Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2013., 13:44   #241
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Godišnji odmor se ne može prenositi od jedne firme u drugu. Ukoliko u staroj firmi nisi iskoristila godišnji morali su ti platiti.
U novoj firmi stičeš pravo na puni godišnji tek nakon 6 mjeseci staža u toj firmi.
Netočno.
Rok stjecanja prava na godišnji odmor

Članak 58.

(1) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor određen na način propisan odredbom članka 55. i članka 56. ovoga Zakona nakon šest mjeseci neprekidnog rada.

..a žena kaže da nije bilo prekida staža između bivšeg i sadašnjeg poslodvca.
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 14:24   #242
Znaci ipak imam pravo na ljetni godisnji.

Kiss me, znas li mozda smije li mi administrator koji vodi evidenciju skratiti dane godisnjeg?
I zasto im uopce moram nesto dokazivati?

Lijepo cu ja sutra pravac sluzba ljudskih resursa da mi to malo pojasne.
tinaxtinaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 15:55   #243
Ja sam skužila da je bio prekid od 2 mjeseca.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 16:46   #244
Quote:
tinaxtinaa kaže: Pogledaj post
Znaci ipak imam pravo na ljetni godisnji.

Kiss me, znas li mozda smije li mi administrator koji vodi evidenciju skratiti dane godisnjeg?
I zasto im uopce moram nesto dokazivati?

Lijepo cu ja sutra pravac sluzba ljudskih resursa da mi to malo pojasne.
Naravno da nema - pa nije godišnji milostinja koji ti pojedini voditelji da ili ne da. Po zakonu imaš pravo na minimum 4 tjedna i možeš dobiti samo više, ako je tako određeno kolektivnim ugovorom.
Svakako provjeri i nemoj se bojati - pa ti samo želiš znati na što imaš pravo.

Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ja sam skužila da je bio prekid od 2 mjeseca.
To je bilo prije
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 17:18   #245
Hvala!
tinaxtinaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 07:37   #246
Prema kolektivnom ugovoru, imam pravo na 23 dana godišnjeg odmora. Iskoristio sam 10 dana, dakle ostalo mi je 13 dana GO. U međuvremenu, točnije od 1 ožujka o.g. počeo je teći otkazni rok (poslovno uvjetovani otkaz) u trajanju 2 mjeseca i 2 tjedna, koji ističe 16 svibnja. Poslodavac me misli zadržati u radnom odnosu ali na drugom radnom mjestu odnosno unutar drugog odjela.

Zanima me mogu li prema ZOR-u iskoristiti tih 13 dana GO-a ili mi je poslodavac dužan isplatiti neiskorištene dane. Hvala
sanjinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 11:11   #247
Quote:
sanjinko kaže: Pogledaj post
Zanima me mogu li prema ZOR-u iskoristiti tih 13 dana GO-a ili mi je poslodavac dužan isplatiti neiskorištene dane. Hvala
Možeš i jedno i drugo - stvar toga kako se dogovorite
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 15:09   #248
Quote:
sanjinko kaže: Pogledaj post
Prema kolektivnom ugovoru, imam pravo na 23 dana godišnjeg odmora. Iskoristio sam 10 dana, dakle ostalo mi je 13 dana GO. U međuvremenu, točnije od 1 ožujka o.g. počeo je teći otkazni rok (poslovno uvjetovani otkaz) u trajanju 2 mjeseca i 2 tjedna, koji ističe 16 svibnja. Poslodavac me misli zadržati u radnom odnosu ali na drugom radnom mjestu odnosno unutar drugog odjela..
Zanima me mogu li prema ZOR-u iskoristiti tih 13 dana GO-a ili mi je poslodavac dužan isplatiti neiskorištene dane. Hvala
Prema čl. 61. ZOR-a poslodavac je obvezan u slučaju prestanka ugovora o radu radniku koji nije iskoristio godišnji odmor u cijelosti isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora.

Prema čl. 113. st. 2. ZOR-a, otkazni rok prestaje teći ako odlučiš koristiti godišnji odmor tijekom otkaznog roka i nastavlja se nakon završetka korištenja godišnjeg odmora.

Znači možeš na godišnji odmor od sutra, koristiš 13 dana godišnjeg odmora i onda ti se nastavlja otkazni rok.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 23:55   #249
E Zli, da te iskoristim, kad si već tu svratio
Ovaj dio koji si ti nabrojio kao opcije znam, ali me zanima nešto drugo i to konkretno - nakon prekida bolovanja počinje teći otkazni rok, a postoji neiskorišteni godišnji.
Da li u tom slučaju:
- radnik može sam odlučiti i obavijestiti poslodavca da mu bolovanje prestaje xy dana i da nakon toga želi koristiti godišnji, a nakon godišnjeg nek otkazni rok teče
- ili poslodavac ima pravo odlučiti da li želi dozvoliti radniku korištenje godišnjeg ili mu ga želi samo isplatiti


...nadam se da nisam previše zakomplicirala
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 19:11   #250
Po ZOR-u možeš iskoristiti i godišnji i bolovanje pa produžiti otkazni rok.

Baš i nisam vidjela poslodavca koji odmah i bez pogovora plaća neiskorišteni godišnji. Čast iznimkama.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 22:48   #251
E sad... nije mi nešto jasno - zar firmi nije financijski isplativije da ti samo plati te dane godišnjeg na koje imaš pravo, nego da ih zaista koristiš?
...jer u slučaju da ih koristiš, moraju ti za to vrijeme plaćati i doprinose, a ovako te samo isplate u nettu. Ili te onda moraju isplatiti u brutto iznosu?
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 23:42   #252
Na poslu su mi najavili da radim do 17.5 i da me onda šalju na godišnji. Ugovor mi istice 31.5, sada mene zanima da li ja imam pravo na 21 radni dan godišnjeg ili imam manje pošto ove godine budem odradio samo 5 mjeseci.
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 14:56   #253
Za puni godišnji bi trebao raditi do 01.07., tako da ne, nemaš pravo na njega.
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 15:23   #254
hvala
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 21:18   #255
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
E sad... nije mi nešto jasno - zar firmi nije financijski isplativije da ti samo plati te dane godišnjeg na koje imaš pravo, nego da ih zaista koristiš?
...jer u slučaju da ih koristiš, moraju ti za to vrijeme plaćati i doprinose, a ovako te samo isplate u nettu. Ili te onda moraju isplatiti u brutto iznosu?
Ukoliko naknada nije utvrđena ugovorom o radu, pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom, ista se utvrđuje kao prosjek plaća isplaćenih u protekla tri mjeseca. Pritom, u plaću ulaze: a) redovna plaća, b) dodaci na plaću (za prekovremeni rad, za rad noću, nedjeljom i blagdanom), c) dodatak za otežane uvjete rada, d) stimulacije za prebačene norme i sl.

U plaću ne ulaze naknade: dnevnice, prijevoz s posla i na posao, darovi, božićnice i regres, potpore za bolovanje, jer ne predstavljaju naknadu za rad.

Naknada se isplaćuje u bruto iznosu. Na bruto iznos se obračunavaju doprinosi, porezi i prirez.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 23:39   #256
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Ukoliko naknada nije utvrđena ugovorom o radu, pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom, ista se utvrđuje kao prosjek plaća isplaćenih u protekla tri mjeseca. Pritom, u plaću ulaze: a) redovna plaća, b) dodaci na plaću (za prekovremeni rad, za rad noću, nedjeljom i blagdanom), c) dodatak za otežane uvjete rada, d) stimulacije za prebačene norme i sl.

U plaću ne ulaze naknade: dnevnice, prijevoz s posla i na posao, darovi, božićnice i regres, potpore za bolovanje, jer ne predstavljaju naknadu za rad.

Naknada se isplaćuje u bruto iznosu. Na bruto iznos se obračunavaju doprinosi, porezi i prirez.
Malo ću otići off, ali trenutačno mi je tu taman ulatilo da pitam.

Meni će se s plaćom za 5. mj isplatiti i naknada za GO.

Hoće li mi onda burza, kad će mi računati prosjek zadnje tri plaće, računati i tu isplatu za GO? Ta isplata mi znatno diže prosjek.

S obzirom da si napisao da u plaću ne ulazi naknada za prijevoz, hoće li mi onda burza odbiti to od prosjeka plaće?
__________________
Jedino što se mora je - umrijeti.
dejjja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 23:42   #257
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
ne predstavljaju naknadu za rad.
Naknada se isplaćuje u bruto iznosu. Na bruto iznos se obračunavaju doprinosi, porezi i prirez.
Hvala
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 18:43   #258
Pozdrav svim!
Zaposlena sam u tri škole (dvije na neodređeno, jedna na određeno). Škole imaju dogovor da mi svaka od njih posebno računa koliko dana godišnjeg imam u skladu sa satnicom u toj školi. Trenutno sam na komplikacijama u trudnoći, ali se namjeravam vratiti na posao nekih 20ak dana prije otvaranja porodiljnog (ako to ne napravim gubim ovaj ugovor na određeno i porodiljni mi se smanjuje za 3000kn itd. da sada ne kompliciram). Uglavnom, mene zanima je li moguće da se u jednoj školi vratim na posao, a da u druge dvije koristim godišnji. Naime to bi bio godišnji od ove godine koji ionako neću koristiti ovo ljeto jer sam od 3.6. na porodiljnom.
marina1408 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 16:02   #259
Pozdrav svima!

Ovako žena je bila zaposlena kod jednog poslodavca od 10 mjeseca 2012 godine, 03.05. ove godine (prije jedan tjedan) je sporazumno raskinula ugovor na određeno te se s 06.07. zaposlila u državnoj firmi na određeno. Kod starog poslodavca nije iskoristila niti dan godišnjeg niti joj je isplaćena naknada. Kod novog poslodavca su joj rekli da nema pravo prenosit godišnji koji je ostvarila kod starog poslodavca, nego njih mora tražiti za naknadu za neiskorišteni dio godišnjeg. Dali je to istina?

Ako joj isplate razmjerni dio za ovu godinu do 03.05. i prošlu od 10 mjeseca dali ima pravo na puni godišnji kod novog poslodavca nakon 6. mjeseci ili kako?

Hvala puno unaprijed.
ibojanic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2013., 23:36   #260
Dobro su joj rekli - nema više prenošenja godišnjeg iz jedne firme u drugu.
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:49.