Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2011., 12:31   #101
Kako se izračunava godišnji po novom zakonu

Radim kod poslodavca na neodređeno više od 7 godina i po starom sam sa godinama staža, višom školskom spremom imao po starom zakonu 24 radna dana.

Po novom zakonu ostao sam na jednakom broju dana jer radim 6 dana u tjednu, dok su kolege koji imaju srednju stručnu spremu dobili izmjenama od 2 do 3 dana i izjednačili se samnom po broju dana godišnjeg odmora. Također sam prošle godine diplomirao i stekao visoku stručnu spremu...zanima me da li je to u redu i kako mogu točno utvrditi broj dana godišnjeg na koje imam pravo..?
JoMark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 23:02   #102
Molim sve znalce forumaše da mi pokušaju pomoći,
zaposlena sam na određeno krajem 2 mj. 2011 i do sada još nisam bila u mogućnosti započeti godišnji odmor. Kako sada stvari stoje, vrlo je izgledno da mi se neće odobriti zahtjev za godišnji prije 1 mj iduće godine. Znači li to da ja gubim regres i stari godišnji i da 2012 koristim zapravo novi godišnji? Ako je tako, što mogu učiniti bez da se pretjerano zamjerim poslodavcu, a ipak ostvarim svoja prava?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Mg.Aloisis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2011., 16:49   #103
To je prestrašno na što smo se mi jadni radnici sveli. Ne želimo se zamjerati poslodavcu kad tražimo svoje pravo!Naime, taj vrli poslodavac bi ti trebao omogućiti 2 tjedna ove godine, jer u protivnom ti g.o. za 2011. propada, ne možeš ga prenositi čitavog u 2012. godinu. Osim ako ti ga doista nije htio omogućiti, ali da to saznaš i imaš crno na bijelo, prethodno zahtijevaj svoje pravo. Inače, prenositi se smije jedino ako je zbog bolesti, rodiljnog i ostalih opravdanih razloga bio prekinut ili nije uopće bio iskorišten u 2011., te pod ovim uvjetom koji sam već navela.

Dakle, Zakon o radu u ruke, i napiši zahtjev poslodavcu da tražiš korištenje godišnjeg odmora od____do____, i upozori pritom poslodavca da je dužan dati radniku 2 tjedna u kalendarskoj godini u kojoj je pravo na g.o. stečeno prema članku 62. i 63. ZOR-a, a ako ti pisano odgovori da ti ne može dati, onda imaš crno na bijelo da ti isti nije omogućen pa se možeš, ako ti ga ne budu dali u 2012., pozvati na čl. 63.st.2.:


Korištenje godišnjeg odmora u dijelovima

Članak 62.

(1) Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela, osim ako se s poslodavcem drukčije ne dogovori.

(2) Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, mora tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor, iskoristiti najmanje dva tjedna u neprekidnom trajanju, pod uvjetom da je ostvario pravo na godišnji odmor u trajanju dužem od dva tjedna.

Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu

Članak 63.

(1) Neiskorišteni dio godišnjeg odmora u trajanju dužem od dijela godišnjeg odmora iz članka 62. stavka 2. ovoga Zakona, radnik može prenijeti i iskoristiti najkasnije do 30. lipnja iduće godine.

(2) Radnik ne može prenijeti u sljedeću kalendarsku godinu dio godišnjeg odmora iz članka 62. stavka 2. ovoga Zakona, ako mu je bilo omogućeno korištenje toga odmora.

(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2011., 21:55   #104
joj puno ti hvala, znala sam da mi propada, ali nisam znala da koliko je bitno da dobijem to sve na papiru. samo kod mene je to komplicirano, da bi uopće poslala zahtjev u kadrovsku, šef moje jedinice mi ga mora potpisati, a znam da neće htjeti

ma zvati ću ih dok mi ne otkažu ugovor, boli me briga
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Mg.Aloisis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2011., 23:27   #105
Nema na čemu, ali još ništa nije propalo, probaj se izboriti nekako. Prvo vidi s njim i stvarno mu donesi Zakon i ozbiljnim tonom reci da bi tih dva tjedna trebal koristiti u 2011., i da koji je razlog da ti ne može omogućiti to te najavi da ćeš mu onda poslati pisani zahtjev, na znanje upravi pa nek ti se pisano očituje o razlogu. Ili se napravi luda i pošalji zahtjev poštom preporučeno direktno na kadrovsku, šefa i na znanje upravi. Oni bi trebali voditi računa o tome da moraju dati radniku godišnji ta dva tjedna u toj kalendarskoj godini. Možda taj šef niti nema pojma za tu odredbu Zakona, pa iskopaj broj kadrovske i zovi tamo direktno ako ti bude radio problema!
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 21:10   #106
imam pitanjce
zaposlena sam na neodređeno od 04.05.2011.,jedini sam zaposlenik u "firmi",radim od pon do petka od 7-15 sati.zanima me na koliko ću dana godišnjeg imati pravo i kako mi se ti dani obračunavaju,da li mi se računaju i subote i nedjelje ili samo radni dani?
__________________
Not my circus,not my monkeys.
marijaklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 01:04   #107
ovako, mene zanima....radila sam 3 mjeseca kod jednog poslodavca
imam li ja pravo na razmjerni dio godinjeg?? i kolko bi to u mojem slucaju iznosilo
kome da se obratim u slucaju da poslodavac mi odbije to isplatit, a imam pravo na taj dio?
hvala
buba22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 08:26   #108
Imaš pravo na 1/12 od godišnjeg odmora kojeg si imala kod tog poslodavca, za svaki navršeni mjesec rada.
Ako neće isplatiti, tužiš ga za taj dio ili eventualno pozoveš inspekciju rada.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 14:00   #109
hvala goliath
buba22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:48   #110
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
evo u firmi baš raspravljamo o ovakvoj soluciji i došli smo do zaključka:

ona nema pravo na go al ne radi ovoga šta ti navodiš, nego radi toga šta se vraća iza 30.06. do kada mora iskoristit stari go....nema veze šta nije u 2011 radila ni jedan dan jer ona stječe pravo na go po ugovoru o radu. nije bitno jel radila iti jedan dan bitno je samo da nema prekinuti radni odnos...(po RRIF 06/2011)
Quote:
tinkaa kaže: Pogledaj post
Molila bih za pomoć. U sličnoj sam situaciji, trebala bih biti cijelu 2012. na porodiljnom, pa me zanima gdje je to navedeno u ZOR. Trebala bih se u pravnoj službi pozvati točno na članak ZOR-u. Na žalost RIFF mi nije dostupan.
Hvala!
Ponavljam pitanje, cijelu 2012. godinu bih trebala biti na porodiljnom, znam da je nešto mijenjano u ZORu i da imam pravo na GO iz 2012. iako nisam bila niti jedan dan na poslu, jer je porodiljni izjednačen s radnim odnosom. Ali ne znam na koji bih se članak ili zakon točno mogla pozvati, pa bih bila zahvalna ako netko zna.
__________________
Mamini mišeki
tinkaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 18:15   #111
tinkaa, na tebe se odnosi članak 58. ZOR-a


Rok stjecanja prava na godišnji odmor

Članak 58.
(1) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor određen na način propisan odredbom članka 55. i članka 56. ovoga Zakona nakon šest mjeseci neprekidnog rada.
(2) Privremena nesposobnost za rad, vršenje dužnosti građana u obrani ili drugi zakonom određeni slučaj opravdanog izostanka s rada, ne smatra se prekidom rada u smislu stavka 1. ovoga članka.

Dakle, za ostvarivanje prava na puni godišnji odmor nije bitan efektivan rad radnika, nego neprekidno trajanje radnog odnosa.
Ti si cijelu godinu bila u radnom odnosu (porodiljni se ne smatra prekidom radnog odnosa) i imaš pravo na godišnji za 2012.

Osim toga,
Članak 55.
(1) Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje četiri tjedna.

Dakle bitno je da si cijelu godinu u radnom odnosu (a ti jesi).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 10:29   #112
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
tinkaa, na tebe se odnosi članak 58. ZOR-a

Dakle bitno je da si cijelu godinu u radnom odnosu (a ti jesi).
Hvala ti puno na odgovoru
__________________
Mamini mišeki
tinkaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 15:00   #113
Quote:
marijaklc kaže: Pogledaj post
imam pitanjce
zaposlena sam na neodređeno od 04.05.2011.,jedini sam zaposlenik u "firmi",radim od pon do petka od 7-15 sati.zanima me na koliko ću dana godišnjeg imati pravo i kako mi se ti dani obračunavaju,da li mi se računaju i subote i nedjelje ili samo radni dani?
Obzirom da si zaposlena prije 01.07. i raditi ćeš (valjda) i nakon 01.01.2012. imaš pravo na cijeli g.o.za 2011.
Ovisi o onome što ti piše u ugovoru o radu ili kolektivnom ugovoru za djelatnost u kojoj radiš, a ako nije definirano ništa od toga onda po Zakonu o radu minimalno 4 tjedna. Obzirom da radiš 5 dana u tjednu to je 4 tjedna puta 5 dana=20 dana godišnjeg odmora minimalno za 2011. Plus dane za radni staž, ostale uvjete itd itd......... Kao g.o. se računaju samo oni dani kad si trebala raditi dakle od pon. do petka.
gaby8002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 12:02   #114
Imam pitanje vezano za stjecanje prava na puni godišnji. Upoznat sam sa zakonom no međutim moram priznati da neke stvari nisam uspio razumjeti. Zaposlen sam kod sadašnjeg poslodavca na određeno (12 mjeseci) od 06.06.2011. Što znači da sam napunio 6 mjeseci neprekidnog rada u ovoj kalendarskoj godini. Prije ovoga posla sam bio prijavljen do 03.06.2011. na 1/10 radnog vremena kod bivšeg poslodavca. Pošto je to bila prijava pro forme radi nisam koristio godišnji a i da jesam imao bi pravo na valjda jedan jedini dan. U zakonu stoji da se pravo na puni godišnji stječe nakon 6 mjeseci neprekidnog rada ako je to prvo zaposlenje i ako je prekid između dva radna odnosa duži od 8 dana. Mene zanima da li ja sada imam pravo na puni godišnji za ovu kalendarsku godinu i ako imam da li moram iskoristiti 2 tjedna godišnjeg u neprekinutom trajanju do kraja godine? Ako netko zna odgovoriti bio bih zahvalan.
__________________
...Mostar Stolac Neum i Čapljina hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...

Zadnje uređivanje hercegovac1981 : 06.12.2011. at 12:10.
hercegovac1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 10:42   #115
Molim pomoć.. Zaposlila sam se u javnom sektoru u 10. mjesecu ove godine.. Znači da ću u 5. mjesecu 2012. imati 6 mjeseci rada.. Zanima me hoću li imati pravo na ''stari godisnji'' koji se mora iskoristit do 6 mj.?Hvala
Log-in is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 11:15   #116
Quote:
hercegovac1981 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje vezano za stjecanje prava na puni godišnji. Upoznat sam sa zakonom no međutim moram priznati da neke stvari nisam uspio razumjeti. Zaposlen sam kod sadašnjeg poslodavca na određeno (12 mjeseci) od 06.06.2011. Što znači da sam napunio 6 mjeseci neprekidnog rada u ovoj kalendarskoj godini. Prije ovoga posla sam bio prijavljen do 03.06.2011. na 1/10 radnog vremena kod bivšeg poslodavca. Pošto je to bila prijava pro forme radi nisam koristio godišnji a i da jesam imao bi pravo na valjda jedan jedini dan. U zakonu stoji da se pravo na puni godišnji stječe nakon 6 mjeseci neprekidnog rada ako je to prvo zaposlenje i ako je prekid između dva radna odnosa duži od 8 dana. Mene zanima da li ja sada imam pravo na puni godišnji za ovu kalendarsku godinu i ako imam da li moram iskoristiti 2 tjedna godišnjeg u neprekinutom trajanju do kraja godine? Ako netko zna odgovoriti bio bih zahvalan.
Stekli ste pravo na puni godišnji odmor za ovu godinu.
Za drugi dio pitanje pogledajete ovu odredbu Zakona o radu:

Korištenje godišnjeg odmora u dijelovima

Članak 62.
(1) Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela, osim ako se s poslodavcem drukčije ne dogovori.
(2) Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, mora tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor, iskoristiti najmanje dva tjedna u neprekidnom trajanju, pod uvjetom da je ostvario pravo na godišnji odmor u trajanju dužem od dva tjedna.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 11:17   #117
Quote:
Log-in kaže: Pogledaj post
Molim pomoć.. Zaposlila sam se u javnom sektoru u 10. mjesecu ove godine.. Znači da ću u 5. mjesecu 2012. imati 6 mjeseci rada.. Zanima me hoću li imati pravo na ''stari godisnji'' koji se mora iskoristit do 6 mj.?Hvala
Za ovu godinu ćete steći pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora (1/12 godišnjeg odmora za svaki navršeni mjesec dana rada), dok ćete u 7. mjesecu druge godine steći pravo na puni godišnji iz 2012. godine!
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 08:03   #118
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Za ovu godinu ćete steći pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora (1/12 godišnjeg odmora za svaki navršeni mjesec dana rada), dok ćete u 7. mjesecu druge godine steći pravo na puni godišnji iz 2012. godine!
Može jedna malena opaska?!
Načelno se slažem sa ovime što pišeš, tako je po Zakonu o radu garantirano minimalno pravo koje radnik stiće, ali obzirom da je to javni sektor treba po meni vidjeti što piše u eventualnom kolektivnom ugovoru ako postoji, jer znam da "neki" priznaju pravo na cijeli godišnji i ako radnik radi u određenoj godini jedan dan. Ipak ima i onih koji radniku daju malo veća prava od minimalnih
gaby8002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 10:07   #119
Quote:
gaby8002 kaže: Pogledaj post
Može jedna malena opaska?!
Načelno se slažem sa ovime što pišeš, tako je po Zakonu o radu garantirano minimalno pravo koje radnik stiće, ali obzirom da je to javni sektor treba po meni vidjeti što piše u eventualnom kolektivnom ugovoru ako postoji, jer znam da "neki" priznaju pravo na cijeli godišnji i ako radnik radi u određenoj godini jedan dan. Ipak ima i onih koji radniku daju malo veća prava od minimalnih
Kolektivni za vecinu sluzbi ima jednake odredbe kao i ZOR jer mora postivati opci zakon. Odredba o stjecanju prava na godisnji ne uredjuje se Kolektivnima vec samo broj dana koji po ZORu je minimalan pa se obicno u Kolektivnom daju veca prava.

moram priznati da nikada u praxi nisam vidjela da se za jedan radni dan odobrava citav godisnji za tu godinu jer je to u suprotnosti s vec navedenim odredbama
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 13:29   #120
Quote:
voorn7 kaže: Pogledaj post
Kolektivni za vecinu sluzbi ima jednake odredbe kao i ZOR jer mora postivati opci zakon. Odredba o stjecanju prava na godisnji ne uredjuje se Kolektivnima vec samo broj dana koji po ZORu je minimalan pa se obicno u Kolektivnom daju veca prava.

moram priznati da nikada u praxi nisam vidjela da se za jedan radni dan odobrava citav godisnji za tu godinu jer je to u suprotnosti s vec navedenim odredbama
garantiram ti da poznam osobu koja je za zadnji dan u godini dobila cijeli godišnji za tu godinu koja je prolazila. Radi u državnoj službi. Ili me ta osoba laže, ili netko ne zna svoj posao pa je dobila više nego što je trebala.
gaby8002 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:52.