Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2016., 22:11   #21
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Djeluju mi jako tanko, koliko sam uspjela zaviriti. Ne znam da li će ti to odgovarati, ali eto bar znaš da imaju.
A onda možda napravim mađaricu od njih. Neće propasti, to je sasvim sigurno!
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 02:34   #22
Moja prva kora! Nije pukla!
Malo je na jednom mjestu tamnija (ne može se reći da je zagorila, sigurn sam da neće imati onaj zagoreni okus na tom dijelu), očito je tu bila malo tanja.

Već sljedeće dvije su bile bolje, tj. sasvim dobre, a četvrta se upravo peče.

Radila sam na ovaj način: https://www.youtube.com/watch?v=D6X1zQGJpW4&t=3s

Samo što koru za pečenje nisam stavljala na pobrašnjen lim, nego sam na lim stavila komad pek papira i na to valjkom prenijela koru s papirnatog "kalupa" u kojem sam ju valjala. Isti "kalup" od pek papira koristila sam za sve 4 kore.

Prvu koru sam samo valjkom razvaljala koliko sam mislila da treba, tj. da je izjednačeno razvaljano, ali nisam provjeravala ručno, tj. tako da po razvaljanom prijeđem dlanom i osjetim gdje je eventualno ostalo tanje, pa da popravim. Kod sljedeće dvije kore to sam napravila i ispale su super!

Pekle su se (svaka kora) oko 10 minuta (prva malo duže), uz kontrolu oko 8. minute.

Za početak sam zadovoljna. Vidim da će mi to postat rutina...
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 08:45   #23
Lijepo to izgleda Špranja

I što će bit od tih kora na kraju?
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 00:39   #24
Quote:
L3go kaže: Pogledaj post
Lijepo to izgleda Špranja

I što će bit od tih kora na kraju?
Bijela pita! Sutra će fila (danas nisam imala vremena), ali onda dolazi najteži dio: pričekat dan-dva da pita dosegne potrebnu zrelost za maksimalni užitak u konzumaciji (iako je najbolja tek za nekoliko dana, kad se jednu zadnji komadi...)!
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 10:33   #25
Šranja baš si me fino nasmijala ovo sa vještim pekačicama, daleko sam ja od toga. Ja sam se dugo užasavala tih kora jer sam mislila da je komplicirano, ali zbilja nije, jedino treba odvojiti malo vremena za razvaljati. Meni funkcionira ovo sa pek papirom i rolanjem po prozirnoj foliji, nemam pojma da bi uspjela drugačije jer mi kore budu dosta tanke. A i inače sam jako spretna u prebacivanju, ono štrudla mi se raspadne kad je prebacujem u potvan pa ja to sve prvo na pek papiru i onda tako prenosim u potvan.


Jel netko od vas možda radio integralne kore? Jel bi to valjalo uopće kod ovakvih kolača?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 20:24   #26
nisam probala, ali mozda bi sa pirovim brasnom bile ok (ono mi se pokazalo kao najbolja zamjena za bijelo kod ovakvih stvari)
Magenta123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 01:19   #27
Prva pita s vlastitim izrađenim korama ispala je (tj. kore) jako fino, i već je davno pokojna...

Ono je bila predbožićna probna verzija, i dobro je tako, jer sam došla do nekih zaključaka koji su mi još dodatno olakšali izradu kora i to je sad definitivna i najbolja verzija, zato ću podijelit iskustvo.

1.
Quote:
Plavabarbie kaže: Pogledaj post
Ako ti je tesko sa bijelim brasnom, probaj sa polubijelim T-850. To brasno ima vecu rastezljivost i lakse bi se razvlacilo, ne bi pucalo.
Ovo nikako ne raditi za prhka tijesta. Tijesto je ispalo strašno ljepljivo, morala sam dodati popriličnu količinu oštrog brašna da bih koliko-toliko popravila stvar. Dakle: ostaje kao u mom receptu s prošle strane, brašno pola/pola (oštro/meko)
(Znam da je savjet bio u najboljoj namjeri, ja sam ga probala, nije bilo dobro, idemo dalje...)

2. Početi valjati tijesto u "paketu" od pek papira - kao u ovom filmiću https://www.youtube.com/results?sear...a+bijelu+pitu+
ali onda ne vaditi tijesto van iz papira na pobrašnjeni lim (kao u filmu), nego ga ostaviti u paketu, rastvoriti paket, premjestiti tako tijesto s papirom na (obrnuti) lim, podvrnuti duže stranice papira i tako sve zajedno staviti peći.
(Na fotki se vidi kako lijep i pravilan četverokut ispadne)



3. Napraviti 2 papirnata "kalupa" i dok se jedna kora peče, možete valjati i pripremiti za pečenje sljedeću, u drugom "paketu" (i tako naizmjence dok se sve 4 kore ne ispeku)

4. Dobijete 4 posve jednake kore, bez puno muke.
(Prije toga moraju 15 minuta stajati jedna na drugoj, obavezno ispred Dell laptopa.)
Ovdje su samo 3, jedna se još peče. Mjehuri zbog blica/sjene izgledaju veći nego u stvarnosti, ali to nema veze, budu splasnuli kad ih namažem mlijeko/rum kombinacijom. Ili odrežem ak budu tvrdoglavi.
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar

Zadnje uređivanje Špranja : 23.12.2016. at 01:38.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 02:59   #28
Divno su ti ispale.
Jesu i ovaj put za bijelu pitu ili za nešto drugo?
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 10:35   #29
Špranja predivne su ti kore. Vidiš kad se malo ušemiš da nije to znanstvena fantastika.

Jesi stavljala u kore maslac ili mast? Ja sam po prvi puta radila sa masti, puno lakše se daju izvaljati nego sa maslacom. Baš sam zadovoljna kako su ispale, daju se fino rezati bez da se mrvi i tope se u ustima. Treba se suzdržati da se ne mazne cijela tepsija kolača pite (ja sam ovaj puta pravila jaffa pitu, kore su od mađarice ali je sa filom od čokolade i filom od naranče)
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 13:05   #30
Quote:
Pringles kaže: Pogledaj post
Divno su ti ispale.
Jesu i ovaj put za bijelu pitu ili za nešto drugo?
Božić/Nova ne postoje bez bijele pite!

Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Špranja predivne su ti kore. Vidiš kad se malo ušemiš da nije to znanstvena fantastika.
Potvrđujem.

Quote:
Jesi stavljala u kore maslac ili mast? Ja sam po prvi puta radila sa masti, puno lakše se daju izvaljati nego sa maslacom. Baš sam zadovoljna kako su ispale, daju se fino rezati bez da se mrvi i tope se u ustima.
Maslac. (Ja još uvijek ne mogu do kraja suzbiti svoju cjeloživotnu averziju prema masti u kolačima, makar sam uvijek obožavala bakine salenjake...)
Quote:
Treba se suzdržati da se ne mazne cijela tepsija kolača pite....
Ma za blagdane je moje geslo "kad je bal, nek jebal..." A geslo poslije blagdana: "poslije hebanja nema kajanja..."
Quote:
Poslije (ja sam ovaj puta pravila jaffa pitu, kore su od mađarice ali je sa filom od čokolade i filom od naranče)
Nemoj me silit da i dalje pečem...

Sretni vam ovi božićno/novogodišnji blagdani, cure i dečki, uživajte u svojim i tuđim uradcima, lijepo se provedite i volite sve oko sebe!!!!!!!!
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 20:01   #31
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post

.... Mjehuri zbog blica/sjene izgledaju veći nego u stvarnosti, ali to nema veze, budu splasnuli kad ih namažem mlijeko/rum kombinacijom. Ili odrežem ak budu tvrdoglavi.
čim ih izvadiš iz pećnice stavi na njih neku dasku ili protvan pa ce bit savršeno ravne, bez mjehura


ja ih radim prema ovom receptu http://torta-pinjur-pjat.blogspot.hr...varijante.html

i madjarica mi ovak ispadne

__________________
"zakaj si ti tak agresivno nastrojena" :D

Zadnje uređivanje ljubčiasta : 23.12.2016. at 20:24.
ljubčiasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 05:50   #32
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post

Kore za bijelu pitu

- 40 dkg brašna (glatkog ili pola glatkog, pola oštrog)
- 10 dkg maslaca (u originalnom receptu piše: alternativno 8 dkg masti )
- 10 dkg šećera
- 1/2 praška za pecivo
- 1 cijelo jaje
- 1 vrhnje

- umijesiti tijesto, podijeliti ga na 4 dijela, staviti da odstoji u frižideru sat-dva
- izvaljati 1 koru od svakog dijela (4 kore), pomoću valjka za tijesto položiti na stražnju stranu protvana
- svaku koru peći na 180 C 10-tak minuta, do vrlo svijetle, sasvim malo rumene boje (provjeriti i ranije, i izvaditi iz pećnice po potrebi) ...
možeš dodati još koje vrhnje koristiš, količina je pretpostavljam 2 dl?
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 18:58   #33
Quote:
ljubčiasta kaže: Pogledaj post
čim ih izvadiš iz pećnice stavi na njih neku dasku ili protvan pa ce bit savršeno ravne, bez mjehura
Da, opteretim pitu uvijek, bez obzira na mjehuriće...
Quote:
i madjarica mi ovak ispadne

Pa to je savršeno, za tak nešto meni bi trebao još jedan život...

Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
možeš dodati još koje vrhnje koristiš, količina je pretpostavljam 2 dl?
Obično Dukatovo u čašici, 20% mm (crveno), 200 g (izmjerila sam, to je ipak malo više od 2 dl, tj. oko 2,3 dl).
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 23:23   #34
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Moja prva kora! Nije pukla!

Za početak sam zadovoljna. Vidim da će mi to postat rutina...
http://i67.tinypic.com/500ggy.jpg
s početka topica nisam se mogla načudit tolikom cendranju oko podravke i njihove poslovne odluke i onda si me jako obradovala odlukom da ih pobijediš. i sebe samu

kore su ti savršene!

Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post

Pa to je savršeno, za tak nešto meni bi trebao još jedan život...

.
ma ne....za Uskrs si to dostigla!

ljepše su ti nego moje, a pečem ih +40g

svaka čast!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)

Zadnje uređivanje L3go : 25.12.2016. at 17:32. Reason: img
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 01:16   #35
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
...

Obično Dukatovo u čašici, 20% mm (crveno), 200 g (izmjerila sam, to je ipak malo više od 2 dl, tj. oko 2,3 dl).
fala e, ako te ne mrzi, stavi i svoj recept za kremu, može? super je dobiti provjerene recepte u koje možeš imati povjerenja
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 17:18   #36
Evo i kreme... Moram reć da je to meni perfektna krema i cijela pita, možda sam sentimentalna, jer me posebno podsjeća na djetinjstvo..., ali to je obavezna slastica mojih božićno/novogodišnjih napora (bar ovih sitnih). Svega može ne bit, svi se kolači mogu rotirat, ali bijela pita mora bit i šlus! (Ajd, dobro, i vanilice imaju taj status.)

Dakle,

Krema za bijelu pitu

Krema 1.:
- 4 na vrh pune jušne žlice oštrog brašna
- 2 vanilin šećera
- 2 žlice šećera
Umiješati u:
- ½ l hladnog mlijeka

- bez prekida, od početka do kraja, miješati na laganoj vatri (ili na pari) dok ne zakuha i ugusti se
- ohladiti

Krema 2. – mixati pjenasto:
- 23 dkg maslaca
- 10 dkg šećera u prahu

Pomiješati kremu 1. i kremu 2., pa u tu smjesu umiksati:
- sok ½ limuna (može i malo više, pogotovo ako su limuni manji ili s debelom korom...)
- naribana korica 1 limun
- ruma (nije nužno štedjeti )

- Svaku oblatnu kistom namazati smjesom mlijeka i ruma, pa premazati filom, na to staviti novu oblatnu, ..................redati dok se ne potroši

- pitu pokriti alu-folijom, opteretiti lagano po čitavoj površini i ostaviti tako bar 1 dan!!! da se krema poveže s korama

Prije posluživanja posuti šećerom u prahu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Konačno da se vidi i ta pita, a ne samo kore:
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar

Zadnje uređivanje Špranja : 25.12.2016. at 17:36.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 20:37   #37
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
s početka topica nisam se mogla načudit tolikom cendranju oko podravke i njihove poslovne odluke
Ja sam ti u stanju dosadit i Bogu i vragu da saznam "zašto nešto..."
A Podravkine su bile tak dobre da mi zbilja još uvijek ne ide glavu da to nisu mogli prodat nikome, nigdje u cijeloj Europi..., a istovremeno takav proizvod uopće ne postoji na istom tom tržištu! Ma ja bi to prodala u Papui, a ne u Europi!
Quote:
kore su ti savršene!

ma ne....za Uskrs si to dostigla!

ljepše su ti nego moje, a pečem ih +40g

svaka čast!
Baš ti hvala, bum se umislila...!
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:07.