je ibuprofen isto sto i neofen kad nije??? ja popijem 1 ibup i ok sam a neofena uzmem 4 i nis nepomogne...+ neofen daju bez recepta a ibup ni u ludilu ..tak da ono..neofen je za klince il kaj...
JaneDoe125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 00:40   #1047
Suosjećam se sa svim supatnicama...

Također od samog početka imam jako bolne i obilne menstruacije. Štoviše, primjećujem da što sam starija da mi se i tegobe pogoršavaju.

Mene ne boli samo trbuh, nego dobijem grčeve u crijevima, noge, ruke i leđa me bole kao da imam gripu, a u glavi mi doslovce pulsira ko migrena neka.
Dakle, koma od glave do pete.... i tako 4 dana svaki mjesec

U početku sam koristila Voltarene, ali sam nekon nekog vremena prestala jer su mi izazivali probleme s crijevima. Poslije sam otkrila Neofen i evo, pijem ga već gotovo 10 god i odgovara mi. Obično odjednom uzmem 400 mg i to mi djeluje oko 6 sati. Prije nego ga popijem, nešto malo pojedem jer mi tako bolje djeluje. Zatim malo legnem na pola sata jer i to pridonosi boljem djelovanju. Nekoliko puta sam ga popila onako "s nogu" i nije mi uopće djelovao.

Najgore mi je što mi se često desi da uprljam odjeću, stoga nikako ne nosim traperice nego tamnu suknju/ haljinu + crne tajice ili hulahupke. Skužila sam da mi to puno bolje fiksira donje gaće. Također posteljina redovito nastrada ma koliko ja pazila, možda bih trebala nabaviti pelene za odrasle ?!

I što je od svega, svaki mjesec potrošim tri - 3 paketa uložaka! Prva dva dana koristim samo one najveće noćne, sve drugo je preslabo za mene.

I tako...
mercury3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 12:05   #1048
Quote:
mercury3 kaže: Pogledaj post

Najgore mi je što mi se često desi da uprljam odjeću, stoga nikako ne nosim traperice nego tamnu suknju/ haljinu + crne tajice ili hulahupke. Skužila sam da mi to puno bolje fiksira donje gaće. Također posteljina redovito nastrada ma koliko ja pazila, možda bih trebala nabaviti pelene za odrasle ?!

I što je od svega, svaki mjesec potrošim tri - 3 paketa uložaka! Prva dva dana koristim samo one najveće noćne, sve drugo je preslabo za mene.

I tako...
trebala bi posjetiti ginekologa, to je prejako krvarenje. postat ćeš anemična, ako nisi već.
gabriela00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 16:03   #1049
Quote:
trebala bi posjetiti ginekologa, to je prejako krvarenje. postat ćeš anemična, ako nisi već.
Pitala sam ginekologe u vezi toga već puno puta, ali svaki kaže da je to jednostavno tako kod mene, odnosno - kod nekih žene je normalno u toj količini i neka se pomirim s tim .
Nisam nikada anemična i krvna slika je uvijek super.
Samo što mi to komplicira život, a i ode puno para na uloške

Pila sam i kontracepcijske neko vrijeme, ali nije bilo nikakvog smanjenja u vezi toga!
mercury3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 11:43   #1050
Quote:
mercury3 kaže: Pogledaj post
Pitala sam ginekologe u vezi toga već puno puta, ali svaki kaže da je to jednostavno tako kod mene, odnosno - kod nekih žene je normalno u toj količini i neka se pomirim s tim .
Nisam nikada anemična i krvna slika je uvijek super.
Samo što mi to komplicira život, a i ode puno para na uloške

Pila sam i kontracepcijske neko vrijeme, ali nije bilo nikakvog smanjenja u vezi toga!
evo malo za utjehu

našla sam članak da kao mi žene sa jačim bokovima i stražnjicama imamo jače bolove zbog viška estrogena i da su talijanski znanstvenici to povezali sa zgodnoćom
jaka utjeha kad čope oni bolovi strašni sve i da je istina

sad ti je tu kokoš a di jaje
http://www.index.hr/rouge/clanak/pro...ja/639403.aspx

ja nikad nisam pila kontracepcijske, jer ne volim kemiju u sebi ma kako da mala bila.

ali sam stupila u kontakt sa dr Ajmanom iz Rijeke i on mi je preporučio da pijem nerafinirano ulje boražine na žličicu (može se i od njega naručiti) dva puta dnevno. i pijem čaj od kadulje.
tako da ću baš vidjeti hoće bit bolje ovaj mjesec
Cleoperla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 00:30   #1051
Quote:
evo malo za utjehu

našla sam članak da kao mi žene sa jačim bokovima i stražnjicama imamo jače bolove zbog viška estrogena i da su talijanski znanstvenici to povezali sa zgodnoćom
Hm... zanimljiva teorija u svakom slučaju, al i tko će znati zapravo
Ja sam prije imala uske bokove, a tek su mi se prije par godina malo proširili tako da
I ja često pijem kadulju s medom (to mi je najdraži čaj) i stolisnik (on je kažu lijek za sve), ali ne primjećujem da uopće pomaže u vezi tih tegoba

Ma eto.. pomirila sam se s tim da mi je sudbina takva i šta tu mogu

Priješnji ginekolog mi je rekao " A jadne vi žene, sudbina je da trpite!"
mercury3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 00:47   #1052
Quote:
PERLA CLER kaže: Pogledaj post
koliko često se pije taj čaj i dal se smije piti u dane menge?
i koliko dugo treba piti da se osjete rezultati?

meni je isto uzasan problem s tim tabletama, jer mi je ionako mali zeludac od smanjenog apetita pa često puta popijem 3 - 4 neofena ili ketonala kad je jako i onda mi bude muka na drugu stranu.

isprobala sam sve i narodne recepte tipa da se rakija namaže na krpu i onda ode ležat s takvom krpom na trbuhu pa će kao bolovi proći. moš misliti.

a na jednom bosanskom forumu sam našla da se list kupusa prepegla preko krpe i tako topli oblože na trbuh, da otklone kao bol. i to sam probala

na kraju se uvijek našopam tabletama protiv bolova kao pravi gotovan, pa mi bude muka. i ako postoji neki čaj ili bilo što učinkovito prirodnih sastojaka bilabi stvarno zahvalna da čujem
hej, ja tek sad vidim tvoje pitanje.
kaže mi ta frendica da ga ona počne piti 10-14 dana prije nego što treba dobiti i da ga pije za vrijeme menge.
također, kaže i da ga pije nekih 8 mjeseci i da su se bolovi nakon prvog mjeseca malo smanjili, nakon drugog ih više gotovo uopće nije bilo, a već pola godine bolova nema. a prije toga je svaki mjesec imala bolove, godinama.
mislim da vrijedi probati i da ne možeš ništa izgubiti.
ja ću ga otići kupiti ovih dana pa ću usput pitati u ljekarni kako ga je najbolje piti. početi ću ga piti pa javim nakon nekog vremena jel ima kakvog pomaka na bolje.
prije par dana sam imala tako jak napad bolova kao nikada do sada. ništa nije pomoglo od tableta, a povraćala sam i nakon što bi popila vodu
spremna sam probati bilo šta samo da se baš toliki intenzitet boli kao od ovog mjeseca ne ponovi...
__________________
*Ako si licem okrenut prema suncu, sve će sijenke biti iza tebe!*
lost_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 16:37   #1053
Quote:
JaneDoe125 kaže: Pogledaj post
e zasto se govori da je ibuprofen isto sto i neofen kad nije??? ja popijem 1 ibup i ok sam a neofena uzmem 4 i nis nepomogne...+ neofen daju bez recepta a ibup ni u ludilu ..tak da ono..neofen je za klince il kaj...
Ibuprofen je ibuprofen ma kakvo mu trgovačko ime nadjenula tvornica.

Neofen je ibuprofen.
Neofen ima u 1 tbl 200 mg ibuprofena.( 20 tbl u pakiranju)
Neofen forte ima u 1 tbl 400 mg ibuprofena.(10 tbl u pakiranju)
Neofen sirup je za djecu ili one koji iz nekoga razloga ne mogu progutati tablete.


Neofen se može kupiti bez recepta jer je tako registriran.
Mala doza i malo pakiranje.

Ibuprofen 30x400 mg -znači 30 tableta( pretpostavka je duže korištenje) koje mora odobriti i propisati liječnik.

Naravno da ti sad možeš reći pa tak si mogu kupiti 3 kutije Neofena forte.
U interesu je pacijenta da ode kod liječnika.

Za jake menstrualne bolove, po potrebi se još uzme spazmolitik ( No-spa bez recepta,
Spasmex ili Buscol- recept
Buscopan bez recepta.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 13:19   #1054
Quote:
mercury3 kaže: Pogledaj post

Najgore mi je što mi se često desi da uprljam odjeću, stoga nikako ne nosim traperice nego tamnu suknju/ haljinu + crne tajice ili hulahupke. Skužila sam da mi to puno bolje fiksira donje gaće. Također posteljina redovito nastrada ma koliko ja pazila, možda bih trebala nabaviti pelene za odrasle ?!

I što je od svega, svaki mjesec potrošim tri - 3 paketa uložaka! Prva dva dana koristim samo one najveće noćne, sve drugo je preslabo za mene.

I tako...
Ako će te ovo išta utješiti, ja moram koristiti one najveće noćne uloške prvih pet dana, a samo zadnji, šesti, koristim one manje.

Prva dva dana moram po noći ustajati doslovno svakih sat i pol jer bi inače zakenjala i pidžamu (te dane spavam u pidžami, tako mi paše) i plahte. Treći dan ustajem cca svaka tri sata, a četvrti i peti nekako prospavam cijelu noć - s time da meni "cijela noć" znači "lezi oko 1:00, ustani oko 6:00'.

Tijekom cijelog ciklusa promijenim cca 5 paketa tih velikih uložaka i još skoro cijeli paket onih manjih. Industrija uložaka živi zahvaljujući meni.

To mi je noćna mora. Neki dan sam morala ići nešto na MUP i bio veliki red, odužilo se... Morala sam čim sam riješila to što sam imala riješiti ići tražiti prvi birc i u WC... koma.

O bolovima bolje da ne pričam...
Garbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 13:26   #1055
Eh, da, jedina stvar koja mi je pomagala protiv bolova bio je jedan aparatić kojeg sam se slučajno dokopala preko tadašnje frendice (bilo je to jako davno), i razmišljam da to ponovno nabavim.

Radi na baterije i odašilje strujne valove, s time da jačinu namjestite na ono kako je vama ugodno.

Kako mi je teško opisati napravicu koju nisam vidjela već neko vrijeme, najbolje da vam stavim link. Pazite, spravica koju sam ja imala nije bila baš te marke... ovaj link samo stavljam da vidite kako to izgleda.

Uglavnom, meni je to bilo super. Najgore grčeve bi mi riješilo u pet minuta. Kad pojačavate struju, prvo vas onako malo neugodno zgrči, to traje sekundu, dvije, i onda vam je super, eventualno pinkicu smanjite... onako kao da vas netko iznutra fino masira. I fakat pomaže. Meni onda čak ni tablete nisu trebale.

Zna li netko, može li se takva stvar negdje kod nas nabaviti? Ako da, gdje i koliko dođe? Bilo kakva informacija dobro bi došla.
Garbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 16:39   #1056
Joj Garbo

Evo čitam tvoj post i stvarno suosjećam s tobom, pogotovo koliko love potrošiš svaki mjesec pa to dizanje po cijelu noć
Mislim da bih potpuno poludila da je i meni tako
Je li ti krvna slika ok?

Drži se, ne daj se
mercury3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 09:26   #1057
Da, krvna slika mi je odlična. Redovno je kontroliram i nikad nisu našli ništa iole sumnjivo.

Hvala na podršci.
Garbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 10:35   #1058
Dakle mislim da sam si prošli mjesec spalila želudac Nisam mogla do Ketonala, Knavon sam popila mjesec prije i bijah osuđena na Neofen, Nurofen i Andol i Lupocet. I popila sam sve to jer ništ nije pomagalo protiv bolova, s tim da je Lupocet bio šumeći onaj od 1000 al to je stvarno ko sveta vodica, baš ništ ne pomaže.
Uglavnom, nakon 3 dana sam tek uzela Nalgesin i odahnula napokon, malo mi smeta jer kao da me omami i uspava, ali ajde tih par dana u mjesecu se da i to izdržati.

Bila mi je ovo jedna od čudnijih mengi u životu, prvo sam 5 dana prije samo plakala, puštala si pjesme s Eurosonga i Vicu Vukova i tulila od jutra do mraka to je očito bio neki jači pms i onda kad je menga opalila, kao da me milijun vragova bocka s vilama iznutra, takav osjećaj je bio.
Kad mi je pms slabiji (nekad ni ne osjetim, čak zaboravim da trebam dobit), onda su i bolovi podnošljivi
Ubuduće mislim da ću nastavit s Nalgesinom, dosta brzo počne djelovat ako se prvo uzmu dvije tabl. kak i piše u uputstvima. Za sad najsličnije Ketonalu
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 11:44   #1059
Ja za sada funkcioniram sa kombinacijom lupoceta i buscopana. Tokom dana ih popijem po par komada al bude podnošljivo. Jednom nisam imala ništa za bolove doma i nisam se moga strpiti par sati da se dokopam ljekarne pa sam fino zveknula 3 buscopana u roku od sat i pol, dva sata. Zaboravila sam da imam mengu, predivno nešto, ni g od grčeva, samo se ne usudim to ponavljati iako se 2 mogu odjednom popiti al do slijedeće doze mora biti malo veći razmak od sat vremena.

Al onda me tako bolilo da mi je bilo svejedno dal će mi se nešto dogoditi, samo sam htjela da prestanu grčevi.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 17:07   #1060
Cure, probajte čaj od anisa i komorača, meni to puno pomogne. Uostalom, to se daje bebama za grčeve.

Također sam počela piti Femisan A kapi, pa ćemo vidjeti.. prvi mjesec nisu djelovale, al sam ih počela piti dan prije menge.
Torresita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:29.