Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2009., 13:07   #881
znaci imao pravo bez obzira sta nije proslo 6 mjeseci. a svi mi u firmi govorili mali nemaš pravo prije 6 mjeseci.

a bi li ikako mogao to iskoristiti ove godine. firma je drzavna, moš uzet godišnji kad hoćeš, skoro niko o tome ne vodi evidenciju.

a tako bi dobro bilo uzet u 6 misecu 8 dana starog + 1 dan novog i od 11.06. do 29.06. i malo se kupat
stavros is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 13:24   #882
Ti ne čitaš što ti Goričanka piše. Taj si godišnji morao iskoristiti prošle godine, dakle, izgubio si pravo na taj godišnji. Imao si pravo na razmjerni dio godišnjeg, koji se računa ovisno o broju dana godišnjeg na koliko bi inače imao pravo, te broj odrađenih punih mjeseci kod poslodavca.

Pa zašto onda ne uzmeš novi godišnji? Možeš koristiti cijeli godišnji za 2009. godinu, ostvario si pravo na isti.

Na koliko dana godišnjeg inače imaš pravo u tvojoj firmi?
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 13:35   #883
Evo kako se računa razmjerni dio:

Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
ukupan broj dana godišnjeg/broj mjeseci u godini * broj mjeseci koje si radio u toj godini[/B])

Recimo, ti si se zaposlio 1.9.2008.

Hoćeš uzeti godišnji u 12. mj. 2008.

Dakle, odradio si puna 3 mjeseca i recimo, imaš pravo na 22 dana godišnjeg u svojoj firmi.

Računica je:

22/12 x 3= 5,5

što se zaokružuje na 6 dana.



No, taj razmjerni nisi iskoristio u 2008. i ne možeš ga prenijeti u iduću godinu.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 13:40   #884
a citao sam i skuzio sta ona pise tek u zadnjem njenom postu.

ipak neću tako lako odustat od tih 8 dana. i nadam se da ću uspit to iskoristit.
stavros is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 13:44   #885
Pa, dobit ćeš 8 dana ako baš želiš 8 dana, ali novog godišnjeg, jer na onaj nemaš pravo. Ne znam niti na koliko si imao pravo kad nisi napisao podatke - kad si se točno zaposlio i na koliko godišnjeg inače imaš pravo. Otkud ti tih 8 dana, kak si došao do toga?
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 13:52   #886
8,9,10,11,12 misec.
ukupno 5 miseci.
5*1/12*18dana=7,5dana=8dana

kužim da nemam pravo pojela maca, al nadam se da će mi ipak dat tih 8 dana starog ili ne smiju mi dat.
stavros is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 14:44   #887
Quote:
stavros kaže: Pogledaj post
8,9,10,11,12 misec.
ukupno 5 miseci.
5*1/12*18dana=7,5dana=8dana

kužim da nemam pravo pojela maca, al nadam se da će mi ipak dat tih 8 dana starog ili ne smiju mi dat.

Pa probaj se s njima dogovoriti, oni ti mogu dati ako to žele, dobrovoljno. Ali nažalost ne možeš taj godišnji zahtijevati kao svoje pravo jer si ga prema Zakonu o radu izgubio.


To ti je ista stvar kao da ih pitaš da ti daju 25 dana godišnjeg za 2009., a ti imaš pravo na samo 18. Oni ti mogu dati i više nego što imaš pravo samo ako žele, ali ako ne žele, ništa.


Pitaj jel ima kakve šanse da ti ipak dozvole koristiti taj godišnji, a ako ne daju, nikom ništa. Trebao si se raspitati još prošle godine kod nekoga tko zna materiju što je s godišnjim za 2008.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 14:55   #888
mlad, neiskusan, željan posla.

ko je na to mogao pomisliti da moram odma na godišnji. iako je po meni glupo da se to ne može prinit u ovu godinu, al takav je zakon.

puno hvala na pomoći tebi i goričanki.
stavros is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 15:07   #889
Ne može jer ne možeš prenositi cijeli godišnji osim ako (a kaj je već Goričanka i napisala):

1. se godišnji odmor koristi u dva dijela - radnik mora koristiti najmanje 12 radnih dana neprekidno u godini za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor, to je prvi dio godišnjeg.

2. zbog bolesti ili porodnog dopusta nije koristio ili je prekinuo koristiti prvi dio godišnjeg odmora i pod uvjetom da je radio najmanje šest mjeseci u godini za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor.

Ništa, nema na čemu, no probaj ih priupitati, možda ti izađu u susret.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 15:07   #890
Quote:
stavros kaže: Pogledaj post
mlad, neiskusan, željan posla.

ko je na to mogao pomisliti da moram odma na godišnji. iako je po meni glupo da se to ne može prinit u ovu godinu, al takav je zakon.

puno hvala na pomoći tebi i goričanki.
po zakonu godišnji iz prošle godine možeš iskoristiti do 30.06. tekuće godine. nakon toga više ne možeš koristiti stari godišnji. sve možeš provjeriti na str nicama ministarstva rada. imaš zakon o radu.
šjor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 15:16   #891
Šjor, nemoj ga buniti. Pa o tom cijelo vrijeme i pričamo.

On nema tzv. "stari godišnji", tj. drugi dio godišnjeg o kojem ti pričaš, već je imao pravo na razmjerni dio godišnjeg koji je morao iskoristiti u toj godini i ne može se prenijeti jer se radi o cijelom godišnjem koji se ne može prenositi osim pod uvjetima koje je Goričanka navela, a ja ponovila.

Zadnje uređivanje Suey : 03.04.2009. at 21:48. Reason: caps
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 15:23   #892
kod mene u firmi (privatnoj i nema zafrkancije) prvi dio stvarno moramo koristiti najmanje 12 dana a drugi dio svi razbijemo na nekoliko dijelova i koristimo do 30.06. tako odgovara i nama i poslodavcu. naravno ako netko želi može sve koristiti i u komadu ali se mora uskladiti s kolegama. poslodavac se ne miješa samo da posao ne pati. Stvros je sam naveo da su mu u firmi fleksibilni oko godšnjih odmora pa neka pokuša na ovu fintu.
šjor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 15:28   #893
Suey nemoj se bojati. Sve si mi dobro objasnila i ja razumio. A to šta on priča nakon svega...
stavros is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 21:47   #894
Quote:
šjor kaže: Pogledaj post
kod mene u firmi (privatnoj i nema zafrkancije) prvi dio stvarno moramo koristiti najmanje 12 dana a drugi dio svi razbijemo na nekoliko dijelova i koristimo do 30.06. tako odgovara i nama i poslodavcu. naravno ako netko želi može sve koristiti i u komadu ali se mora uskladiti s kolegama. poslodavac se ne miješa samo da posao ne pati. Stvros je sam naveo da su mu u firmi fleksibilni oko godšnjih odmora pa neka pokuša na ovu fintu.
To sam i napisala, neka se dogovori. Svi mi razbijamo godišnji u par dijelova, to je praksa, ali, naravno, samo ako poslodavcu to isto tako odgovara
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 21:56   #895
Od 1.11.2008 odo1.5.2009 probni rok,ali ugovor na neodređeno....od 1.2.na bolovanju pa možda do 15.4. ili do 1.5......
Dali se produžuje probni rok,pošto nije rađen ili imaju zakonsku osnovu smanjit plaču i preko bolovanja ako se nije ostvario plan u tih 6 mj?!
ANILA is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 00:11   #896
Probni rok se ne smije produljiti, tj. ne smije trajati dulje od 6 mjeseci. E, sad, neki kolektivni ugovori imaju odredbu da se probni rok može produljiti ako je radnik odsutan s posla, ali to je nezakonito.

Dok si na bolovanju, dobivaš naknadu plaće, a ne plaću. U tvom slučaju to je 70% tvoje prosječne plaće isplaćene u zadnjih 6 mjeseci. Dakle, plaća će ti se smanjiti temeljem zdravstvenih propisa, a ne zato što nisi ostvarila plan
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 01:07   #897
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Ti ne čitaš što ti Goričanka piše. Taj si godišnji morao iskoristiti prošle godine, dakle, izgubio si pravo na taj godišnji. Imao si pravo na razmjerni dio godišnjeg, koji se računa ovisno o broju dana godišnjeg na koliko bi inače imao pravo, te broj odrađenih punih mjeseci kod poslodavca.
Ako se čovjek zaposlio u 8. mjesecu, a to mu je prvi posao ili mu je vremenski period između dva zaposlenja bio duži od 8 dana, na koji način je mogao iskorisiti godišnji u prošloj godini kad je pravo na taj godišnji stekao tek ove godine (nakon 6 mjeseci neprekidnoga rada)?
Žumberak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 08:59   #898
Quote:
Žumberak kaže: Pogledaj post
Ako se čovjek zaposlio u 8. mjesecu, a to mu je prvi posao ili mu je vremenski period između dva zaposlenja bio duži od 8 dana, na koji način je mogao iskorisiti godišnji u prošloj godini kad je pravo na taj godišnji stekao tek ove godine (nakon 6 mjeseci neprekidnoga rada)?
Godišnji odmor utvrđuje se za svaku kalendarsku godinu prema uvjetima koji se imaju u pojedinoj kalendarskoj godini. Nema spajanja dviju godina da bi se utvrdilo pravo na korištenje godišnjeg odmora za jednu od njih.

Ako je netko u kalendarskoj godini za koju se utvrđuje pravo radio manje od 6 mjeseci neprekidno ili mu je prekid radnog odnosa bio duži od 8 dana ostvarit će pravo na dio godišnjeg odmora (razmjerni dio godišnjeg odmora) a ne puni godišnji odmor.

To je slučaj sa Stavrosom. Do 31.12. radio je manje od 6 mjeseci i ostvario je pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora.

Stavros će za ovu godinu ostvarit pravo na godišnji odmor prema uvjetima koje će imati za ovu godinu.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 10:25   #899
Quote:
stavros kaže: Pogledaj post
Suey nemoj se bojati. Sve si mi dobro objasnila i ja razumio. A to šta on priča nakon svega...
Imaš pravo na naknadu štete za dio neiskorištenog godišnjeg odma, budući ga nisi iskoristio krivnjom poslodavca.
lucija80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 10:58   #900
Quote:
Goričanka kaže: Pogledaj post
Godišnji odmor utvrđuje se za svaku kalendarsku godinu prema uvjetima koji se imaju u pojedinoj kalendarskoj godini. Nema spajanja dviju godina da bi se utvrdilo pravo na korištenje godišnjeg odmora za jednu od njih.

Ako je netko u kalendarskoj godini za koju se utvrđuje pravo radio manje od 6 mjeseci neprekidno ili mu je prekid radnog odnosa bio duži od 8 dana ostvarit će pravo na dio godišnjeg odmora (razmjerni dio godišnjeg odmora) a ne puni godišnji odmor.
Ok, on je prošle godine stekao pravo na tih 8 dana godišnjeg, ali i dalje ne kužim kad ih je morao/trebao iskorisiti? Mislim, je li on tih 8 dana mogao početi koristiti odmah čim se zaposlio? Za osobe koje se zaposle nakon 1.7. ne vrijedi da moraju raditi 6 mjeseci prije nego mogu početi korisitit godišnji?

I ne utvrđuje li poslodavac raspored korištenja godišnjeg odmora? Nije li onda poslodavac kriv što stavros nije iskoristio godišnji?
Žumberak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:10.