Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2012., 18:28   #1
Goji bobice

Prije nekoliko godina su se i kod nas na tržištu pojavile goji bobice. Izuzetno su zdrave i blagotvorne i mislim da takva biljka zaslužuje temu na ovom forumu

Ukratko o Goji bobice……

Sastavnice i njihovi omjeri dovele su ovo Goji bobice voće na sam vrh „ORAC“-skale (Oxygen Radical Absorbance Capacity – skala koji mjeri antioksidativni kapacitet, odnosno antioksidativnu vrijednost hrane). Prema toj skali Goji bobice su na prvom mjestu imaju 25 300 jedinica, a prvo slijedeće voće – koje se inače smatra jakim antioksidansom – je nar sa „svega“ 12 500, a za njim šljive sa 5 770 jedinica!

Ubija stanice karcinoma maternice i grlića maternice, testisa, pluća i Beta-sitosterol snižava razinu kolesterola u krv, ima protuupalni učinak, a koristan je čak i u liječenju impotencije
Fizalin je poznat kao glavni saveznik u borbi protiv leukemije povećavajući aktivnost stanica-ubojica, moćan je antikarcinogen, a djelotvoran je i u liječenju hepatitsa B.
snižavanje razine kolesterola, podizanje razine HDL-a («dobrih» krvnih masnoća
snižavanje krvnog tlaka
normalizacija razine glukoze u krvi
protuupalno djelovanje
poboljšanje apsorpcije kalcija
poboljšavanje vida i sprečavanje makularne degeneracije
neutralizacija nuspojava zračenja i kemoterapije, poboljšavanje odgovora na kemoterapiju
antikarcinogeno djelovanje
usporavanje procesa starenja
stimulacija hormona rasta
Hrvoje-35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 18:17   #2
Ove goji bobice koje se mogu kupiti kod nas su pravo sranje. Probao sam ih na više mjesta i svugdje ista nekvaliteta. Preporučam naručivanje od organskih proizvođača direktno preko neta (ebay). A i nije neka razliak u cijeni
Stampy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 16:23   #3
Quote:
Stampy kaže: Pogledaj post
Ove goji bobice koje se mogu kupiti kod nas su pravo sranje. Probao sam ih na više mjesta i svugdje ista nekvaliteta. Preporučam naručivanje od organskih proizvođača direktno preko neta (ebay). A i nije neka razliak u cijeni
Po čemu si zaključio da su ove kojih ima kod nas čisto sranje a ove s ebaya ok
jer ako možeš nabaviti one koje su rasle kod nas po čemu su gore od onih koje ti pošalje ko zna ko
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 16:28   #4
a bas ,na ebayu moze svasta biti ,jer kinezi vecina prodaju ,pa uvaljuju svasta
ZVIZ OP CUP is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 22:13   #5
Istina, nikada se ne može znati kakve je kvalitete što od koga. No, eto, ja sam konkretno naručio od ovih proizvođača i razlika u kvaliteti je pregolema:
http://www.ebay.com/itm/Supreme-Orga...item35a4e0a000
Stampy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 22:31   #6
Quote:
Stampy kaže: Pogledaj post
Ove goji bobice koje se mogu kupiti kod nas su pravo sranje. Probao sam ih na više mjesta i svugdje ista nekvaliteta. Preporučam naručivanje od organskih proizvođača direktno preko neta (ebay). A i nije neka razliak u cijeni
Vidim da imaš iskustva pa bih te lijepo molio da nam pojasniš u čemu je razlika u kvaliteti goji-a kod nas i uvoznoga gojia. To potkrepljuješ tvrdnjom da si ga na više mjesta probao te iz tog razloga bih rado čuo na kojim mjestima si ga probao točnije od kojeg uzgajivača. Isto tako ako možeš reci nam jesi li konzumirao sušeni ili svježi goji?


Hvala
Hrvoje-35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 16:27   #7
Možda sam se krivo izrazio. Govorio sam o goji bobicama koje se mogu kupiti kod nas na određenim prodajnim mjestima. Naravno da je najbolji izbor neki domaći proizvođač goji bobica koji prodaje svježe bobice. To uopće nemamo kaj raspravljati. Svježe organski je bolje od bilo čega sušenog. Kad smo kod toga, tko prodaje svježe goji bobice?

Ali one sušene goji bobice koje sam kupovao u hrv su bile sušene, i to sam ih uzimao preko weba (http://www.gojibobice.com/); u bio&bio i u jednom sportskom dućanu (ne znam tko je bio proizvođač, ali dućan je bio polleo sport). I sve dok nisam naručio preko gore spomenutog linka zapravo nisam ni primjećivao neku veliku razliku. Ali te iz Kine su bile nešto sasvim drugo, žarke crvene boje, aromatične, fine, sočne.

Kada govorim o razlici u kvaliteti, naravno da je riječ o subjektivnom dojmu, jer nemam neke parametre po kojima bih drugačije tvrdio, ali po ono što sam probao i usporedio, razlika je nemjerljiva.
Stampy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 17:39   #8
Quote:
Stampy kaže: Pogledaj post
Možda sam se krivo izrazio. Govorio sam o goji bobicama koje se mogu kupiti kod nas na određenim prodajnim mjestima. Naravno da je najbolji izbor neki domaći proizvođač goji bobica koji prodaje svježe bobice. To uopće nemamo kaj raspravljati. Svježe organski je bolje od bilo čega sušenog. Kad smo kod toga, tko prodaje svježe goji bobice?

Ali one sušene goji bobice koje sam kupovao u hrv su bile sušene, i to sam ih uzimao preko weba (http://www.gojibobice.com/); u bio&bio i u jednom sportskom dućanu (ne znam tko je bio proizvođač, ali dućan je bio polleo sport). I sve dok nisam naručio preko gore spomenutog linka zapravo nisam ni primjećivao neku veliku razliku. Ali te iz Kine su bile nešto sasvim drugo, žarke crvene boje, aromatične, fine, sočne.

Kada govorim o razlici u kvaliteti, naravno da je riječ o subjektivnom dojmu, jer nemam neke parametre po kojima bih drugačije tvrdio, ali po ono što sam probao i usporedio, razlika je nemjerljiva.
Hvala, sad si puno jasniji. Mislim da znam o kojem dobavljaču tj. uvozniku pričaš. Koliko sam ja dobio informacija, kad ih nađem na netu objaviti ću link ali navodno je puno kineskih izvoznika goji-a izgubilo tj zabranjeno im je izvoziti u zemlje EU jer sadrže tvari koje su opasne za zdravlje. Dakle Goji su tretirali sa sredstvima koja su zabranjena.

Pitao si tko prodaje svježi goji?
Ja prodajem svježi goji i samo se sa time bavim, i ekološki ti je uzgojen, ja ga jedem.
Hrvoje-35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 18:40   #9
Pa ni ja nisam najsretniji s Kinom, ali ovo što sam kod nas probao je bilo otužno. Mislim da je najgore od svega što je bilo presušeno, kao da jedem hrskave musle. Drago mi je da s tobom kod nas ima još alternativa za goji bobice.
Stampy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 07:47   #10
Ukoliko administrator dozvoljava postavio bih par slika sa svoje planataže

http://www.goji-bobice.com/wp-conten...oad-to-web.jpg
http://www.goji-bobice.com/wp-conten...oad-to-web.jpg
http://www.goji-bobice.com/wp-conten...oad-to-web.jpg
http://www.goji-bobice.com/wp-conten...oad-to-web.jpg

Sve sadnice su posađene u travnju dakle još su mlade te iz tog razloga nisu sve sadnice u 2012 rodile.

Zadnje uređivanje L3go : 02.12.2012. at 07:28. Reason: prevelike slike
Hrvoje-35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 19:38   #11
Lijepo to izgleda. Nego, čisto znatiželje radi, kaj se događa kada goji preraste štap. Vidim da to ide u vis k'o kakva penjačica.
Stampy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 19:45   #12
Quote:
Hrvoje-35 kaže: Pogledaj post
Ukoliko administrator dozvoljava postavio bih par slika sa svoje planataže.
Sigurno čovik neće zamirit, al zamoli da ti ih smanje jer ti više ne možeš. Ipak nemamo svi plazma ekrane
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 20:09   #13
Niti moj monitor ne moze prikazati tako velike slikeu. Izgleda da forum prikazuje original size. moje isprike svima
Hrvoje-35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 20:33   #14
Quote:
Stampy kaže: Pogledaj post
Lijepo to izgleda. Nego, čisto znatiželje radi, kaj se događa kada goji preraste štap. Vidim da to ide u vis k'o kakva penjačica.
Goji se mora orezivati pogotovo od druge godine pa nadalje. Neki orezuju već u prvoj godini , ja nisam želio orezivati u prvoj godini jer sam želio da se mlada biljka formira bez mojeg utjecaja. U jednu ruku je to dobro jer sada ipak imam jasniju sliku koja je grana deblja a koja tanja. Tanje grane odrežem odmah iznad zemlje te ostavim samo jednu vertikalnu granu ali i nju odrežem na nekih cca 60-70 cm od zemlje. Ona će i dalje rasti/terati u vis ali istovremeno i u širinu. Dakle nakon nekog vremena ( par godina) ta grana će postati deblo debljine oko 8-10 cm. Goji bez orezivanja po vertikali naraste do tri metra visine. Za biljku to nije nikakav problem ali je problem za berbu.
Hrvoje-35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 02:03   #15
i kolika je cijena ovog cuda? pitam ako moze usporedba ovih hrv ducana, kineskih ebay prodavaca te forumasa koji sam uzgaja.

uopce ne sumnjam da je zadnji izbor najbolji ali cisto usporedbe radi. i svaka cast na hrabrosti da se to tu uzgaja.
tomislaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 08:35   #16
Ja nisam zaokružio ciklus, dakle još nisam imao pravi urod, pravu berbu (pravi urod očekujem 2014 pa nadalje) tako da mi je teško pričati o nekoj konkretnoj cijeni ali svakako će biti niža nego u dučanima i to dosta. Navodno u dučanima pakiranje od 100 g prodaje se po 79,00 kn ( sa uključenim PDV-om). Hvala na pohvali šta sam se uopće upuštao u to. Gledaj, s obzirom da nisam od jučer odavno sam skužio da je sreća jako bitan faktor čime god se bavio. Odlučio sam se za goji jer sam mišljenja da ću ga moći izvoziti, prvenstveno se baziram na izvoz. U Hr napraviti ozbiljan posao po mojem mišljenju je nemoguće. Uvijek netko zajebe ili dobavljač ili kupac, u stvari vidite i sami kako nam je I još jednu bitnu stvar bih Vam naglasio zato tipkam velikim slovima GOJI MORA IMATI NAVODNJAVANJE ! glasine i neki natpisi da nemora to je čista laž !!!!! Ja sam relativno kasno počeo saditi svoju plantažu od 3500 sadnica, krajem travnja. Bilo je jako puno posla u kratkom vremenu tako da sam tek u srpnju postavio kap na kap. Do tada sam neke biljke ne cijelu plantažu zaljevao traktorom ( vukao prikolicu sa cisternom i zaljevao). Biljke koje su dobile vodu one su danas puno veće, jače od onih koje nisu dobile redovito vodu. usljed suše goji se nije posušio ali nije niti napredovao. iskreno čudim se uopče da je i preživio, ali eto kao što sam rekao treba imati sreće :-) Još jedna bitna stvar od 3500 sadnica posađenih u proljeće njih oko 120-130 se nije primilo. S obzirom da sam špricao sa herbicidima zbog suzbijanja korova sigurno sam i neke biljke ja sredio bez obzira koliko pazio dakle moje je mišljenje da ih se oko 70-80 nije primilo zbog nekih faktora a mislim da je to jako mali broj.
Hrvoje-35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 21:33   #17
ovo za Hrv trgovanje je velika istina.

naime, Agrokor je poznat po tome da trazi lovu da bi uopce mogao u Konzumu to prodavati. oni bi to nabavili po smjesnoj cijeni od tebe te bi prodavali po vecoj no sta bi u Norveskoj prodavali.

do 2014. tko ziv tko mrtav, ali ako uspijes, stavi si tu temu, odvajaj 10% za forumase, garantiram da ce biti interesa.

sretno i lp.
tomislaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 11:36   #18
Kupio sam goji na gojibobice i dobio kineski, sa dosta presušenih bobica, potpuno bez okusa, kvaliteta loša
ali uz naručeno sam dobio i poklončić, 20grama vrećicu bitno boljih bobica- vjerujem da su te iz domaćeg uzgoja
s obzirom na naručenu količinu još imamo tih kineskih
no prije par dana iz znatiželje uzeh u konzumu (Todorić po kojem svi pljucamo) vidjeh i kupih pakiranje od 110grama za nekih 17kn
i kvaliteta je bitno bolja no ove koje su 220kn po kg+poštarina pa 2kg platih 480kn
na žalost, deklaracija je toliko sitno napisana da na Todorićevom pakiranju ne mogu pročitati apsolutno ništa ali to je za taj trgovački lanac uobičajena pojava
JPP is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 18:45   #19
Quote:
JPP kaže: Pogledaj post
Kupio sam goji na gojibobice i dobio kineski, sa dosta presušenih bobica, potpuno bez okusa, kvaliteta loša
ali uz naručeno sam dobio i poklončić, 20grama vrećicu bitno boljih bobica- vjerujem da su te iz domaćeg uzgoja
s obzirom na naručenu količinu još imamo tih kineskih
no prije par dana iz znatiželje uzeh u konzumu (Todorić po kojem svi pljucamo) vidjeh i kupih pakiranje od 110grama za nekih 17kn
i kvaliteta je bitno bolja no ove koje su 220kn po kg+poštarina pa 2kg platih 480kn
na žalost, deklaracija je toliko sitno napisana da na Todorićevom pakiranju ne mogu pročitati apsolutno ništa ali to je za taj trgovački lanac uobičajena pojava
Drago mi je da si napisao ovaj post, i ako dozvoljavaš rado bih ga komentirao. U svakom slučaju iznio si istinu i slažem se sa tobom. Kina ima previše porizvoda koji su nekvalitetni to je več opče poznata stvar. S druge strane imamo našu "divnu" državu koja najviše vodi brigu o sebi ( državničkom aparatu) a tek onda o ostalom u to ostalo spadamo mi, građani RH. Iz tog razloga deklaracije su takve kakve jesu. najvažnije da su na atriklu a to šta ti ne možeš pročitati, to je tvoj problem. Pitam se zar je bilo toliko teško u zakon o deklaracijama navesti minimalnu veličinu slova na deklaraciji. Takva odredba postoji za natpise na autima prijevoz za vlastite potrebe gdje je određena minimalna visina slova od 5 cm. Dakle građaninu je puno važnije pročitati na mojem autu da ga ja koristim za vlastite potrebe a nego imati napisanu čitku deklaraciju na konzumnim artiklima. Iz tog i ne samo iz tog razloga ja sam oformio svoju goji plantažu. Između ostalog cilj mi je ponuditi svoj proizvod direktno kupcu bez posrednika. na tj način goji bobice će biti jeftinije i od Todoričevih a i ja ću bolje proči, na kraju svi sretni
Hrvoje-35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 20:04   #20
Par slika kao dokaz do kada goji rodi. Probao sam ih i nisu toliko ukusne (fali im slada) kao one ljetne tj kada ima više sunca, kada je toplije

http://www.goji-bobice.com/wp-conten...i-snijeg-2.jpg
Hrvoje-35 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:08.