Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2003., 19:27   #1
Pravoslavni obicaji

Evo,htjela bih saznati malo vise o pravoslavnim obicajima.Any ideas? Moze li mi netko pomoci?
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Old 28.03.2003., 19:52   #2
Evo ja..

Recimo Bozic kod pravoslavaca.

Bozic je po mom osecaju i uopste najveseliji praznik. Oseca se neka toplina medju ljudima, ide se cesce u crkvu i kod prijatelja. Pricam iz svog iskustva naravno i znam da su mi najsladje posete prijateljima u godini bas te oko Bozica. Samo ima par razlika u odnosu na katolicki Bozic. Pravoslavci su iz raznoraznih razloga za vreme komunizma prebacili neke obicaje sa Bozica na Novu Godinu tako da se kod nas onda ne kiti Bozicni bor vec Novogodisnja jelka, isto tako nema Bozic Bate vec dolazi Deda Mraz a i nema poklona za Bozic. Ovaj detalj je meni bio oduvek logican..sto ja da dobijem poklone kad se ne slavi moj rodjendan...

Najzanimljiviji deo oko Bozica je naravno Badnje vece i sam Bozic koji pada po novom kalendaru 07.01. Posto ljudi u mom narodu ugavnom ne poste citav post, nekako se stvorila navika da se bar ta tri dana pre Bozica posti. Tako da se opet iako malo ljudi posti pred pricest uvek napravi tolika guzva da prosto ne mozes da verujes da je toliko ljudi verno..uf, te guzve ispred crkve na bdenje (Bozija sluzba u noci izmedju Badnjeg dana i Bozica) zaista mnogo volim. Uvek je veselo i prijatno i svi su nekako dobro raspolozeni. A da vidite te posne muke!!! Ne znam zasto ali kao da se sve zene bas na Badnji dan (kad je post najstroziji) odluce da naprave najbolji Bozicni rucak sa sve sarmama, kolaci, torte, pite, masne lepinje...uf..i onda jos stave gotove kolace u spajz, prekriju krpom i zabrane deci da se dira...a mi deca..... joj ko nije pomagao majci pri spremanju Bozicnog rucka a postio taj ne zna sta su muke..

Zgodno sto se tice posta je sto se u poslednje vreme u svim restoranima u BG pogotovo moze naci sve zivo posno.Kolaci, sendvici, pice, ma uzivancija nemas brige...nije tesko

Na badnje vece se ide u obliznju sumu ili park i dovlaci se po neka grana hrasta..mora biti sto suvlja da bi mogla lepo da baca iskrice kad se potpali. Posle se tim suvim listovima badnjaka kite ulazna vrata, i ostala posebna mesta u kuci. Ko je bio u Beogradu na Bozic ili dan dva posle zna na sta mislim..ljudi ne samo da kite svoja ulazna vrata vec i automobile, prodavnice...ono sto su bozicni ukrasi u katolickom svetu to je kod nas hrast sa dosta slame..one lepe,suve zute...Ah da..naravno badnjak se pali (ispred kuce, u kaminu ili ...u rerni i govori nesto u stilu "Koliko iskrica toliko ovcica, toliko kravica, toliko petica, toliko parica...".Pa se onda stavi malo meda na badnjak da godina bude slatka...Pa se po kuci po svim coskovima pobacaju orasi (koje izvlacim iz kreveta i ispod coskova posle do uskrsa) , klopaju se sve vrste oraha,bademi, posne pite, suve sljive i smokve..

Posle bdenja se ide kuci da se uhvati koji sat sna da bi se stiglo na jutarnju Liturgiju koju za Bozic odrze i u najvecim crkvama i hramovima pa su tako poceli od pre par godina da koriste i Hram Svetog Save u Beogradu...joj pa kad se masa skupi, pa kad hor zapeva ne mozes da se ne najezis od lepote, pa kad popa pusti glas...mnogo mocna stvar, dolaze i verni i neverni, ozbiljno vam kazem, kao da se cela zemlji seti koje je vere.

Evo ja ispricah nekih svojih par asocijacija u vezi sa Bozicem.Nisam ulazila u duhovnu stranu jer mislim da je to svuda u hriscanstvu isto..imala sam prilike da dozivim Bozice zaredom u BG i Zagrebu tako da sam najvise razlike primetila u nacinu slavljenja..poenta je ista

Ako hoce neko dalje samo recite..ima dosta finih stvari..pravoslavlje ima dosta drugaciju atmosferu od katolicanstva..dosta je opustenije i narodnije...
Minam is offline  
Old 28.03.2003., 20:11   #3
Hvala lijepa!

Mozes li mi nesto reci o uskrsnim/vaskrsnim obicajima?
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Old 28.03.2003., 20:12   #4
Mogu samo mi molim te reci sta te vise zanima..atmosfera u narodu, pravila i obicaji ili sve sta mi padne na pamet..jer ne bih da se raspricam pa da smorim sve oko sebe..vazi?
Minam is offline  
Old 28.03.2003., 20:25   #5
zanimaju me

Mise.Cula sam da imate jako lijepe uskrsne mise.
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Old 28.03.2003., 20:44   #6
Oooo daaaaa!!!!
Eto ubola si me u slabu tacku jer sam godinama pevala u crkvenom horu i posebno su mi bile drage te uskrsnje Liturgije (izivni sto ne govorim misa ali to je cisto navike radi )
Ne znam da li vam je poznato je pravoslavno pojanje cetvoroglasno (2 muska & 2 zenska glasa) i da nema instrumenata. Veoma je prijatno i opustajuce za slusanje a zvuci nekako i uzviseno...

Mozda je to pevanje jedna od stvari koje najvise doprinose lepoti Liturgije. Meni se svidja i sto popa ne govori nego peva, to malo smeta u razumevanju toga sto govori ali posle drugog treceg puta ja sam sve razumela..samo se treba navici. Jos ako popa ima lep i jak glas mi se svi redom najezimo od lepote...

Prvo, za razliku od Bozica Uskrs je najduhovniji praznik i najvazniji jer ako Isus nije uskrsao onda hriscanstvo nema smisla..ali da se sad ne zapetljavam u tu pricu...uglavnom ko slavi uskrs od srca taj razmislja dosta o veri i svemu sto ide sa tim u periodu pre Uskrsa i bas se moze primetiti medju ljudima da postaju zamisljeniji, smireniji, pomirljiviji..bivaju tisi, gledaju vise da pomognu drugima, cak cesto primecujem i neku setu ili blagu tugu kod nekih svojih prijatelja...to je ta atmosfera koja vlada pre uskrsa..

Sama liturgija je uvek nekako..pa reci cu ..velicanstvena.Skupi se tu..ohoho ljudi...svako ponese u korpici par jaja za tucanje posle liturgije, ljudi se raduju Uskrsnjem rucku..

Pa kad popa zapeva
"Blagosloveno carstvo Otca i Sina i Svjatago Duha, ninje i prisno i vo vjeki vjekov."Hor: "Aaaaaaamin"...uf..mnogo mocan osecaj...

Koga zanima kako to zvuci neka poslusa sa ove adrese
http://www.sv-luka.org/chants/Liturgy1.ram (Real Player)

ili neka pogleda sta sve ima na strani..
http://www.rastko.org.yu/muzika/index.html

"Na Uskrs čim se u crkvu uđe, odma iznose se barjaci, litije i svijeće, te se čini setnja tri puta oko crkve pjevajući pop s đakom (& hor) "Voskresenije tvoje, Kriste, Bože naš". U crkvi nema onoga na zemlji, ko će u njoj ostati, nego čim je pop iz nje izašao, vrata se za sobom zatvore. Kad se vraćaju, onda stanu pred ženskijem vratma svi sa popom. Pošto su zvona još zavezana, a jedan je ispeo se na zvonik te na komandu popovu čeka, da zaslavi. Pop čim je zapjevao "Kristos voskrese", onaj ala da tuče u zvona, a sve grmi. Onda pop čim je tri puta ponovio pjesmu, krstom u ruci tri puta križa po vratima crkve i tako ih otvori , a narod ulazi za njim. Kažu, ko bi ostao tadaj u crkvi, da bi pozveketao (poludio). "

Na Uskrs se pozdravljaju ljudi posebnim pozdravom "Hristos voskrese!" Na koji se odgovara "Vaistinu voskrese!" .
Minam is offline  
Old 28.03.2003., 21:12   #7
Quote:
Minam kaže:
Bozic je po mom osecaju i uopste najveseliji praznik.
Koliko sam je dobio utisak kad sam bio u Srbiji božić nije nešto posebno koliko su Uskrs i Slava.
Il se varam
Mljacko is offline  
Old 28.03.2003., 21:15   #8
Pa pazi..to ti zavisi najvise od kruga ljudi medju kojima se kreces. Tacno je da Srbi slave slavu zesce nego Bozic ali to prelazi vec u preterivanje pa ne bih o tome.
Minam is offline  
Old 31.03.2003., 00:18   #9
E sada ja moram nesto da dodam ato je da su teoloski svi Hristovi praznici podjednako vazni ali Bozic je najvazniji jer iz Hristovog utelovljenja proizilazi sve. Hristos bi se utelovio sve i da nije bilo greha!
Pozdrav
Dionisije is offline  
Old 31.03.2003., 00:23   #10
Quote:
Mljacko kaže:
božić nije nešto posebno koliko su Uskrs i Slava.
Kako i zasto se slavi Slava?
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Old 31.03.2003., 00:26   #11
Slava= Slavljenje bitke na Kosovu
Namche is offline  
Old 31.03.2003., 00:34   #12
Slava je specificna za Srbsku Pravoslavnu crkvu neces je naci u drugim. Obicaj potice iz vremena pokrstavanja Srba. Srbi su jako voleli svoje kucne Bogove tako da ih je bilo tesko naterati da ih se odreknu. Onda je Sv Sava ustanovio da se umesto tih kucnih bogova slave pojedini svetitelji.
Kako se slavi slava?
Pa to zavisi od kraja do kraja, ali ima nekih bitnih i zajednickih obelezja. Za slavu se pece poseban hleb koji se na dan slave nosi u crkvu sa kuvanim zitom i slavskom svecom. Posle obreda posvecenja kolaca taj se kolac nosi kuci i stavlja se po komad u tanjir svakom gostu. Inace za taj dan se sprema obilna trpeza. Navexce obicno ada dodju gosti Pali se slavska sveca i i kandilo ispred slavske ikone. Zatim se u kadionicu stavlja ttamjan i kade se svi gosti. Cita se molitva i peva pesma svecu kome je slava posvecena. Eto ukratko a ima jos puno toga da se kaze.
Dionisije is offline  
Old 31.03.2003., 00:49   #13
Draga Minam

Hvala ti na odgovorima!Bas si to lijepo objasnila.

Pozdrav
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Old 31.03.2003., 09:58   #14
mene živcira onaj njihov običaj da se poljube triput. samo te još više zasline.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 31.03.2003., 11:56   #15
Pa sta fali, muslimani nekad ljube i o cetiri puta..francuzi idu i do pet..a ima ljudi sa kojima se ne bih ni rukovala..
Minam is offline  
Old 31.03.2003., 14:17   #16
Quote:
Dionisije kaže:
Slava je specificna za Srbsku Pravoslavnu crkvu neces je naci u drugim.
....
Kako se slavi slava?.....
Eto ukratko a ima jos puno toga da se kaze.
pitanje:
dal' se slavljenje slave "prenosi" u obitelji (li je slicnije imendanu, pa svaki clan obitelji ima svoj dan)? naime, baka je nesto pricala kako je 19.12. Sv.Nikola (???) krsna slava njenog oca i da bi bila i njenog brata da je ziv... nisam je bas skuzila ?

i, jos... dal' je obicaj postiti prije slave?
story is offline  
Old 31.03.2003., 14:33   #17
"dal' se slavljenje slave "prenosi" u obitelji "

Naravno, sa oca na sina, a kad se devojka uda onda preuzima slavu koju je njen muz doneo sa tim sto slavu svog oca obelezi simbolicno na dan slave.Moja baka je donela istu slavu u kucu kao deka, moj otac isto kao moja majka..tako da otkad znamo za nasu familiju uvek se slavi Sveti Nikola 19.12.

Ako sin zivi u odvojenom domacinstvu onda on moze da trazi od oca "deo kolaca".Time se na njega prenosi slava pre nego sto otac umre pa je slave i u kuci sina i u kuci oca.


"i, jos... dal' je obicaj postiti prije slave?"

Ako slava pada u post onda je posna..ali to je nazalost pravilo kog se jako malo ljudi drzi...najezim se kad vidim koliko svinja pokolju za Svetog nikolu..koji pada u Bozicni post (
Minam is offline  
Old 31.03.2003., 18:11   #18
Quote:
slafko kaže:
mene živcira onaj njihov običaj da se poljube triput. samo te još više zasline.
Slavko,kaj se ti ne volis ljubiti?
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Old 07.04.2003., 16:32   #19
Zanima me kako se zapravo treba ponasati na ulasku (gdje se prekrizi i sl.) u pravoslavnu crkvu?
Koliko traju (i od kada) postovi?

I, hvala Minam na svim odgovorima (i unaprijed )
story is offline  
Old 07.04.2003., 17:52   #20
Kad ulazimo u crkvu, Boziju kucu, prekrstimo se uz blagi naklon i to jednom pred prvim ulaznim vratima i jos jednom na vratima u glavni prostor crkve i izgovorimo "Ulazim u Dom Tvoj i poklanjam se..." ili nesto veoma slicno.Onda se ide direktno do centralne ikone, naprave se tri poklona krsteci se i kaze se "Gospode pomiluj!".Onda zene stanu sa leve strane a muskarci sa desne. Zene bi trebalo da u crkvu ulaze pokrivene glave i u pristojnoj odeci a muskarci gologlavi. Jedan deo zena to radi, pa cak i mladje ali ne vecina.Vecina se ipak trudi da ulazi u crkvu pristojno obucena..iskreno ne znam ni kome bi bilo prijatno da upadljivo obucen udje, meni ne u svakom slucaju

U crkvi treba mirno stajati sa rukama ispred sebe, "skruseno" sto bi neki rekli.Za vreme sluzbe ne treba zapricavati ljude oko sebe ili setati levo desno, ili se zaliti kako te bole ledja od stajanja ili kako nista jutros nisi pojeo (99% ljudi+ja rade to redovno)

Meni je neko vreme bio problem, jer sam pevala u horu na liturgiji, da skupim snage da pevam a da pre toga nisam nista jela...posle par meseci sam se navikla, nista strasno..

Pravoslavna crkva je utvrdila vise jednodnevnih i visednevnih postova kao sto su pored jos nekih i post sredom i petkom.Velikih postova ima 4 i to su:
(po starom kalendaru tj. dodaj dve nedelje na to)

Uskrsnji ili Casni post i Strasna sedmica (svih 7 nedelja pre Uskrsa)
Petrovski post 17-30. Juni
Gospojinski post 31. juli - 16. avgust
Bozicni post 13.novembra - 25. decembra

Ne posti se uvek isto ali se sto se klope tice sve vrti oko "bez mesa, mleka, jaja i proizvoda".

Post ima tri glavne svrhe i koristi:
1.Ociscenje tela
2.Jacanje volje
3.Uzdizanje duse iznad tela

Od cega je meni iskreno najdraze jacanje volje..nekako mi je uzdizanje duse iznad tela jos uvek apstraktna stvar..ali kao sto bi neki rekli ja sam tek u svom duhovnom detinjstvu...

Svima koji poste neka je na zdravlje i spasenje!
Minam is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:59.