Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2006., 18:06   #1
Metamorfoza

Insekata na Zemlji ima vise nego i biljnih i zivotinjskih vrsta zajedno!

I svi polaze kroz jednu fazu koja je vrlo neverovatna, i rekao bih, vrlo neispitana do tancina.

To je faza LUTKE (ili pupe).

Zivotni ciklus insekata ide ovako: jaje, larva (gusenica), lutka, odrasli insekt.

Obicno je najstetniji stadijum larve, koji najduze traje i kada se insekat intenzivno hrani.

I, na zavrsetku tog stadijuma, pocinje neverovatni proces: Larva se zamota u neku vrstu omaotaca, umiri se i u njenom telu pocinju promene koje lice na kosmar nekog horora: Pojavljuju se specijalne celije koje RAZGRADJUJU ORGANIZAM larve!

I to radikalno, do kraja!

Na kraju, u omotacu, ostaje samo jedna gusta, ali ZIVA tecnost! (stvarno neverovatno!)

Tada se u toj tecnosti, same od sebe (?) stvaraju nove, inicijalne celije. To je POCETAK stvaranja NOVOG ORGANIZMA, koji po nicemu nece biti nalik onome od cega je nastao! (Iz grozne, prozdrljive gusenice se razvija divan leptir koji se uopste ne hrani, ili se grani samo nektarom iz cveca!).

To je METAMORFOZA kakvoj nema ravne u prirodi!

(Mozda bi naucnici u njoj trebali traziti polaznu tacku za resavanje enigme najstrasnije bolesti danasnjice - raka?)
Noc leptira is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 17:11   #2
za pocetak, probaj pisati na hrvatskom, buduci da je ovo hrvatski forum.


par dodataka-gusjenicama nazivamo iskljucivo licinke leptira, malo brkas kukce i leptire...

nije bas da sam skuzio smisao topica, ali ajd...
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 16:31   #3
Quote:
ishamael kaže:
za pocetak, probaj pisati na hrvatskom, buduci da je ovo hrvatski forum.


par dodataka-gusjenicama nazivamo iskljucivo licinke leptira, malo brkas kukce i leptire...

nije bas da sam skuzio smisao topica, ali ajd...

Ocito je da bi ste Vi ISHMAEL tesko skuzili smisao i da je "prevedeno" na hrvatski...(Inace, entomologiju sam slusao 6 semestara u Srbiji, a treci stepen na Polj. fak. u Osijeku. Bez prevodioca.)
Noc leptira is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 09:32   #4
Quote:
Noc leptira kaže:
Inace, entomologiju sam slusao 6 semestara ... Bez prevodioca.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2006., 11:05   #5
Quote:
Noc leptira kaže:
Ocito je da bi ste Vi ISHMAEL tesko skuzili smisao i da je "prevedeno" na hrvatski...(Inace, entomologiju sam slusao 6 semestara u Srbiji, a treci stepen na Polj. fak. u Osijeku. Bez prevodioca.)
hm. bit ce da si bio napredan student kad si je slusao 6 semestara. i zaista nisam skuzio smisao topica:
a) divimo se svi skupa fenomenu zvanom metamorfoza
b) mala lekcija iz kolegija entomologije
c) ili sugeriras da u Drago Plecko stilu trebamo pristupiti rjesavanju raka?

sorry, malo sam sporiji. priznajem.

opaske koje sam napisao: dakle, larva se koristi i u hrvackom, mada je tocnije licinka. leptir (naravno) jest kukac, ali je gusjenica ISKLJUCIVO licinka leptira. ne nazivamo licinke bogomoljke, trcka, hitre, vodencvijeta ili vretenca gusjenicama. ne prolaze svi kukci metamorfozu. postoji potpuna (kod Lepidoptera) i nepotpuna (npr. kod zohara, kad se licinka u zadnjem larvalnom stadiju samo presvuce u imaga).

postoji i holometabola, a to je pojava da nakon jajnog stadija imamo licinke koje izgledaju kao odrasle jedinke. one ne prolaze nikakvu metamorfozu. ispricavam se na uvredljivom tonu. alergican sam na srpski.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 00:35   #6
Quote:
ishamael kaže:
hm. bit ce da si bio napredan student kad si je slusao 6 semestara. i zaista nisam skuzio smisao topica:
a) divimo se svi skupa fenomenu zvanom metamorfoza
b) mala lekcija iz kolegija entomologije
c) ili sugeriras da u Drago Plecko stilu trebamo pristupiti rjesavanju raka?

sorry, malo sam sporiji. priznajem.

opaske koje sam napisao: dakle, larva se koristi i u hrvackom, mada je tocnije licinka. leptir (naravno) jest kukac, ali je gusjenica ISKLJUCIVO licinka leptira. ne nazivamo licinke bogomoljke, trcka, hitre, vodencvijeta ili vretenca gusjenicama. ne prolaze svi kukci metamorfozu. postoji potpuna (kod Lepidoptera) i nepotpuna (npr. kod zohara, kad se licinka u zadnjem larvalnom stadiju samo presvuce u imaga).

postoji i holometabola, a to je pojava da nakon jajnog stadija imamo licinke koje izgledaju kao odrasle jedinke. one ne prolaze nikakvu metamorfozu. ispricavam se na uvredljivom tonu. alergican sam na srpski.
O ! Od sada cu Vas oslovljavati sa "Postovani kolega!"

Nemojte biti alergicni na srpski! Ja nisam alergican na hrvatski.

Cak se usudjujem da mislim da je to jedan jezik, sa par razlicitih reci.

Posto nisam ni Srbin ni Hrvat.
Noc leptira is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 12:42   #7
Quote:
ishamael kaže:
za pocetak, probaj pisati na hrvatskom, buduci da je ovo hrvatski forum.


par dodataka-gusjenicama nazivamo iskljucivo licinke leptira, malo brkas kukce i leptire...

nije bas da sam skuzio smisao topica, ali ajd...
leptir je kukac...iliti razred insecta
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 21:52   #8
Larva na 'rvacki je ličinka.
Al meni ne smeta ovaj srpskohrvatskihrvatskosrpski
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 19:45   #9
joj kakvih debila ima, ishamel zašt moraš srat, razumio si šta je čovjek mislio, a to što ima nekoliko grešaka nije važno uopće važna je tema.

I da meni je nevjerovatno da se jedan cijeli organizam razgradi u tekućinu, i onda da se od njega stvori potpuno novi drugačiji organizam.

I da to bi se moglo istražit (ako već nije), jer to je jednistven proces u prirodi.
Neon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2006., 21:33   #10
Quote:
Noc leptira kaže:
Insekata na Zemlji ima vise nego i biljnih i zivotinjskih vrsta zajedno!
Kul... Znao sam da ih ima više od svih živina zajedno, ali ne i u kombinaciji s biljkama... Koliko ima biljaka uopće?
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2006., 09:52   #11
Quote:
Limeni Nos kaže:
Kul... Znao sam da ih ima više od svih živina zajedno, ali ne i u kombinaciji s biljkama... Koliko ima biljaka uopće?

tu se malo presisao Noc leptira. podatak je tocan samo za zivotinje
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 18:23   #12
Quote:
ishamael kaže:
tu se malo presisao Noc leptira. podatak je tocan samo za zivotinje
A dobro... i meni je to bilo malo čudno
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2024., 11:26   #13
U koje godišnje doba kukci uglavnom polažu svoja jaja?
Meni je pitanje malo glupo jer to sve ovisi o vrsti.
Moon light is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:43.