Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2011., 23:59   #21
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Ja malo po malo neprimjetno (not) proširujem naslov, pa sam uz gljive i krupmir, sad dodao i špinat.
Nemojte zamjeriti, ali kad je tema već tu, da imamo neku širinu... slobodno još proširite nekim jelima koja stvaraju nedoumice glede podgrijavanja- te kakva su vaš iskustva i saznanja.
tjestenina npr?
mene mater ucila da ju nije dobro jest drugi dan...naravno ak je spremljena u frizider onda tak hladnu.
__________________
PROTIV!
mmz<3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 00:00   #22
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Ne smiju se podgrijavati.
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Nis vam ne bu bilo.
vidim, nešto si i naučila u ovih 6 godina na forumu.

nego mene zanima kaj je s medom?
čuo sam svakakvih priča....da ne smije jer postaje otrovan, da može al da ne smije provriti, da nema problema i da se može grijati. tak da zbilja nemam pojma što da mislim.
zna netko?
tranquility is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 00:06   #23
Da, to sam naucila 31. prosinca 2006. Isprike zbog prijasnjih dezinformacija.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 12:18   #24
Vidim da puno ljudi ovdje piše nešto tipa "Podgrijavam, jedem i nikad mi niš nije bilo."
Al mislim da nije poanta da će vam nešto biti nego se podgrijavanjem špinata i inih stvari stvaraju neki spojevi koji su štetni za organizam i koji se negdje vjerojatno skladište (kao npr. živa u ribi).
A sad o biokemiji i razgradnji toga svega ne znam baš puno.

Evo citiram s večernjeg (prvo kaj mi je gugle izbacio)

Iz zelenoga lisnatog povrća prijeti kemija kojom su tretirani, ponajprije pesticidi. - Špinat je, primjerice, pun nitrata koji se pretvaraju i nitrite, a oni mogu proizvesti nitrozamine. To mogu postati kancerogeni spojevi ako se već kuhani špinat podgrijava ili dugo stoji, valja ga brzo nakon branja pripremiti.

Toksičan može postati pri podgrijavanju i krumpir, a opasnost prijeti i iz zelenog krumpira koji klija i tako oslobađa solanin, a on potiče razgradnju naših bjelančevina - navodi nutricionistica dr. Donatella Verbanac, medicinska biokemičarka.
__________________
Pao je snijeg i ja s njim!
sita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 12:35   #25
sva sreća da je krumpir nakon što se ohladi odvratan (na koji god se način pripremi) pa kako mu ni podgrijavanje ne pomaže da dobije ishodišni okus - frknem ga u smeće ako ga ostane.
Loopy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 12:46   #26
Hm.... samo ima jedan problem s krumpirom: a to je kod (na primjer) raznih krumpir paprikaša, vinskih gulaša, čobanaca i sl.
Tu se zna skuhati velika količina koja ostane, pa se podgrijava nekoliko puta. O restoranima da ne pričam.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 12:46   #27
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Ja malo po malo neprimjetno (not) proširujem naslov, pa sam uz gljive i krupmir, sad dodao i špinat.
Nemojte zamjeriti, ali kad je tema već tu, da imamo neku širinu... slobodno još proširite nekim jelima koja stvaraju nedoumice glede podgrijavanja- te kakva su vaš iskustva i saznanja.
ja sam čuo da ni čaj ne valja podrijavati...navodno je isto kancerogen u tom slučaju...a toliko mi se puta prerano ohladi i već krenem s njim prema mikrovalnoj pa mi se neki glasić u glavi javi i kaže: "ne, ne - želiš li rak?" i onda ga popijem hladnog i pripalim cigaretu

Zadnje uređivanje Loopy : 06.01.2011. at 13:05.
Loopy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 13:02   #28
Mene su isto učili da se krumpir ne smije podgrijavati.
I onda ti isti ljudi od hladnog ostatka pirea naprave krokete i sprže ih u ulju.

Ja jedino ne podrgijavam špinat, to mi se nekako jako urezalo kao veliko ne.
Gljive nisam došla u priliku podgrijavati.
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 15:18   #29
Jedino špinat možda nije zdravo podgrijavati, ostalo su gluposti. A pire od krumpira se može tako uspješno podgrijati u mikrovalnoj da bude mala razlika od friškog: http://www.ehow.com/how_7425319_rehe...microwave.html

Onaj članak iz Večernjeg je tako glup da mi je pao mrak na oči, ali što očekivati od naših tiskovina...
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 17:39   #30
Po pitanju špinata, trebalo bi mi malo razjašnjenje, jer sam do sada pročitala različita tumačenja. Dakle, da li ga se može jesti hladnog, bez podgrijavanja? Znam da se na veliko spominjalo kako ga se ne smije podgrijavati, a s druge strane se spominje kako se stajanjem razvijaju štetni spojeve i da se to odnosi na špinat tretiran pesticidima.

Jedem špinacu iz vlastitog vrta (a mi u vrtu ne koristimo pesticide) i suprug i ja obožavamo lazanje od špinace, pogotovo hladne, odnosno ostatak od ručka pojesti za večeru. Štetno ili ne?
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 19:41   #31
gljive podgrijavam redovito (kad se radi umak od gljiva uvijek ostane za drugi dan) i nikad cula da se ne smije, koristim gljive kupljene u ducanima
krompir sam nedavno cula da se ne smije podgrijavat pa to vise ne radim, srecom nije mi ni fin podgrijan ali stvarno je malo kontradiktorno da se ne smije podgrijat ali se smije od pirea napravit krokete i slicno
spinat je jedina namirnica oko koje je strogo NE za podgrijavanje i uopce zabrana da se od danas jede sutra a jako ga volim i zao mi je sta ga nemogu imat za dva dana
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 19:41   #32
na jednom tečaju koji smo imali prije par godina,točno se sjećam da je bilo naglašeno sljedeće: gljive,špinat i krumpir podgrijavanjem postaju namirnice opasne za konzumiranje! ne u smislu da će netko umrijeti od toga (),nego zbog štetnosti (ne ulazim u kemijsku analizu istog).
i još jedna stvar nam je bila podvučena: konzerve za mahunama i graškm se moraju par minuta kuhati prije konzumiranja,zbog neke (smrtonosne!) bakterije koja se može naći u njima.
samo sam prenijela ono što mi je rečeno (a ja se toga od tada doslovce i pridržavam)
tipica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 20:38   #33
Zasto bi solanin bio problem u podgrijanom krumpiru? Solanin je problem ako jedete klice krumpira, dio neposredno uz klice i (ponekad) zeleni dio od krumpira (naime, klorofil moze biti prisutan i bez znacajnih kolicina solanina). Uvrijezeno je misljenje da je sirov krumpir otrovan, ali bezopasan je ako izbjegavate nabrojane dijelove. Takodjer je uvrijezeno misljenje da se solanin unistava kuhanjem. Ne unistava se kuhanjem u vodi. Unistava se przenjem.

Uglavnom, krumpir se smije podgrijavati. To kakvog je okusa druga je stvar.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 20:43   #34
Tipica, sve su krivo rekli. Osim mozda o spinatu, makar kod povrca vitamin C umanjuje nastanak nitrozamina, za razliku od proizvoda koji su konzervirani nitritima. Nisam se jos nasla u situaciji da trebam podgrijati spinat, ali mislim da bih ga podgrijala da mi ga ostane. Ili reciklirala, recimo u piti.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 17:29   #35
mene učilo da se krumpir ne podgrijava, gljive ni ne stignu ostati jer ih odma potamanimo..
a špinat ni pod razno.. i da, kuha se samo list, a stabljike(korijen) se bacaju, jer sadrže neke toksine ....čak i ako je deblji korijen u listu-i on se frkne u škovace
kebuica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 17:59   #36
Spinat sadrzi oksalnu kiselinu, ali ne toliko da bi bio opasan.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 18:13   #37
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Spinat sadrzi oksalnu kiselinu, ali ne toliko da bi bio opasan.
Sadrži i mokraćnu i purinsku kiselinu pa baš i nije za bolesnike od gihta.Stvar je u količini špinata koju netko konzumira. Što se tiče oksalne, ona se pri pripremi s mlijekom veže s kalcijem u kalcijev oksalat, spoj kojeg se organizam rješava fiziološkim putem.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 15:10   #38
Ja često radim neke pite sa špinatom i sirom ili lazanje, štrudle... sve jedem hladno drugi dan a nekad za gablec podgrijem u mikrovalnoj. Ali onak kuhani špinat na mlijeku nikad ne grijem (uglavnom se sve odmah pojede). To mi je čist neka blokada iz djetinjstva, iako je špinat špinat na koji god način spremljen. Rižota s gljivama zgrijem ili jedem hladne. Pire ne grijem jer mi je odvratan ali čušpajze s krumpirom redovito grijem. Isto i francuski krumpir, iako mi to prije nikad nije palo na pamet, ali moj muž to radi pa sam s vremenom i ja počela
sunce moje is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 17:52   #39
Jedino sto ja znam je da se krumpir par sati nakon kuhanja pocinje kvariti. U to sam siguran, za ovo o podgrijavanju ne znam.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 18:03   #40
Peceni krumpir nakon citave noci izvan frizidera jos uvijek je jestiv, pogotovo podgrijan u mikrovalnoj. Toliko puta sam ispekla kilu krumpira, pa pola pojela za veceru, a pola za dorucak.

Kuhani krumpir u kori se ukiseli nakon dvije noci na sobnoj temperaturi. Nakon jedne noci na sobnoj temperaturi nema nikakve promjene u okusu, a niti ne uzrokuje probavne probleme.

Svojevremeno jesam nasjela na misljenje uvrijezeno u Hrvatskoj, da se gljive ne smije podgrijavati, ali dobro da mi to nitko nije rekao o krumpirima, puno previse bi ih bilo zavrsilo u smecu. A krumpiri su mi najdraza namirnica i nema smisla svaki dan kuhati pola kile kad mogu skuhati pun lonac odjednom.

EDIT: Prije nego me netko tuzi nakon sto se otruje: pod pecenim krumpirima podrazumijevam samo krumpire, (maslinovo) ulje i sol. Pod kuhanim krumpirima podrazumijevam samo krumpire i vodu. Ako krumpire kuhate ili pecete s kvarljivim ili mikrobioloski neispravnim namirnicama, to je vas problem.

Zadnje uređivanje patientia : 10.01.2011. at 18:23.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:41.