Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2011., 13:47   #2621
Pošaljite poslodavcu Zahtjev za zaštitu prava (poštom preporučeno s povratnicom) u kojemu navedite da Vam je dužan isplatiti plaću navedenu u Ugovoru o radu. Poslodavac ima rok od 15 dana da Vam na isti odgovori. Ukoliko je odgovor negativan ili ne odgovori na isti, možete se obratiti na nadležni sud tužbom.

Da li Vam je poslodavac uredno predavao obračun plaće? Koji iznos je tamo naveden? Ukoliko Vam poslodavac nije predavao obračun plaće to također navedite u zahtjevu te tražite da Vam iste preda. Samim time što Vam nije predao obračun plaće,ukoliko ga prijavite, dobiti će kaznu od 61.000-100.000.
vexvg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 22:36   #2622
Pozdrav!!
Imam pitanje,na otkaznom sam roku i u firmi planiraju radnike poslati na čekanje ,dali to čekanje (smanjena plaća) uticati na iznos moje otpremnine ili sam ja siguran .Isto pitanje ,za moje kolege koje bi trebale poći na čekanje i zatim dobiti otkaz.Hoće li to umanjiti otpremninu s obzirom da bi zadnja 3 ili više mjeseca bili na čekanju.Hvala
amansio is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 22:46   #2623
Bok svima!

Može li mi netko reći na koliko se može minimalno napraviti ugovor o radu?
Da li se može i na manje, npr. tjedan dana ili 15 ?
Dakle, zanima me slijedeće, koliko se mora platit ako se prijavi osobu u kućanstvu na npr. tjedan dana?

Hvala puno!
barbyri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 23:22   #2624
Quote:
amansio kaže: Pogledaj post
Pozdrav!!
Imam pitanje,na otkaznom sam roku i u firmi planiraju radnike poslati na čekanje ,dali to čekanje (smanjena plaća) uticati na iznos moje otpremnine ili sam ja siguran .Isto pitanje ,za moje kolege koje bi trebale poći na čekanje i zatim dobiti otkaz.Hoće li to umanjiti otpremninu s obzirom da bi zadnja 3 ili više mjeseca bili na čekanju.Hvala
To "čekanje" za vrijeme otkaznog roka nije zapravo ništa drugo nego srozavanje otpremnina, jer se kod visine otpremnine gleda prosječna plaća u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu...

Dakle, nermojte pristati na to. Poslodavac vam je dužan isplatiti plaću koja je određena ugovorom o radu, on ju jednostrano (bez vašeg pristanka) ne smije smanjiti.

Evo odredbe iz Zakona o radu u vezi otpremnine.

Članak 119.

(1) Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.

(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca.

(3) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 23:25   #2625
Quote:
barbyri kaže: Pogledaj post
Bok svima!

Može li mi netko reći na koliko se može minimalno napraviti ugovor o radu?
Da li se može i na manje, npr. tjedan dana ili 15 ?
Dakle, zanima me slijedeće, koliko se mora platit ako se prijavi osobu u kućanstvu na npr. tjedan dana?

Hvala puno!
Zbog čega uopće tu osobu želite prijaviti? Tim više što je na tako kratko vrijeme i još k tome u kućanstvu...

Za takve stvari je najbolje napraviti ugovor o djelu, međutim i za njega (isto kao i ugovor o radu) se treba platiti mirovinsko, zdravstveno, porez, prirez...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 23:35   #2626
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Za takve stvari je najbolje napraviti ugovor o djelu, međutim i za njega (isto kao i ugovor o radu) se treba platiti mirovinsko, zdravstveno, porez, prirez...
Znači ugovor o djelu...hvala puno
Baš zbog zdravstvenog.os, a da li možda znate koliko bi se to platilo?
barbyri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 23:44   #2627
Quote:
barbyri kaže: Pogledaj post
Znači ugovor o djelu...hvala puno
Baš zbog zdravstvenog.os, a da li možda znate koliko bi se to platilo?
Na prvom linku imaš sve objašnjeno, a na drugom možeš čak i izračunati koliko bi te točno što došlo...
Kod objašnjenja na prvom linku, treba paziti je su se mijenjali neki zakoni (porez), tako da ti to može poslužiti samo kao informativno, ali čini mi se da je kod ovog kalkulatora na drugom linku sve točno kako bi trebalo biti.

http://www.imamnovac.com/48.aspx

http://www.iusinfo.hr/Tools/Royalty.aspx?tip=2

Zadnje uređivanje goliath : 18.01.2011. at 23:53.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 00:21   #2628
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Na prvom linku imaš sve objašnjeno, a na drugom možeš čak i izračunati koliko bi te točno što došlo...
Kod objašnjenja na prvom linku, treba paziti je su se mijenjali neki zakoni (porez), tako da ti to može poslužiti samo kao informativno, ali čini mi se da je kod ovog kalkulatora na drugom linku sve točno kako bi trebalo biti.

http://www.imamnovac.com/48.aspx

http://www.iusinfo.hr/Tools/Royalty.aspx?tip=2
Hvala puno na brzoj pomoći i linkovima!
barbyri is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 14:46   #2629
Talking Prekid ugovora,pomoć!!!

Molim vas pomoć!!!
Prije 5 godina potpisala sam ugovor na neodređeno, i danas mi je stigao ugovor na 8 mjeseci!!!

Nije mi jasno kako on može prikinuti moj ugovor bez ikakvog upozorenja??
Dali to njemu zakon dopušta???
milerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 15:15   #2630
Naravno da ne, on vam može jedino otkazati onaj stari ugovor i istovremeno predložiti sklapanje novog ugovora o radu pod izmijenjenim uvjetima, ali čak i u tom slučaju ako pristanete na takav novi ugovor, možete pred sudom osporavati takav otkaz starog ugovora.

Znači, nije dopušteno nikakvo jednostrano mijenjanje ugovora o radu.

Vi sad morate u roku od 15 dana podnijeti poslodavcu zahtjev za zaštitu zakonitosti protiv te odluke, on vam zatim mora u roku od 15 dana odgovoriti na to, a ako ne dobijete odgovor ili niste zadovoljni s njim, vi morate u daljnjem roku od 15 dana (od dostave odluke poslodavca) pokrenuti sudski postupak protiv poslodavca.

Zadnje uređivanje Katrin : 19.01.2011. at 15:21.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 12:47   #2631
Ugovor o radu....važeći ili nevažeći?

Ovako zanima me na koji način i može li potpisani ugovor o radu, ukoliko nije raskinut prestat biti važeći?

naime imam potpisan ugovor....sa obavezama koje moram ispunit u roku od 8 god...ugovor je potpisan prije 6 godina....i sada mi netko tvrdi da ugovor nije u skladu sa zakonom, te da je nevažeći...te da je trebao biti potpisan na 6 god...i naravno ja nisam izvršio obaveze jer sam mislio da se radi o 8 god...

obzirom da ja nisam sastvaljao ugovor...nemogu (barem tako mislim) snosit ni posljedice....
molio bih za savjet...ili mišljenje jesam li u pravu
TomC is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 14:20   #2632
Niste baš dali prviše informacija i nejasne su mnoge stvari.

Ali ako u ugovoru piše da je rok za tu obvezu 8 godina, onda je to tako.
Naime, ugovor o radu je kao i svaki drugi ugovor građanskog prava, te za njega vrijedi načelo slobode ugovaranja. Tako da vrijedi ono što ste ugovorili, osim ako bi to bilo protivno Ustavu RH, prisilnim normama ili moralu.

Sad je jedini problem ovdje, ako postoji neka prislina norma koja određuje taj rok na 6 godina, mada ne vjerujem baš dal takvo nešto postoji. ..

Zadnje uređivanje Katrin : 21.01.2011. at 15:22.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 14:32   #2633
naime radi se o ugovoru koji me obvezuje da doktoriram....u periodu koji je zakonom predviđen max do 8 god....za neke slučajeve..a za neke na 6 god...e sada oni tvrde da nisam trebao biti u toj kategoroji od 8 god..i ja se slažem..ali to sam morao znat u trenutku potpisivanja ugovora a ne 6 god poslije...mjesec dana prije isteka tih 6 godina...

imam li ja ikakvih osnova za tužbu ili slično?

jer obzirom da nisam ni sastavljao, ni inicirao potpisivanje ni jednog od navedenih ugovora...tim više što sam potpisao i raskid ovog na 6 god..te u novom (8 god) lijepo piše da se van snage stavlja ovaj od 6...kaj da radim?
TomC is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 19:45   #2634
U čemu je problem, sad vam misle dati otkaz zbog toga?

Da li se radi o državnoj službi?

Po meni ne bi smjeli snositi posljedice, jer niste ničim povrijedili ugovor o radu koji je trenutno važeći...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 00:16   #2635
Pozz

imali smo inventuru , radim u u butizi robe ...
imamo minus na inventuri prekoračeni...
ja bih kao trebala platiti 700kn ako ne platim dobivam otkaz iako mi ugovor istječe krajem 03 mjeseca ...
nemmao kamere ... imamo zuje i alarm ...koji nije radio i uspjela sam danas dobit potvrdu od servisera da uređaj nije radio zbog svjetala unutar butige... što moji poslodavci vjerojatno znaju ....
zna li tko imaju li oni meni pravo dati otkaz ....

i ne plaćaju nam prekovremene , u biti rekli s da prekovremeni idu u slobodne dane , što nikako ne poštuju....

ja sam podnijela online prijavu inspekciji rada i spremna sam osobno reći da sam je ja poslala .

što mogu očekivati od inspekcije hoće li obaviti svoj posao .

i još jedno pitanje s obzirom da sam prvostupnica ekonomije a radim kao prodavač, negdje sam pročitala da moram dobiti naknaadu na plaću , jel netko zna nešto o tome?
hvala
andersonjane is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 11:02   #2636
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
U čemu je problem, sad vam misle dati otkaz zbog toga?

Da li se radi o državnoj službi?

Po meni ne bi smjeli snositi posljedice, jer niste ničim povrijedili ugovor o radu koji je trenutno važeći...
da...naime nisam doktorirao u periodu od 6 godina...jer...nisam ni znao...da moram....sada sam na neplaćenom dopustu...

ono kaj me boli je činjenica da nisam jedini u toj situaciji..ali ostali ne snose posljedice te greške....

zanima me po kojim osnovama bih mogao tužit ustanovu?
TomC is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 23:02   #2637
Ugovor na radu na odredjeno vrijeme-savijet

Molim pomoc ili bar neki savijet.
Naime, moj prijatelj se zaposlio prije sedam godina u jednom drzavnom zavodu i radio je jako stresan posao. Prvobitno je potpisao ugovor na odredjeno vrijem na godinu dana, a nakon toga poslodavac je napravio pauzu od dva dana i ponudio mu novi ugovor na odredjeno vrijeme na godinu dana i tako svake godine. Razlog pravljenja pauze od dva dana jeste da poslodavac ne bi imao obvezu da mu ponudi ugovor na neodredjeno vrijeme.
S obzirom da se radi o jako stresnom poslu, zivot tog covjeka je ugrozen svaki dan kada je na radnom mjestu, moj prijatelj je na polovini isteka zadnjeg ugovora psihicki obolio i otisao na bolovanje. Nalazima je utvrdjeno da je oboljenje nastupilo usljed stresnog posla i komisija mu je propisala promjenu radnog mjesta i utvrdila II stepen invalidnosti.
U toku njegovog bolovanja istekao mu je taj ugovor o radu, a poslodavac mu nije ponudio novi ugovor jer moj prijatelj nije mogao priloziti ljekarsko uvjerenje da je zdrav ( sto je inace imao obavezu pri sklapanju svakog ugovora u toku sedam godina ).

Covjek je sada ostao bolestan i bez primanja. Ne preostaje mu nista drugo nego da ide u invalidsku penziju.

Da li je moguce i na koji nacin tuziti poslodavca i zahtijevati da mu ponudi novi ugovor sa promjenom radnog mjesta?
Znamo da poslodavac ne smije otpustiti radnika dok je na bolovanju, ali ovdje je sam ugovor istekao u toku bolovanja.
Sta bi trebalo ovdje uraditi?
SSDM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 13:58   #2638
U mojoj firmi su na platnu listu tj. na vanjski dio koji može vidjeti bilo tko od nedavno stavili i osobne podatke...ime i prezime, adresu, OIB i žiro račun banke. Problem je taj da ta tkz. bušta prođe kroz mnoge ruke dok dođe do radnika pa me zanima da li firma ima pravo na takvu promjenu bez suglasnosti radnika? prije je na vanjskom dijelu bušte bilo samo ime i prezime, a sve ostalo u zatvorenoj kuverti, a sada su ti navedeni podaci svima vidljivi.
madmaxpax is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 18:19   #2639
imam pitanje...

2008 g. radnik je dobio otkaz kao tehnološki višak, otkazni rok i otpremnina sve prema ugovoru. radio je na poslovima sss.
u međuvremenu je diplomirao.
da li je moguće ponovno zaposlenje u istoj firmi kao pripravnik vss?
čitala sam da ne jer je dobio otpremninu... tj da bi trebao otpremninu vratit

zna li netko?
Limuncin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 11:14   #2640
Pozdrav!

Imam pitanje, nadam se da će netko moći pomoći, prilično je hitno... Dok su bile prijave za primanje djeteta u vrtić (u svibnju 2010.), moje je dijete primljeno. Međutim, vrtić se nije otvorio i trebao bi se tek sad otvoriti... U međuvremenu sam ostala bez posla, a preduvjet za upis u vrtić su oba zaposlena roditelja. No, od nedavno sam prijavljena na ugovor o djelu u jednoj firmi. Je li ugovor o djelu dovoljan dokaz o zaposlenju da bi moje dijete ipak išlo u vrtić?

Molim pomoć
__________________
ljudski je um ograničen, ljudska glupost nije...
davitoni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:46.