Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2017., 20:46   #1
Znanost o Bogu

Vjera traje neko vrijeme, njome smo opčinjeni ali na kraju se ispuše i nestane, prestaje biti zanimljivom. Zato vjera sama po sebi nije dovoljna i trebaju nam činjenice o Bogu. Imamo različite religije, ali dva plus dva su četri i u islamu i u kršćanstvu. Nemaju židovi tri ruke, a paganisti pet ruku jer imaju drugačije vjerovanje. Nema katolička teologija jednog Boga, a islam nekog tamo drugog Boga koji je različit od prvog. Vrhovna Božanska Osoba je uvijek ista i nepromijenjena neovisno o kulturi koja Ga štuje.

Zato nema sreće u čovječanstvu dok nemamo ne vjeru, nego znanje. Kao što je milijun posto sigurno da je naš pradjeda imao svoga pradjeda iako ga nikad nismo vidjeli, tako je i sigurno da su prvi ljudi, naši preci, imali neka saznanja o Svijetu oko sebe. I ta saznanja su prenosili s koljena na koljeno. Od ukupnih stvari koje ste čuli u životu, nešto je pradjedovog pradjede. I treba razlučiti što je to.

Ja sam često naglašavao vede kao znanje, ali svaka osoba koja je u potpunosti predana Bogu kroz sebe prenosi Božje poruke i Bog priča kroz te osobe. Isus je, naprimjer, bio čisti Božji sluga i kroz Njega je govorio Bog. Bog želi da ga obožavamo i to na pravi način.
Živimo u kali yugi, mračnom dobu gdje je znanje zamračeno i svaka mala iskrica znanosti o Bogu nam vrijedi više nego sve miljarde dolara.

Zato prestanite islam židovi kršćanstvo ovo ono, Bog je jedan i voli sva bića u svemiru

Ajmo, molim vaše komentare na ovo moje izlaganje
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 20:51   #2
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Živimo u kali yugi, mračnom dobu gdje je znanje zamračeno...
Otkud ovaj zaključak?

Baš suprotno, živimo u vremenu u kojem je znanje dostupno više nego ikada i najmanji postotak nepismenosti je na planetu. U znanstvenom smislu, sve više napredujemo i poboljšavamo kvalitetu života.

Jedini je problem što je dostupno znanje sada podložno razno-raznim teorijama urota i nekvalificiranim mišljenjima kojih je pun internet.
saucer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 20:55   #3
Quote:
saucer kaže: Pogledaj post
Otkud ovaj zaključak?

Baš suprotno, živimo u vremenu u kojem je znanje dostupno više nego ikada i najmanji postotak nepismenosti je na planetu. U znanstvenom smislu, sve više napredujemo i poboljšavamo kvalitetu života.

Jedini je problem što je dostupno znanje sada podložno razno-raznim teorijama urota i nekvalificiranim mišljenjima kojih je pun internet.
Imaš znanje kao napraviti helikopter, ali nemaš znanje o tome što ide nakon smrti.
Stvarno ti je krasno znanje

Koga briga za helikopter nakon što je umro?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)

Zadnje uređivanje Srebrni-medvjed : 17.03.2017. at 21:59.
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 20:59   #4
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Koga boli kurac za helikopter nakon što je umro?
Koga boli kurac kad umre? I za Boga i za vraga i za Krishnu.
A onda i kad živi.

Quote:
Bog je jedan i voli sva bića u svemiru
Na osnovu čega si tu hipotezu prihvatio od religizatora?
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 21:53   #5
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Koga boli kurac kad umre? I za Boga i za vraga i za Krishnu.
A onda i kad živi.
Duša ne može umrijeti

Quote:
Na osnovu čega si tu hipotezu prihvatio od religizatora?
Tako kažu ovlašteni duhovni spisi i vjerodostojni duhovni učitelji
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 22:02   #6
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Duša ne može umrijeti
Kao niti Zeus.

Quote:
Tako kažu ovlašteni duhovni spisi i vjerodostojni duhovni učitelji
Ko ih je ovlastio i proglasio vjerodostojnima, i tebe uvjerio u njihovu stručnost po tom pitanju? Ipak na koncu konca si ti taj koji drži nekog da je mjerodavan na osnovu nečega.

Quote:
uživaš uvijek bez prestanka cijelu vječnost
Cool. Prodaj nekom tu priču i bit će svega u izobilju za tebe ovdje, a za njih tamo negdje nekad....
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 22:08   #7
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Duša ne može umrijeti
Tako kažu ovlašteni duhovni spisi i vjerodostojni duhovni učitelji
Duša ne može umrijeti tako se barem kaže. Ali se duša lako pretvori u prasca.
Kada popije bocu ruma pa se stane valjati po blatu.
A neki puta duša umre i prije smrti: http://www.jutarnji.hr/life/zdravlje...%80%99/814096/
Moj tata je nas - mamu, brata i mene, a poslije i unuke, neizmjerno volio, ali nekako smo nestali iz njegova života. I znam da nikada ne bi pristao na to, znam da bi radije odabrao najgore muke nego da izgubi nas. Alzheimer nas je gasio iz njegova sjećanja jednog po jednog, kao svijeće na torti. I kako smo mi nestajali iz njegova sjećanja, tako je i on nestajao pred našim očima. Malo pomalo, sve dok nije ostalo samo prazno tijelo, samo školjka bez bisera.

Moj tata je preminuo 11. 6. 2013. Njegova duša je preminula nekoliko godina prije toga.


Ali ovlašteni ovako govore:

Hui-neng (638-713), jedan od šestorice kineskih patrijarha zena, ovako je jednom odgovorio svome učeniku koji je plačući žalio što on, njegov učitelj umire: “Za kime plačeš? Ti plačeš zato što ne znaš gdje odlazim. Kada bi to znao, prestao bi plakati jer stvarna je naša priroda bez rođenja i smrti, bez dolazaka i odlazaka.”

Nije rekao da je duša vječna. Prije da je rekao da ništa ne postoji iako postoji

To je onaj mali od kužine koji je napisao bolju pjesmicu od glavnog učenika:

Shen Hsio:

"Ovo je tijelo bodhi – drvo
a duša kao sjajno ogledalo
Pažljivo ih čistimo iz sata u sat
Da na njih ne bi pala prašina."


Hui Neng:

"Niti ima bodhi drveta
niti pak sjajnog ogledala
kako od iskona ničega nema
na što može pasti prašina?”
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 00:19   #8
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Duša ne može umrijeti
Kaže anonimni, prosvijetljeni forumaš...

Quote:
Tako kažu ovlašteni duhovni spisi i vjerodostojni duhovni učitelji
Tko ih je ovlastio? Čuvar božjeg državnog pečata?
Po čemu su vjerodostojni?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 21:53   #9
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Imaš znanje kao napraviti helikopter, ali nemaš znanje o tome što ide nakon smrti.
Stvarno ti je krasno znanje

Koga boli kurac za helikopter nakon što je umro?
A čemu takva opterećnost smrću i nekrofilijom? Ok, nekrofiliju simpatiziram

Više me zanima kako kvalitetno živjeti, a tome mi baš neće pomoći znanje o tome što ide nakon smrti. Ne vidim način kako puterifikacija pomaže kvaliteti života.
saucer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 21:59   #10
Quote:
saucer kaže: Pogledaj post
Više me zanima kako kvalitetno živjeti, a tome mi baš neće pomoći znanje o tome što ide nakon smrti. Ne vidim način kako puterifikacija pomaže kvaliteti života.
Nećeš nikad živjeti kvalitetno ako nisi svjestan Božanskih zakonitosti.
Radit ćeš na poslu kao rob, doći doma krepan od umora, odspavat a onda ćeš navečer imati seks i sutra opet crnčiš cijeli dan za posla sata užitka.
I tako cijelu vječnost se klackaš između napora i nešto malo užitka.

Tek kada u svemu oko sebe prepoznaješ Boga i živiš po Njegovim zakonima, uživaš uvijek bez prestanka cijelu vječnost
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 22:06   #11
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nećeš nikad živjeti kvalitetno ako nisi svjestan Božanskih zakonitosti.
Radit ćeš na poslu kao rob, doći doma krepan od umora, odspavat a onda ćeš navečer imati seks i sutra opet crnčiš cijeli dan za posla sata užitka.
I tako cijelu vječnost se klackaš između napora i nešto malo užitka.
Znači, ako budem svjestan tih zakonitosti, neću nikad morati raditi? Pa ima smisla, kad malo pogledaš kler. Prodaju maglu i dobro žive.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Tek kada u svemu oko sebe prepoznaješ Boga i živiš po Njegovim zakonima, uživaš uvijek bez prestanka cijelu vječnost
Dakle, ti uživaš bez prestanka?
saucer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 21:44   #12
Quote:
saucer kaže: Pogledaj post
Otkud ovaj zaključak?

Baš suprotno, živimo u vremenu u kojem je znanje dostupno više nego ikada i najmanji postotak nepismenosti je na planetu. U znanstvenom smislu, sve više napredujemo i poboljšavamo kvalitetu života.
Elementarna pismenost jest uglavnom postignuta, ali relativno značenje tog postignuća opada.
Elementi znanja jesu dostupni, ali njihovo sklapanje u cjelinu kojoj svrhu i smisao treba dati primatelj, ostaje uglavnom nedosegnuto.

Kvalitetu života čini više elemenata, ako o njoj govorimo u smislu Maslowljeve hijerarhije potreba, na nekim područjima se napreduje, nekima stagnira, a ponegdje i nazaduje.

Quote:
Jedini je problem što je dostupno znanje sada podložno razno-raznim teorijama urota i nekvalificiranim mišljenjima kojih je pun internet.
Ako je primatelj u stanju svrhovito upotrijebiti znanje, on mu zna vrijednost i nema razloga za skepticizam.
Problem je ako neki skup tvrdnji biva upotrijebljen za ideološku promociju, tada su "teorije urota" naprosto drugo ime za ideološku borbu.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 22:13   #13
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Vjera traje neko vrijeme, njome smo opčinjeni ali na kraju se ispuše i nestane, prestaje biti zanimljivom. Zato vjera sama po sebi nije dovoljna i trebaju nam činjenice o Bogu. Imamo različite religije, ali dva plus dva su četri i u islamu i u kršćanstvu. Nemaju židovi tri ruke, a paganisti pet ruku jer imaju drugačije vjerovanje. Nema katolička teologija jednog Boga, a islam nekog tamo drugog Boga koji je različit od prvog. Vrhovna Božanska Osoba je uvijek ista i nepromijenjena neovisno o kulturi koja Ga štuje.

Zato nema sreće u čovječanstvu dok nemamo ne vjeru, nego znanje. Kao što je milijun posto sigurno da je naš pradjeda imao svoga pradjeda iako ga nikad nismo vidjeli, tako je i sigurno da su prvi ljudi, naši preci, imali neka saznanja o Svijetu oko sebe. I ta saznanja su prenosili s koljena na koljeno. Od ukupnih stvari koje ste čuli u životu, nešto je pradjedovog pradjede. I treba razlučiti što je to.

Ja sam često naglašavao vede kao znanje, ali svaka osoba koja je u potpunosti predana Bogu kroz sebe prenosi Božje poruke i Bog priča kroz te osobe. Isus je, naprimjer, bio čisti Božji sluga i kroz Njega je govorio Bog. Bog želi da ga obožavamo i to na pravi način.
Živimo u kali yugi, mračnom dobu gdje je znanje zamračeno i svaka mala iskrica znanosti o Bogu nam vrijedi više nego sve miljarde dolara.

Zato prestanite islam židovi kršćanstvo ovo ono, Bog je jedan i voli sva bića u svemiru

Ajmo, molim vaše komentare na ovo moje izlaganje
Ali di je točno dano znanje?

a) Upanišade

b) Purane

c) Gita

d) Ostalo

Ja osobno vjerujem u reinkarnaciju jer mi može spojiti neke stvari koje bi bez reinkanracije bile nespojive.

Isto tako mislim, da se kroz meditaciju (jogu) dolazi do spoznaje (znanja), a samo čitanje svetih tekstova može biti samo inspirativno i to do određene mjere, ovisno o našem mentalnom sklopu.

Rekao bi da svete tekstove treba čitati jedino ako nas opuštaju, ali nikako ne crpiti "znanje" od njih je tada postajemo fanatici.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 22:20   #14
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ali di je točno dano znanje?

a) Upanišade

b) Purane

c) Gita

d) Ostalo
Puno babica - kilavo dite !

Rekao bi antiguru Krishnamurti U. G.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 23:57   #15
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post

Ja osobno vjerujem u reinkarnaciju jer mi može spojiti neke stvari koje bi bez reinkanracije bile nespojive.

Isto tako mislim, da se kroz meditaciju (jogu) dolazi do spoznaje (znanja), a samo čitanje svetih tekstova može biti samo inspirativno i to do određene mjere, ovisno o našem mentalnom sklopu.

Rekao bi da svete tekstove treba čitati jedino ako nas opuštaju, ali nikako ne crpiti "znanje" od njih je tada postajemo fanatici.
I ja mislim da u reinkarnaciji može biti istine, a sad koliko je to točno i po kojim se principima odvija, tko će ga znati.

Za meditaciju nikad nisam imala živaca niti sam prakticirala, niti me to zanima.

Čitanje svetih tekstova treba biti dio opće kulture, no treba im pristupiti na jedan filozofski, kritičan način. Isto kao da čitaš filozofe stare Grčke, to je u biti taj princip.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 22:41   #16
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ajmo, molim vaše komentare na ovo moje izlaganje
Moglo bi se sada o agnosticizmu i gnosticizmu, o tome da li je uopće moguće spoznati da postoji nešto poput Boga i što bi to bilo, i da li je to subjektivno iskustvo 'spoznaje' i njezina 'gnostička' interpretacija zapravo valjana, itd. Mislim ako sam te dobro shvatio da se cijela tema zapravo može svesti na ta i slična pitanja.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 23:49   #17
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post

Zato vjera sama po sebi nije dovoljna i trebaju nam činjenice o Bogu.
Činjenice o Bogu = oksimoron.


Quote:
Zato prestanite islam židovi kršćanstvo ovo ono, Bog je jedan i voli sva bića u svemiru
Prva točka samospoznaje je pustiti čovjeka da sam dođe do iste.
Čim ti kažeš: Prestanite... - to je isto nametanje.
Ljude treba pustiti.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 00:04   #18
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ajmo, molim vaše komentare na ovo moje izlaganje
Može

Znanost i Bog ne idu zajedno. Znanost je ograničena objektivnim. Npr. ako nekome Bog pomogne da izliječi bolest, po znanosti, morao bi isto napraviti i za svakog drugo vjernika. Svi znamo da to nije tako jer da jest bolnice bi nam zjapile prazne.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Isus je, naprimjer, bio čisti Božji sluga i kroz Njega je govorio Bog. Bog želi da ga obožavamo i to na pravi način.
U trenutku kad spustiš Boga na naš nivo i tumačiš njegovu volju ja ti mogu staviti desetak linkova gdje taj antropomorfni Bog djeluje zlo i opako. Mislim da sam to već dosta puta i napravio
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 12:05   #19
Jel to znači da u Vedama stoji da je SUnce bliže Zemlji od Mjeseca?
Jak neki izvor znanja...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 12:13   #20
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Jel to znači da u Vedama stoji da je SUnce bliže Zemlji od Mjeseca?
Jak neki izvor znanja...
To je još jedan dokaz da Vede su mnogo starije nego se misli,iz vremena kad je Mjesec bio dalji od zemlje nego je danas.To ima i u nekim drugim spisima također ta tematika.

A ti imaš problem s bukvalnošču kao i oni koji od Veda rade nešto što Vede nisu.
Vede su svjedok nečega što je bilo a ne nečega što će biti uvijek.
Takav problem imaju i oni koji pristupaju Bibliji na taj način,bilo vjernici i neki ateisti.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:04.