Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2003., 23:51   #1
Sicilija

Na topicu Europa sam vidjela da je Princeza bila na Siciliji pa jedva čekam da nam nešto napiše... naravno i svi ostali koji ste bili tamo.
Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 00:23   #2
Mogla bih pisati eseje...

Sto te konkretno zanima? Ljetovanje, znamenitosti, nocni zivot...
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 00:26   #3
Ma sve! Ti započni pa kad uloviš vremena nastavi... Zanima me recimo gdje si bila, koje dijelove bi bilo lijepo pogledati... sve...
Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 00:46   #4
Hm... Dakle... Sama si trazila...

Sicilija je jedan prekrasan, prekrasan otok. Obisla sam skoro cijelu i zaista ne znam sto bih istakla kao ljepse od neceg drugog. Ono sto me odusevilo je to bogatstvo kultura i naroda koji su na njoj zivjeli stoljecima u pravom pravcatom miroljubivom suzivotu, koliko god taj izraz bio zloupotrebljavan.

Sve do drugog svjetskog rata, Sicilija je bila izuzetno bogata zemlja. Nikada je nisu smatrali 'pravom' Italijom, a neki lingvisti tvrde cak ni da danasnji sicilijanski dijalekt nije 'pravi' talijanski, nego zaseban jezik. Anyway, na Siciliji su zivjeli stari Grci, Arapi, crnci, latinska plemena, Normani, danasnji Talijani... Jednom rijecju, totalna mjesavina kultura, jezika, vjera... Prekrasno.

Sicilijanci su uglavnom mali i crni, vrlo, vrlo lijepi ljudi, no zbog takvog mijesanja rasa lako je naici na male crne s intenzivno plavim ili zelenim ocima. Sicilijanke su cesto ono sto ja zovem 'prave zene', ne prejake, ali ni premrsave, s oblinama na pravim mjestima, prekrasnih ociju i divnog, maslinastog tena...

Rijetko gdje sam susrela tako divne i ljubazne ljude. Istina, cesto ne znaju govoriti cak ni pravilni talijanski (nego samo taj svoj zbarbljz dijalekt ), ali uvijek su i bez iznimke spremni pomoci. Ako je ulica koju trazis blizu, pustit ce ono sto rade i odvest ce te na odrediste. A ako je daleko, odvest ce te dio puta, ostavit na nekom kljucnom raskrscu i razmahat se rukama uz glasno objasnjavanje na talijansko-englesko-njemackom-svahiliju. Jednom mi se cak dogodilo da sam vozacu autobusa u Palermu pokazala adresu na koju sam trebala stici i zamolila ga da mi veli na kojoj stanici moram sici. On mi je mahnuo da sidjem kad je za to doslo vrijeme, onda je zaustavio bus, potegnuo rucnu i izasao sa mnom van, objasnjavajuci mi kako da stignem do ulice u koju sam trebala doci. Nakon pet minuta mahanja rukama s osmijehom od uha do uha, sasvim cool se vratio u svoj bus i mahnuo mi, kao i vecina putnika. Nitko nije okrenuo ocima zato jer se bus malo duze zadrzao na jednoj stanici.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 01:00   #5
Sjeckam postove da mi se ne dogodi da mi istekne vrijeme, onda se moram ponovno logirat, a to mi je tlaka.

Dakle, gdje sam ono stala. Aha, kod ljudi. Dakle, brijem da su sva ta stoljeca zajednickog zivota i postovanja drugoga i drugacijega od Sicilijanaca napravila upravo takve tolerantne, strpljive i srdacne ljude. I mediternaski temperament, naravno.

Kod njih rame uz rame stoje rimokatolicka crkva, grcka pravoslavna crkva, dzamija, grkokatolicka crkva, protestanstka crkva, i nitko nikog ne mrzi, nitko nikom ne smeta. Dapace, na katolickim se crkvama moze vidjeti simbol polumjeseca, kao sto i na dzamijama stoje krizevi. Naime, jedni su se kod drugih raspitivali sto im znace pojedini simboli. Kad su saznali da je to za dobru srecu ili da ih cuva od zlih sila, pomislili su 'ako cuva njih, zasto ne bi i nas?' i tako su se opremili simbolima svih mogucih religija, zlu ne trebalo. Tako nam je barem ispricala nasa vodicica, koja je inace diplomirala povijest i povijest umjetnosti, pa sam joj (skoro) sve vjerovala. (Naime, bila sam dva tjedna na Siciliji, pa je i vodicica bila njihova, od njihovog turistickog ureda ~ nisam bila organizirano s grupom nego s frendicom.)

Palermo je krasan grad i svakako ga treba posjetiti. Nigdje na ovom svijetu nisam dozivjela takav kaos i takve proturjecnosti (a treba napomenuti da sam posjetila dosta kaoticnih i mediteranskih zemalja: Grcku, Spanjolsku, sjevernu Afriku, cijeli jug Italije,...). S jedne strane, taj grad je svjedok dugih stoljeca neopisivog bogatstva Sicilije. Samo u uredjenje palermske katedrale utroseno je sedam tona zlata! Svako malo covjek hoda gradom i popikne se na neku od velebnih palaca, od kojih se svakako isticu Palazzo Reale, prekrasna normanska palaca nesto dalje od sredista grada, na koju su stoljecima dogradjivali 'jos nesto', tako da je neopisivo sarolika, ali i neopisivo bogata. Zatim, u samom sredistu grada je Galerija, kao i Teatro Massimo, jedno od najvecih kazalista u Europi. Svako malo, pogotovo ako gledas oko sebe, a ne samo u izloge, vidis neku crkvu, neku palacu, neki kip, neku prekrasnu gradjevinu... Sta reci, osim

No, na zalost, u Palermu se lako popiknuti i na smece, kojim je doslovce zatrpan, o lose poplocene ulice, o psecu kakicu i slicno. U samom sredistu grada (ne pricam o nekom sumnjivom kvartu, nego o najnajnajstrozem centru) je moguce vidjeti hrpe smeca uvjerljivo vise od mene. Svako malo iz pokrajnjih ulicica dopire smrad smeca koje se raspada i trune. Zapravo je tuzno koliko je taj grad zapusten.

Fasade tih prekrasnih kuca urusavaju se, a njihove nekad jarke boje protok vremena, sunce i kise sasvim su isprali...

Greska nam je bila sto smo se stacionirale u Palermu. Taj grad svakako treba posjetiti, ali dva-tri dana su sasvim dovoljna. Mi smo u njemu vec lagano poludjele, iako smo dozivjele prekrasne zgode.


Nastavak slijedi... Moze sutra?
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 17:42   #6
Jeftina i nevjerojatna klopa,ljudi totalno ludi,ulice prljave,smrdljive.Sve podsjeca na nasu obalu (mentalitet) ali opet totalno drugacije.Riva,promenada,restorancici,fino vino.Standard je nizi nego na sjeveru,cjen su nize.More je tak tak,divlje(meduze,brrr)ali sunce przi bogovski.Eto tek toliko malo,JA nisam bila turisticki pa nisam vidjela ni jednu crkvu,nazalost.Princeza,preuzimaj
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 00:41   #7
Slijedeće ljeto, tj. vjerojatno početak srpnja, jedrilicom do Sicilije, na 2-3 tjedna, nagovaram ekipu polako već sad. Gledao sam neke slike tih obalnih gradova, oduševile su me riblje tržnice!!! a kaj drugog ja gledam?
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 00:43   #8
Sve sto je Rita napisala, tocno je. Osim meduza, ali one su, ako se dobro sjecam, sezonska pojava, iz cega dolazim do zakljucka da Rita i ja nismo bile na Siciliji iste godine.

Dakle, idemo dalje. Di smo? Da, jos uvijek u Palermu... Ok.

Vjerujem da sam vec napisala da je u Palermu totalan kaos. Kad kazem kaos, onda mislim takav kaos kakav nikad i nigdje nisam vidjela. Ok, mozda usporediv s africkim kaosom, ali Palermo je ipak u Europi, dapace, cak i u EU.

Na ulazu u grad postoji nekoliko velikih, sirokih avenija na kojima trake nisu ucrtane. Auti voze ponekad u tri, ponekad u cetiri, a ponekad cak i u pet traka, mijenjajuci smjer bez zmigavca i sasvim nepredvidljivo (a na prvi pogled i ne pretjerano logicno), i sve to jureci barem osamdeset na sat. Takve avenije nemaju semafore za pjesake, nego samo pjesacke prijelaze, koje ne sljivi nitko, apsolutno nitko. Svako prelazenje ulice potencijalna je opasnost. U sredistu grada je takodjer guzva. Bez obzira na iscrtane trake, svi se voze bas onako kako zele, ne obaziruci se previse na smetnje poput semafora ili prometnih znakova. Glavni instrument komunikacije je truba. Trube kad im netko smeta, trube kad im netko ide na zivce, trube za zgodnim komadima, trube kad u susjednom autu ili na plocniku prepoznaju frenda, trube kad im je dosadno, trube kad su ljuti, trube kad pokazuju srednji prst... Uglavnom, svi moguci tu-tu, plingi-plingi i iuiuiu zvukovi mijesaju se u jednoj sarmantnoj, mediteranskoj kakofoniji.

Nocni zivot u Palermu je prilicno zanimljiv. Osim restorana, kojih ima dosta i u kojima se moze dobro pojesti za male pare ima i dosta kafica, klubova, i svih ostalih mjesta na kojem se jedna zdrava mlada osoba moze kvalitetno opustit i zabavit.

Malo o noci na ulicama grada ~ zanimljivo je da ljudi idu autima ili taksijima ciljano na mjesta na koja zele stici. Jako malo Palermaca seta ulicama radi same setnje. Kad hodate ulicicama sredista grada, vidjet cete vani samo muskarce, i to svih dobi. Sjede ispred kuce, piju vino, puse, kartaju, razgovaraju. Kad prodjete, nastane tisina, ali nitko vas ne komentira (govorim o nocnoj atmosferi na ulicama, dnevna je sasvim drugacija). Jedine zene koje su prisutne na ulicama su stare bake, odjevene u crne haljine s pregacama, glava pokrivenih maramama i sasvim male djevojcice, koje se obicno igraju sa sasvim malim djecacima. Eh da, zaboravila sam napomenuti da tim malim ulicicama ne voze auti, zato je i moguce imati takav sarolik drustveni zivot.

I tako... Hodate centrom grada i cini vam se da nigdje nema normalnih ljudi, osim male djece koja se igraju bakama pod skutima, djecaka u pubertetu koji se gurkaju i na koje njihovi ocevi i djedovi urlaju, muskaraca srednje i starije dobi, koji stoje u pohabanim hlacama i bijelim potkosuljama i, neobrijani, piju vino iz boce... No, kad dodjete do nekog 'in' mjesta, odjednom, i stvarno mislim od-jed-nom, pred vama se nadje hrpa mladih ljudi. Uglavnom idu u kafic samo po cugu (koja je osjetno jeftinija ako se sami gurate na sanku, nego ako vam je konobar donese), a kad je konacno uspiju kupiti (jer, guzva je uvijek velika), stanu ispred kafica, na ulicu, plesu na glasnu muziku, smiju se, vriste, kao i svugdje drugdje na svijetu. Cure su sredjene do jaja, iako mislim da decki provode vise vremena pred ogledalom.

Postoje i prekrasni klubovi na otvorenom, koji izgledaju kao rancevi. Imaju puno nekakvih stazica, klupica, podij za ples, hrpe sankova skrivenih iza drveca maslina i borova... I puno sicilijanskih galebova u nadi da ce upecat neku zgodnu i bogatu Nijemicu ili Skandinavku.

Inace, Sicilijancima vrijeme zaista ne znaci nista. U tom njihovom prometnom kaosu autobusi imaju tek okvirni vozni red kojeg se vec do deset ujutro prestaju drzati, jer ga vise jednostavno ne mogu imati pod kontrolom. Ako trebas negdje doci, odes na stanicu i jednostavno cekas. Pa, kad dodje, dodje. Sicilijanci se vole dogovarati u kaficima, jer im to daje manipulativni prostor, pa smiju zakasniti. A kasne u prosjeku oko sat vremena. No, bez obzira na to kako ste inace u zivotu precizni i tocni, sicilijansko vas kasnjenje ne bi smjelo smetati i ne smijete im prigovarati, jer se i vama, bez obzira na vasu eventualnu dobru organiziranost, takodjer lako moze dogoditi kasnjenje od sat, sat i pol. Tako da, ako zakasnite, uopce se nije potrebno ispricati. Sicilijanci na isprike o kasnjenju odgovaraju lakonskim odmahivanjem ruke i osmijehom, a ni sami se ne ispricavaju kad kasne. No, s tim njihovim dobrim raspolozenjem i stalnim smijeskom, tko bi im zamjerio?
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 01:09   #9
Cefalu

Jedno petnaest kilometara... hm... istocno od Palerma nalazi se jedan prekrasan, divan, mali gradic imenom Cefalu.

Na brdascu se nalazi grad, onako pravi, mediteranski, s kamenim kucama koje imaju drvene salaporke i vrata obojana u tamnozeleno, ves se susi na onim spagama sto idu od kuce do kuce preko cijele ulice, stare bake u tamnim haljama sjede na ulici na svojim stolcima, nesto si tiho tracaju i svaka u rukama ima svoj rucni rad, pa nesto polako hekla... Na glavnom trgu nalazi se prekrasna, divna crkva koju svakako treba posjetiti, a desno od crkve (ako stojite tocno preko puta glavnog ulaza) je slasticarna s tako divnim sladoledom da ovog trena pocinjem sliniti prisjecajuci se tog okusa pistacije...

S jedne je strane Cefalu na brdascu, opasan zidinama, s pogledom daleko na pucinu u smjeru Sardinije (koja je, naravno, predaleko da bi se vidjela). S druge je strane centra, tko ili sto ~ naravno, plaza.

Divna, dugacka, siroka pjescana plaza. Sicilija je i inace za one koji vole pjescane plaze, jer osim pjescanih plaza postoje samo jos one sa stijenama (koje mogu biti opasne zbog visokih i mocnih valova) i samo sam jednu vidjela sljuncanu, ali doci cemo i do toga, polako. Dakle, plaza je odlicno uredjena ~ ima ogroman dio na kojem se mozete prziti na suncu, ako vam je to bas jako drago, ima dio sa sjenom, ima tuseva, a ima, bogme, i zgodnih spasitelja. More je prekrasno, cisto, plavo... Nije pretoplo, valjda zbog valova, ali nije ni prehladno, u biti, taman za hladjenje... Iznad plaze je niz kafica s terasama, na koje se mozete parkirati, popiti pice i gledati cudake kako se cvrlje na suncu.

Dakle, za Cefalu!
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 01:22   #10
Agrigento

Agrigento je tocno s druge strane otoka (uzevsi Palermo kao ishodiste), na samom jugu. Grad je kao i manje-vise svaki drugi, osim sto je u njemu rodjen Luigi Pirandello, pa mozete, ako bas zelite, posjetiti njegovu rodnu kucu. No, ono zbog cega je Agrigento cilj brojnim posjetiteljima nije ni grad, ni Pirandellova rodna kuca, ni prekrasna pjescana plaza koja se prostire zaista kilometrima, kilometrima, ni divno hladno Meditaransko more, ni kafici-satori na plazi u kojima se pije ledeni Red Bull...

Ne, Agrigento je meka za turiste zbog osam grckih hramova, osam savrseno sacuvanih spomenika jedne divne, nestale kulture. Nalaze se na jednom brdu iznad grada i kad se popnete, pruza vam se velicanstven pogled na grad, na plazu, na pucinu... Dakle, platite ulaznicu (ne sjecam se vise koliko, no znam da nije bila skupa) i krenete u pustolovinu... Mozete se prikrpati nekoj grupi koja ima vodica na engleskom ili mozete pikirati vodstvo koje organizira sam Muzej (ne sjecam se tocno, ali mislim da ima jedno u jedanaest sati) i koje traje jedno dva-tri sata. Obavezno se opremite kapom, kremom protiv sunca sa sto jacim zastitnim faktorom, fotoaparatom i, naravno, barem litrom vode. And off you go!
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 01:01   #11
Bio ja na Siciliji...i to u Cataniji..ali nisam bas previse toga vidio makar sam bio tamo 8 dana...jer ipak...tamo sam dosao na basket turnir..pa nije bilo bas previse vremena....

a i neda mi se bas sada previe pisat..em se to putovanje dogodilo prije 7-8 godina...a mogu vam samo rec da mi se Catanija svidjese....jako
I jednom cu da odem opet tamo.....al o tom potom....
Morski vražičko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 01:05   #12
Joj Princezo baš te je zanimljivo čitati... nemam sada čak ni jedno pitanje jer si se dotakla valjda svega što me zanimalo! Super! Hvala! Ako imaš još toga... samo nastavi...
Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 01:09   #13
Martinn ja i moj dragi isto planiramo jedrilicom. Još ne znamo koliko će nas ići, malo smo razmišljali o ekipi kojoj bi eventualno ponudili da nam se pridruži, ali još nismo ništa definitivno odlučili.
Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 14:49   #14
Quote:
Tila kaže:
Joj Princezo baš te je zanimljivo čitati...
Hvala!

Quote:
Tila kaže:
Hvala!
Nema na cemu!

Quote:
Tila kaže:
Ako imaš još toga... samo nastavi...
Jesi ziher? Opet bi mogli ispast eseji...
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 14:51   #15
Tila & Martinn ~ ako vam se pruza prilika, svakako vam preporucam da odjedrite do Sicilije. Osim sto je otok divan, cula sam da je i dobro opremljen za jedrilicare (no, u te procjene se ne bih zeljela upustati, jer sam po tom pitanju totalni amater).

Inace, jako si zelim jedan odmor na jedrilici i priustit cu si ga prije ili kasnije. Za pocetak vjerojatno tjedan dana po Jadranu, a ako mi se svidi... Eto mene svugdje.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 14:59   #16
Catania

Quote:
Morski vražičko kaže:
Bio ja na Siciliji...i to u Cataniji..ali nisam bas previse toga vidio makar sam bio tamo 8 dana...jer ipak...tamo sam dosao na basket turnir..pa nije bilo bas previse vremena....

a i neda mi se bas sada previe pisat..em se to putovanje dogodilo prije 7-8 godina...a mogu vam samo rec da mi se Catanija svidjese....jako
I jednom cu da odem opet tamo.....al o tom potom....
Ja sam u Cataniji bila jedno tri dana i bilo mi je divno, divno...

U svim vodicima koje sam procitala stajalo je upozorenje da je Catanija ruzan i neprivlacan grad, tako da nisam imala bas previse volje ici tamo, ali isla sam zbog Etne. No, ispalo je da su svi, bas svi, vodici imali krivo. Catania je divan, sarmantan grad prekrasne arhitekture (ne toliko velebne kao Palermo, jer je on ipak bio glavni grad i srediste kulture, politike i ekonomije, ali zato puno uredniji i cisci od Palerma).

S jedne strane, iznad Catanije dize se Etna. Pogled na nju kako obavija grad svojim obroncima i crnim vrhovima jednostavno je velicanstven. S druge strane, grad umiva more. Divno, cisto, plavo more. Catanija je prilicno velik grad, ima cak i svoje sveuciliste, tako da se ne moze govoriti o nekom sitnom gradicu. U sredistu grada su na svakom koraku prekrasne, bogate crkve, spomenici, palace, muzeji, galerije...

Za razliku od Palerma, nocni zivot u Cataniji je puno bogatiji, nema tih sitnih ulicica u kojima samo sjede muskarci i stare bake i u kojima vas cudno gledaju kad prolazite. Catanija je grad mladih, grad studenata, vrlo je bucan i zivahan, cijelo sredist je u kaficima, terase su otvorene do tri-cetiri-pet ujutro, ovisi o tome koliko ima gostiju. Cijene su sasvim ok, a konobari su ljubazni do besvijesti (dobro, to je tako na cijeloj Siciliji).

U Cataniji ima jos vise nego u Palermu razlicitih klubova, restorancica, kafica, konoba, pivnica... Nocni moving traje doslovce do izlaska sunca, grad je prepun ljudi, a ti ljudi su svi dobro raspolozeni, nasmijani i ready to rock'n'roll.

Ako ste na Siciliji, obavezno posjetite Cataniju.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 21:51   #17
Etna

Iznad Catanije uzdize se Etna. Ako imate vremena, najtoplije vam preporucam da ne napustite otok bez penjanja na nju.

Ne znam kako zamisljate vulkane, no penjanje na Etnu uvelike je promijenilo moje shvacanje tih prirodnih zvjeri. Naime, vulkan se ne sastoji od jednog velikog brda s rupom na vrhu (iz koje suklja dim, vatra i lava), nego od brda na cijim su obroncima stotine malih, odavno ugaslih vulkancica po kojima se mozete penjati, spustati se, ponovno se penjati, ulaziti i izlaziti...

Za penjanje na Etnu potrebno je vise stvari: uzeti svoje sendvice, jer su tamosnji restaci bezobrazno skupi; uzeti vodu, iz istog razloga; uzeti fotic ili video kameru, kako tko voli i - a to je najvaznije - imati na nogama gojzerice ili jako, jako cvrste cipele s debelim dzonom, bez obzira na godisnje doba. Naime, vulkan je iznutra vruc (zvuci logicno, zar ne? ).

Dio puta doci cete busom, koji ce vas najvjerojatnije ostaviti kod par restorana, tj. na najvisoj tocci do koje se bus moze popeti po serpentinama. Pogled na grad s te tocke je upravo bozanstven. Kad dodjete do tamo, imate dvije mogucnosti: ostati tu gdje jeste, malo svrljati po tim vulkancicima, setati se, sakupljati lavu ako vam je stalo do te vrste suvenira , fotkati se, popiti kavu na vulkanu i to je to. Mogucnost broj dva je jos atraktivnija: posebnom zicarom popesti se do najvise tocke do koje nezasticen covjek/turist uopce smije. Voznja je, ako se dobro sjecam, bila nesto skuplja, ali isplatila se svaka lira/sada euro.

Kad stignete gore, stvarno ste jako blizu onom 'glavnom' otvoru vulkana. Tlo pod nogama vam je doslovce vruce i stvarno vas moze peci ako nemate odgovarajucu obucu. Zato ~ zaboravite japanke, natikace, platnene tenisice i slicne gluposti. Na nogama treba imati cvrste cipele. Ono sto cete vidjeti gore je zaista jedinstveno (osim ako niste geolog koji je proputovao pet ili deset najpoznatijih svjetskih vulkana). S jedne strane, pogled na grad je takav da ljepsi ne moze biti. S druge strane, ta zvijer od vulkana vam je pod nogama sa svom svojom snagom i moci. Zaista izvanredan osjecaj!

Mali disclaimer vezan uz Etnu: buduci da je nedavno bila erupcija, ne znam koliko je infrastrukture sruseno, tj. ne znam postoje li jos uvijek ti restorani, ducancici, zicara... No, pouzdano znam da se penjanja na vulkan ne treba bojati. Strucnjaci stalno prate njegov rad, tako da ni ne pustaju turiste gore ako postoji i najmanja mogucnost da bi on mogao proraditi, a isto vrijedi i za gornju postaju zicare, odakle vas bas i ne puste da slobodno bazate kao na donjoj. Na donjoj postaji imate nesto kao izlozbu o Etni, na kojoj je izlozena i novinska reportaza o nekim Englezima koji su poginuli prije desetak godina u erupciji. To su bili neki bedasti turisti koji su radili upravo ono sto su im svi rekli da ne rade. I, na zalost, stradali.

Sto se tice suvenira s Etne, mi smo se pitali tko je tu lud, a tko zbunjen. Naime, u trgovinama najozbiljnije prodaju komade lave, i to po fajn cijenama, i to su isti oni komadi koje covjek, kad izadje van, uzme, samo se mora sagnuti. Dakle, ako vam je do nosenja lave kuci, nemojte je kupovati u souvenir shopovima.

I jos nesto: ako je maglovit dan ili ima puno vlage u zraku, nemojte ici na Etnu. Pogled na grad bit ce vam nikakav, a pogled je jedan od najvaznijih razloga za penjanje.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 12:17   #18
Samo da znas da nas ima koji te rado citamo...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 15:43   #19
Quote:
Putnik92 kaže:
Samo da znas da nas ima koji te rado citamo...
O, hvala!

Vec sam se pocela pitati cemu svi ti eseji. Ujedno pozivam Ritu i sve ostale koji su bili na Siciliji da mi se pridruze!
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 15:52   #20
Segesta

Segesta, na grckom Egesta, nalazi se na jugozapadu otoka (molim da mi ne zamjerite ako koji put puknem krivu stranu svijeta ). Kaze se da je to mjesto na kojem su se Trojanci i Fenicani mijesali sa Sicilijancima. I danas je to mjesto na kojem se nalaze brojni grcki spomenici, medju kojima se istice prekasan amfiteatar. O Segesti se malo zna, osim da je izgradjena negdje izmedju 5. i 4. stoljeca prije Krista. Tlocrt grada strog je i pravilan, a grad je opasan klasicnim grckim zidinama.

Osim vec spomenutog amfiteatra, u Segesti mozete posjetiti brojne spomenike, ostatke iz grcke antike (najpoznatiji je jedan divan i solidno sacuvan dorski hram), tj. iz doba kad su stari Grci zivjeli na Siciliji i vladali njome. Segesta je bila najbogatija od svih grckih gradova na tom dijelu Sicilije, pa se ubrzo razvila u vazno kulturno, politicko i ekonomsko srediste.

Danas mozete posjetiti sve te grcke spomenike, a ako imate srece (raspitajte se po turistickim uredima u drugim gradovima, da ne putujete bez veze), mozete uhvatiti i neku kazalisnu predstavu ili koncert u amfiteatru. Kazu da je to specijalan dozivljaj koji ja, na zalost, nisam dozivjela. No, svakako se isplati vidjeti taj amfiteatar, pogotovo ako ste stovatelj antike (kao sto ja jesam). Kao i vecina amfiteatara, ovaj je s jedne strane uklesan u planinu, dok se s druge strane proteze pogled na prekrasnu dolinu.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:25.